Bebeğiniz gülümsediğinde içinizi neden mutluluk kaplar? Dünyalara bedel gülüş!

0
Bebeğiniz gülümsediğinde içinizi neden mutluluk kaplar? Bunları biliyor musunuz | Bebeğinizin gülüşü dünyalara bedel! bebek gülümsemesi,bebek bakımı,ilginç bilgiler,yenidoğan,bebek,gülücük,bebek gülüşü, doğum yapan anne,dopamin,mutluluk yeni anne blog anne blog mutlu bebek

Bebeğiniz gülümsediğinde içinizi neden mutluluk kaplar?

Bunları biliyor musunuz | Bebeğinizin gülüşü dünyalara bedel!

Sizi huzursuz eden sorunlarla, hırçın bir günün ardından işyerinizden ayrılıp kendinizi eve attığınızda, sizi gülücüklerle karşılayan bebeğiniz sayesinde o kötü günü saniyeler içerisinde arkanızda bırakabiliyorsunuz değil mi? Bebeğinizin bir gülümsemesi ile içiniz ısınıyor, soğuyan kalbiniz toparlanıyor değil mi? Bebek bakmak, çocuk yetiştirmek zaman zaman zor da olsa harika bir şey. Bir gülüşü yeter dediğiniz bebeğinizin bir gülümsemesi ile sizde fiziken neler değişiyor hiç merak ettiniz mi? Bilim de bir bebek gülüşünün dünyalara bedel olduğunu onaylıyor.

Amerika’da yapılan son araştırmalara göre, bebeğinizi gülümserken görmek beyindeki haz reseptörlerini uyarıyor.

Yemeği ve diğer bildiğiniz keyif aldığınız hayata dair detayları boşverin… Son yapılan araştırmalara göre bir anne-baba olarak haz almanızı sağlayacak çok daha hoş bir etken var; küçücük bir gülümseme! Mutluluğu uzaklarda aramayın, mutluluk yanıbaşınızda o güzel temiz saf kalbin yansıdığı küçücük gülüşlerde.
Houston, Teksas’taki Baylor College of Medicine’da yapılan araştırmaya göre bebeğinizin gülümsemesi – kendi bebeğiniz olduğunun tekrar altını çizelim- beyninizdeki yemek yeme vb.  keyif alınan bağımlılıklar ile özdeşleştirilen haz alma bölümlerini çalıştırıyor.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Meme çatlaklarına ne iyi gelir

Profesör Lane Strathearn, bu ani sevgi gösterisinin aynı zamanda bebek ve anne arasındaki bağı kuvvetlendirdiğini söylüyor ve böylece anne, yenidoğanla daha çok ilgilenmek ve korumak istiyor.

“Biyolojik olarak anlamlı” diyor Strathearn. “Anne, bebeğinin mutluluğunu gördüğünde beynindeki bir nörotransmiter olan dopamin bölümüne kan hücumu olur. Ve bu hormonun salgılanması ile anne doğal bir dürtü ile çocuğuna daha fazla bağlanır.”

Bu tepkinin öğrenilebilir mi olduğu yoksa doğuştan mı geldiği bilinmiyor. Ama insanların çoğu iyi ebeveynler olduklarını düşünmeyi tercih etseler de çocuk yetiştirmek öğrenilen bir şey. Meleklerimiz bize anne-baba olmayı öğretiyor 🙂

Annelere verdiği hazzın dışında, araştırma ekibi, bu nörolojik buluşun aynı zamanda anne-çocuk arasındaki bağı ‘sinirsel’ bir bakış açısından anlamak için de ilk adım olduğunu umuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz