22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması – Lise Öğrencileri Mef’te Yarışıyor

0

GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI MEF OKULLARI’NDA BULUŞUYOR

22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması

Lise Öğrencileri Mef’te Yarışıyor

Mef Okullari 22. Araştırma Projeleri Yarışması 2013
Mef Okullari 22. Araştırma Projeleri Yarışması 2013

MEF Eğitim Kurumları tarafından düzenlenen ve bilimsel araştırmaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan “22. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması”, 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen söz konusu yarışmaya bu yıl, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu toplam 26 ülkeden 165 lise öğrencisi, 90 proje ile katılacak.

Bugüne kadar sözkonusu yarışmaya katılan bir çok başarılı proje Türk firmaları tarafından sahiplenerek sanayide hayata geçirilmiştir.

Fen bilimleri alanındaki yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “MEF Eğitim Kurumları Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” gençlerin önünü açmaya devam ediyor. 7-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında 22.si gerçekleştirilecek olan ve Türkiye genelinden 120 öğrencinin, yurt dışından ise 45 öğrencinin katılacağı yarışmada; sürdürülebilir enerji sistemlerinden, kentsel atık sularının temizlenmesine; cam temizleme robotundan, göz hastalıklarını görüntüleyecek takip kameralarına kadar çevre, teknoloji, sağlık, kozmetik ve daha birçok alanda geliştirilen projeler yarışacak.

MEF Eğitim Kurumları’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve artık uluslararası bir bilim zirvesi haline gelen yarışmaya, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den ve dünyadan yoğun katılım oldu. Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Dubai, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İtalya, Kanada, K.K.T.C., Kosova, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tayland, Türkmenistan ve Ukrayna olmak üzere toplam 25 ülkeden 27 projenin katıldığı yarışma kapsamında, Türkiye’ye gelerek ülkelerini temsil etme onurunu yaşayacak genç mucitler, bilimin birleştirici ortamında Türkiye’nin dört bir yanından seçilen öğrencilerle buluşacak, günümüzün ve geleceğin sorunlarına çözüm ürettikleri birbirinden ilginç projelerini sergileyecekler.

Fizik, kimya ve biyoloji alanlarında hazırlanmış olan projelerin katılacağı yarışmada, bilim dünyasının tanınmış isimlerinden oluşan jüri tarafından yapılacak titiz değerlendirmenin sonucunda, dereceye girecek olan öğrenciler ve rehber öğretmenleri ödüllendirilecek. Yurt içi ve yurt dışından yarışmaya katılan öğrencilerin farklı kategorilerde değerlendirildikleri etkinlikte tüm finansman, Arıkanlı Holding ve bağlı şirketlerince karşılanıyor.

“MEF Eğitim Kurumları Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması” ile ilgili detaylı bilgiye www.mefproje.com internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz