Tüp bebek transferinden sonra dikkat edilmesi gerekenler

0
Tüp bebek tedavisi görmüş ve tüp bebek transferi yapılmış anne adaylarının dikkat etmeleri gereken bilgiler

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne adaylarının nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bilgiler verdi… 

1. İlaçlarınızı zamanında ve düzenli kullanın 

Tüp bebek transferi sonrası verilen tüm ilaçları dikkatli ve düzenli kullanmak tedavi sürecinin en önemli kısmıdır. Belirlenen zaman diliminde ve saatlerde ilaçları almanız embriyonun rahme tutunmasını sağlayacaktır. Zamanında ilaçların alınmaması embriyonun tutunamama riskini artırır.

2. Bol sıvı tüketin

Tüp bebek transferi sonrası rahmin kasılmaması çok önemlidir. Bu anlamda sıvı alımı ile rahmin kasılması en aza indirgenebilir. Aynı zamanda tutunacak embriyoya giden kan akışı da artmış olacaktır.

3. Akdeniz diyetiyle beslenin

Tüp bebek transferinden sonra, öğünlerinizde bol yeşillik ağırlıklı beslenmek, zeytinyağlı yiyecekleri tüketmek, yağlı tohumlar almak kısaca Akdeniz usulü beslenme önermekteyiz. Böylelikle tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini de artacaktır. Bu besinler embriyo tutunmasını da artıracaktır.

4. Sürekli yatmayın

“Bu dönemde birçok anne adayı yatak istirahatine yöneliyor fakat biz hekimler bunu kesinlikte önermemekteyiz” diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Yatak istirahati ile embriyoya yeterli kan akışı sağlanmamaktadır. Bu da tutunamama şansızlığını artırır. Bu anlamda ağır olmamak şartı ile günlük rutin işlerin yapılmasını önemle tavsiye etmekteyiz” diyerek anne adaylarının hasta psikolojisine girmemesi konusunda uyardı.

5. Takviye edici gıdalarınızı ihmal etmeyin

Bağışıklık sisteminiz, tüp bebek transferinin ardından embriyo tutunmasını doğrudan etkiler. Bu sebeple bu dönemde anne adaylarının hiçbir vitamin ve mineral eksikliği yaşamasını istemiyoruz. Özellikle C, E vitaminleri, folik asit ve demir bu anlamda oldukça önemli vitamin ve minerallerdir. Mutlaka vitamin ve mineral takviyesinin yapılması gerekir.

6. Kabız olmayın

Kabızlık, tuvalete çıkamamak ve buna bağlı ıkınmak durumunda karın zorlandığı için buna bağlı olarak da rahim kasılabilir. Bu sebeple kabız kalmamaya yönelik bir öğün ve beslenmesi düzeni takip edilmelidir.

7. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun

Sigara ve alkol içerisindeki insan sağlığına zararlı çok miktardaki zehirli maddeler transferi yapılmış embriyonun kanlanmasını bozar ve embriyoya ciddi zararlar verir. Aynı zamanda tutunamama riskini de artırır. Erken gebelik kaybı şansızlığını da artırdığı göz önüne alınırsa, bu ürünlerin kullanımı özellikle bu dönemde son derece sakıncalıdır.

8. Transfer sonrası ilk 24 saat 2 saatten daha uzun yolculuklara çıkmayın

“Embriyo transferi sonrası ilk 24 saat oldukça önemlidir” diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Bebeğin rahme tutunması gerçekleşir. Yolculuğa bağlı sarsıntı, yorgunluk ve yaşanan stres rahmi kasarak bebeğin tutunmasını olumsuz etkiler. Bu yüzden ilk 24 saat 2 saatten saha uzun yolculukları önermiyoruz” diyor.

9. Etkinliği kanıtlanmamış ve bilimsel olmayan bitkisel kürleri tüketmeyin

Bu dönemde bizler kesinlikle rahmin kasılmasını istemeyiz. Bazı bitkisel kaynaklı kürlerin rahmin kasılmasını bazı annelerimizde bizzat gözlemlediğimiz için bu tür kürlerden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

10. Stresten uzak durun

Stres özellikle istemsiz kasların kasılmasına, kortizol gibi bazı hormonların salınmasına sebep olur. Rahim de bu kasa sahip organlardan biridir. İnsan vücudunda meydana gelen stres faktörü ile rahim de kasılır. Bizlerin transfer sonrası ilk istediğimiz şey; rahmin gevşek kalmasıdır. Bu anlamda tüm anne adaylarından transfer sonrası rahat olmalarını, strese girmemelerini, oksijen dolu bol yürüyüşler yapmalarını ve olumlu düşünerek bu süreci geçirmelerini özellikle önermekteyiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz