Sevgililer Gününüz kutlu olsun

1

Sevgililer Gününüz kutlu olsun

 

Hayatınızdan sevgi ve mutluluk eksik olmasın.

Kısa ansiklopedik bilgi:)

Sevgililer gününüz kutlu olsun
Sevgililer gününüz kutlu olsun

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Birde sevgililer günü haberi:

 

Havalar soğuk gidince 14 Şubat için gül ithal edildi

Çiçekleri soğuk vurunca, İzmir’e 20 yıl aradan sonra Sevgililer Günü için gül ithal edildi. Fırtına seraları tahrip ederken, soğuk hava da gülleri dondurdu.

14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde gül sıkıntısı yaşanınca kesme çiçek ihracatçısı olan Türkiye, gül ithal etmek zorunda kaldı. İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Mesut Tutar, “Sevgililer gülsüz kalmayacak. İhtiyacın yüzde 40’ını ithal ettik.” dedi. Türkiye’nin gül başta olmak üzere çiçek üretim merkezlerinden İzmir’de, soğuk havayla birlikte fırtına ve şiddetli yağmur seralara büyük zarar verdi. Seraların tahrip olmasının ardından etkili olan soğuk hava, gülleri dalında dondurdu. Dondurucu havanın özellikle gül üretimini vurduğunu belirten Tutar, Sevgililer Günü öncesinde oluşan gül yokluğunu, kooperatiflerin ithalatla giderdiğini söyledi. Güler, “Dört TIR gül ithal ettik. İki TIR geldi, piyasaya dağıtıldı, ikisi de yolda.” şeklinde konuştu. Hollanda ve Kolombiya’dan 100 bin demet gül ithal ettiklerini belirten Mesut Tutar, her demette 25 adet bulunduğunu ifade etti. İthal edilen miktarın Sevgililer Günü’nde satın alınan güllerin yüzde 40’ı kadar olduğunu kaydederek, “Fırtınanın tahrip ettiği seralar onarıldı, üretim normale dönmeye başladı. Ege’de gül sıkıntısı olmayacak. Ayrıca fiyatlar artmaya başlamıştı, ithalatla gelen ürün piyasaya dağılınca normale döndü. Güller şu anda tanesi 5-10 liradan satılıyor.” bilgisini verdi.

1 Yorum

  1. Kart çok güzel olmuş, çok beğendim hatta bayıldım! 🙂

    Sevgililer gününüz illa karşı cinsten biri ile geçmek zorunda değil kendini yalnız hisseden arkadaşlar. Unutmayın siz anne ve babanızın biricik aşkı biricik sevgilisiniz. Bu nedenle annenize veya babanıza çiçek gönderebilir, onlar için hediye alabilir veya onlara özel kendi elinizle güzel bir yemek veya tatlı yapabilirsiniz 🙂

    Herkesin sevgi dolu, tutkulu, mutlu günler dilerim 🙂

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz