Günün sözü: Çocuklarınıza nasihatçi olmayın refakatçi olun!

0
Çocuğunuzun arkadaşı değil, iyi bir anne baba olun!

Çocuklarınıza nasihatçi olmayın refakatçi olun…

Hastanın refakatçisi vardır ya; ilaç vermez, iğne yapmaz, odada hastanın yanında yatar. Hasta ‘of’ dedikçe, o da ‘uff’ der içi bir kötü olur.

Hasta ‘oh’ der o da rahatlar.

Hasta şunu anlar benim gibi hisseden birisi var, yalnız değilim. Şimdi tüm anne babalara diyorum ki, çocuklarınıza nasihatçi olmayın refakatçi olun.

Çocuklarınızın heyecanlarına, zevklerine, uğraşlarına ortak olmak, eşlik etmek, birlikte yapmak, rol model olmak işte bunlar çocuklarınızın geleceğini belirliyor. Bugün belki aklınızdan keşke resimle uğraşsaydım, keşke müziğe eğilimi vb. destekleseydim diyerek çocuklarınızı hafta içi, hafta sonu etkinlik ve atölyelere taşıyorsunuz. Evet harika bir şey yapıyorsunuz. Çocuğunuza olanaklar sunmak çok güzel ama çocuğunuzun eğitim hayatına seyirci kalmamalı, çocuğunuzun hoşlandığı etkinliklere iştirak etmeli, onun heyecanını ve ilgisini sohbetlere de konu ederek paylaşmalısınız. Çocuğunuz uğraşıyla ilgili uzmanlaşma yoluna geçmek eğiliminde olmayabilir. Ona hedefler koyarak hoşlandığı işten uzaklaşmasına sebep olmayın. Eğer ilgilendiği özel alanda uzmanlaşmak isterse, size gene tam destek kısmı düşüyor…

Bu yazı devam eder gider.. tamamlamak dileğiyle..

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz