S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi Çocuk Atölyeleri “Polonya Bebekleri”

0

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) Çocuk Atölyeleri

Polonya Bebekleri

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) Çocuk Atölyeleri Polonya Bebekleri

18 – 21 Mart 2014, 10:00

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) Çocuk Atölyeleri, çocuklara “Uzak Komşu Yakın Anılar Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600 Yılı” sergisinden ilham alarak çeşitli tasarımlar üretme imkânı sunuyor.

Hafta İçi Okul Programları

Polonya Bebekleri (Anaokulu) atölye çalışmasında geleneksel Polonya kıyafetleri modasına uygun hazırladıkları kâğıt kıyafetleri desenleyip renklendiren olan çocuklar, bu kıyafetleri giydirdikleri kâğıt bebeklerini yanlarında götürebiliyor.

Kolaj Portreler (1 ve 2. Sınıf) atölye çalışmasında çocukların dikkati farklı dokulara, renklere, yüzlere ve duruşlara çekiliyor. Çocuklar, yaratıcı tekniklerle serginin öyküsünü oluşturuyor ve sergilenen portrelerle bu öykü arasında bir ilişki kurmaya çalışıyorlar. Minik ziyaretçilerin, bu eşsiz serüvenleri kendi portrelerini yapacakları bir atölye çalışması ile sonlanıyor.

Polonya’ya Mektup Var (3 – 4. Sınıf) atölyesinde çocuklar, mektup kâğıdı, özel zarflar, aile armaları, mühürler ve pullar tasarlayarak zarfı mühürlenmiş mektuplar hazırlıyor ve tarihi yazışmalar içinde nostaljik bir gezinti yapıyorlar.

Kumaş Tasarımcıları Aranıyor (Ortaokul)

Bu çalışmada ise çocuklar, Bursa ipeğinden dokunan kumaşların neden bu kadar değerli olduğu sorusunun yanıtı arıyor. Eşsiz kumaşları daha da özel yapan desenlerin binlerce yıllık geçmişini araştıran çocuklar, kendi desenlerini en yaratıcı biçimde tasarlamanın yollarını düşünüyor.

Zafer Madalyonları (Lise) atölyesinde gençler, sergideki madalyonlardan yola çıkarak kendi hayallerindeki kişisel zaferlerini ölümsüzleştirecekleri madalyonlar tasarlıyorlar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz