fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Beslenmesi Karpuz emziren anneye gaz yapar mı?

Karpuz emziren anneye gaz yapar mı?

0
Karpuz emziren anneye gaz yapar mı?

Karpuz emziren anneye gaz yapmaz. Aşırı tüketilen karpuz emziren annenin karnında şişkinlik ve içerdiği yüksek sıvı miktarı ile geçici tokluk yapar.

Karpuz sıvı oranının yüksek olması sayesinde yaz aylarında ferahlamayı sağlarken aynı zamanda içerdiği antioksidan bileşenler yardımıyla sağlığı geliştirir ve birçok hastalık türüne karşı koruma sağlar. Karpuzun su içeriği yaklaşık olarak %92 civarındadır.

Vitamin ve mineraller ile antioksidan besin ögeleri açısından oldukça zengin olan karpuz, bu sayede sağlık açısından insan vücudu için yararlıdır. Bu faydaları elde etmek için karpuz tek başına etkili olmasa da, sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına karpuzun eklenmesi ile birlikte tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak mümkün olabilir. 

En iyi göğüs ucu kremi En iyi göğüs ucu yarası kremi göğüs ucu yarasına ne iyi gelir meme ucu çatlakları için en iyi krem Mumsy Natural

Yüksek oranda su içermesi nedeniyle (%92) genel hacminde enerji miktarı düşüktür. 100 gram karpuz, vücuda yaklaşık olarak 30 kilokalori enerji sağlar. Bir porsiyonu 200 gram kadar ve yaklaşık olarak bir ince dilimdir. Bu miktardaki karpuz 60 kilokalorilik standart bir meyve değişimine denk gelir. 100 gram karpuz 8 gram karbonhidrat, 0.6 gram protein, 0.2 gram yağ içerir. Vitamin ve mineral içeriği de oldukça yüksektir ve 100 gram karpuz günlük C vitamini gereksiniminin %14’ünü, A vitamini gereksiniminin %12’sini, potasyum mineraline olan gereksinimin %3’ünü, magnezyum gereksiniminin %2’sini ve B1, B5, B6 vitaminlerine olan gereksinimin %2’sini karşılar. Karotenoidler açısından oldukça zengindir. Özellikle likopen ve beta karoten adlı karotenoidler ile önemli bir aminoasit türü olan sitrülinin değerli bir kaynağı olduğundan sağlık açısından pek çok faydayı da beraberinde getirir.

Karpuz yağ ve kolesterol içermez ancak şeker içeriği yüksektir. Yüksek şeker içeriği ile vücutta aşırı insülin salgısına ve geçici tokluğa sebep olur. Ama aynı hızla da acıkmanıza da sebep olur. Karpuz içerdiği su ve şeker ile annenin karnını şişirir. Yukarıdada bahsettiğimiz gibi 200 gr karpuz tükettiğinizde midenizde az miktarda karbonhidrat, protein ve yağ olacaktır. Bu bakımdan emziren annelerin karpuzu yanında kaliteli gıdalarda tüketmesi dengeli beslenmeleri için önemlidir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz