Ücretsiz Etkinlik : 2012 Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi Forum İstanbul’da

0

Ücretsiz Etkinlik : 2012 Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi

Forum İstanbul’da

 

Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi - Forum İstanbul AVM
Dünya Basın Fotoğrafları Sergisi - Forum İstanbul AVM

Dünyanın en etkileyici fotoğraf kareleri “World Press Photo 2012 – Dünya Basın Fotoğrafları 2012” sergisi ile 11-30 Eylül tarihleri arasında Forum İstanbul’da görülebilecek.

Bu yılki ‘World Press Photo of The Year – Dünya’da Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülünün sahibi, uluslararası fotoğrafçı Samuel Aranda da Forum İstanbul’daki bu önemli serginin özel konuğu olacak.

Bu yıl 55.si düzenlenen ‘World Press Photo’ yarışmasında dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler, Forum İstanbul’da düzenlenecek sergi ile Türkiye’ye geliyor. Dünyanın en prestijli basın fotoğrafları sergisi olan ‘World Press Photo 2012’, 11-30 Eylül  tarihleri arasında, 4. Kez Forum İstanbul’un ev sahipliğinde gezilebilecek. Dünya foto muhabirliğinin bir yıllık güncesi niteliğini taşıyan ve geçtiğimiz yıl dünya gündemine oturmuş olayların canlı belgesi fotoğrafların da yeraldığı sergi, her sene tekrarlanan etkinlik çerçevesinde yıl boyu dünya çapında belli başlı metropolleri gezerek milyonlarla buluşuyor. World Press Photo’nun 2009, 2010 ve 2011 seçkileri yine Forum İstanbul’da ağırlanmıştı.

Her yıl dünyanın dört bir yanından foto muhabirleri, ajans, gazete ve dergiler tarafından yarışmaya gönderilen fotoğraflar uluslararası bağımsız bir jüri tarafından farklı kategorilerde değerlendiriliyor. Bu yılki yarışmaya ise 124 ülkeden 5247 fotoğrafçı, 101.254 fotoğrafla katıldı ve 19 jüri üyesi, 9 farklı kategoride değerlendirmelerini yaptı. Yarışmanın en büyük ödülü olan ‘World Press Photo of The Year 2011’nin sahibi ise İspanyol Samuel Aranda oldu. Forum İstanbul’da gerçekleşecek olan bu sergiye katılacak olan Samuel Aranda, fotoğraf tutkunlarıyla bir araya gelecek.

Bu yıl sergiyle eş zamanlı olarak düzenlenecek bir dizi yan etkinlkle, İstanbul fotoğraf dolu birkaç hafta geçirecek. İleri seviye fotoğraf atölyeleri, “Basın için Spor, Spor için Basın”ın tartışılacağı panel, çocuklar için fotoğraf atölyeleri “Fotoğraf’ın F’si”, ödüllü Foto-Maraton yarışması bunlardan birkaçı.

Amsterdam merkezli World Press Photo Vakfı tarafından düzenlenen sergi, Forum İstanbul ve Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu katkılarıyla İstanbul’a getirilmektedir.  World Press Photo, Dutch Postcode Lottery tarafından desteklenmekte ve dünya çapında Canon’un sponsorluğunda gerçekleşmektedir.

Sergi döneminde programı aşağıda açıklanan çeşitli yan etkinlikler düzenlenecektir.

 

Resmi Açılış / 11 Eylül 2012, 19:30

‘World Press Photo of The Year – Dünya’da Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülünün sahibi, uluslararası fotoğrafçı Samuel Aranda’nın sunumuyla

 

Orta-İleri Seviye Fotoğrafçılık Atölyesi / 11-12-13 Eylül 2012

“Samuel Aranda ile Fotojurnalizm Üzerine”

 

Çocuklar için Atölye / 15-16 Eylül 2012, 13:30 – 19:30

“Fotoğraf’ın F’si”

 

Ödüllü Yarışma / 22-23 Eylül 2012

Foto-Maraton (D-SLR Fotoğrak Makinesi ödüllü herkese açık fotoğraf yarışması)

 

Rehberli Geziler / 24-28 Eylül 2012

Bak ve Çek (Lise Fotoğraf Kulüpleri için)

 

Tüm etinlikler Forum İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

 

 

WORLD PRESS PHOTO 2012 SERGİSİ YAN ETKİNLİKLERİ

RESMİ AÇILIŞ: 11 Eylül 2012, 19:30

 

Forum İstanbul’un ana sponsorluğunda ve Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla İstanbul’a getirilen World Press Photo 12 Sergisi’nin resmi açılışı 11 Eylül 2011 Salı akşamı saat 19:30’da gerçekleşecektir. Resmi Açılış Töreni’nde ‘World Press Photo of The Year – Dünya’da Yılın Basın Fotoğrafı’ ödülünün sahibi, uluslararası fotoğrafçı Samuel Aranda da kısa bir sunum gerçekleştirecek.

ORTA-İLERİ SEVİYE FOTOĞRAFÇILIK ATÖLYESİ

SAMUEL ARANDA İLE FOTOJURNALİZM ÜZERİNE

 11-12-13 Eylül 2012

World Press Photo 12 yarışmasında ‘Yılın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan Samuel Aranda, 11-30 Eylül 2012 tarihleri arasında Forum İstanbul’da açılacak Dünya Basın Fotoğrafları 2012 sergisi kapsamında bir atölye düzenlemek üzere İstanbul’a geliyor. 11-12-13 Eylül tarihlerinde 3 gün olarak düzenlenecek atölyeye katılım 15 kişi ile sınırlı olacak.

Atölyeler basın fotoğrafçılarına, bağımsız çalışan fotojurnalistlere, üniversitelerin fotoğraf bölümlerinde okuyan öğrencilere, basın fotoğrafına ilgi duyan amatör fotoğrafçılara açık olacak. Samuel Aranda’nın, bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalarda konularını nasıl seçtiğine ve onları hayata geçirirken izlediği yöntemlere odaklanan geniş kapsamlı bir sunumla başlayacak olan atölyeler, fotoğrafçının katılımcılara vereceği ödevlerle ve bu ödevlerin ve önceki çalışmalarının değerlendirilmesiyle devam edecek.

Atölyeye katılmak isteyenlerin, daha önce gerçekleştirmiş oldukları (en çok 20 fotoğraftan oluşan) bir projeyi, çalışmayla ilişkin kısa bir metin, özgeçmiş ve kontak bilgileri eşliğinde, 3 Eylül Pazartesi tarihine kadar [email protected] e-posta adresine ulaştırmaları gerekiyor. Atölyeye katılımı kabul edilen fotoğrafçılarla 6 Eylül Perşembe günü temasa geçilecektir. Katılımcıların atölyeye 3 gün boyunca katılımı gerekmektedir.

1979 Barselona doğumlu Aranda, 19 yaşında fotojurnalist olarak El Pais ve El Periodico de Catalunya gazeteleri için çalışmaya başladı. 21 yaşında Filistin-Israil sorunu üzerine çalışmak için Ortadoğu’ya gitti. 2004’te AFP’e (Agence France Presse) katıldı ve Ispanya, Pakistan, Gazze, Lübnan, Irak, Filistin, Fas, Batı Sahara ve Çin’de çatışmalar ve sosyal konularla ilgili röportajlar gerçekleştirdi. 2006’da tekrar bağımsız olarak çalışmaya başladı. 2011’de Arap Baharı hareketi üzerine Tunus, Mısır, Libya ve Yemen’de çalıştı. Bu çalışmaları çeşitli mecralarda yayımlandı ve sergilendi.  Yemen’deki ayaklanmalar sırasında çektiği fotoğraf, World Press Photo 2012’de ‘Yılın Fotoğrafı Ödülü’nü kazandı. Halen New York Times için bağımsız fotoğrafçı olarak çalışıyor ve Corbis Images tarafından temsil ediliyor.

 

Fotoğrafların hangi formatta gönderilmesi gerektiği ve atölye ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

Geniş Açı Proje Ofisi / 0212 251 70 03 /http://www.gapo.org/wpph12atolye.html

 

 

ÇOCUKLAR İÇİN ATÖLYE

Fotoğraf’ın F’si

 15-16 Eylül 2012, 13:30 – 19:30

Çocuklara fotoğraf sevgisini aşılamak amacıyla gerçekleştirilecek “Fotoğraf’ın F’si” isimli atölyeye 4-12 yaş grubundaki çocuklar katılacak.

 

ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIŞMASI

FOTO-MARATON

22-23 Eylül 2012, Cumartesi – Pazar

FOTOMARATON’UN KONUSU:

Fotomaraton’un konusu ‘Spor’dur. Detaylarçok yakında…

 

FOTOMARATON 2012’YE KATILIM KOŞULLARI:

• Fotomaraton, Seçici Kurul Üyeleri, Forum İstanbul çalışanları, Canon çalışanları ve onların birinci derece yakınları dışında, tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

• Fotomaraton 22 Eylül 2012 Cumartesi saat 10:00’da başlayıp, 23 Eylül 2012 Pazar saat 16:00’da sona erecektir.

• Yarışmacıların, 22 Eylül 2012 Cumartesi saat 10:00’dan itibaren ‘Dünya Basın Fotoğrafları 2012 Sergisi’nin bulunduğu Zemin Kat Büyük Meydan’daki Fotomaraton masasına gelip kayıt yaptırmaları ve başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

• Yarışmacılara kayıt sırasında sıra numarası verilecek, kayıt masasında bulunan ‘START’ tabelasını fotoğraflamaları istenecek ve bu fotoğrafın ismi/numarası kayıt formlarına yazılacaktır. Yarışmacılar, bu fotoğraftan sonraki isme/numaraya sahip fotoğraflarla fotomaratona katılabilecektir.

• Yarışmacılar fotoğrafları kendi dijital fotoğraf makineleri ile çekeceklerdir.

• Yarışmaya katılan fotoğrafçıların, fotoğraflarını en geç 23 Eylül 2012 Pazar saat 16:00’ya kadar kayıt masasına teslim etmeleri gerekmektedir.

• Fotomaratona katılacak fotoğrafların bu tarihler arasında çekilmiş olması zorunludur. Aksi tespit edilirse yarışmacı diskalifiye edilecektir.

• Yarışmacılar, fotoğraflarını kayıt masasında bulunan görevliye hafıza kartlarında teslim edecek, hafıza kartındaki kayıt sırasında çekmiş oldukları ‘START’ fotoğrafından sonraki fotoğraflar bilgisayara aktarılacak ve yarışmacı bunlar arasından en fazla 3 tanesini seçerek yarışmaya katılacaktır. CD’ye kayıtlı olarak getirilen fotoğraflar ya da fotoğraf baskıları kabul edilmeyecektir.

• Yarışmacıların seçmiş olduğu (maksimum 3) fotoğrafların kayıt masasındaki yazıcılarda çıkışları alınacak, arkalarına yarışmacının sıra numarasına göre isim (001-1 gibi) verilecek ve yarışmacının eksiksiz olarak doldurduğu ve imzaladığı başvuru formuyla birlikte bir zarfın içine konacaktır.

• Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar, ilerleyen tarihlerde Forum İstanbul’da açılacak bir sergide teşhir edilebilecek, Forum İstanbul’un internet sitesindeki Fotomaraton sayfasında yayınlanabilecek, bir katalog halinde yayımlanabilecek ve Forum İstanbul’un çeşitli basılı ve görsel materyallerinde tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Fotoğrafların yukarıda adı geçen durumlarla sınırlı olmak kaydıyla tüm kullanımları hakları Forum İstanbul’a aittir. Bu durumda ayrıca bir telif ödenmeyecektir.

• Fotomaratona katılanlar yukarıda belirtilen koşulları kabul etmiş sayılır.

 

FOTOMARATON TAKVİMİ:

 

Fotomaraton başlangıcı: 22 Eylül 2012 Cumartesi, Saat 10:00

Fotomaraton bitişi: 23 Eylül 2012 Pazar, Saat 16:00

Sonuçların açıklanması ve ödül töreni: 23 Eylül 2012, Saat 19:00

 

Sonuçlar, 24 Eylül 2012 tarihinden itibaren Forum İstanbul internet sitesi (www.forumistanbul.com.tr) ve basın aracılığı ile de kamuoyuna duyurulacaktır.

 

ÖDÜLLER:

  • Birincilik Ödülü: Çok yakında açıklanacaktır.
  • İkincilik Ödülü: Çok yakında açıklanacaktır.
  • Üçüncülük Ödülü: Çok yakında açıklanacaktır.

 

Seçici Kurul, gerek gördüğü takdirde bu ödüllerin dışında da ödül ya da belge verebilecektir.

 

SEÇİCİ KURUL:

  • Çok yakında açıklanacaktır….

 

Fotomaraton’a dair sorularınız için:

Geniş Açı Proje Ofisi / 0212 251 70 03

www.forumistanbul.com.tr/WPP

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz