Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 13. Hafta

0

Hamilelikte 13. Hafta hafta hamilelik gebelik

(12+0-12+6 günler)

13 haftalık bebek ultrason görüntüsü
13 haftalık bebek ultrason görüntüsü

13 haftalık gebelikte, bebeğinizin boyu yaklaşık 7,4 cm, ağırlığı ise 23 gr civarında. Bebeğinizin boyu orta boy bir karides kadar 😀 Bebeğinizin yüzü giderek normal şeklini alıyor. Gözler birbirine yaklaşıyor. Kulaklar da dudakların seviyesine gelerek normal yerlerini alıyor. Bebeğiniz, bu haftadan itibaren solunum hareketlerini yapmaya da başlıyor. Ancak henüz akciğerleri hava ile dolmuyor.

• Bebeğinizin boynu uzamaya başlar. Çenesi artık göğsünün üzerinde durmayacak.

• Elleri daha işlevsel hale gelir. Yumruğuyla oynamayı çok rahatlatıcı bulmaya başlayabilir.

• Bu dönemde artık bütün besinler plasenta yoluyla ulaşır.

• Bebeğinizin kalp atışı sizinkinden çok daha hızlıdır. Bu hız size onun doğuma doğru hızla koştuğu bir yarışta olduğunu hatırlatabilir.

Mide bulantılarınız ve kusmalarınız azaldı, büyük olasılıkla gebelik öncesi enerjinize yeniden kavuştunuz. Bu aydan itibaren karnınız büyüyeceği için çatlaklarınız başlayabilir. Önleminizi almaya başlayabilirsiniz. Detaylı bilgiler için sağlık personelinden yardım alabilir, önerilerimizi okuyabilirsiniz.

Bu haftalardan itibaren yüzünüzde ve vücudunuzda lekelenmeler oluşmaya başlayabilir. Güneşe maruz kalındığında bu lekelenmeler artar. Bu lekeler kalıcı olmayacağı için endişe etmenize gerek yok. Lekeleri önlemek için güneş koruyucu kremler kullanmak üzere hekiminizden bilgi alın.

Her gün ekstra 300 kaloriye daha ihtiyacınız var. Sağlıklı gıda seçimleri ile kilo kontrolünü yapabilirsiniz. Sağlıksız yemekler yerine 1 bardak süt yahut 2 adet tam buğday ekmeği bu ekstra ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Protein, demir ve kalsiyum yönünden güçlü beslenmeli, tercihlerinizi bu yönde yapmalısınız. Günde en az 71 gram protein almalısınız. Et, yumurta, kuru bakliyat, soya fasulyesi, tofu uygun protein kaynakları. Balık Omega asidleri açısından da çok iyi bir seçim. Ama balığınızı seçerken dip balığı değil yüzey balıklarını tercih etmelisiniz. Örneğin istavrit, palamut, lüfer gibi. Mezgit, kefal ise dip balığı olduğundan asla yememelisiniz.

Günlük 1.300 mg. kalsiyum almalısınız. Süt, yoğurt, petnir, koyu yeşil yapraklı bitkiler kalsiyum yönünden iyi

13 haftalık bebek üçboyutlu görüntüsü
13 haftalık bebek üçboyutlu görüntüsü

seçimlerdir.

Günlük 27 gram demire ihtiyacınız var. Ispanak, mercimek gibi baklagiller, et demir yönünden zengin gıdalar olmakla birlikte. Demir takviyenizi (demir hapı) almadan 2 saat önce ve sonra süt, çay içmemelisiniz. Çay ve süt demir bağlayıcı özelliğe sahip olduğu için yutacağınız vitaminlerin bir anlamı kalmaz. Demir yönünden zengin gıdalar ve takviyeleri alırken c vitamini desteğini de ihmal etmemelisiniz. C vitamini Demir’in vücut tarafından emilimini artırır ve kolaylaştırır.

 

 

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 13 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 13 Haftalık Gebelik Serüveni ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 13 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 13 Haftalık Gebelik Serüveni gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz