Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 11. Hafta

0

Hamilelikte 11. Hafta hafta hamilelik gebelik

(10+0/10+6. günler)

Bebeğiniz,

Artık çok hızlı bir şekilde gelişmeye başladı. Boyut olarak artık küçük bir incir kadar.. 😀

Ultrasonda 11 haftalık gebelik
Ultrasonda 11 haftalık gebelik

Organ gelişimi büyük ölçüde tamamlandı. Bu değişim, daha önce baş-vucüt arasında ki orantısızlığın normale dönmesi anlamına gelmekte. Vücudunda ki bazı kemikler sertleşmekte ve damağında diş yerleşkesi oluşmakta bu hafada.

Bebeğiniz şu aralar, tekmeleme ve gerilme hareketleriyle meşgul. Anne karnında su balesi yapar misali çok meşgul.. 😀 Belki 1 ay yada daha fazla miniğin su balesi ve akrobasi hareketlerini hissetmeyeceksiniz.

11 haftalık hamilelikte, siz de ki gelişmeler:

Artık, bulantılarınızın azalmasıyla kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Hormonlarınızda ki değişim dolayısıyla, kabızlık ve hormonlar yüzünden mide ekşimesi yaşabilirsiniz. Kabızlık için önerim, bol bol lifli gıdalar tüketmek, müsli gibi öğünler tercih etmek ve bolbol sıvı almak, özellikle yaz aylarında sindirimi artırıcı, kayısı, kiraz, armut gibi meyvelerden tüketmek. Mide ekşimesini artırıcı gıdalarda uzak durmak, zaten hiçbir faydası olmayan gazlı içecekler, soda, turşu, acı baharatlı gıdalar ve kızartmalar.

Bebeğinizin kemik ve diş gelişimi oluştuğu için bu dönemde aldığınız kalsiyum miktarı çok önemlidir.

11 haftalık bebeğinizin 3 boyutlu görünümü
11 haftalık bebeğinizin 3 boyutlu görünümü

Bu haftalarda gebelik kramplarınız başlamış olabilir. Bunlar normaldir, endişe etmeyiniz. Gebelikte kramp oluşumunun nedeni kalsiyum ve magnezyum eksikliğidir. Kalsiyum açısından zengin yiyecekler krampları azaltır. Gün içindeki yorgunluklar, uzun süre ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler bacak kramplarını artırmaktadır. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin, peynir, yağı alınmış süt ve yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Sofranızdan eksik etmeyin. Magnezyum/potasyum eksikliği için muz tüketebilirsiniz.

 

 

 

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 11 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 11 Haftalık Gebelik Serüveni ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 11 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 11 Haftalık Gebelik Serüveni gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz