“Bebeklerde uyku eğitimi” kitap önerisi

0
Tansu Oskay'ın kaleme aldığı Uykusuz Anne Kalmasın

Tansu Oskay’ın kaleme aldığı Uykusuz Anne KalmasınBebeklerde uyku eğitimi”  kitabında; uykunun öğrenilen bir beceri olduğu ve pozitif ebeveynlik yaklaşımıyla bebeğe, uykuya kendi kendine dalmayı deneyimlemesine uygun ve zararsız bir şekilde imkan verilmesi üzerinde duruyor.

Uykusuz Anne Kalmasın “Bebeklerde uyku eğitimi” ,  çok keyifle okunan sevimli ve pozitif bir kitap. Bebeğinizi ağlatmadan kendi kendine uyuması üzerine kurulu bir deneyimi adım adım anlatıyor ve bebeklerde uyku eğitimini konunun tüm muhatapları ile birlikte ele alıyor. Bebeklerde uyku eğitimi sadece annenin sorumluluğunda değil, bebeğin babası ve bebeğe bakım veren herkese görevler düşüyor. En önemlisi de bebek eğitiminde olmazsa olmaz tutarlılığı tüm tarafların uygulaması gerekiyor.

Ağlatmadan uyku eğitimi bazı eski alışkanlıkları bırakarak uygulanması gereken bir süreç, örneğin bebeği kucakta sallamak, pışpış sesi çıkarmak… Tansu Oskay “Bebeklerde uyku eğitimi” kitabında öncelikle bu eski alışkanlıkları bırakarak başlamayı öğütlüyor. Ağlatmadan uyku eğitiminde bebeğin ağlamalarına tepkisiz kalınmasının yanlış olduğunun bilinciyle pozitif ebeveyn yaklaşımının uygulanmasını ve bebeklerde uyku eğitiminin bebeğe travma yaşatmamasını son derece önemsiyor ve tüm kitap boyunca bu yaklaşımına uygun önerilerle bebeğinize uyku eğitimi vermenizi hedefliyor.

Bebeklerde uyku eğitimini bebeğinizin size olan bağlılığını ve güvenini zedelemeden gerçekleştirmelisiniz. Dolayısıyla etrafınızda birileri kulağınıza şöyle fısılsa da dikkate almayın: bebeği yatağına bırak biraz ağlar, tepkisiz kalırsan bir süre sonra yatakta kendi kendine uyur. Sakın bu yolu denemeyin. Bu sadece bebeğinize öğrenilmiş çaresizliğin ilk deneyimini yaşatacak ve reddedildiğini, ihtiyaçlarının, çağrılarının önemsenmediği mesajını verecektir.

Kitabın son bölümünde annelerden gelebilecek sorulara yönelik bir bölümde oluşturulmuş. Bir defa bebeğinize uyku eğitimi vermek için hiçbir zaman geç değil. Her bütçeye uyacak makul fiyatlı bu Uykusuz Anne Kalmasın kitabını herkese öneririm. Bebeklerde uyku eğitimi için önce bu kitabı okuyun…

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz