Karneye Yaklaşım Nasıl Olmalı?

0
Karneye Yaklaşım Nasıl Olmalı?
Karneye Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Bir eğitim öğretim yılının daha sonuna yaklaştığımız bugünlerde, öğrencileri ve ebeveynleri karne heyecanı sardı. Kimi karneler, evlerde mutluluk, sevinç yaşatırken kimileri hüzün ve gözyaşı yaşanmasına neden olabiliyor. Uzmanlar, yaşanabilecek karne gerginliği konusunda ebeveynleri uyarıyor. Özellikle başarısız karnelere gösterilen aşırı tepkiler, çocuklarda yaşamları boyunca silinemeyecek olumsuz izler oluşmasına neden olabiliyor. Örneğin; karnesinde kötü notları olan çocuğu azarlamak, anne babaya duyduğu güvenin zedelenmesine ve okuldan soğumasına yol açıyor.

Başarılı olsun ya da olmasın, karne sonrasının aile içerisinde sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi gerekiyor. International Hospital Psikoloğu Ferahim Yeşilyurt, anne babalara karne sürecini sağlıklı biçimde değerlendirmeleri için önerilerde bulunuyor.

Karneye Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Karne dönemi; evlerde birçok farklı duygunun bir arada yaşandığı dönemlerdendir. Hüzünle mutluluk, sevinçle gözyaşı bir arada yaşanabilir. Karne sonrasının aile içinde sağlıklı biçimde değerlendirilememesi sonucu bazı üzücü durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Evden kaçan, yaşamına son vermeyi düşünen çocuklar, öfkesine hakim olamayıp çocuğuna şiddet uygulayan anne babalar şahit olduğumuz aile manzaralarından.

International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt, ebeveynlere karne sürecini sağlıklı biçimde değerlendirmeleri için önerlerde bulunuyor.

 

KARNESİNDE DÜŞÜK NOTLARI BULUNAN ÖĞRENCİLER NELER YAPABİLİRLER?


Karnesinde Düşük Not Olan Öğrenciler
Karnesinde Düşük Not Olan Öğrenciler

Her başarısızlık yeniden değerlendirmeyi gerektirir.  Bu değerlendirme de eksiklerinizi görmenizi,  eksikleri gidermek için yeni planlamalar ve çalışmalar yapmanızı sağlayarak sonuçta başarıya ulaşmanızı sağlar. Eğer eksiklerimizi göremezsek, tekrar aynı durumla karşılaşabiliriz.

Ancak pes ettiğinizde yenilmişsiniz demektir. Başarı kadar başarısızlıklar da doğaldır. Bu durumu kabul ettiğinizde sorunlara daha uygun çözümler bulabilir, daha uygun önlemler alabilirsiniz. Her başarısızlık daha sonraki başarılar için bir yol göstericidir, bir uyarıdır. Öğrencinin kendine kızması, ders başarısındaki düşmenin sorumluluğunu kendi dışındaki nedenlere bağlaması ve olumsuz duygulara kapılması fayda sağlamayan yaklaşımlardır. Başarısızlıklar karşısında olumsuz duygulara kapılıp pes ettiğinizde, sonraki yenilgiler de kaçınılmaz olacaktır.

Sorun üzerinde vakit kaybetmektense çözüm üzerinde odaklaşmaya çalışın. Ders başarısındaki düşme nedeniyle kendinize kızmak, kendi dışınızda nedenler bulmak ve bunun bir ceza olduğunu düşünmek yerine şu anki durumu nasıl istediğiniz hale çevirebilirsiniz sorusuna yanıt aramaya çalışın.

Kendi kendinizin en iyi dostu olun. Derslerinde istediği başarıyı gösteremeyen bir öğrenci   ‘çok aptalca hatalar yaptım, derslerimi başaramadım, ben başarısız bir öğrenciyim’ gibi kendisini kötü hissetmesine neden olabilecek ifadeler yerine  ‘bazı hatalar yaptım ve bunları düzelteceğim, bu dönem istediğim başarıyı gösterememiş olmam benim başarısız bir öğrenci olduğumu göstermez’ gibi daha umut dolu ifadeleri kullanabilirler.

Sorumluluğu üzerinize alın. Sorgulama yapmak için ilk yapılması gereken, sorumluluğu üzerinize almaktır. Derslerinde başarılı olan öğrenciler ile başarısız olan öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmada başarılı öğrencilerin başarılarından dolayı kendilerini sorumlu hissettikleri, başarısız olan öğrencilerin ise sorumluluğu kendi dışlarında aradıkları bulunmuştur.

İyi bir sorgulama ile derslere hazırlık döneminde hangi alanlarda eksiklerinizin olduğunu tespit edebilir ve bu eksiklerinizi gidererek başarılı olabilirsiniz.

KARNESİNDE DÜŞÜK NOTLARI BULUNAN ÇOCUKLARA ANNE-BABA OLARAK NASIL DAVRANMAK GEREKİR?

Karnesi Düşük Notlu Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşmalı?
Karnesi Düşük Notlu Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşmalı?

Öncelikle dönem sonunda alınan karnenin, çocuğun karnesi olmasının yanı sıra, ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğu unutulmamalıdır. Öğrencinin başarısında ailenin önemli bir yeri vardır. Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu, çocuğun kişiliğine saygıda bulunulan ve çocuğun kendini geliştirmesinin desteklendiği bir ailede başarının da o oranda yüksek olması beklenir.

Karne sonrasında ailelerde eğer öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur. Eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana-baba-çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir. Anne-babalar şu soruları kendilerine sorabilirler.

  1. Acaba çocuğuma kitap okuma konusunda iyi bir model olabildim mi? (Unutmayın, çocuklar nasihatten ziyade gördüklerini öğrenirler.)
  2. Ona ders çalışma sorumluluğunu verebildim mi? (Yoksa çocuğun yapılmayan ödevini ondan daha çok kaygılanıp biz mi yaptık?)
  3. Ona aile içinde yoğun kavga ve çatışmaların olmadığı sağlıklı bir aile ortamı yaratabildik mi?
  4. Ara sınavlardan düşük not aldığında onu eleştirip, yargıladık mı? (Yoksa birlikte konuşup, konuyu çözmeye mi çalıştık?)
  5. Onun özgüvenini kazanmasına yardımcı olabildik mi? (Yoksa sürekli eleştirip, azarladık mı?)

Bu değerlendirmeler anne-baba arasında yapılabilir. Diğer taraftan çocukla bu sonuçların nedenleri üzerinde konuşulabilir. Eğer aile-çocuk iletişimi iyiyse, çocuk bu sonucun alınmasındaki kendi rolünü görüp, değerlendirmesini yaparak gerekli sorumluluklarını alacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta; alınan karne notlarının telafisinin her zaman mümkün olduğu, gelecek dönemlerde yükseltebileceği olmalıdır.

Karne çocuğun tüm performansını yansıtmaz. Yani notları çok yüksek bir çocuğa, hayatta çok başarılı olacağı söylenemez. Notlara göre aileler bazen çok katı cezalar verebiliyorlar ya da çocuk sınıfı geçti diye çok büyük ödüller alabiliyorlar. Notlar değerlendirilebilir ancak çok fazla abartılmamalıdır.

Son olarak söylemek istediğim; çocuğunuzun karnesinde sorunlar olsa da çocuğunuzun her durumda yanında olacağınızı hissettirmenizdir. Çocuğunuzla ilişkinizi iyi tutarak karne sonrası oluşabilecek bir krizi ilişkinizi geliştirmek üzere bir fırsata çevirebilirsiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz