fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Gelişimi Bebeğimin gündüz uykuları nasıl uzar?

Bebeğimin gündüz uykuları nasıl uzar?

0
Bebeğimin gündüz uykuları nasıl uzar?

Gündüz, bebeğinizi uğraşıp uyuttuktan sonra tam kendime vakit ayırıyım kendime bir çay yapayım, çay yapmayı geç… aman sabah demlediğim çay eski meski bir bardakçık içeyim dediğiniz anda, pat diye uyanan bir bebeğiniz varsa bebekli hayat bir tık daha zor olabiliyor. Peki bu kısa gündüz uykuları nasıl uzar?

Öncelikle kısa gündüz uykusu nedir?

Bir görüşe göre 40 dakikadan kısa süren uyku, diğer bir görüşe göre de 1 saatten kısa süren uykular kısa uyku olarak kabul ediliyor. Bebeğiniz 6 aydan küçük ise kısa gündüz uykuları doğal bir durum olabilir, kısa uykusundan enerjik uyanıyorsa çok da yapacak bir şey yok bu dönemde.

Kısa gündüz uykusu neden oluyor?

Bebeğin yorulmadan uyuması veya çok yorgun uyuması bir nedeni. Bu nedenle de ayına göre uyanıklık süresini takip ederek , bebeğin uyku sinyallerini doğru okuyup uyutmak çok önemli. Diğer önemli bir nedeni de destekli uykuya dalması. Yani mesela sallayarak uyuyorsa uykusu yüzeyelleştiğinde o sallanma hissi olmadığı için tekrar uykuya dönemiyor ve uyanıyor olabilir. Bu nedenle desteksiz uyumasını sağlamak uykularını uzatmak da en etkili yöntem olacaktır zorlu bir yol da olsa.

En iyi Pişik Kremi Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi Pişik tedavisi

Kısa gündüz uykusunu uzatmak için ne yapılabilir?

Uyandığında 1 kereye mahsus olmak üzere tekrar uyutmaya çalışılarak daha uzun uyuması gerektiği mesajı verilebilir. Diğer bir yöntem de mesela hep 40. dakikada uyanıyorsa 40.dakika olmadan hafif uyandırarak yeniden uykuya dönmesine yardımcı olmak sonrasında. Böylece ikinci uyku fazına girerek bir 40dk daha uyuması sağlanabilir.

Benim yöntemim ise 40. dakikaya doğru yanına gidip gözlerimi kapayıp yanında uyuduğum izlenimini vermek. Uyandığında mızıldanırsa elini tutup uyuma rolüme devam ediyorum. Her zaman işe yaramasa da çoğu zaman işe yarıyor. Ve işin iyi tarafı yanına gitmediğimde de uykuları uzamaya başladı son dönemde.

Her bebek kendine özgü olduğundan en önemlisi siz ve bebeğiniz nasıl mutluysa o yöntemi bulmak aslında. Kimi bebek gündüz çok az çok kısa uyuduğu halde onun için yeterli olabiliyor. Ondan tekrar uyutmaya çalışmak onu üzüyorsa çok zorlamadan akışına bırakmak belki de en iyisi✌🏻

Bebeğim uyumuyor diyorsan, bebeğinin uyku düzeni ve bebeklerin gelişimine bağlı uyku gelişimlerini okumak için aşağıdaki minnoşa tıkla!

Bebeğim Uyumuyor Bebek Uyku Düzeni

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz