Pera Çocuk Yaz Eğitim Etkinlikleri Başlıyor!

0
Pera Çocuk Yaz Eğitim Etkinlikleri Başlıyor. Pera Müzesi, 4-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik Yaz Eğitim Etkinliklerinde 12 yaratıcı ve eğlenceli atölye düzenliyor. Yaz Eğitim Etkinlikleri,yaratıcı atölye çalışmaları,pera çocuk, eğitim etkinlikleri,çocuk etkinlikleri,pera müzesi

Pera Çocuk, Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul ile 4. Jameel Ödülü sergileri kapsamında,11-24 Temmuz 2016 tarihlerinde 4-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik Yaz Eğitim Etkinliklerinde 12 yaratıcı ve eğlenceli atölye düzenliyor. 

Fransız ressam, illüstratör, sahne tasarımcısı ve yazar Mario Prassinos’un Bir Sanatçının İzinde: İstanbul-Paris-İstanbul sergisinde çocuklar gerçeküstücülük akımı hakkında bilgi ediniyor. Sergi kapsamındaki atölyelerde mürekkeple üfleme, mono baskı, asamblaj, portre, silüet, kolaj, tasarım gibi teknikler öğreniyor; ahşap parçaları, pastel boya, rafya, kumaş, strafor gibi malzemeler kullanıyorlar. Doğa bilinci kazandırmaya yönelik atölyelerin yanı sıra, çocuklar kitap tasarımı ve karakter yaratmayı deneyimliyor.

Pera Müzesi’nin, İngiltere’nin en köklü sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile paydaşı Art Jameel’ın işbirliğiyle düzenlediği 4. Jameel Ödülü sergisi kapsamında düzenlenen atölyelerde çocuklar Jameel Ödülü, güncel sanat ve sanatçılar hakkında bilgi ediniyor. Atölyelerde geometrik form, patates baskısı ve vitray gibi çeşitli tekniklerle çalışıyorlar. Kil, pleksi, karton ve akrilik boya gibi malzemeler kullanarak tasarım çalışmaları gerçekleştiriyorlar. 

4-6 yaş Yaz Eğitim Etkinliklerinin çocuklar, Doğaya Dokun! atölyesinde Mario Prassinos’un ağaç çalışmalarından esinlenerek hayallerindeki doğayı yaratacak, Haydi Tekrar Tekrar Bas! ile mono baskı kalıpları yaratarak baskı yapacak, Uçuşan Ağaçlar’da pipet yardımıyla renkli mürekkepleri üfleyerek ağaçlar oluşturacak, çuval bezi, halat, hasır ip, rafya, dal, ahşap gibi malzemelerle hayallerindeki Doğal Mini Oyuncaklar’ı yaratacaklar. 4. Jameel Ödülü kapsamındaki atölyelerden Şekiller Bize Neler Neler Anlatır’da Shahpour Poyuan’ın kilden formlar yaratarak çevrelerindeki mimari yapılarla ilişki kuracaklar. Patates Baskı mı? ile sanatçı Lara Assouad’ın “Tabati” çocuk kitabında yer alan baskı çalışmalarını inceledikten sonra geometrik formlarla patates baskı yapacaklar.

7-12 Yaz Eğitim Etkinliklerinde katılımcılar, Mario Prassinos’un portrelerinden esinlenen Hafızada Kalanlar atölyesinde hayal meyal hatırladıkları kişilere ait portreleri yırtma-yapıştırma tekniğiyle üretecek, Bil Bakalım Ben Kimim? ile arkadaşlarının portresini yapacak, Kitabını Yeniden Yaz! ile kitap kapakları ve illüstrasyonlar hakkında bilgi edinerek kendi kitabını oluşturacak, Kahramanını Yarat ile William Shakespeare’in ünlü “Macbeth” oyununun kostümleriyle tanışarak kendi yaratacakları karakterlere uygun giysi ve aksesuar tasarlayacaklar. 4. Jameel Ödülü kapsamındaki atölyelerde, İstanbul Vitrayları ile tanışarak vitraylar yapacak, Renkli Prizmalar ile renkli kartonlarla geometrik prizma maketleri üretecekler.

10 kişilik kontenjanları bulunan atölyelerin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir. Katılım ücreti 45 TL olan atölyeler, PERAkart Aile sahiplerine %50 indirimli.  

Detaylı bilgi için: 0212 334 99 00 (4) / [email protected]

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz