İstanbul Modern’den “Çevreci Atölye”

0
Çevreci Atölye, fotoğraf sergisindeki çalışmalardan esinlenerek “yeşil enerji”, “ormanlar” ve “küresel ısınma” konularına odaklanıyor.
Çevreci Atölye, fotoğraf sergisindeki çalışmalardan esinlenerek “yeşil enerji”, “ormanlar” ve “küresel ısınma” konularına odaklanıyor.

İstanbul Modern’den Çocuklara Özel Çevreci Atölye

30 Ocak– 28 Nisan 2013

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü, Prix Pictet: Güç adlı fotoğraf sergisi kapsamında, 7-12 yaş grubundan çocuklar için bir atölye programı tasarladı. Çevreci Atölye adlı bu programda çocuklar, günümüzün en önemli fotoğraf ödüllerinden Prix Pictet’nin “güç” temalı bu yılki yarışmasında adaylar arasına giren fotoğrafları yorumluyor ve ardından çevreye duyarlılıklarını yansıtan sanat çalışmaları yapıyorlar.

Çevreci Atölye, fotoğraf sergisindeki çalışmalardan esinlenerek “yeşil enerji”, “ormanlar” ve “küresel ısınma” konularına odaklanıyor. Çocuklar bu programda, onlar için hazırlanan bulmaca kağıtlarını doldurarak sergiyi geziyor ve özel sanat malzemeleriye kendi ormanlarını yaratıyor, değirmenler tasarlıyor ya da küresel ısınma karşıtı afişler hazırlıyorlar.

Çevreci Atölye programında uzman eşliğinde sergi gezisi Daniel Beltrá’nın 2010 yılında Meksika Körfezi’nde patlayan petrol platformunun doğaya etkilerini belgelediği “Sızıntı” adlı fotoğraf serisinden iki çalışmasının karşılaştırmalı değerlendirmesiyle başlıyor. Ardından çocuklar “yeşil enerji” kavramının ne olduğunu tartışıyor ve yeşil enerji kaynaklarını tanımlıyorlar. Sergi gezisinin ikinci adımı, zarar gören ormanları fotoğraflamış olan Robert Adams’ın çalışmalarını kapsıyor. Çocuklar Adams’ın fotoğraflarını incelerken bir bulmacayı çözüyorlar. Sergi gezisinin bu adımı, çocukların ormanın anlam ve önemini tanımlamalarıyla tamamlanıyor. Son adımda çocuklar Joel Sternfeld’in 2005 Birleşmiş Milletler Konferansı’nda çektiği, “küresel ısınma” konulu iki fotoğrafını inceliyorlar. Bu fotoğraflardan yola çıkarak çalışma kağıtlarındaki soru ve cevapları eşleştiriyor ve böylece uzman eşliğinde sergi gezilerini tamamlıyorlar.

Sergi gezisinin ardından çocuklar, her ziyaret sırasında birinin sunulacağı üç sanat çalışmasından birinde ağaç imgelerini boyuyor, üzerlerine sloganlar yazıyor, çoğaltıyor ve bir araya getirerek kendi ormanlarını yaratıyorlar. Başka bir sanat çalışmasında karton maketlerini kesiyor, boyuyor ve değirmenler kuruyorlar. Grafik tasarımına odaklanan diğer çalışmada ise, küresel ısınma konulu afişler tasarlıyorlar.

Çevreci Atölye pazartesi hariç hafta içi her gün okul grupları, hafta sonları ise çocuklar için gerçekleştiriliyor.

ETKİNLİKLER ÜCRETSİZDİR. 

Hafta sonu etkinlinlik takvimi:

3, 10, 17, 24, Şubat, 3, 10, Mart, 28 Nisan, 10.00

9 Şubat, 9 Mart, 13 Nisan, 11.00

3, 10, 17, 24 Şubat, 3, 10 Mart, 27 Nisan, 13.30

3, 10, 17, 23, 24  Şubat, 3, 10 Mart, 28 Nisan, 15.30

Bilgi ve rezervasyon için

veya 0212 334 73 41

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz