Ücretsiz Etkinlik : 3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali başlıyor

0

Ücretsiz Etkinlik

3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali başlıyor

3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali
3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali

Festival,  15-29 Kasım 2012 tarihleri arasında, İstanbul’un farklı semtlerinde düzenlenecek. Carla Pires ve Forabandit konserleri dışındaki tüm konserler, ücretsiz dinlenecek.

3. İstanbul Dünya Müzikleri Festivali (WOMİST), 15-29 Kasım tarihleri arasında İstanbul’un farklı semtlerinde düzenlenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün himayesinde “Pi Production” organizasyonuyla gerçekleştirilecek festivalin sanat yönetmenliğini Özdem Petek üstleniyor.

Portekiz’in önde gelen fado yorumcularından Carla Pires, 15 Kasım 2012 Perşembe akşamı Salon İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nda düzenlenecek festivalin açılış konserinde, etkileyici alto sesi ve güçlü sahne performansıyla dinleyicilere coşkulu bir “fado” gecesi sunucak.

“Dünya Flamenco Günü”, Manuel ve Işıl Reina’nın kurduea Flamenco Reina Grubu’nun sıcak, neşeli, dramatik repertuvarıyla 16 Kasım Cuma günü kutlanacak. İspanya’nın sıcak Endülüs rüzgarlarını Türkiye topraklarına taşıyarak, Flamenco Sanatı’na başka bir boyut kazandıran topluluğun konseri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi‘nde dinlenebilecek.

Repertuarlarında Arnavut, Türk, Boşnak, Kosova, Makedon, Hırvat, Bulgar, Yunan müziklerini kucaklayan Kosova grubu Kuarteti Pentagram’ın, Funk-jazz, evergeen, klasik ve pop tarzında yorumladıkları eserleri, Anita Ahmeti’nin vokali eşliğinde, 21 Kasım İBB Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Rajastan,  çingenelerin kalbinde kuşaktan kuşağa uzanan zengin ve ünlü müzikal mirasa sahip olan Hindistan’ın bir bölgesi. Dhoad Gypsy Band, Rajastan’ın benzersiz ritmik hızı ve karmaşıklığı içinde,  seyirciyi ve sanatçıyı bir trans halinde buluşturan müziğiyle, tutkulu ve unutulmaz bir deneyim yaşatacak.  Konser 27 Kasım  İBB Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde.

 

İran’lı Mahsa & Marjan Vahdat’ın müziğinin kökleri, klasik İran şarkı geleneğine uzanıyor. Mahsa, Tahran Üniversitesindeki öğreniminde ve geleneksel müziğin ustalarından aldığı özel derslerde özgün bir şarkı tekniği geliştirdi. Kardeşi Marjan Vahdat da, Mahsa ile aynı yıllarda müzik dünyasına adım attı. Minoo Mohebbi’den piyano, Maleki’den geleneksel İran şarkı tekniği, Romin Kakavanol ve Masoud Shoari’den setar dersleri aldı. Eşşiz bir yorum ve ses rengine sahip olan Mahsa ve Marjan Vahdat, 28 Kasım  İBB Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’ndeki konserlerinde dinleyicilerine mükemmel bir gece vaat ediyor.

 

Forabandit,  Fransız, Türk ve İran’lı üç müzisyenin birlikteliğinden doğdu. Fransa’nın güneyi Oksitan dünyasının ozanlarının gazel geleneğine çağdaş bir bakış açısı kazandıran mandolin sanatçısı, şarkıcı Sam Karpenia ve gezgin ozanların temsilcisi Anadolu aşıklarının şarkılarını ölümsüzleştiren Ulaş Özdemir, geleneksel şarkıları yeni bir yorumla sunuyorlar. Bijan Chemirani’nin vurmalı çalgılarda çıkardığı acem ritmi ise, bu iki genç şairin bestelerine ahenk katıyor. Konser, 29 Kasım Fransız Kültür Merkezinde.Konser öncesi, saat 19’da sanatçıların katılacağı “Trubadur ve Aşıkların Dünyasında Şiir ve Müzik”  konulu bir söyleşi var.

3. WOMİST PROGRAMI

 * 15 Kasım Perşembe      Mekan: İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı)   

21.00                        Carla Pires “Fadolar” (Portekiz)

* 16 Kasım Cuma            Mekan: İBB Bakırköy Cem Karaca K.M 

20.00                       “Dünya Flamenko Günü”

Flamenco Reina  (İspanya- Türkiye )

* 21 Kasım Çarşamba    Mekan: İBB Kartal Bülent Ecevit K.M.    

20.00                        Kuarteti Pentagram (Kosova)

* 27 Kasım Salı               Mekan:  İBB Kartal Bülent Ecevit K.M.       

20.00                        Dhoad Gypsy Band  (Rajastan, Hindistan

* 28 Kasım Çarşamba      Mekan:  İBB Bakırköy Cem Karaca K.M

20.00                        Mahsa & Marjan Vahdat  (İran)

* 29 Kasım Perşembe      Mekan:  Fransız Kültür Merkez

19.00                        Söyleşi : Forabandit

20.00                        “Forabandit”

Sam Karpienia, Bijan Chemirani, Ulaş Özdemir

(Fransa – İran – Türkiye)

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz