Bebeğim uyumuyor | Yeni doğan bebeğe uyumayı öğretmek

0
Yenidoğan bebeğim uyumuyor, uykusuz bebek, uyku eğitimi bebeğim uyusun istiyorum

Bebeğim uyumuyor, nasıl uyutabilirim?

Yenidoğan Bebek ve Uyku sorunsalı

Yeni bebeği olan tüm ebeveynlerin ortak sorusu bebeklerinin ne zaman tüm gece boyunca uyuyacağına yöneliktir. Haksız da sayılmazlar. Bebeğinizin eve gelişiyle uzun uykusuz geceler sizi bekliyor olabilir. Uykusuz kalacaksınız, herkes bunu yaşayacak diyerek sizi korkutmayayım. Ama yenidoğan bebeğinizden çok fazla konuda mükemmeliyet beklemeyin. Normal kelimesini hayatınıza dahil edin ve bebek gelişimindeki normalleri öğrenin, farkedin ve kabul edin. Sayılı gündür dünyada olan bebeğiniz uyumak da dahil bir çok şeyi öğrenecek. Öğretecek olan siz sevgili ebeveynler bilgili, ilgili ve sabırlı olacaksınız. Yeni dünyaya gelmek şöyle birşey: okula başladığın ilk gün ve o gün sana ilk sorulan soru trigonometri biliyor musun? 🙂

Benim yeni anne baba için temennim ise oldukça yapıcı: umarım siz uykusuzluğa alışmadan bebeğiniz kendi kendine uyumaya alışır.

Yenidoğan bebeklerin ilk aylarında uykuya geçiş için kendi kendini sakinleştirme becerisi gelişmemiştir. Yenidoğan bebek vücudunda az miktarda salgılanan melatonin hormonu sebebiyle uykuya dalmak için anne babasının emin kollarında uykuya dalmaya ihtiyaç duyar. O ihtiyaç duyduğu uyku hormonları ise sizin dünyanın en leziz ve en kaliteli besini olan anne sütündedir. Ve bebeğinizi akşam/gece emzirdiğinizde uyku hormonları bebeğinize geçer. Bebeğinizin uyumak için sizin yardımınıza ihtiyaç duyması 3. aydan sonra giderek azalır. Bebeği uyutabilmek için yapılan en temel hatalardan biri, bebeğin hep aynı şekilde, sallanarak ya da beslenerek uyuyacağına şartlandırılmasıdır. Anne, bebeğini hep yeni doğmuş bir bebek gibi uyutmaya devam ederse, bebeğinizde uykuyla ilgili zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin imkan verdiği becerilerini kullanmayı öğrenmeyi erteleyecek ve es geçecektir. Kendi kendine uyumak öğrenilen bir şeydir. Fakat büyüklerimizin söylediği gibi bebek sallanmadan uyumaz tamamen bir efsanedir.

YAŞİhtiyaç duyulan yaklaşık uyku miktarı:
Yeni doğanGünde 16 – 18 saat
3 haftaGünde 15 – 18 saat
6 haftaGünde 15 – 18 saat
4 ay9 – 12 saat artı iki kısa uyku (her biri 2 – 3 saat)
6 ay10 – 11 saat artı iki kısa uyku (her biri 2 – 3 saat)
9 ay10 – 12 saat artı iki kısa uyku (her biri 1 – 2 saat)
1 yas10 – 11 saat artı bir – iki kısa uyku (her biri 1 – 2 saat)
18 ay10 – 12 saat artı genellikle bir kısa uyku (1 – 2 saat)
2 yas11 – 12 saat artı bir kısa uyku (1 – 2 saat)
3 yas10 – 11 saat artı muhtemelen bir kısa uyku (2 saat)
Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Yeni doğan bebeği uyutma yöntemleri

Yeni Doğan bebeğin uykusu

Yenidoğan bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım?

Bebekler gece boyunca uyuma kabiliyetiyle doğmazlar. Bebeğinizin ilk 3-6 ayda kilosunu iki katına çıkarması için, gece dahil olmak üzere, sık sık uynaıp durmaksızın beslenmeye ihtiyacı vardır. Yenidoğan bebeğiniz gece ve gündüz arasındaki farkı bilemez. Bebeğinizin gece-gündüz farkını öğrenmesi gerekir. Yenidoğan bebeğiniz 24 saatin yaklaşık 16-18 saatini uyuyarak geçirir. Yenidoğan bir bebek genellikle bir seferde durmaksızın en fazla 2-4 saat uyur ve aç olarak uyanır.

Farklı zamanlarda farklı davranarak bebeğinize gece gündüz farkını öğretmeye başlayabilirsiniz. Gündüzleri bebeğinizi beslerken onunla konuşun, etrafınız aydınlık olsun. Geceleri ilse sessiz olun. Gece bebeğinizi beslerken ışığı açmayın, sadece soluk bir ışık kaynağı kullanın. Işık, ses ve aktivitelerdeki farklılıklar ile bebeğinizin gece-gündüz ritmini oluşturmanız için önemlidir. Bebeğinizin bu rutine alışacak ve geceleri daha çok uyumaya başlayacaktır.

İpucu: Bebeğiniz anne karnındayken yürüme hareketleriniz onu yatıştırarak uyutuyordu. Bu yüzden yeni doğan bebeğinizi sarsmadan hafifçe sallamanızdan hoşlanması sürpriz değildir. Yeni doğan bebeğiniz hafif hafif salınırken kendini evinde yani anne karnında hisseder.

0-3 Aylık Bebek Uykusu ile ilgili daha fazla okumak için aşağıdaki minnoşun resmine tıklayın

Bebeğim uyumuyor | 0-3 aylık bebek uykusu hakkında merak ettiğiniz herşey. Artık bebeğiniz bütün gece uyusun istiyorsunuz. 3 aylık bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır 3 aylık bebek uyku eğitimi 3 aylık bebeğin gündüz uykusu nasıl olmalı 3 aylık bebek uyku saatleri 3 aylık bebek gece kaç saat uyur bebeklerde uyku düzeni tablosu bebeklerde ay ay uyku düzeni bebeklerde uyku düzeni oluşturma yöntemleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. uyumayan bebek nasıl uyutulur uyumayan bebek için dua yenidoğan bebeğim uyumuyor bebeğim gündüz uyumuyor bebeğim uyumuyor sürekli emmek istiyor 2 aylık bebek neden uyumaz uzman tv gece uyumayan bebekler için ilaç bebeğim uykuya dalamıyor Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? İlk 4 Ay Bebeğime Uyuması İçin Nasıl Yardım Ederim? imdat bebeğim uyumuyor Bebeğim geceleri uyumuyor. Ne yapmalıyım? Bebeğim uyumuyor Bebeğim uyumuyor yardım bebegim gece uyumuyor Bebeğim neden uyumuyor? Anneler için uyumayan bebekle baş etme yolları imdat uykusuz bebek uyumayan bebek All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz