Çocuklarda görme bozukluğu nasıl anlaşılır?

0
Çocuklarda görme bozukluğu işaretleri Görme sorunları nasıl farkedilir

Kızımın ileri görme sorunu ancak ilkokul 3’de farkedildi. Mira’yı 3. sınıfta başka bir okula naklettirdik ve yeni okulundaki yeni öğretmeni görme sorununu farketti. Mira tahtadakileri defterine geçiremiyordu. Öğretmeni uyarınca bir göz muayenesi ile haklı olduğunu gördük. Keşke 2 sene o sınıfta oyalanmasaydık dedik. Öğretmen bir çocuğun hayatında o kadar önemli ki…

O zamana kadar televizyonu yakından izlemek konusundaki ısrarını ebeveynleri olarak anlayamadık maalesef. Çocuklarımızın gelişimini yakından takip eden, gerekli kontrolleri yaptıran bir anne baba olarak bu ihmalimiz dolayısıyla kendimize hayli kızdık. O zaman daha da acil olarak geçireceği bir ameliyat sebebi ile gözlük tedavisi de bir süre ertelendi. Kızım Mira’nın göz numarası çok fazla büyüdü ve büyümeye devam ediyor, öyle ki denizde yüzerken deniz gözlükleri olmadığı için denizin içinde hiç bir şey görmüyor. Bu yüzden bu sene kızımıza numaralı deniz gözlüğü alacak kadar göz numarası ile ilgili sıkıntı yaşıyor. Bu süreci yakından bilen bir anne olarak çocuklarınızın göz kontrolünü herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın yaptırmanızı öneririm.

Çocuğunuz gözlerini sık sık kırpıyor, kısıyor ya da ovalıyorsa… Dikkat!

Çocuğunuz kitabı okurken satırları kaydırıyor veya sürekli parmakla takip ediyor… Okurken veya yazarken kısa sürede dikkati dağılıyor… Harflere çok yakın bakıyor… İlkokula yeni başlayan çocuklarda oldukça sık görülen bu tür davranışlar ebeveynler tarafından ‘okuma-yazmayı’ yeni öğrendiği için doğal bir durum olarak karşılanabiliyor. Ancak dikkat! Bu alışkanlıkların altında, miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi ‘görme bozukluğu’ yatıyor olabilir! Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş,“Geç tanı gecikmiş tedavi demektir” uyarısında bulunarak, “Erken teşhis sayesinde görme bozukluklarının gözlük ile düzeltilmesi, görmenin hızlı öğrenildiği 8-9 yaş öncesi çocuklarda görme keskinliğinin artışını sağlıyor. Tedavide geç kalındığında ise görme tembelliği kalıcı hale dönüşebiliyor. Görme bozukluğunun erken tanısı için çocuklar hiçbir yakınmaları olmasa dahi doğumdan sonraki ilk 6 ay-1 yaş aralığında, 3. ve 6. yaşta mutlaka göz muayenesinden geçmeli. Ayrıca göz bozukluğuna işaret eden yakınmalarda zaman kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır” diyor. 

Çocuklarda miyopi görülme yaşı düştü! 

Prof. Dr. Özgül Altıntaş pandemi döneminde ‘basit miyopi’ olarak adlandırılan uzağı net görememe sorunun başlangıç yaşının ortaokuldan ilkokul öncesi döneme düştüğü uyarısında bulunarak, “Bunun nedeni ise pandemi sürecinde çocukların saatler boyunca ve çok yakından ekrana bakmalarıdır. Miyopi başladıktan sonra 20-25 yaşına kadar artar ve kişinin gözlük numarası büyür. Miyopinin erken yaşta başlaması finalde daha büyük numara ile sonuçlanır. Miyopide numara arttıkça retina (gözün sinir katmanı) sorunlarını beraberinde getirir. Miyopinin yanı sıra çok yakından uzun süreli ekran kullanımı çocuklarda gözlerde kayma, genellikle de içe kayma sıklığını da artırdı. Bu tür görme problemlerini önlemenin en etkili yolu ise doğru yakın çalışma kuralların uymaktır” diyor. 

Gözlerin dinlenmesi için her 25 dakikada bir mola şart! 

Prof. Dr. Özgül Altıntaş, çocuklarda görme bozukluğu oluşumunu önlemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:  

 • 21 cm’den küçük ekranlara en az 25-30 cm uzaktan, büyük ekranlara da 50-60 cm uzaktan bakmalı.
 • Her 25 dakikada bir, 1-2 dakika kısa molalar vermeli ve bakışlarını uzağa yöneltmeli. Kısa molalarda ekranlı başka bir cihaz kullanmamalı.
 • İki kısa mola sonrasında biraz daha uzun mola daha etkili olacaktır. Tercihen dış mekan aktiviteleri yapması sağlanmalı.  
 • Haftada en az 10-14 saat, güneş ışığının yeryüzüne dik gelmediği saatlerde dış mekanda zaman geçirmeli. Güneş ışığının violet dalga boyunun miyopiye gidişi azalttığı iddia edilse de, dış mekanda zaman geçirirken ekranlardan uzaklaştıkları için faydalı olabilir. 

Görme bozukluğunun 8 önemli sinyali! 

Aşağıda yer alan belirtilerde çocuğunuzun göz muayenesinden geçmesi, tedaviden başarılı sonuç alınmasında önemli bir rol üstleniyor.  

 • Okurken veya televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çeviriyorsa, 
 • Okulda tahtadaki yazıyı netleştirebilmek için sürekli kendini zorlaması nedeniyle sık sık baş ağrısı oluşuyorsa,
 • Okurken ya da yazarken kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma problemi yaşıyorsa,
 • Gördüğünü netleştirme çabası sonucunda yorgun düşmesi nedeniyle ilgisinde azalma varsa, 
 • Görüntüleri netleştirmek için sık sık gözlerini kırpıyor, kısıyor ya da ovalıyorsa
 • Okurken veya yazarken harflere çok yakından bakıyorsa, 
 • Satırları kaydırıyor veya sürekli parmakla takip ediyorsa, 
 • Ayakkabılarını bağlama, oyun oynarken topu tutma veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanıyorsa, zaman kaybetmeden bir göz hekimine başvurmanız gerekiyor.  

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz