Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Erzincanlı çocuklarla buluşuyor

0
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, “La Fonten Orman Mahkemesinde”

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu  Erzincanlı çocuklarla buluşuyor

Bosch Çevre Tiyatrosu 2014

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun, çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılayan “La Fonten Orman Mahkemesinde”oyunu, Erzincanlı minik tiyatroseverlerle buluşuyor. Tüm Erzincan halkının davetli olduğu oyun, 20-21 Aralık ve 10-11 Ocak tarihlerinde Erzincan İl Müftülüğü Konferans Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelenecek.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonu turnesinin yedinci durağı olan Erzincan’a gidiyor. “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, 20 Aralık Cumartesi, 21 Aralık Pazar, 10 Ocak Cumartesi ve 11 Ocak Pazar günlerinde saat 12.00 ve 14.00’te Erzincan İl Müftülüğü Konferans Merkezi’nde ücretsiz olarak sergileniyor. Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı.

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

La Fonten Orman Mahkemesinde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, yeni sezonda perdelerini Iğdır’da açtı. Iğdır, Kars, Ardahan, Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane’den sonra Erzincan’a gelen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun bir sonraki durağı ise Sivas olacak. Ardından Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale’yi gezecek olan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, kapanışı ise Ankara’da yapacak. Böylece La Fonten Orman Mahkemesinde oyunu ile Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tüm illerde ücretsiz olarak sahnelendiği Eylül 2014 – Haziran 2015 sezonu boyunca toplamda 12 il gezmiş, toplam 18 hafta sonu ve 72 temsil ile on binlerce çocuk ve ailesine ulaşmış olacak.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Turne Takvimi

20 – 21 EylülIğdır
11 – 12 EkimKars
18 – 19 EkimArdahan
1 – 2 – 15 – 16 KasımErzurum
22 – 23 KasımBayburt
6 – 7 AralıkGümüşhane
20 – 21 Aralık / 10 – 11 OcakErzincan
17 – 18 Ocak / 14 – 15 ŞubatSivas
14 – 15 MartYozgat
28 – 29 MartKırşehir
4 – 5 NisanKırıkkale
25 – 26 Nisan / 16 – 17 Mayıs /30 Mayıs – 1 Haziran / 7 – 8 HaziranAnkara

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz