Ev yapımı yoğurt tarifi ve ev yapımı yoğurdun faydaları | 2023

Yoğurdunuzu evde mayalamaya ne dersiniz?

3
Kendin Yap | Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır? Ev yoğurdunun faydaları. Sindirim için gerekli probiyotikler yönünden zengin yoğurt, bebeğinizin tüm öğünlerinde yer alacak kadar kıymetli bir gıda. anne,blogcu anne, anne blog,blogcu,bloger anne,anne bebek blog,bebek gelişimi,4 aylık bebek,3 aylık bebek,6 aylık bebek,emzirme,persentil,süt yapan yiyecekler,persentil hesaplama,bebeklerde uyku eğitimi,anne ve bebek,anne bebek,bebek bakımı,bebek yapım bakım onarım,bebek blog,anne blogları listesi, bebek blog siteleri, hamile blogları, yeni anne blogları, annelerin blogları, bebek buyutuyorum blog, pratik anne blog, marka anne,Bebek Yapım Bakım Onarım,Üreme sağlığı, hamilelik, bebek bakımı, beslenme, sağlıklı yaşam,Anne ve Bebek Bloggerı,Anne & Bebek ve Kitap Yazıları,Welcome Baby Blog,Anne ve Bebek Blog Sitesi,Bir Anne Tavsiyesi ,Momsblognote,AnnePisi | Annelik, bebek, çocuk, çocuklu yaşam, çocukla hayat ,anne, anne blogları, annelik, anneyim, bebeğim, bebek, çocuk, çocuk tiyatrosu, ebebek, funloft, haftasonu, sağlıklı beslenme, tiyatro,anne bebek blog,anne bebek blogları, anne çocuk blog,Emzirme düzeni, bebeğin idrar ve dışkı sıklığı, kişisel bakımı, göbek bakımı,tırnak kesimi ,bebek banyosu,anne bebek ve çocukların beslenme , gelişim, hamilelik, sağlık,bebek günlüğü,Bebek alışveriş rehberi hakkındaki anne blogları ,anne blogları listesi,En iyi 15 Anne Blogger Kim? Anne Blog Listesi Güncellendi,En iyi 15 anneblogger,Meraklısına 7 popüler blogger anne önerisi,Blogger Anneler: Yenilenen BLOGGER ANNELER LİSTEMİZ,Blog Anneler, Blogger Anne, Blogger Anneler Listesi,Blogcu Anne,Blogcu Anne Yazarlar; En İyi ve güncel 25 Anne bebek blogları listesi,Popüler anne bebekblogları siteleri listesi,Online Annelerin En Çok Takip Ettiği Blogger Anneler | Hassas Anne,Takip Etmezsen Çok Şey Kaçıracağın 11 Anne Blogu,Çalışan Anne Blog,bebeğim blogları,Anne Çocuk Blogları ,ANNE BLOGLARI,Anne - Çocuk Blogları

Ev Yoğurdunun Faydaları

Sofralarımızın baş tacı yoğurt, dünya gastronomi literatürüne Türkçe ismi ile giren Türklere has gıdalardan biridir. Yoğurt dünyanın neresine gidersek gidelim yemekte varlığını sorduğumuz birkaç önemli besin maddesinden biri. Neredeyse her ana yemeğe eşlik eden vazgeçilmez bir besin bizler için. Yoğurdun Avrupa ülkelerine girişi ise, bağışıklık sorunları ve bağırsak sağlığına bağlı sık sık yaşanan ishal vb. sağlık sorunlarını çözmek için, ilk olarak İtalya’da reçetelenerek yenen bir gıda olarak girmiş.

Çocuklarımız evde mayalanmış yoğurt yemeli!

Yoğurt kalsiyumun başlıca kaynaklarından biri olmasının yanısıra bağışıklığımız ve bağırsak sağlığımıza katkılarından çoğunlukla haberdar değiliz. Sindirim için gerekli probiyotikler yönünden zengin yoğurt, bebeğinizin tüm öğünlerinde yer alacak kadar kıymetli bir gıda. Ev yapımı yoğurt her gün düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirmesinden bağırsak sağlığını korumasına, yağ yakımını hızlandırmasından stres seviyesini düşürerek daha iyi hissetmemizi sağlamaya dek vücudumuz için çok önemli faydaları var.  Özellikle evde mayalanan yoğurt probiyotik içeriği açısından daha zengin olması ile bağırsak sağlığımız için daha zengin bir içerik ile faydalı bir hal alıyor. Probiyotiklerin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle son zamanlarda, neredeyse her gün bağırsaklarımızdaki bu yararlı bakterilerin bizi nasıl iyileştirdiğine dair birbirinden şaşırtıcı haberlerle karşılaşıyoruz. Yetişkinlerin günde bir kase, çocukların da en azından günde 6 yemek kaşığı ev yoğurdu tüketmeleri son derece önemli. gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Ev yapımı yoğurt bağırsak sağlığını koruyor

Herhangi bir katkı ve koruyucu maddesi olmaksızın evde yapılan doğal yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha yüksek miktarda probiyotik içeriyor. Bu bağırsak dostu bakteriler besin emilimini sağlayan yapıları koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Yoğurt bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçiyor.

Yoğurt probiyotikleri stres seviyesini düşürüp daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Ev yoğurdunda bolca bulunan yararlı bakterilere dair yapılan araştırmalarda bu bakterilerin merkezi sinir sistemi ile doğrudan bağlantılı olduğu tespit edilmişti. Son yapılan aratırmalarda ise yoğurtta yaygın bulunan probiyotiklerin stres seviyesini düşürüp, bundan kaynaklara sorulara son verebildiği görüldü. Yapılan araştırmalarda tesip edilen bir diğer önemli nokta da bağırsaktaki bakteriler stresle alakalı genlerin ifadesini değişime uğratarak ruhsal durumu tersine yani olumlu durama çevirecek beyin kimyasallarının üretimi hızlandırıyor.

Ev yapımı yoğurt tansiyonu düzenliyor

Amerikan Kalp Vakfı’nın 15 yıl süren bir çalışmada, düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı ve her gün bir kase yoğurt tüketen kişilerin büyük tansiyonlarının normal değerlerde olduğu ortaya konuluyor. Yoğurdun sağladığı bu etkinin de içerdiği yararlı bakteriler sayesinde olduğu düşünülüyor. 

İster sabah yediğiniz mısır gevreğinin üzerine yoğurt koyun, ister bir yere giderken atıştırma olarak tüketin; Güney Avustralya Üniversitesinde (UniSA) yürütülen yeni araştırmaya göre her gün bir doz yoğurt, yüksek tansiyonlu kişilerin başvurması gereken bir çözüm olabilir.

Maine Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen ve yoğurt tüketimi, tansiyon ile kalp damar sağlığı açısından tehlike unsurları arasındaki ilişkilerin incelendiği çalışmada, yoğurdun yüksek tansiyonlu kişilerde kan basıncının düşmesiyle bağlantı sergilediği bulunmuş.

Düzenli yoğurt tüketmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yoğurt, bağışıklık sistemini destekleyen, hastalık ve enfeksiyon yapıcılarla savaşan T hücrelerinin etkisini artırarak daha güçlü hale getiriyor. Bağırsak sağlığı için önemli yararlı bakteriler sayesinde de bağışıklığı destekleyerek vücudu türlü enfeksiyona karşı güçlü hale getiriyor. Ev yapımı yoğurt aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren immunoglobulin A’dan da zengin bir besin.

Ev yapımı yoğurt diş ve kemik sağlığını destekliyor

Yoğurt içerdiği kalsiyum sayesinde çocuklarımızın diş ve kemik gelişimini destekleyen yoğurt, yetişkinlerde de ilerleyen yaşla beraber oluşan osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalmasına bağlı kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçiyor. Her gün özellikle fermente süt ürünü tüketmeyi ihmal etmeyin.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Ev yapımı yoğurt kolesterolü düzenliyor

Ev yoğurdu kolesterolün düşürülmesine destek oluyor. Ev yoğurdunun kolestrolü düşürmesi gene probiyotikler sayesin… Yoğurdun içerisinde bulunan yararlı bakteriler, bağırsaklarda oluşan emilim bozukluklarını önleyerek, fazla yağın vücuttan atılmasını sağlıyarak kolesterol seviyesinin sağlıklı bir sınırda kalmasını sağlıyor.

Yoğurt cilt ve deri hastalıklarına karşı koruyor

Bilimsel çalışmalar yoğurdun, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi geldiğini gösteriyor. Probiyotik bakteriler sayesinde aynı zamanda kadınlarda sıklıkla karşılaşılan mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynuyor. Birçok kadın cildinin güzelliğini düzenli tükettiği tükettiği yoğurt ile tarif eder. Yoğurt ve bal karışımlı bir cilt maskesini bir deneyin, ne kadar hızlı bir şekilde sonuç alacağınıza şaşıracaksınız.

Yoğurt kas gelişimi için önemli

Ev yoğurdu içerdiği protein sayesinde özellikle egzersiz sonrası zorlanan kasların onarılmasında görev alıyor. Aminoasit yani protein kasların gelişmesi ve onarılmasını sağlayan temel besin öğesidir. Doğru protein kaynakları tüketerek de kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak mümkün. Bu protein kaynaklarının başlıcalarından biri de süt ve süt ürünleri. Yazıda buradan sonraki kısım artık emzirmeyi bırakmış ve eski formuna dönmek için yemesine içmesine dikkat eden anneler için çok önemli:

Yoğurt vücutta yağ yakımına destek oluyor

Yoğurt içerdiği kalsiyum sayesinde özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmanın azaltılmasında etkili oluyor. Yapılan çalışmalar öğünlerinde yoğurt tüketmeye dikkat edenlerin, tüketmeyenlere oranla kilo kaybının daha fazla olduğunu gösteriyor.

Yoğurt tüketmek tatlı isteğini baskılıyor

Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizi önleyebilirsiniz. Bir kase yoğurt protein, karbonhidrat ve yağ miktarını dengeli bir şekilde içerdiği için kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor. Kan şekeriniz ne kadar dengeli olursa abur-cubur ve tatlı istekleriniz de o kadar az oluyor. Özellikle canınız tatlı istediğinde ev yapımı meyveli yoğurt yaparak ya da meyve ve yoğurdu blenderdan geçirdikten sonra dondurarak son derece sağlıklı tatlılar elde edebilirsiniz. Yoğurdunuza tarçın eklemekte kan şekerinizi dengeleyerek açlık hissinizi tatlı isteğinizi baskılar.

Kendin Yap | Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır? Ev yoğurdunun faydaları. yoğurt mayalama evde yoğurt yapımı fırında yoğurt yapımı evde yoğurt yapmanın püf noktası yoğurt nasıl mayalanır oktay usta kalıp gibi yoğurt nasıl yapılır tencerede yoğurt mayalama yoğurt kaç derecede mayalanır evde yoğurt yapımı yoğurt nasıl yapılır? Blogcu anne. Anne blog blogcu,bloger anne,anne bebek blog,bebek gelişimi,4 aylık bebek,3 aylık bebek,6 aylık bebek,emzirme,persentil,süt yapan yiyecekler,yoğurt mayalama evde yoğurt yapımı fırında yoğurt yapımı evde yoğurt yapmanın püf noktası yoğurt nasıl mayalanır oktay usta kalıp gibi yoğurt nasıl yapılır tencerede yoğurt mayalama yoğurt kaç derecede mayalanır evde yoğurt yapımı yoğurt nasıl yapılır,En iyi 15 Anne Blogger Kim? Anne Blog Listesi Güncellendi,En iyi 15 anneblogger,Meraklısına 7 popüler blogger anne önerisi,Blogger Anneler: Yenilenen BLOGGER ANNELER LİSTEMİZ,Blog Anneler, Blogger Anne, Blogger Anneler Listesi,Blogcu Anne,Blogcu Anne Yazarlar; En İyi ve güncel 25 Anne bebek blogları listesi,Popüler anne bebekblogları siteleri listesi,Online Annelerin En Çok Takip Ettiği Blogger Anneler | Hassas Anne,Takip Etmezsen Çok Şey Kaçıracağın 11 Anne Blogu,Çalışan Anne Blog,bebeğim blogları,Anne Çocuk Blogları ,ANNE BLOGLARI,Anne - Çocuk Blogları" listesi,Anne Bebek Çocuk Blogu ,En İyi Blog Siteleri | Fenomen Bloglar Listesi ,bebeğim blogları,marka anne,marka anne blog,pratik anne blog,hamile blogları,yeni anne blogları,blogger anne ne demek,o bir anne,marka anne,marka anne blog,pratik anne blog,hamile blogları,yeni anne blogları,blogger anne ne demek,Anne, Bebek, Yaşam, Aile Bloğu,Doğum Öncesi,Annenin Bloğu,bebek gelişimi blog,çocuk gelişimi blogu,çocuk eğitimi blogu,en iyi blog,en iyi anne blogu,en çok ziyaret edilen anne bebek blogu, en çok tavsiye edilen anne blogu, tavsiye edilen en iyi blog. Ev yoğurdu tarifi,ev yapımı yoğurt,yoğurt mayalama? yoğurt nasıl mayalanır? Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Sütü tencerede kaynatın. Kaynarken hafif hafif karıştırıp, içindeki suyun buharlaşmasını sağlayın. Ocaktan aldıktan sonra mayalayacağınız yerde, ısısını koruyacak şekilde, etrafını kalın örtülerle sarın ve soğumaya bırakın. Ara ara serçe parmağınızla ısısını kontrol edin. Süt sıcaklığı mayalanmaya uygun olduğunda, parmağınızı haşlamayacak sıcağa biraz yakın şekilde ılıklık hissedersiniz. Ardından tahta kaşıkla, 1 litre süt için 1 yemek kaşığı dolusu yoğurdu ılık sütten alacağınız biraz sütle iyice ezin ve püre kıvamına getirin. Sonra sütün içinde iyice dağılana kadar karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve tencereyi yine kalın örtü ile sıkı sıkı sardıktan sonra kalorifer yakınında 4-6 saat bekleterek mayalanmasını sağlayın. Son 9 aydır yoğurdu daha güvenli bekletmenin yolunu buldum. Yoğurdu örtülerle sarıp sarmalamak yerine: mayaladığım sütlerimin ağzını kapatmadan, fırında 7 saat bekletiyorum. Yoğurdum taş gibi mayalanıyor. Bu taş gibi yoğurtları da bir gün gene kapaklarını kapatmadan, buzdolabında bekletip afiyetle yiyoruz. Böylelikle aman çocuklar yoğurdu salladı mı silkeledi mi? kurcaladı mı, merak edip açtı mı diye dertlenmeye de gerek kalmadı.

Yoğurt tutmazsa…

4-6 saat bekleyip, yoğurdunuzun mayalanmadığını görürseniz, hemen hayal kırıklığına uğramayın. Evinizde nasıl yoğurt yapabileceğinizi, tutmayan, mayalanmayan yoğurdunuzu nasıl kurtaracağınız, uzun uzun anlattığım yazıma da mutlaka göz atın tıklayın!

isilik nasıl geçer isilik tedavisi isilik mi kızamık mı

Yoğurt mayalama ile ilgili Sık Sorulan Sorular:


Yoğurt mayası buzlukta saklanır mı?

Yoğurt mayası buzlukta saklanır. Bu mayayı kullanmak için dolaptan çıkardığınızda, çözünen mayanın üzerinde bir miktar su ayrışır. Bu suyu yoğurt mayalamak için kullanmayın. Çözülen yoğurt mayasının üzerinden bu suyu alın ki, mayaladığınız yoğurdunuz cıvık olmasın. Yalnız yoğurt mayasını uzun süre buzlukta saklamayın. Bu mayanın etkisi giderek azalacaktır. Bu maya ile mayaladığınız yoğurdunuz biraz cıvık olacaktır. İlk bu mayayla az bir yoğurt mayalayınn. İkinci yoğurdu bu yeni mayadan yapın, yogurdunuz daha iyi olur.

Süzme yoğurt maya olur mu?

Süzme yoğurt maya olur, yalnız yoğurdunuzun ekşiliğine bağlı olarak yoğurdunuz da ekşi olur.

Yoğurt mayalandıktan kaç saat sonra yenir?

Mayaladığınız yoğurdu bir gün kapağı açık şekilde buzdolabında beklettikten sonra yiyebilirsiniz. Mayalanan yoğurdu 24 saat dinlendirmenizi öneririm.

Hamilelikte ev yoğurdu yenir mi?

Hamilelikte ev yoğurdu yenir elbette. Hamilelikte sağlığınız için seçebileceğiniz en sağlıklı yiyecek ev yoğurdudur. Hamileliğinizde en sağlıklısı ev yoğurdudur. Hamileliğinizde evinizde hazırladığınız fermente gıdaları yiyin. Marketten ordan burdan yoğurt alıp yemeyin. Dışarıda yoğurt yemeye mecbur kalırsanız da, bari organik olanı tercih edin.

 


 

Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında annesininmelegi.com’a aittir. annesininmelegi.com’un yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. Evde Yoğurt Mayalama: yoğurt mayalama evde yoğurt yapımı fırında yoğurt yapımı evde yoğurt yapmanın püf noktası yoğurt nasıl mayalanır oktay usta kalıp gibi yoğurt nasıl yapılır tencerede yoğurt mayalama yoğurt kaç derecede mayalanır evde yoğurt yapımı yoğurt nasıl yapılır? Ev yoğurdu

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to annesininmelegi.com regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

3 YORUMLAR

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz