Mutlu çocuklar için

0

Yaşadığı çevrenin farkında olan, bilinçli çocuk yetiştirmek için birkaç öneri…

Mutlu çocuklar için
Mutlu çocuklar için

Öncelikle çocuklar küçük yaştayken onları doğa ile tanıştırmakta fayda var. Daha bebekken alışveriş merkezlerine gitmek yerine ormana, deniz kenarına gitmenin zararı değil faydası var. Hem de çok… Özellikle kış aylarında artan salgın hastalıklar, alışveriş merkezi gibi ortak hava solunan yerlerde bulaşmakta. Hava soğuk olsa dahi, hafif ama sıcak tutan kıyafetler tercih ederek, çocuğunuzla kısa bir çevre yürüyüşü, hem size hem çocuğunuza iyi gelecek. Açık hava hepimizin tazelenmesi için şart. Sizin içinde.. Bir haftayı ofisinizin yahut evinizin kapalı yerlerinde geçirdikten sonra haftasonu mutlaka açık havada bulunmalısınız. Bu benim değil, değerli uzmanların tavsiyesi.

Çocukların oyuncaklarını seçerken plastik olanlar yerine tahta oyuncakları seçmenizi öneririz. Bu sayede çocuğunuz daha az toksik madde ile karşılaşmış olacak. Hem de tahtaya dokunmak onun duyu organlarını, algılarını daha fazla çalıştıracak. Organik malzemelerin bir hisleri, hissettirdikleri de oluyor, tarif edilebilir hisler.. Soğuk sıcak, pütürlü, şey gibi kokuyor…

Çocuğunuzla beraber evdeki atıklarınızı ayrıştırın. Evin uygun bir köşesine yerleştiriceğiniz bir kutu, plastik ve kağıt atıklarınızı toplamaya yetecek. Hatta bu kutunun sorumluluğunu çocuğunuza verebilirsiniz. Dolunca boşaltılmasını sağlamak, kağıtları ona atmak çocuğunuzun sorumluluğunda olabilir. Evde biriktirdiğiniz camları cam dönüşüm kutularına atma işini çocuğunuz yapabilir. Yıllar evvel Moda’da bir dede torununu yerden her defasında kaldırıp cam konteynerına kavanozu atması için destek verirken izlemiştim. Gerçekten yaşlılarımız birer bilge. O günden bugüne hep yapılması gereken iyi şeyleri kızıma yaptırmaya çalışıyorum, bunun için ek bir güç harcasam bile.

Keçilerin dikdörtgen göz bebekleri,

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz