İlginç Gerçekler | Bebeklerimiz bakterisiz doğar

1
Bebekler hakkında ilginç gerçekler: Bebekler tertemiz, bakterisiz doğar! Çocuklarımız için eğlenceli gerçekler. bunları biliyormusunuz ilginç bilgiler, bunları biliyor musunuz inanılmaz bilgiler, bunları biliyor musunuz facebook, ilginç bilgiler, bunları biliyor musunuz komik, bunları biliyor muydunuz, bunları biliyor musunuz twitter, bebekler hakkında bilgiler,bebekler hakkında ilginç bilgiler,bebekler hakkında bilmedikleriniz,eğlenceli gerçekler

Bebekler hakkında ilginç gerçekler: Bebekler tertemiz, bakterisiz doğar!

Sevmeye kalkıştığın bir bebeğin annesi uyarınca:

” — amma pimpiriklisin! ” diye cevapladığınız anne çok haklı!

İçtenliğine diyecek sözüm yok. Bir bebeğe dokunmadan, ellerini ve yüzünü öpmeden önce, bebeklerin ne denli savunmasız olduğuna dair bilimsel verilere gözat…

İnsan bedenininde kendi hücrelerimizden yaklaşık yüzde 30 daha fazla bakteri bulunur. Bir yetişkin bedeninde bulunan bakterilerin toplam ağırlığı birkaç yüz gramdır.

Oysa;

Bebekler bedenlerinde hiç bakteri olmadan doğarlar. Bakteriler bedenlerine zamanla yerleşir. Sindirim sistemi gibi yararlı bakterilere ihtiyaç duyduğumuz sistemlerimizde anneden bebeğe bakteriler aktarılır. Temas ve salgı transferi ile bazı hastalık yapan bakteri ve virüsler zaman zaman bebeğinizin hastalanmasına sebep olur. Örneğin ağır ishal ve organ kayıplarına götüren rota , mide ve bağırsakları tutan nova virüsü, ölümcül e.coli temas ve salgı ile bulaşır. Yenidoğan bebeğinizin taze vücudu için bu bakteri ve virüsler son derece tehlikelidir. Örneğin rota, nova vb. virüse karşı bağışıklık geliştirmiş bir yetişkin hiçbir hastalık belirtisi göstermeden, kişisel hijyenine de özen göstermezse temas yoluyla bu bakteri ve virüsleri kolayca bebeğinize aktarabilir. Özellikle rota ve nova ailemin bireylerinde tecrübe ettiğim çok bulaşıcı hastalıklar. Özellikle bebek/çocuk bedenleri perişan eden hastalıklar. Eğer bebeğinizde ishal ve kusma görüyorsanız acilen doktora gidiniz. İshal kaynaklı su kayıpları bebeklerimiz için son derece tehlikelidir. İhmal etmeyin.

Taktir edersiniz ki bu yazı böyle sürüp gider… Yazıyı yayınlar yayınlamaz çeşitli eleştiriler ve bilgilendirmeler aldım. Bebeğinize dokunulması ve öpülmesi için sınırları siz çizeceksiniz. Burada yazılanlar sadece öneri düzeyindedir. Bebeğinizi fanusta steril yetiştirin diye öneremem. Aşağıdaki yorumda, yazımızda bahsettiğimiz bilimsel verileri ve bilgileri bulabilirsiniz.

Bebekli Evin Kuralları 

Bebekli evin kuralları bebeğin tüm yakınları için geçerlidir. Lütfen hastayken, ellerinizi yıkamadan bir bebeğe dokunmayın. Bebeği yüzünden ve ellerinden öpmeyin. Bebeğin bağışıklığının güçlenmesi için fırsat verin. Bebek beslensin büyüsün, serpilsin. Yenidoğan bebeği sevemediniz diye annesine darılmayın.

Sevgili yetişkin, vücudunda bulunan bakteriler uslu uslu bir köşede oturuyorlar mı sanıyorsun. Yepyeni tertemiz bir bebek bedeni her iyi/kötü huylu bakterinin ulaşmak istediği pembecik tazecik bir beden.

Bu yazıyı tüm yakınların ve arkadaşların ile paylaş! Seni pimpirikli anne/baba/anneanne/babaanne olarak etiketleyeceklerine azıcık bilgilensinler, vatanın tüm bebekleri kirli, hasta ellerle temastan kurtulsun!

Sevgiler

Annesinin Meleği

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.
bunları biliyormusunuz ilginç bilgiler,bunları biliyor musunuz inanılmaz bilgiler,bunları biliyor musunuz facebook,ilginç bilgiler, bunları biliyor musunuz komik,bunları biliyor muydunuz,bunları biliyor musunuz twitter, bebekler hakkında bilgiler,bebekler hakkında ilginç bilgiler,bebekler hakkında bilmedikleriniz

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

https://www.annesininmelegi.com 

1 Yorum

 1. Bebekler tamamen bakterisiz olarak nasıl doğarlar? Vajinanın yani doğum kanalının içi bakteri doludur. Bebekler buraya sıkışarak. sürtünerek geçerler ve hem mide-bağırsak flolaralarını dolayısı ile sindirim yeteneklerini, hem de bağışıklık sistemini oluşturmalarını etkileyecek bakteri ve mikroplarla bu süreçte tanışırlar. Tanışmalıdırlar da. Bebek steril olacak diye bir kural yoktur, fazla steril süreçler -mesela sezaryen- daha zayıf bir bağışıklık, alerjiye daha yatkın bir bünye, daha çok kolik ihtimali olan bir sindirim yapısına sebep olur. Tamam kimse bebeklerin ağzını yüzünü öpsün demiyoruz ama bebekler bakterisiz doğar gibi bir mite de ihtiyaç yok.

  • Mine Hanım merhaba,
   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Yazıda bahsettiğimiz bebeklerin bakterisiz doğması bir mit değildir. Laboratuar ortamında, kontrollü koşullarda gerçekleştirilen araştırmalarda kaydedilen sonuçlardan biridir. Oslo Üniversitesinde bir yıl boyunca yenidoğan bebeğin kakasının düzenli takibi ve değişen bakteri florasını inceleyen çalışmayı incelemek isterseniz: http://www.apollon.uio.no/english/articles/2016/baby_poo.html
   Yazımızda bebeğinizi steril yetiştirin mesajı vermiyoruz. Ama tuvaletten elini yıkamadan çıkan hiç tanımadığınız bir kişiden (kişisel hijyenine dikkat etmeyen tanıdığınız biri de olabilir) bebeğinize salgı transferi olmasını ister misiniz? Şahsen ben istemem. Bakterilerle bu yolla tanışmasını da istemem.
   Sevgiler,

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz