fbpx
Ana Sayfa Annesinin Meleğinden Kutlama Yaşasın 5 Mayıs … Hıdırellez Kutlu Olsun

Yaşasın 5 Mayıs … Hıdırellez Kutlu Olsun

Hıdırellez gününde darda olduğunuz konularda dua etmek, dileklerde bulunmak yani talep etmek çok olumlu bulunur.

4
Ruz-ı hızır (hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas peygamberin yer yüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanır. Yazın başlangıcı kabul edilen bugünde Hızır ve İlyas Peygamberlerin buluştuğuna ve dileklerin kabul olduğuna , bereket , bolluk geldiğine inanılır. Hıdrellez inanışına göre ise; iyileri mükafatlandırıp, kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır'ın, İlyas peygamberle buluştuğu 5 - 6 Mayıs tarihleri dileklerin kabul olduğu günler. Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece buluşup, doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar, tüm gece boyunca gezerler. Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. 6 Mayıs günü dünyada; bolluk, bereket, sağlık, şifa, kısmet, uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerin kabul edildiği gün olarak geçer. Peki, siz Hıdrellez’de ne yapacaksınız? 13 Adımda Dilek Nasıl Dilenir, 13 Noktayla Hıdırellez Nedir ve Neden Bu Geceyi, 5-6 Mayıs Hıdırellez ve Hıdırellez’de neler yapılır?, 6 mayıs hıdırellez, Bu gece Hıdırellez coşkusu var,Bugün bahar bayramı Hıdırellez, gül ağacı,gül ağacına dil,hıdırellez 2014,hıdırellez dilek,hıdırellez duası,hıdırellez duası nedir,Hıdırellez duası nedir bugün neler yapılır?,Hıdırellez Günü,Hıdırellez günü neler yapılır, Hıdırellez hazırlığı nasıl yapılır,Hıdırellez inanışına göre neler yapmalı ve neler yapmamalı,Hıdırellez mesajları ve sözleri…Sözcü,hıdırellez nasıl kutlanır,hıdırellez ne demek,hıdırellez ne zaman,hıdırellez ne zaman 2016, hıdırellez nedir,Hıdırellez nedir bu günün önemi ne,Hıdırellez nedir nasıl kutlanır Mayıs hıdırellez ne zaman,Hıdırellez Nedir? Hıdırellez Ne Zaman?,Hıdırellez nedir? Ne zaman kutlanır?,hıdırellez şarkısı,Hıdırellez’i Unutmayalım,Hıdırellezde nasıl dilek dilenir?, hıdırellezde ne yapılır, Hıdırellezde ne yapılır ne yapılmaz? – Hıdırellez duası,hidrellez festival,hidrellez nedir, nevruz,peki hıdırellez de neler yapılır

Yaşasın Hıdırellez !

Her yıl heyecanla umutla beklediğim tarihlerden biridir 5 Mayıs. Daha dileklerim pek kabul olmasa da bitki nebat seven biri olarak, bahçede ailenin kadınları ve çocukları ile neşe içinde dileklerimiz için gül ağacı etrafında fır dönmek, bir yandan sadece bugüne özel sakladığımız kiremitlerden ev yapmak, camlara niyetlerimizin resimlerini asmak. Ben Hıdırellezin bizi biraya getirip keyiflendiren bu yönünü de çok seviyorum. Biz hanımlar dileklerimize dalmışken, erkekler balkonlardan gül ağacı arayan kadınlara bıyıktan altından gülüyor olabilirsiniz, ama biz gerçekten eğleniyoruz.

Hıdırellez her sene 5 Mayıs ikindi vakti başlayıp, 6 Mayıs ikindi saatine kadar, bilhassa 5 mayıs gecesi güneş battıktan sonra, dilek ve niyetlerimizin‬ kabul olduğu inancı‬ ile binlerce yıldır kültürümüze yerleşmiş önemli bir geleneklerimizdendir.

Gelenekleri ve atalarımızdan bize aktarılan tüm bu ritüelleri çok severim. Öncelikle şu yalan dünyada bizi bir araya getiren, ben olmaktan çıkarıp biz olmaya çeviren bu eski ve köklü bilgiler zamanla gördüm ki ilginç deneyimlerin, olgunlaşarak bize kadar aktarılmış görmüş geçirmişliğin şahane izlerini taşımakta.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Yaşasın Hıdırellez… Doğa Ana’nın şefkati temiz kalplerimizden eksik olmasın. Aman dilekleri ihmal etmeyin (malum kul sıkışmayınca Hızır yetişmez) Gün geceye kavuşmadan, ne dileğiniz varsa dileyin, ben az evvel dileğimi gül ağacına bıraktım 😀

Hıdırellez, gül ‬ve gül ağacıyla adeta örtüşmüştür. Bitkilerin her canlı gibi kendi enerji alanları vardır ve hatta bu alanların oldukça da güçlü olduğu bilinir. İnanca göre, gül yağı ve gül ağacı kişinin enerji seviyesini yükselten ve kötü enerjilerin kişiye yaklaşmasını engelleyen bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de hıdırellez ile gül ve gül ağacı adeta bütünleşmiştir.
Hıdırellez gününde darda olduğunuz konularda dua etmek, dileklerde bulunmak çok olumlu bulunur.

Hıdırellez’de nasıl dilek dilenir?

Öncelikle Hıdırellez ve benzeri günlerde dileklerinizi yazılı olarak aktarmalısınız. Bu nedenle de gül ağacının dibine veya dalına dileklerinizi yazılı olarak bırakmak gerektiğine inanılır. Yazı, sizin karşı tarafla yaptığınız bir anlaşma gibidir. Yazı, düşüncelerinizi, duygularınızı‬ belirgin hale getirerek onu bir anlamda var eder. Dileğiniz her ne ise bunu elbette önce yaradandan talep ediyoruz, sonra bunu beyaz bir kağıda yazıyoruz.

Önemli: Dileklerimizi bir kağıda detaylı olarak yazıyoruz. Sadece “ev ya da araba” gibi tek kelime olarak değil. Detaylı olarak nasıl bir ev nasıl bir araba ya da bir durum bir olay veya iş ise nasıl olduğunu mutlaka tarif ediyoruz. Dileği yazarken asla gelecek zaman kullanmıyoruz, hep şimdiki zamanı kullanıyoruz. Örneğin; “2024 yılında …’a ailem ile gidiyorum. Harika zaman geçiriyoruz. Sağlıkla dönüyoruz.”. “İstiyorum” fiilini kullanmıyoruz onun yerine “niyet ediyorum” yazıyoruz. Hatta ‘öyle de oldu’ diye yazarak niyetimizin kabul olduğunu imgeliyoruz. Kağıdı gül ağacının dalına bağlıyoruz..

Dileklerimiz için uygun görseller buluyoruz. Çizim yerine hazır görsel kullanabilirsiniz. Dergilerden, internetten nereden olduğu önemli değil. Yazdığımız dilek kağıdına görseli de iğneleyip birlikte hazır ediyoruz. Ya da bu görselleri evin camlarına yapıştırıyoruz.

2. Kırmızı kurdelelerimizi de  hazır ediyoruz. Bozuk paraları kırmızı bir kurdeleye, tüle sarıyor ya da kese içine koyuyoruz, hazır ediyoruz. 

5 Mayıs günü akşamüzeri, güneş batmadan akşam ezanı öncesinde, dileklerimizi ve paralarımızı kırmızı kurdele ile gül dalına bağlıyoruz. Ağacın dibine ayrıca bereket için para da gömülür. Burada önemli olan toprak olması. Yani vazodaki bir gül olmaz. Eğer gül yoksa toprağa bağlı başka bir çiçeğin dibine gömebilirsiniz. Gül varsa dalına, yoksa toprağa. Dileklerimizi bağlarken ya da gömerken Hıdırellez duasını okuyoruz.

Hıdırellezde dileğimizi dilerken bu kısmı lütfen tekrar, tekrar okuyun ve bunları hatırlayarak dileğinizi dileyin: Dileklerimizi dilerken, içimizdeki iyilik gücünü hatırlayalım ve bunu yeryüzünün en yüksek hayrına yarayacak şekilde kullanacağımıza niyet edelim.
O zaman, ilahi gücün hayatımıza akıttığı bereketi hissedeceğiz, ruhumuzun tatminsiz arayışları son bulacak.

Hıdrellez Duası:

“Evime, mutfağıma, gelirime İlyas Peygamber’in duası, tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin. Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın. Dünyaya, memleketime, hayatıma barış, neşe, keyif, huzur ve bereketin hayırlısı gelsin. Sevgiyle Hıdrellezzin hayırlı dualarım kabul olsun. Öyle de olduğu için şükürler olsun.”

Hıdırellez sabahı erken saatte uyanıyoruz. Sabah mutfak dolaplarını, evin pencerelerini açıyoruz, bolluk bereket dolsun diye. Dileğinizin yazılı olduğu kağıdı gülün dalından alıp, akan suya, denize gidip: “Arzuhal sundum deryaya, derya da sunsun Mevla’ya” diyerek suya atıyoruz. Gül ağacına bağladığımız keselerdeki bozuk paraları ve toprağa gömdüğünüz parayı da ağacın dibinden çıkarıp, cüzdanımıza koyup, gelecek yıl ki Hıdırelleze kadar saklıyoruz. Hıdırellezle ilgili en çok yapılan dilek geleneği bu şekildedir.

Eğer Gül ağacı bulamazsanız, bu işlemi herhangi bir ağaca ya da evinizdeki bitkiye de yapabilirsiniz. Diğer yandan bu tip zamanları inancınıza göre dualarla geçirmek ve günün ertesinde ihtiyacı olan bir kişiye yardım etmek tavsiye edilir.

Dileklerimizi kimseyle paylaşmıyoruz, çünkü başkalarının enerjileri bu dilek enerjilerini kitleyebilirmiş…

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

5 – 6 Mayıs Hıdırellez ve Hıdırellez’de neler yapılır?

Hıdırellezde dileklerimizi gül ağacına bağlama geleneği dışında, Hıdırellez günlerinde 5 Mayıs günü ve akşamı evinizde yoğurt mayalamak veya mayalı bir yiyecek yapmak evinizin bereketi‬ ve bolluğu için çok uygun bulunur. Maya, artan üreyen etkisi ile evinizin enerjisi açısından çok iyidir. Bu konuda en kolayı yoğurt mayalamaktır. Sadece Hıdırellez dönemlerinde değil, genel olarak da evinizde hiç değilse yoğurt mayalamaya çalışın. Eğer bekarlar Hıdırellez gecesi tuz ya da tuzlu ekmek yer ve uykuya yatarsa gece rüyasında gelecekteki eşini gördüğü de rivayetler arasında. Hıdırellez ile ilgili sık sorulan sorulanlar kısmında evleneceğin kişiyi görmek için elma ritüelinden bahsediyorum…

Bir başka Hıdırellez geleneği de şöyle gerçekleştiriliyor: 5 Mayıs gecesi dileğinizi dileyip dilek anahtarınızı gül ağacının dibine bırakıyorsunuz, ertesi sabah erkenden kalkıp dilek anahtarınızı alıp bir yıl cüzdanınızda saklıyorsunuz.

Hıdırellezde Yeşil Soğan ritüeli

5 Mayıs gecesini 6 Mayıs’a bağlayan gece 2 tane yeşil soğan filizini eşit boyda kesin.
Gece, filizleri balkonunuza veya pencerenizin dışına, rüzgar almayan bir yerine bırakırken bir dilek dileyin.
6 Mayıs sabahı eğer eşit boyda kesilen soğan filizlerinin biri uzamışsa, dileğiniz gerçekleşir.

Hıdrellez,  Türk aleminde kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı hızır (hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas peygamberin yer yüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır.

Yazın başlangıcı kabul edilen bugünde Hızır ve İlyas’ın buluştuğuna ve dileklerin kabul olduğuna, bereket, bolluk geldiğine inanılır.

Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşirler. Onlar tüm gece boyunca gezerler ve gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Tüm kalbi temiz insanların dileklerini kabul ederler. Bolluk ve bereket dağıtırlar. İnanışa göre iyileri ödüllendiren kötüleri cezalandıran, zorluklarda yardımcı olan ve bolluğa kavuşturan Hızır’ın İlyas peygamberle buluştuğu 6 Mayıs, kış mevsiminin bitip yaz mevsimin başladığı bir bahar bayramı olarak binlerce yıldır pek çok kültürde kutlanmaktadır.

Her baharda yeniden uyanan hayatın bir varlıkta vücut bulmasını sembolize eden Hızır’ın taşıdığı özelliklerin ise şunlar olduğuna inanılır;
-Kalbi temiz ve inanan insanlara yardım eder.
-Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
-Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
-Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
-İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
-Uğur ve kısmet sembolüdür.
-Mucize ve keramet sahibidir….

Bu yıl HIDRELLEZ’de tüm güzel dilekleriniz gerçek olsun.

Kimimiz gül dallarına dileklerini asar, kimilerimiz yemeklerini ağzı açık bırakır.. Sabah ezanında kalkıp kapısını, penceresini açar Hızır Aleyhisselam’ı selamlar. Siz Hıdırellez‘de dilekleriniz için neler yapıyorsunuz?

Instagram’da bu duayı paylaşıp, annesininmelegi instagram hesabımı etiketlerseniz sevinirim.

HIDIRELLEZ DUASI

Sevdiğim kim varsa, kendim de dahil sevebileceğim herkes de dahil, sağlığı iyi olsun
Kalbi ritmini çalsın, yanakları kiraz pembesi, dudakları bal olsun,
Teni sıcak kalsın, enerjisi dışına taşsın,
Ciğerlerinden nefes, midesinden gurultu, bacaklarından güç eksik olmasın,
Kanı bol olsun, damarlarında dönüp dönüp dolaşsın,
Sevdikleriyle bir arada olsun,
Kolu kollarına değsin, gözü gözlerinin içine baksın, lafları birbiriyle başlasın,
Nesi varsa bölüşecek birisi olsun, nesi yoksa bulup getirecek biri olsun,
Bu birileri az ama öz olsun, bazıları dünyada tek olsun,
Sevgisinin tamamını harcasın, harcasın ki ona büyük bir miras kalsın,
Sevmekten bıkıp usanmayacağı biri olsun, onun yeri ayrı olsun,
Onu soysun, başucuna koysun ama yalan uydurmasın,
O her şeyine, her haline tek tanık olsun, bir hareketiyle güldüren bir hareketiyle ağlatan olsun,
Duyguların hepsi onda olsun, kalbi buna teslim olsun,
Bütün şarkılar onu anlatsın, aşık olsun, sırılsıklam olsun, kurumasın,
Yapmaktan bıkıp usanmayacağı bir işi olsun,
İbadet eder gibi bu keşfini her gün yeniden kutlar gibi onu yapıp dursun,
Yaptıkça daha iyi yaptığını görsün, daha iyi yaptıkça bunu başkaları da görsün,
O başkalarının bunu gördüğünü dış gözüyle görsün iç gözüyle işine baksın,
Neşesi bol olsun, kendini mutlu etsin, durduk yere neşelenmek nedir bilsin,
İçinde bir şey durup durup zıplasın,
Duydukları gördükleri onu gıdıklasın, kahkaha attırsın,
Gürültü çıkarsın, saçma şeyler söylesin,
Çocuklukta en şımardığı ana sık sık gidip gelsin, nereye gidip geldiği bilinmesin,
Değiştirmek istedikleri değişsin, eskilerini atsın, ruhunu havalandırsın,
Kapıda hep kamyonu dursun, dilediği yere taşınsın,
Kendinden taşınmak isterse içindeki güç dışındaki sevgi ona yardımcı olsun,
Bileği bütün alışkanlıklarıyla, bağımlılıklarıyla güreşsin,
Bir şey ona sürpriz olsun,
Günlerinden bir günü bir pakete sarılı olsun,
Açılınca içinden hiç beklemediği güzel bir haber çıksın,
Bugün 365’ten herhangi biri olsun,
Öylesine bir Pazartesi, arkaya kavuşturduğu ellerinde unutulmaz bir Salı saklasın,
Öyle tahmini mümkün olmayan bir şey olsun ki bu hayatın zekasını anlatsın,
Bir hayali gerçek olsun, bir hayale gözünü yumsun,
Hayalini kendinden saklamasın,
Bir çizgi filmde olduğunu, her şeyin mümkün olduğunu unutmasın,
Bu duayı okusun, kendi sesiyle duysun, duası gerçek olsun.
Her kelimesine şükretsin, tek satırına nazar değmesin

Hıdırelleziniz kutlu olsun,

Sevgiler

mumsy natural doğal balm stick BOO BOO stick herşeyin en doğalını tercih ettiğimiz çocuklarımızın günlük olarak kuruyan dudakları, sinek ısırıkları, minik sıyrıklar ve çizikleri için...

Hıdırellez ile ilgili sık sorulan sorular


6 Mayıs Hıdırellez Okullar Tatil Mi?

Hayır! 6 Mayısta okullar tatil edilmez. Hıdırellez resmi bir bayram değildir

Hıdırellez rüyada evleneceğin kişiyi görmek için

Gece bir elmanın kabuklarını soyun, kabukları bir poşete koyun. Elmayı yedikten sonra bu poşeti gece yatmadan yastığınızın altına koyun. Uyumadan önce niyetinizi içinizden geçirin. Sabah erken kalkın, evi havalandırdıktan sonra elma kabuklarını toprağa gömün.

 

 


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

4 YORUMLAR

  1. Peki sabah kalktım dileklerimi gül dallarından topladım ama bu dileklerimi atabilecegim bir deniz gol ırmak yok evde bir kaba su doldurup içine atsam olurmu?

    • Merhaba Meltem,

      Hıdırellez’de dilekler gece 12’den önce yazılır ve gül ağacına bağlanır, sabah ezanı ile kalkılıp dilekler ağaçtan alınır ve akar suya bırakılır. Ya da bir sene muhafaza edildikten sonra akarsuya bırakılır.

      Sevgiler

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz