İş Bankası’ndan çocuklara tatil hediyesi kitaplar

0
Karne hediyesi İşbankasından! İş Bankası’ndan çocuklara tatil hediyesi kitaplar Çocuklarımızın karne hediyeleri Türkiye'nin bankası İşbankası'ndan

Türkiye’nin Bankası İş Bankası bu yılda çocuklarımızı unutmadı. Karnelerini alan miniklerimizi bu yılda ülkemizin en önemli kıymetli kurumlarından İş Bankası unutmadı, çocuklarımız için birbirinden güzel kitaplar hazırladı.

“Karneni Göster, Kitabını Al”

Çocuklara küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hayata geçirilen kampanya çerçevesinde kitaplar, korona virüs salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle bu yıl İş Bankası şubelerinden dağıtılmak yerine, www.kumbaradergisi.com sitesi üzerinden dijital olarak sunuluyor. Kitaplara, www.kumbaradergisi.com sitesinin yanı sıra Kumbara Dergisi uygulaması indirilerek tüm cihazlardan da ulaşılabilecek.

İş Bankası bu seneki kampanyada çocuklara; Jules Verne’in “Dünya’nın Merkezine Yolculuk” ve “Doktor Ox’un Deneyi” ile Robert Louis Stevenson’ın “Define Adası” adlı kitapları karne hediyesi olarak veriyor. 

Geçtiğimiz yıl İş Bankası’nın desteği ile gerçekleştirilen ilk Türk Bilimsel Arktik Seferi’ne dair kampanyaya özel olarak hazırlanan “Türk Bilim İnsanları Kuzey Kutbunda” kitapçığı da hediye edilen kitaplar arasında yer alıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan kitaplar için, gazeteci yazar Doğan Hızlan, çocukları okumaya teşvik edecek şekilde düşüncelerini de paylaştığı bir önsöz kaleme aldı.

Bu sene kitaplar pandemi nedeniyle dijital ortamda 

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyasına ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Kitap her bireye ayrı ayrı dokunan, ikame edilemeyen bir yolculuktur. Küçük yaşlardan itibaren kitap okumak, insanın geniş bir vizyonla düşünmesini, sorgulayan ve araştıran bir birey olmasını sağlar. Biz de ülkemizin beşeri kalkınmasını desteklemenin ilk ve en önemli adımı olarak çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmanın, kitap sevgisi aşılamanın, merak duygularını uyandırmanın, hayal güçlerini geliştirmenin çok önemli olduğuna inanıyor ve 13 yıl önce hayata geçirdiğimiz kampanya ile bu yönde katkı sunuyoruz.”

Pandeminin, hemen hemen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitim hayatını etkilediğine işaret eden Bali, “Her yaz tatilinde şubelerimizi dolduran çocuklarımızla birlikte şenlik havasında geçirdiğimiz ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyamızda, bu kez pandemi nedeniyle ne yazık ki fiziken birlikte olma imkânı bulamayacağız. Bunun yerine, çocuklarımızla geçmiş yıllardan farklı olarak dijital ortamda buluşacağız. Bu yıl uzaktan eğitim ile farklı deneyimler kazanan çocuklarımızın, seçtiğimiz kitapları okurken hem çok farklı yerlere gidip, farklı zaman dilimlerini yaşayacaklarını hem de çok eğleneceklerini umuyorum” diye konuştu.

Adnan Bali, dijital ortamda yayımladıkları kitapları, geçmiş yıllarda olduğu gibi Braille alfabesi ile basılı olarak görme engelli çocukların eğitim gördüğü okullara göndereceklerini de belirtti. 

Bilim kurgu, macera, Kuzey Kutbu’na dair bilinmeyenler…

Kampanyada bu yıl öğrenciler için seçilen kitapların ikisi; bilimkurgunun temellerini atan, eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği makinalarla bilim insanları ve mucitlerin çalışmalarına ilham kaynağı olduğu bilinen Jules Verne’e ait.Bilime, araştırmaya, bilinmeyeni keşfetmeye dair merak duygusu uyandıracak Jules Verne’in “Dünya’nın Merkezine Yolculuk” kitabında; dünyanın merkezine yapılan ve Kuzey Avrupa ülkelerinde başlayan serüvende yer altında bulunan deniz, eski çağlardan kalma hayvanlar, nehirler, ağaç büyüklüğünde mantarlar, volkanlar gibi çocukların ilgisini çekebilecek öğeler yer alıyor. Yazarın ‘Doktor Ox’un Deneyi’ kitabında ise bir bilim insanının tuhaf bir kasabada yaptığı ilginç deney sonrasında yaşananlar anlatılıyor. 

Kampanya kapsamındaki diğer karne hediyesi olan Robert Louis Stevenson’ın “Define Adası” kitabında 8. yüzyılın ikinci yarısında küçük bir çocuğun, bir definenin peşinde korsanlarla yaşadığı maceralar sürükleyici bir hikâye ile aktarılıyor. 

Bu yıl kampanya kapsamında hazırlanan “Türk Bilim İnsanları Kuzey Kutbu’nda” kitapçığı ise çocukların Kuzey Kutbu’na dair çok şey öğreneceği bilgiler içeriyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz