Çocuklar Kaç Yaşında Konuşmaya Başlar? | 2024

0
Çocuklar Kaç Yaşında Konuşmaya Başlar? Bebeğinizin ilk kelimelerini söylemesini mi istiyorsunuz? Bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

Çocuklar Kaç Yaşında Konuşmaya Başlar?

Bebeğinizin ilk kelimelerini söylemesini mi istiyorsunuz? Bebeklerin hangi yaşta konuşmaya başladığını ve bunu nasıl teşvik edebileceğinizi öğrenin.

İlk kez anne-baba olanların ortak sorusu: Bebekler ne zaman konuşmaya başlar? İster inanın ister inanmayın, bebeğinizin karşılıklı iletişime yolculuğu sandığınızdan daha erken başlıyor. İşte bebeklerin inanılmaz olduğuna dair bir kanıt daha: Bebekler daha doğmadan dil öğrenmeye başlıyorlar! Çünkü bebeğiniz anne karnındayken sizin konuştuğunuzu duyabiliyor ve konuştuğunuz dilin ritmine ve seslerine aşina olabiliyor. Aslında araştırmalar, anneleri hamileyken kendilerine belirli kitaplar okunan bebeklerin, doğduklarında bu kitapları dinlemeyi tercih ettiklerini emme hareketlerindeki artışla ile tespit edilebiliyor.

Peki bebekler tam olarak ne zaman konuşmaya veya gerçek kelimeleri söylemeye başlar?

Bebek konuşması dönüm noktası özellikle heyecan vericidir. Bebeğin agulaması, gevezelik etmeye başlamasını, kelimeler oluşturmasını ve sonunda bu kelimeleri bir araya getirerek cümleler oluşturmasını izlemek kadar özel çok az şey vardır. Elbette her bebeğin konuşma yolu farklıdır ancak dil gelişimi sırasında bakılması gereken bazı ortak sinyaller ve aşamalar vardır. Dahası, bebeği çağrışımlar kurmaya ve kelimeler oluşturmaya teşvik etmenin yolları da vardır.

Bebeklerlerde dil gelişimini en baştan öğrenmeye hazır mısınız? Bebekler ne zaman agular ve gevezelik etmeye başlar? Bebekler kaç yaşında konuşmaya başlar? Peki ilk önce hangi kelimeleri duyabilirsiniz? Bebeğinizin dil gelişiminde belirli dönüm noktalarına ulaşamaması durumunda neler bekleyebileceğinizi ve ne yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Bebekler Ne Zaman Gevezelik(Agulamak) Etmeye Başlar?

Bebekler konuşmayı öğrenmeden önce agulayarak gevezelik etmeye başlar. Anlamsız gelebilir ama bu sözlü iletişimin temelidir. Evet, bu bebeğin bir dili konuşmaya yönelik ilk denemesidir. Agulamak, gevezelik, bebeğin eğitim çarkları gibidir; onları gerçek hayata hazırlar. Cornell Üniversitesi Bebek Çalışmaları Laboratuvarı’nda bebekler üzerinde araştırma yapan Doktor Marianella Casasola’ya göre “Bunların hepsi alıştırma, çünkü bu agulamalar, gevezelikler onların ilk kelimelerinin temelini oluşturuyor.” Gevezelik çoğu zaman iç çekme ve uğultu seslerini içerir ve bunlar sonunda ünsüz seslere dönüşür.

Örneğin bebek “m” sesini çıkarmaya başlayabilir. Bol pratikle bu ses “ma”ya dönüşebilir ve siz farkına varmadan “ma-ma”ya dönüşebilir. Peki bebekler ne zaman gevezelik etmeye başlar? Pek çok bebek altı aylıkken gevezelik etmeye başlar ve 9 aylık civarında birden fazla hece kullanmaya başlar. İşte daha yakından bir bakış:

6 aylık bebekte dil gelişimi

Yukarıda bahsedildiği gibi, çoğu bebek 6. aya kadar düzenli olarak gevezelik etmeye başlar ve ba-ba, ma-ma ve da-da gibi kısa ünsüz-sesli harfler dizileri çıkarır. Bu arada, iki dile maruz kalan bebekler, her iki dile de uygun şekilde gevezelik bile edebilirler.

Bu aşamada bebek hızla alıcı dili, yani henüz konuşamasa bile anlayabileceği dili ediniyor. Deneysel çalışmalar, bebeklerin 6 ay gibi erken bir dönemden itibaren “mama”yı annesi ve bakım verenleri ile bağdaştırabildiklerini göstermektedir.

9 aylık bebekte dil gelişimi

Yaklaşık bu yaşta bebekler, “ba-da-ma” gibi birden fazla hece oluşturacak şekilde sesleri bir araya getirmeye başlayabilirler. Bebeklerin bu dönemde çıkarabildikleri seslerden çok daha fazla dili anlayabildiklerini, bunun büyük ölçüde bebeklerin henüz ağızlarıyla kelimeler oluşturacak motor becerilere sahip olmadıklarından ve belirli bir dili oluşturabilmenin daha fazla bilişsel beceri gerektirdiğinden kaynaklandığını açıklıyor. Sadece anlamak için hafızalarından bir kelime olması yeterli. Bu dönemde ilk hece tekrarları ile ilk olarak “baba” bebeklerin ağzından dökülebilir.

mumsy natural doğal balm stick BOO BOO stick herşeyin en doğalını tercih ettiğimiz çocuklarımızın günlük olarak kuruyan dudakları, sinek ısırıkları, minik sıyrıklar ve çizikleri için...

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebekler 6 aylık civarında gevezelik etmenin yanı sıra dil sesleriyle oynamaya başladıklarında, bir yaşına gelene kadar resmi ilk kelimelerini söylemezler. (Elbette, doğumdan itibaren sizinle iletişim kurmanın kendi yolları vardır; ağlayarak, guruldayarak, iç çekerek, gulayarak ve yaklaşık 2 aydan itibaren gülümseyerek.)

Peki bebekler ilk kelimelerini ne zaman söyler?

— Kesin bir cevabı yok.

Konuşma dili patologu CCC-SLP’den Jocelyn Wood, “Bebeklerin ilk kelimelerini söyleme aralığı vardır” diyor. “Genel olarak bebekler ilk kelimelerini 9 ila 12 ay arasında söylerler.” Peki bir bebek ne zaman daha düzenli konuşmaya başlamalı? Bu aynı zamanda bebekten bebeğe değişiklik gösterse de, ne bekleyeceğiniz konusunda bir fikre sahip olmak yararlı olacaktır. Aşağıda bebeklerin ilk kelimelerini ne zaman söylediği, tam cümlelerle konuşmaya başladığı ve net bir şekilde konuştuğu zamana ilişkin genel bir zamanlama bulacaksınız.

12 aylık bebekte dil gelişimi

“Anne” ve “baba” sesleriyle kalbinizin erimesine hazır olun. Bebekler ilk kelimelerini 12 ay civarında söylerler ve yaklaşık 18 ay civarında daha net konuşup daha fazla kelime sahibi olurlar. Wood, “İlk kelimeler, çocuğunuzun dünyasında en yaygın olan şeyler olacak” diyor ve şöyle devam ediyor: “Yiyecek maddeleri (muz, elma, süt), oyuncaklar (top, bebek, araba), önemli insanlar (Anne, Baba) , bir evcil hayvan veya kardeş adı(köpeğiniz varsa hav hav?) veya tanıdık rutinlerden kelimeler (daha, benim, gitti veya bitti).”

24 aylık bebekte dil gelişimi

Wood, “On sekiz ila 24 aylık bebekler, her gün yeni kelime(ler) öğrendikleri hızlı bir büyüme döneminden geçiyorlar” diyor. Bu noktada, yetişmekte olan dilbilimcinizin 50 ila 100 kelimelik bir kelime dağarcığı olabilir. “100 kelimelik dönüm noktası önemlidir çünkü bu, yeni yürümeye başlayan çocukların basit ifadeler oluşturmak için kelimeleri gerçekten birleştirmeye başladıkları zamandır” diye açıklıyor. Bu cümleler iki veya üç kelimelik cümleler olarak başlar (örneğin, “oyuncağım!”) ve yavaş ama emin adımlarla daha karmaşık hale gelir.” 18 ile 24 aylık dönem arasında bebeğiniz birçok kelimesi olduğu halde daha az konuşmaya başlayabilir. Bunda endişelenecek bir şey yok, dile odaklanan bebeğiniz, sizleri dinleyip biriktirir. Yaklaşık 22. ay civarı bir çok kelime ile aniden kendini daha çok ifade eden bir bebeğe dönüşür. Bazı ufak farklılıklar olsa da, 24 ay itibariyle kelime sayısının izini kaybetmeye başlamalısınız. Bebekler bu dönemde sahip oldukları kelimelerin çoğunu ve farklı kelime kombinasyonlarına daha fazla odaklanır.

36 aylık bebekte dil gelişimi

3 yaşına yani 36 aya gelindiğinde, yürümeye başlayan çocuğunuzun muhtemelen 200 veya daha fazla kelimeden oluşan bir kelime dağarcığı olacaktır, ancak muhtemelen artık kelime saymayacaksınız. Bu yaştaki birçok çocuk üç veya dört kelimeden oluşan cümleleri bir araya getirebilir. Ayrıca yürümeye başlayan çocuğunuzun artık daha net konuştuğunu fark edeceksiniz; Küçük çocuğunuzun söylediklerinin en az yüzde 75’ini anlayabilmelisiniz, bu aynı zamanda öfke nöbetlerinin (yaşasın!) azalmasına da yardımcı olabilir.

Ayrıca 3 yaşındaki çocuğunuz söylediklerinizin çoğunu anlayabileceklerdir; bu nedenle küçük dinleyicinizden tepki almayı bekleyin. Çocuğunuzun bu yaş civarında sorunları çözmek ve kavramları açıklamak için dili kullanmaya başladığını fark edeceksiniz. Son fakat bir o kadar da önemlisi, hikaye zamanına hazırlanın; yürümeye başlayan çocuğunuz büyük olasılıkla size çok yakında birkaç güzel hikaye anlatacak.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Bebek Konuşmuyorsa Ne Yapmalı?

Bebeklerin dil becerilerini geliştirmesi söz konusu olduğunda geniş bir «normal»  olduğunu unutmayın. Bazen, bebeğinizin henüz konuşmadığından endişeleniyor olsanız da, yapmakta oldukları tüm dil öğrenimi aniden durabilir ve görünüşte tek kelime etmezken bir anda; hiç durmadan konuşmaya başlar. Bebekler kendi hızlarında konuşmayı öğrenirken sabırlı olun.

Aslında erkek bebekler dil becerilerini kızlara göre daha yavaş geliştirme eğilimindedir. Bazı araştırmalara dayanarak araştırmacılar, “Erkek bebeklerin beyni daha tek taraflı çalışıyor. Beynin her iki tarafı ayrı ayrı çalışıyor, kadın beyni ise daha iki taraflı ve beynin her iki tarafı birlikte çalışıyor. “Bu farklılıklar nedeniyle, kız bebekler genellikle onlara bakım veren anne, baba, yakınlar ve bakıcılara daha duyarlıdır ve çeşitli sesleri ve sosyal ipuçlarını algılayabilir, erkekler ise biraz daha yavaş olabilir” ” Bunlar ebeveynlerin kız ve erkek çocuklarla farklı konuşma tarzları kullanmasına neden olan farklılıklardır ve bu da gelişimdeki farklılıkları açıklayabilir.” Dil becerileri açısından erkek çocuklar kız akranlarından üç ila dört ay geride olabilir, ancak 3 yaşına geldiklerinde tamamen yetişirler.

Konuşmayan bebeğiniz ile ilgili ne zaman yardım aranmalı?

“Geç konuşan”ı ne tanımlar? Her bebeğin kendine özgü bir gelişim/zaman çizelgesinde olduğunu bilmek önemlidir. Gerçek şu ki “bebekler ilk kelimelerini ne zaman söyler?” ve “bebekler ne zaman konuşmaya başlar?” soruların kesin, net ve somut cevapları yok. Küçük çocuğunuz henüz sohbet etmiyorsa endişelenmeyin; bazı bebekler geç konuşur. Ancak bebeğinizin ilk kelimesini 15 aylıkken söylemediyse veya 2 yaşına geldiğinde bebeğinizin 25’ten az kelimesi varsa doktorunuzla konuşun. Ebeveynlerin mümkün olduğunca erken destek alabilmeleri için konuşma gecikmesi belirtilerinin farkında olmaları önemlidir. Çocukların akranlarına yetişmesine yardımcı olmak için erken müdahale çok önemli. Türkiye’deki çocukların yüzde 8’inin iletişim bozukluğu yaşadığı sayılara yansımış.

Uzmanlara  göre çocuğunuzun dil gelişimi ile ilgili aşağıdaki durumlarda bir uzmana başvurmanın zamanı gelmiş olabilir:

  • 7 aya kadar agulayıp, gevezelik etmeye veya ses çıkarmaya başlamadıysa
  • 9. aya kadar ismine yanıt vermiyorsa
  • 15 aydır ilk kelimelerini söylememişse veya dil becerilerinde ani bir kayıp varsa
  • 24 aylıkken 25’ten az kelimeye sahiptir
  • 24 aylıkken iki kelimelik cümleler kurmuyorsa
  • 36 aylıkken çeşitli konuşma seslerini üretmekte zorluk yaşarsa
    Uzmanlar, “Herhangi bir olası sorunu ne kadar erken fark ederseniz, çocuğunuzun gelişimsel olarak yetişmesini sağlayacak yardımı o kadar erken alabilirsiniz” diyor. “Bir şeyin anormal olabileceğini düşünüyorsanız, bir ebeveyn olarak içgüdülerinize güvenin. İddialı olmanız veya ikinci bir görüş istemeniz sorun değil.”

Bebeğiniz konuşma aşamalarına ulaşmıyorsa, talep edebileceğiniz diğer bazı testler şunlardır:

İşitme testleri

Çocuğunuzun işitme sorunu varsa, konuşma gecikmesi yaşama ihtimali de yüksektir. Bebekler doğumdan hemen sonra işitme bozukluğu açısından taranır ancak tekrarlayan kulak enfeksiyonları gibi bazı şeyler işitmeyi etkileyebilir ve dil gecikmelerine neden olabilir.

Konuşma değerlendirmesi

Dil ve konuşma terapistleri kekemelik ve peltek konuşmadan dili anlamaya kadar her türlü iletişim sorununa yardımcı olan uzmanlardır. Bebeğin ihtiyaç duyabileceği test ve terapi türü, yaşadıkları özel zorluklarına bağlı olacaktır. Örneğin, bazen çocuklar konuşmayı duyabilir ve anlayabilir, ancak sesleri kendileri ifade edemezler ve nasıl yapılacağını öğrenmek için yardıma ihtiyaç duyarlar.

Gelişim taramaları

Bu taramalar genellikle çocuk doktorunuzla sağlıklı çocuk takiplerinde yapılır. Sağlıklı çocuk takipleri, doktorunuzun bebeğin yaşına göre tipik dönüm noktalarına ulaşıp ulaşmadığını veya gecikmiş olup olmadığını söylemesinin bir yoludur. Örneğin, bir yaşındaki çocuğunuz göz teması kurmuyorsa veya iletişim kurmaya istekli görünmüyorsa, bu bir gecikmenin işareti olabilir.
Bu noktada uzmanlar, ailelere test yaptırmalarından kaçınmamalarını öneriyor. “Çocuğunuzun etiketlenmesi konusunda endişelenmeyin” diyor. “Test yapmak, çocuklara zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duydukları becerileri kazandırmaya ve öğrenimlerini ve çevrelerini kendilerine en uygun şekilde uyarlamaya yardımcı olabilir.”

Her çocuğun benzersiz olduğunu ve kendi gelişim/zaman çizelgesine göre geliştiğini unutmayın. Dil öğrenimin bir çocuktan diğerine gelişim konusunda büyük farklılıklar gösterebilir. Ancak bebeğinizin gelişimi konusunda endişeleniyorsanız çocuk doktorunuzla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Çocuğunuzla sohbet etmeye heveslisiniz. Ve gelişen kelime dağarcıkları onları heyecanlandırıyor. Bebek konuşmaya başladığında yepyeni bir dünya olacak. Bu arada, erken gevezeliklerin ve meraklı cıvıltıların tadını çıkarın. Ve eğer hala bebeğinizin ağzından o harika ilk kelimenin ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız, dil gelişimini teşvik etmenin basit yolları olduğunu unutmayın: Bebeğe kitap okuyun, bebeğe şarkı söyleyin ve konuşmaya devam edin. Küçük çocuğunuz beklenen dönüm noktalarına ulaşamıyorsa çocuk doktorunuza başvurun; erken müdahale yardımcı olabilir.

Bebeği konuşmaya teşvik etmek ve bebeğe konuşmayı öğretmek için şu yazımıza göz atın: Bebeğe konuşma nasıl öğretilir?

Bebeğe konuşma nasıl öğretilir?


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz