Bebek alışverişine nereden başlanmalı?

0
Bebek alışverişine nereden başlanmalı?

Bebek alışverişine nereden başlanmalı?

Bebek alışverişi, bebek sahibi olmanın en heyecan verici kısımlarından biridir. Yakında anne baba olacaklar, genellikle piyasadaki bebekle ilgili ürünlerin büyük katalogları içinde, seçenekler arasında boğulurlar. Bebekleri için tüm bunlara ihtiyaç duyup duymadıklarını merak ederler. Yakın çevreden gelen bebek hediyeleri, bebeklerini büyütmüş arkadaşlardan gelen emanetler, kişisel inançlar ve zaman baskısı arasında, bebek alışverişine çıkmak için en iyi zamanı bulmak zor.

Nihayetinde bebeğinizin alışverişini yapmaya ne zaman başlayacağınız tamamen size kalmış. Alışverişe başlamak için doğru ya da yanlış zaman yok. Öte yandan, bebeğinizin beklenenden daha erken gelebileceği ve ilerleyen hamileliğiniz ile yaşayacağınız hareket kısıtlarını da göze alarak alışverişi için çok da fazla beklememek en iyisi. Bebek alışverişinize hamileliğinin 20. haftasındaki detaylı taramanızdan sonra başlamak (genellikle bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz zamandır), çok fazla endişelenmeden veya acele etmeden bebeğinizin gelişine hazırlanmak için size bolca zaman tanıyacaktır.

Bebek Hazırlıkları bebek alışverişi bebek ihtiyaçları listesi bebek alışverişi yapmak

Bebek Eşyaları Almadan Önce Düşünülmesi Gerekenler

Doğuma ne kadar var?

Bazı ebeveynler, ilk üç aylık dönemden sonra düşük yapma riski azaldığından bebek eşyaları için alışverişe başlamak için ilk üç aylık dönemin bitmesini bekler. Gerçekçi olmak gerekirse, bebek eşyalarını erken satın almak, hamileliğinizi tıbbi olarak hiçbir şekilde etkilemeyecektir, ancak endişeleriniz varsa veya daha erken bir şeyler satın almayı doğru bulmuyorsanız, 12 haftalık sürenin sonuna kadar beklemek gayet ideal. Alışverişinizi yapmak için elinizde iyi bir 6 ay var…

Pozitif bir hamilelik testi, gördüğünüz tüm sevimli bebek eşyalarını satın alma dürtüsünü beraberinde getirebilir. Bebeğinizin alışverişini ertelemek veya boşluk bırakmak en iyisi olsa da, bebek mobilyaları gibi büyük eşyaları satın almadan önce bir süre beklemek isteyebilirsiniz, ancak birkaç küçük şey almanın zararı yoktur.

Bebek Alışverişi İçin Evinizde Ne Kadar Boş Alanınız Var?

Bebekler küçücüktür ama eşyaları çok yer kaplar. Beşikler, alt değiştirme masaları, araba koltukları, giysiler ve çocuk bezleri bir odanın önemli bir kısmını ve daha fazlasını kaplayacaktır

Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını saklamak için ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu düşünün. Beşik, alt değiştirme masası, çocuk parkı gibi mobilyalarınızı koymayı planladığınız alanların ölçülerine dikkat edin. Bu şekilde, sonunda alanınıza garip bir şekilde uyan pahalı ürünler satın alma şansınızı ortadan kaldırırsınız.

Baby Shower – Bebek Partisi

Bebek partisi yapmayı planlıyorsanız, dışarı alışverişe çıkmadan önce insanların size hangi eşyaları hediye ettiğini görmek için bekleyin. Hangi bebek eşyalarının yeterli olduğunu ve hangi eşyalara ihtiyacınız olduğunu gördükten sonra, buna göre stok yapabilirsiniz.

Bebek partisi planlamıyorsanız, çocuk sahibi olan arkadaşlarınız ve akrabalarınızın bebeğiniz için kendi bebeklerinden kalanlardan verecekleri emanet eşyalar (araba koltukları, bebek arabaları yakın arkadaş bebekleri arasında gezer) olabilir.

İnsanlara hangi bebek eşyalarını almak istediğiniz hakkında bir fikir vermek için bir baby shower kaydı da oluşturabilirsiniz. Parti zamanına yaklaştıkça, kayıt defteri, almanız gereken şeyleri ve insanların size zaten ne hediye ettiğini takip etmenize yardımcı olacak bir tür kontrol listesi işlevi görür.

Doğum tarihinize yakın bir bebek partisi planlıyorsanız, bebeğinizin beklediğinizden daha erken gelmesi sizi şaşırtabilir diye beşik, bebek bezi ve bebek kıyafetleri gibi bazı bebek eşyalarını hazır bulundurun.

Bebeğinizin cinsiyeti

Renklerin cinsiyeti yok, bu yüzden bence bebeğin cinsiyeti bebek hazırlıklarınız içerisinde en önemli faktör olmayabilir. Ancak bir erkek veya bir kız çocuğunuz olup olmadığını bilmek, cinsiyete özel bir temayla gitmeyi planlıyorsanız, çocuk odası dekorasyonlarınızı ve bebek eşyalarınızı seçmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz için cinsiyet ayrımı gözetmemek, sağlıklı bir bebek beklentisi bence en doğru yaklaşım. Dünyada renkler sınırsınız, bu renklerle gelen sınırlamaları anlamam mümkün değil. Ancak örneğin bir kız için pembe veya bir erkek için mavi ile gitmek istiyorsanız, 20 haftalık ultrason muayeneniz civarında bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu öğrenene kadar bekleyin, bu tarama detaylı ultrason ve anomali taraması olarak da bilinir.

Bebek alışverişi bütçen

Ülkenin ve ailelerin ekonomik durumu ne olursa olsun, bebekler asla pahalı değildir. Bir alışveriş çılgınlığına gitmeden önce, bebek eşyaları için gerçekte ne kadar bütçenizin olduğunu ve gerekli hangi öğelere ne kadar harcayabileceğinizi öğrenin. Bütçenizi kullanırken en öncelikli harcamanız doğum çantanızın ihtiyaçları olacak. İlk tamamlamanız gereken alışveriş hastaneye giderken yanınıza alacağınız doğum çantanızdır.

Bütçenizi daraltmak ve hafifletmek isterseniz, online pazar yerlerinde ikinci el ürünler aramayı, uygulama ile yeni ihtiyaçları satın alıp, küçülenleri satmayı ve takas gruplarını deneyin. Bebekler öyle hızlı büyürler ki, genellikle eşyalarını çok uzun süre kullanmazlar, bu nedenle oldukça kaliteli bazı eşyaları çok daha ucuza bulabilmeniz mümkün.

Kendi Enerji Seviyeniz ve bebek alışverişi motivasyonunuz

Çoğu kadın için hamileliğin 2. üç aylık dönemi hamileliğin en rahat dönemidir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde yaşanan mide bulantısı, kokulara hassasiyetler azalmış ve sabah hasta hissetme halleri atlatılmıştır. Hamileliğin son üç aylık dönemininde büyüyen karnınınız ile birlikte başlayan yorgunluklar ve hareket kısıtları öncesi en rahat dönemdir.

2. üç aylık dönem, temel ihtiyaçlarınızın çoğunu, mobilya ve çocuk odası dekoru gibi büyük eşyalar için mağaza ve üretici gezip, sipariş etmek için en iyi zamandır. Diğer yazılarımı okuduysanız ki, bence mutlaka okuyun. Bebek mobilyaları satın almak bence ilk yapılması gereken alışverişler içerisinde kesinlikle doğru seçimler değil. Kısıtlı bütçeniz için en önceliği doğum çantanızı hazırlamak için kullanmalısınız. Bebeğiniz doğduktan oldukça uzun süre sonra kendi odasını kullanamaya başlayacak. Günde 8 kere emzireceğiniz bebeğinizi kendi odanızda yanıbaşınızda bir beşikte tutmayı tercih edeceksiniz. Ama bütçeniz varsa, bu dönemde istediğiniz mobilyaları ve büyük eşyaları seçmek ve ayarlanması gereken her şeyle başa çıkmak için muhtemelen daha fazla enerjiniz olacak.

Büyük eşyalarınızı sipariş edip evinize göndermeyi planlıyorsanız, 20. haftanıza kadar yapmayı deneyin. Böylece nakliyenin beklenenden uzun sürmesi veya bebeğinizin beklenenden daha erken gelmesi ihtimaline karşı biraz tampon süreniz olur.

Temel Bebek İhtiyaçları Satın Almak İçin En İyi Zaman

Bebek odası hazırlıkları doğum çantası hazırlıkları doğum yapan annenin ihtiyaçları

Bebek Kıyafetleri

Bebek kıyafetleri en yaygın bebek duş hediyelerinden bazılarıdır. Baby shower yapmayı planlıyorsanız, bebek kıyafetleri almak için duştan sonraya kadar bekleyin. Bu şekilde, hangi giysi öğelerine ve hangi bedenlere sahip olduğunuzu ve nelerin azaldığını kontrol edebilirsiniz.

Çocuğu olan arkadaşlarınız veya akrabalarınız varsa, muhtemelen bebek aksesuarlarının bir kısmını size vermekten çok mutlu olacaklardır. Bebek kıyafetleriyle, kendi başınıza bir şeyler almadan önce başkalarının size ne vereceğini görmek için beklemeniz en iyisidir.

Bebekler giyim açısından çok fazla ihtiyaç duymazlar ancak giyim ihtiyaçları bizimkinden farklıdır. Hangi öğelere ihtiyacınız olduğundan veya her tür giysiye yeterince sahip olup olmadığınızdan emin değilseniz, bu bebek giysileri kontrol listesine bir göz atın.

Bebek Bezi

Bebek kıyafetlerinde olduğu gibi, bebek bezleri de çok yaygın bir baby shower hediyesi. Büyük olasılıkla, birkaç farklı numarada birkaç çocuk bezi alacaksınız. Bazı bebekler daha büyük doğar ve yeni doğan bezlerini hiç kullanmazlar. Dünyaya düşük doğum tartısı gelen bazı bebekler ise bir veya iki ay boyunca yenidoğan boyutlarında kalabilir.

Doğumdan sonrası için 1 paket yenidoğan ve 1 paket 2 numara bez almak size en az ilk 10 gün için yeterli bebek bezi stoğu yaratacaktır. Bebeğiniz tek bir bedende çok uzun süre kalmayacak, bu nedenle bunları çok fazla veya çok erken stoklamamak en iyisidir. Bebeğiniz geldiğinde, tek bir bedende ne kadar kalacağını daha iyi ölçebilir ve buna göre stok yapabilirsiniz. Ülkemiz koşulları bebek sahibi aileleri bebek bezi fiyatları ile oldukça zorluyor. Bu yüzden uygun fiyatlı ucuz bebek bezi bulduğunuzda stok yapmanız gerekecek. Ülke şartlarında 2 bebek büyütmüş bir anne olarak bebek bezi stoklamak ile ilgili açıklamalı Ucuz Bebek Bezi yazıma mutlaka göz atmak için tıklayın

Bebek Mobilyaları

Bebeğinizin odasına giren bebek mobilyaları ve ayarlanması gereken diğer büyük eşyalar, en iyi ikinci üç aylık dönemde halledilir. Montaj ihtiyaçları da olan bebek odasını istediğiniz şekilde hazırlamak ve herhangi bir konuda yardımcı ve yönlendirici olmak için muhtemelen yeterli enerjiye sahip olacağınız zamandır.

Bebek arabaları ve araba koltuklarını ise 32 haftaya elinizin altında kullanıma hazır hale getirin. Bebeğiniz gelmeden önce arabanızda araba koltuğunuzun/koltuğunuzun kurulmasına ihtiyacınız olacak. Bazı hastaneler, bebeğinizi eve getirmeden önce araba koltuğuna sahip olmanızı şart koşar.

Bebek alışverişini kısaca özetlemek için

Hamileliğinizin 13 ila 20 haftaları arasında ciddi bebek alışverişine başlamak için iyi bir zaman.

Her durumda, bebeğinizin ihtiyaçlarını 32 ila 36 hafta arasında hazır bulundurun. Doğuma giderken yanınıza alacağınız doğum çantası en öncelikli hazırlamanız gerekendir ve kısıtlı bütçeniz içerisinde en önceliği bu ihtiyaçlara vermelisiniz. Doğum çantanızı ne zaman hazırlayacağınız ve temel doğum çantası ihtiyaçlarını anlattığım yazıma mutlaka göz atmak için tıklayın ve doğum çantasında hep tekrarladığım emzirme yardımcılarınız olsun. Göğüs ucu yarası yaşamamak için hamileliğinizin son döneminden itibaren Mumsy Natural Göğüs Ucu Temizlik Losyonu ve Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremini kullanmaya başlayın ve mutlaka hastaneye yanınızda götürün.

Bebek alışverişi için kendinize bolca zaman tanıyın, böylece bebek eşyaları için alışveriş yapmanın tüm sürecinin tadını çıkarabilirsiniz ve bebeğiniz doğmadan bir hafta önce her şeyi aceleye getirip stres yaşamaktan kaçının. Bir de son olarak aşırı özenle yapılan bazı aşırı cici bicili, süslü ıvırları satın almadan bir kere daha düşünün. Bence süslü tüylü bir lohusa terliği almak yerine organik bir göğüs ucu kremi alarak harika bir emzirme süreci yaşamak elinizde. Ya da birçok kanserojen madde içeren asla yenilmemesi gereken şeker hamurlu bebek hediyelerine para harcamak yerine organik bebek ürünleri alabilirsiniz. Biri süs püs, diğeri ise bebeğinin sağlıklı geleceği…

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur.
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. Bebek hazırlıkları bebek alışverişi bebek ihtiyaçları listesi Bebek alışverişine nereden başlanmalı? All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz