Doğal olanı seçiyorum!

0
Doğal olanı seçiyorum, Doğa olanı tercih etmek bir moda değil bir gereklilik!

Doğal olanı tercih etmek moda değil, bir gereklilik!

Bu yazıyı uzun zamandır yazmayı düşünüyorum. Ama vakit yaratamayınca devamlı erteliyordum. Geçenlerde sosyal medya fenomeni bir anne-bebek uzmanının reklam geliri elde etmek için önerdiği bir ürün, kanserojen madde içeriği ile uzun zamandır tartışılıyor.

Dayanamadım kendisine yazdım, ne cevap verse beğenirsiniz?

Efendim bu ürünün içeriğinde hem FDA’nın hem de İngiltere hem de Türk Kanser Derneğinin gıdalarda bu kimyasala belli ölçülere kadar izin verdiğini, gidip firmanın danışma kuruluna sorabileceğim vs. … açıklamaları ile kopyala/yapıştır bir cevap vermiş.

Ben ilgili BHA maddesini araştırdığımı ve bizzat FDA’nın kendi sitesinde bu maddeyi içeren bebek ve çocuk ürünlerinden uzak durulması gerektiğini açıklayan yazısını okuduğumu ve kendisinden gelen kopyala-yapıştır cevabı böyle bir konumda olan bir uzmana yakıştıramadığımı yazdım. Yazıyı incelemek isterseniz: https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/beta-hydroxy-acids

Bir anne olarak kanser yaptığını bildiğim bir madde içeren ürünü neden bebeğim için tercih edeyim? Elimde kağıt kalem bebeğimin her gün hangi ürünlerden toplam kaç gram zararlı madde alacağını mı hesaplayayım? Bebeğim kaç gram kimyasal alırsa hangi tip kanser olacak bunları mı hesaplayayım? Bu zararlı maddeleri ürünlerinde kullanan üreticilerin ürünlerinin raf ömrü uzasın diye bebeğimin bu maddeleri az miktarda almasına göz yumarak bu üreticilere bir de destek mi olayım? İyice delirdiniz!

Bu durumun uzun zamandır canımı sıkan derbeder bir de anne versiyonu var: Aman canım herşeyde kimyasal var…. O kadar da seçici olma!

Ben 9 ay karnımda büyütüp sonra binbir emekle tırnağına rüzgar değmesin diye uğraştığım evlatlarıma azar azar kanser yapan madde mi vereyim?

Bu insanlar hep mi böyleydi?… Kimsenin anneliğini tartışmak değil bu arada derdim, sadece gerçekten aklım almıyor.

Buradan bir de uzman esnafa da değinmek istiyorum:

̶ “Ben bu kimyasalı içeren ürünü verdiğim tüm müşterilerden olumlu dönüşler alıyorum. diye gururla cevap veren eczacı…

sen müşteri olarak bilemezsin, yayınlar ingilizce olunca okuyamaz ulaşamazsın?… okuyup anlayamazsın kabulüyle üstten üstten sana ders verdiğini zanneden eczacı ile tartışmak yerine uğranmayacak dükkanlar listesine eklersin. Uzman ya bu arkadaşlar içindeki azıcık kimyasaldan ne olacak? Kendi eliyle kimyasal içeren ürünü vermiş, alan memnun satan memnun. Hem ben kimim ki, anne olabilirim ama eczacının lisans eğitimine karşılık 3-5 araştırma okumuşum ne ki…

Bu sosyal medya fenomenlerini* ve uzman geçinenleri Allah’a havale ediyorum.

*bundan 20 yıl önce medya maymunları diye bir terim türemişti hatırlar mısınız?, okuyucu ve izleyiciyi eğlendirerek, çeşitli rezaletlere ve sansasyonlara sebep olarak zihinleri bulandıran garip tipler için söylenmişti.

İyi de! Hiçbirimiz bir günde kanser olmuyoruz!

Ama bu uzmanların eli ile kimyasallara maruz bırakılan bebekler, gelecekte bir kanser hastalığına yakalanmak üzere hazırlanıyor.

Şimdi bir de bu uzmanların bahsettikleri kurumların kimyasal değerlendirme anlayışlarını da ortaya koyalım ki daha net anlaşılsın: Bu ürünlerden birini test edip tavsiye eden bir sertifikasyon firması bu eser miktardaki kimyasalları tuz gibi düşünmemiz gerektiğini yazmış. Yani tuzun azı yarar, çoğu zarar ya, bu bakış açısının bu eser miktarda kimyasal kullanımının da aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiği açıklamış.

Bir dakika, bir dakika, şuna dikkatinizi çekmek istiyorum: İnsan vücudunun sağlıklı olması için belli miktar tuza ihtiyacı var, vücutta ani azalan tuzun ciddi sorunlara yol açtığını biliyoruz. Tamam da yaşamsal olarak benim BHA ihtiyacım yok ki? Yani vücudumda tuz azaldığında sağlık sorunları yaşarken, benim vücudum BHA işlemek için yaratılmamış ki? Ben dünyaya bu kimyasallarla gelmedim. İnsan eliyle üretilmiş kimyasal karışımlarla bizlerin vücutları hasta edilirken bunu nasıl tuzla kıyaslarsınız? Siz ürünlerinizin raf ömrünü uzatın diye kirli zehirli ürünlerinizi kullanmayacağım. Nokta!

Son sözüm, evirin çevirin Amerika’dan, Avrupa’dan çeşitli kurumları söyleyin. Ben kimyasal içeren ürünlerinizi kullanmayacağım. İngilizce bildiğim için o bahsettiğiniz kuruluşların makalelerini ve araştırmalarını da okuyabiliyor ve anlayabiliyorum.

Baktınız aklınıza birşey takıldı, ingilizcesini anlamadınız? Bana yazın okuyup anlayalım. Bir de çocuklarınızı ne olur dil bilen, okuyan ve aklını kullanan bireyler olarak yetiştirin. Fikirler iyi güzelde, öncelikle bilgi sahibi olmak gerek… Çocuğumuzun kendini nelere karşı müdafaa edeceği o kadar belirsiz bir dünya var ki…

Çok soran olmuş bu ürünü. Buradan doğrudan yazamıyorum. Bir avukat arkadaşım bu bahsettiğim markayı/markaları buraya yazabilir miyim diye görüş verirse belki markayı, markaları da yazarım. Ama bu BHA o kadar illet ki her tür ambalajlı market ürününde de var. Şimdilik merakınızı gidermek için sorularınızı yorum olarak bırakın emailinizi cevaplayayım.

Sevgiler…

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz