Ücretsiz Etkinlikler: İBB Kültür Merkezleri’nde 8 Ekim 2011 Tarihinde Sahnelenecek Çocuk Oyunları

0

İBB Kültür Merkezleri’nde 8 Ekim 2011 Tarihinde Sahnelenecek Çocuk Oyunları

Ücretsiz Etkinlikler: İBB KÜLTÜR MERKEZLERİ’NDE 8 EKİM 2011 TARİHİNDE SAHNELENECEK ÇOCUK OYUNLARI
Ücretsiz Etkinlikler: İBB KÜLTÜR MERKEZLERİ’NDE 8 EKİM 2011 TARİHİNDE SAHNELENECEK ÇOCUK OYUNLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Kültür Merkezleri‘nde 8 Ekim 2011 Cumartesi günü ücretsiz olarak sahnelenecek çocuk oyunları şu şekildedir:

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.30 DÜRÜST TÜCCAR

Düzenleyen: İsmail Yeşilbağ Tiyatrosu Yer: Yeşilpınar Kültür Merkezi

Bizi biz yapan değerler deriz ya hep, işte bu değerlerin başında gelir dürüstlük. Toplum içinde hepimiz farklı roller görevler üstlenmişiz yaşarken. Kimimiz tarlada, kimimiz fabrikada, kimimiz hastanede, kimimiz pazarda vs. çalışıyoruz ya; işte nerede olursak olalım, ne iş yaparsak yapalım en büyük sermayemizin en önemli değerlerimizden birinin “dürüstlük” olduğunu hatırlatan bu oyunda çocuklar bizim değerlerimizle buluşacaklar… Hem eğlenecek, hem de büyüdüklerinde değerlerimizi yaşatacaklar.

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 MASAL MASAL MATİTAS

Düzenleyen: Duru Tiyatro Yer: Ümraniye Atakent Kültür Merkezi

Yalnızlıktan sıkılan çocuk bir gece yatmadan önce pencereden gökyüzünü seyre dalar. Gökyüzünden çocuğun üzüntüsünü gören ay nine ve yıldızlar yeryüzüne iner ve çocuğu masallarla tanıştırır. Masal dünyasında birlikte keyifli bir yolculuğa çıkarlar…

Çocuk önce çizgilerini kaybeden zebra, yapraklarını düşüren bodur çamla tanışır ve onlardan “yaşadığı her durumda sakin ve sabırlı olmayı” öğrenir. Daha sonra göle maya çalan Nasrettin hocayla karşılaşır ve kendisinden “doğruluğu dürüstlüğü, verilen sözde durmanın değerini” anlar. Sonunda Orman’da kendine oyun arkadaşı ararken sırtındaki dikenler yüzünden hor görülen kirpiyle ve ona kötü davranan orman sakinleriyle tanışır. Kirpiden, -kendisine kötü davranılmasına rağmen- cesaretli tavrı ve iyiliği sayesinde “fedakârlığı ve dostluğu” öğrenir…

Oyunun sonunda yalnızlıktan sıkılan ve üzülen çocuk, masallar sayesinde yüreğini ve düşüncelerini güçlendirir. Artık masalların büyülü ve renkli dünyası, onun kendi yaşamına ve yalnızlığına arkadaş olmuştur.

Çünkü masallar yüreğimizi güçlendirmenin en güzel yoludur…

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 ÇILGIN NURİ VE TEMBEL KAMBER

Düzenleyen: Mavi Uçurtma Yer: Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 GÖKYÜZÜ HEPİMİZİN

 Düzenleyen: Tiyatro Yeniden   Yer: Sultanbeyli Kültür Merkezi

“Hayat Ağacı”; kökleriyle tüm dünyaya yaşam sevinci dağıtan fantastik bir ağaç. Güzelliğiyle görenleri büyüleyen, hasta kuşların dallarında iyileştiği, kelebeklerin, sincapların, arıların, kuşların evi; hayat ağacı. Ama birileri bu ağacın varlığından rahatsızdır. Bu ağaç var olduğu ve tüm dünyaya yaşama sevinci aşıladığı sürece istedikleri olmayacaktır.

 8 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 PAKİ VE SEVGİ ÇİÇEKLERİ

Düzenleyen: Semaver Kumpanya Yer: Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi

Hikâye Paki’nin sevgi mahallesine gelmesiyle başlar… Paki gelir gelmez sevgi mahallesinin bir parçası olur… Dertleşmek istediklerinde hemen Paki’ye giderler… Paki de onlarla konuşmaktan ve zaman geçirmekten çok mutlu olur… Tüm mahallenin birbirlerini seviyor ve birlikte bolca vakit geçiriyor olması zaman çalanların dikkatini çeker ve sevgi mahallesinin yaşamı tehlikeye girer… Zaman çalanlar; insanlara daha zengin ve daha başarılı olma sözü vererek insanların zamanlarını çalarlar ve böylece insanlar farkında olmadan birbirlerine zaman ayırmamaya başlarlar, zaman kazandıklarını düşünüp aslında zaman kaybederler… Artık sevgi mahallesi eskisi gibi değildir, zaman kaybedeceklerini düşünüp birbirlerini anlamamaya, görmemeye ve dinlememeye başlamışlardır… Yani zaman çalanlar amaçlarına ulaşmış ve tüm mahalleyi ele geçirmişlerdir… Bir tek Paki zaman çalanların oyununa gelmemiştir ve zaman çalanların oyununu herkese anlatmaya çalışır ama ne yazık ki başaramaz… Çünkü zaman çalanlar tüm insanları ele geçirmiştir ve hiç kimsenin Paki’yi dinleyecek vakti yoktur…

Artık Paki yapayalnızdır ve üstelik zaman çalanlar da peşindedir. Paki çaresizlik içinde ne yapacağını düşünürken yanına saniye teyzenin kaplumbağası Vosvos gelir. Birlikte saniye teyzenin evine gitmek üzere yola çıkarlar; tabi zaman çalanlara yakalanmamaya çalışarak. Artık Paki’nin tek şansı zamanın doğduğu zaman bahçesinin bahçıvanı Saniye teyzenin kendisine yardım etmesidir.

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 BİR TAVUĞUN GÜNLÜĞÜ

Düzenleyen: Bihter Sanat Tiyatrosu Yer: Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi

Bir varmış, bir yokmuş… Çok uzaklarda bir ormanda tavuklar yaşarmış. Bir gün Tavuklar Ülkesi’ndeki başkan hastalanmış. Onun yerine yeni bir başkan seçmek için yarışma düzenlenmiş. Yarışmaya üç tavuk katılmış; Bodur, İri ve Tombul… Bu heyecanlı yarışmanın sonunda acaba kim kazanacak? Acaba yeni başkan kim olacak?

“Önemli olan dış görünüş değil, akıldır. Zekamızı doğru kullanırsak kazanabiliriz.” Müzikal oyunda bu mesaj, eğlenceli bir şekilde anlatılmaktadır.

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 MUTLULUĞUN PEŞİNDE

Düzenleyen: Derme Tiyatro Yer: Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 BAHAR ŞENLİĞİ

Düzenleyen: Tiyatro Lir Yer: Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi

8 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 ŞİRİN AT TİTİ

Düzenleyen: İstanbul Çocuk Sanat Tiyatrosu Yer: Başakşehir Kültür Merkezi

Şirin At Titi arkadaşları Köpekçik ve Peksimet ile Kraliçe’nin sarayında mutlu bir yaşam sürmektedir. Bir gün iki hırsız Şirin At Titi’yi gizlice kaçırırlar…

8 Ekim 2011  Cumartesi Saat:12.00 KIRT KIRT İLE CIRT CIRT

Düzenleyen: Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi

Kızı ile birlikte Düşler Bahçesi adlı çiftliğinde çiftçilik yapan baba, iklimin değişmesinden dolayı sebzelerin iyi yetişmemesine çok üzülür ve hasta olur. Son kez tabiat anaya yalvararak toprağa sebze tohumları atar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz