Hafta Hafta Gebelik: Hamilelikte 38. Hafta | 2024

0
Hafta Hafta Gebelik: Hamilelikte 38. Hafta | 2023

Hamilelikte 38. Hafta Hafta Hafta Gebelik 

(37+0, 37+6. Günler)

Artık karnım burnumda demenin zamanı geldi de geçiyor bile!

Doğumunuz her an gerçekleşebilir. Unutmayın bebeklerin yalnızca % 5′i zamanında doğar. Bu yüzden bu haftalarda doğum yapma olasılığıyüksektir. Artık tüm aile doğum hazırlıkları ve planlar yaparak dört gözle bebeğin gelmesini bekler. Bebeğin kilosu 3 kg aştığı için hareket alanı daralır ve hareketleri iyice yavaşlar. Annenin bu dönemlerde bebeğin hareketlerini takip etmesi çok önemlidir. Bebeğiniz uzun süredir hareket etmediyse anne adayı  tatlı, çikolata tarzı  bir şeyler yemelidir. Ardından bebeğin hareketleri izlenerek tepki vermesi beklenir. NST ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip edilir. NST sadece hareket tespitine yaramaz, rahminizdeki krampları tespit ederek doğuma yaklaşıp yaklaşmadığınız ile ilgili durumunuzu da tespit eder.. Biz eşimle birlikte NST için doktorumuzun muayenehanesine gittiğimizde, normalde 10 dakika süren NST neredeyse saate yayılmıştı. Amma uzadı diyerek sıkıntımızı aktardık ama karı koca neden bu kadar sürdiğünü anlamadık. Meğerse karnımda kramplar gerçekleşmekteymiş, hemşire açıklayınca idrak ettik, sonra azat edildik çünkü kramplar düzenli değildi ve NST bize doğum yaklaştı sinyali vermiyordu.. 🙂 Bunları anlattım diye endişelenmeyin 🙂 NST’nin birkaç önemli fonksiyonu var.

38. haftada bebeğiniz kilo almaya devam etmektedir. Ortalama 3100-3200 gr. ağırlığındadır. hafta hafta hamilelik 38 hafta hamilelik ultrason görüntüsü hafta hafta gebelikBoyu ise 50 cm. civarındadır. Glukoz ihtiyacı ve ısı düzenlenmesi için yağ depolamaya devam eder. Verniks iyice azalarak, sadece boyun ve sırt bölgesinde kalmıştır. Bebeğinizin parmaklarıyla tutma refleksi iyice gelişmiştir. Lanugo tüyleri çok azalmıştır. Yutma ve emme refleksi geliştiğinden atıkların barsakta birikmesi artmıştır. Dökülen lanugo tüyleri, ciltden dökülen hücreler barsaklarda mekonyumun (ilk dışkı) oluşmasını sağlar. Mekonyum yeşil, siyah renkte olup bebeğin doğduktan sonra ilk barsak hareketleri ile dışarı atılır. Bebeğiniz bu haftalarda dünyaya gelmeyi beklerken solunum egzersizleri yapar, fakat ortamda hava olmadığı için amniyon sıvısı soluk borusuna kaçarak bebeğinizi hıçkırtabilir. Bebeğinizin tüm organları tamamen gelişti, artık dış dünya için hazır bir vaziyette beklemektedir. Geriye sayıyoruz..:)

Gebelikte Cinsellikle İlgili Bilinmesi Gerekenler gebelikte cinsel ilişkiultrason görüntüleri

Bebek hazırlıkları için öneriler:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz