Bebekler Ne Zaman Ek Gıdalara Geçmeli? Ek Gıdaya Başlama Kuralları!

0
Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı? Bebeklerin anne sütünden ek gıdalara geçişi hakkında adım adım bilgiler ve öneriler için tıklayın. bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı ek gıda tablosu 4 aylık bebeklerde ek gıda tarifleri ek gıdaya nasıl başlanır 4 aylık bebeklerde ek gıdaya geçiş tablosu ek gıdaya geçiş kadınlar kulübü ek gıdaya geçiş menüsü ek gıdaya geçiş tarifleri

[big_title2]Ek Gıdalara Başlama Kuralları![/big_title2]

6. aydan sonra sadece anne sütü bebeğin gelişimi için tek başına yeterli olmayabilir. Anne sütünü kesmeden ek gıdalara başlamak için 6. ay ideal…

Uyarı: Adı üzerinde ek gıdalar anne sütü yerine değil, anne sütüne ek olarak verilir. Bebeğiniz 2 yaşını tamamlayana kadar anne sütü vermeye devam edin…

6. aydan sonra sadece anne sütü bebeğin gelişimi için tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle anne sütünü kesmeden ek gıdalara başlamak için 6. ay idealdir. Ancak bebeğinizin sağlığı için ek gıdaları verirken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var.

Anne sütünden ek gıdalara adım adım geçiş için ipuçları. 4-8 aylık bebek beslenmesi ve ek gıdalara geçiş,A’dan Z’ye katı gıdaya geçiş ve temel bebek beslenmesi, bebek bebeklerde katı gıdaya geçiş, bebek blog, bebek blogları, Bebek Hazırlıkları için başvuru adresiniz, Bebeklerde ‘ek gıdaya geçiş’ kâbusunuz olmasın!,Bebeklerde ek gıdaya geçiş, bebeklerde ek gıdaya geçiş gaz sorunu,Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı?,Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş, bebeklerde katı gıdaya geçme,bebeklerde katı gıdaya hangi meyvelerle başlanmalı, ek gıdalara geçiş, ek gıdaya geçiş, ek gıdaya geçiş kadınlar kulübü, ek gıdaya geçiş listesi, Ek Gıdaya Geçiş | Bebeklere Ek Besin, katı gıdalara geçiş, Katı Gıdalara Geçiş İçin Tarifler, Katı gıdaya geçiş,Ek Gıdaya Geçiş,Bebeklere Ek Besin,bebek beslenmesi,bebek bakimi,ek gıdaya geçişte bilmeniz gereken ipuçları,bebeğimi besleyemiyorum,bebeğim yemek yemiyor,bebeğim yemiyor. bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı ek gıda tablosu 4 aylık bebeklerde ek gıda tarifleri ek gıdaya nasıl başlanır 4 aylık bebeklerde ek gıdaya geçiş tablosu ek gıdaya geçiş kadınlar kulübü ek gıdaya geçiş menüsü ek gıdaya geçiş tarifleri

[big_title2]Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı?[/big_title2]

1.Kural: Ek gıdaların alerji, hazımsızlık, kabızlık, ishal ve gaz gibi yan etkileri olabilir, bağırsakların ve vücudun sindirime alışması için belli bir süre geçmesi lazım. Bu nedenle ilk kural ek gıdalara az miktarlarla ve uzun zamana yayarak başlamaktır.
2.Kural: Bir tatlı kaşığı ile başlayın ve her gün 1 tatlı kaşığı dozunda arttırın. Asla acele etmeyin, yan etkileri gözleyin. Herhangi bir yan etki olduğunda doz artırımını durdurun, gerekirse de başa dönüp bir süre ara verip 1 tatlı kaşığı dozundan tekrar başlayın.
3. Kural: Her hafta sadece bir yeni ek gıdaya alıştırın. Böylece alerjiye neden olan bir gıdayı kolayca saptarsınız. Sabah ayrı, akşam ayrı ek gıda alıştırması yapmayın. Vücudun ve bağırsakların alışmasına zaman tanıyın. Bu zamanın 1 haftadan az olmamasına çalışın. Gerekirse, yan etki görülürse başa dönüp en baştan tekrar başlayın.
4.Kural: Alışması en kolay olan ve en az yan etki yapan ek gıda olan meyve suları ile başlayın. 1 hafta boyunca sadece meyve suları ve püreleriyle gittikçe artan dozda alıştırma yapın, yan etkileri gözleyin, gerekirse ara verip başa dönün. Meyve sularını cam rende ile elde yapın, kesinlikle hazır paket meyve suyu kullanmayın. Elma, üzüm, havuç ve armut gibi mevsim meyvelerini tercih edin. Tropikal meyveler gibi alerjik ve turunçgiller gibi asidik meyveleri bir süre erteleyin.
5.Kural: Sonraki hafta muhallebiyi deneyin: pirinç unuyla, çok ısıtmamak kaydiyle anne sütüyle dahi yapılabilir. Her zamanki gibi azar azar ve 1 haftalık zamana yayarak başlayın.
6.Kural: Yeni ek gıdaya başlarken bir önceki ek gıdayı kesmeyin, aynı dozda vermeye devam edin, sadece yeni ek gıdaya düşük miktarlarda başlayın. Örneğin yarım çay kaşığı, ikinci gün bir tam çay kaşığı, üçüncü gün 2 çay kaşığı… artırarak devam edin.
7.Kural: Yoğurdun eski usulde mayalanarak evde yapılması idealdir. Günlük taze sütleri tercih edin. Uzun ömürlü sütler (pastorize paket sütler) hem daha az besleyici hem de daha çok işlemden geçtiği için tercih edilmemeli.
8.Kural: Sebze mamaları her hafta için değişik şekilde ve her seferinde yeni bir sebze eklenerek zenginleştirilmiş şekilde hazırlanmalı.

Bebeğiniz 6-7 aylık olunca kahvaltılara, takip eden her ay için yeni bir ek gıdaya başlayabilirsiniz. Örneğin kırmızı et (iki kere çekilmiş yağsız sinirsiz dana eti ve kıyma), takip eden hafta didiklenmiş az haşlanmış tavuk eti, sonraki hafta köfte çatalla ezilerek ve bebeğin kendi kendine yemesine de izin verilerek bebeğe verilebilir.
Takip eden ay acısız ve baharatsız hazırlanmış sofra yemeklerini bebeğinize verebilirsiniz. 8. ve 9. aya doğru kılçıksız büyük dilimli balık etlerine ve 9.-10. aya doğru artık bizim yediğimiz sofra yemeklerine başlanabilir.

Uyarı: Bebeğinize 1 yaşına kadar inek sütü, bal ve acılı & baharatlı yiyecekler kesinlikle vermeyin. 1 yaşından sonra ise bunlara da her zamanki gibi azar azar olmak kaydıyla başlayın (Baharatları ve acı gıdalar için lütfen acele etmeyin, çocuğunuz büyüdüğünde karar verecek kadar bekleyin).

Unutulmamalı ki çocuklar asla bizim yediğimiz miktarda yiyecek tüketemezler , bunu onlardan beklememeli ve yemek yemeyi işkence haline getirmemeliyiz. Bunu daha çok sosyal bir aktivite ve neşeli bir olay gibi görmeliyiz. Bebekleri ve çocukları yemek yemeğe zorlamak aslında daha çok tepki gelişmesine neden oluyor, bu da anne ve babaların işini daha da zorlaştırıyor.

 

[big_title2]Bebeğin ek gıda almaya hazır olduğunu nasıl anlarsınız?[/big_title2]

• Artık, sizin yedikleriniz bebeğin de ilgisini çekmeye başlamıştır, hatta uzanıp tabaktaki veya elinizdekileri almaya çalışabilir.

• Ağzına verilen gıdayı veya kaşığı diliyle itmez.

• Ağzına oyuncak veya kaşık sokulduğunda öğürmez.

• Destekle de olsa, dik oturabilmektedir.

[line]

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. A’dan Z’ye katı gıdaya geçiş ve temel bebek beslenmesi, Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş, Katı Gıdalara Geçiş İçin Tarifler, Katı gıdaya geçiş | Ek Gıdaya Geçiş | Bebeklere Ek Besin

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz