Çocuklarda tuvalet eğitimi ipuçları… tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken, anne baba olarak tuvalet eğitiminin duygusal yönünü atlıyoruz.

182
Çocuklarda tuvalet eğitimi ipuçları... tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuklarda tuvalet eğitimini kolaylaştıran püf noktalar

Çocuğunuzu bezden ve pişikten kurtararak hem çocuğunuzu hem de bütçenizi özgürleştirmek istiyorsanız; öncelikle tuvalet eğitimi boyunca çok sabırlı olmalısınız ama ısrarcı olmayacağınızı da kabul etmelisiniz… Tuvalet eğitimi için en önemli iki konu çocuğunuzun gelişimine uygun doğru zaman da, ebeveynin doğru yaklaşımı ile tuvalet eğitimine başlanması gerekiyor. Yani denizde yüzmenizi istiyorum, ama ıslanmanızı istemiyorum.. şaka şaka.. Yalnız; sabır konusunda ciddiyim. Adım adım tuvalet eğitimi tuvalet eğitimi nasıl verilmeli, tuvalet eğitimi çizelgesi erkek çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir

Okuduğum, araştırdığım türlü tuvalet eğitimi yazısından aldığım cesaretle ilk kızımın tuvalet eğitiminde aceleciydim. İkinci çocuğumda ise ufaklığın talebiyle eğitim sürecine başladım. Doğrusunu isterseniz, sokakta 2 çocukla devamlı tuvalet arayışında olmamak için ikinciye tuvalet eğitimi vermekte çok da isteksizdim. 2 kızım var, dışarıda vakit geçirmeye kalkıştığımda tuvaletten çıkamıyorum. Kısaca ilk tuvalet eğitiminde olmuyorsa dert etmeyin. Acele etmeyin. Gözünüzü korkutmak istemiyorum ama bezden kurtulup dışarıda geçireceğiniz birkaç saati de tuvaletlerde geçireceksiniz. Eğer bebeğiniz erkekse, evet yırttınız, evde tuvalet eğitimini siz verin, dışarıda eşiniz tuvalet hapsi yaşasın 🙂

Çocuklarda tuvalet eğitimi ipuçları... tuvalet eğitimi nasıl verilir?
Tuvalet eğitimini biraz yanlış anlamış olabilirim 🙂

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken, anne baba olarak tuvalet eğitiminin duygusal yönünü ihmal edebiliyoruz. Dışkı çocuklar için bir atık, pislik olmaktan ziyade duygusal önem taşıyan, vücudundan bırakma, ayrılma, koyvermeye dair önemli bir parça. Dışkı çocuk için ondan gelen, onun ürettiği bir parçadır. Dolayısıyla çocuğun dışkısı hakkında “iğrenç” “pis” gibi yorumlar yapmak, olumsuz duyguları pekiştiren bir tutum takınmak, çocuk dışkıladığında şikayet etmek, oflamak çocuğun kendisini suçlu hissetmesine sebep olabilir. Bu nedenle tuvalet eğitiminde davranışlarınız ve sözlerinizde daha dikkatli olmanızı öneririz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 • Bebeklerde tuvalet eğitimi için en uygun zaman 12- 36 ay arasıdır.

Ancak tecrübelerimle söyleyebilirim ki genelde 24-36 ay arası daha da hızlı öğreniyor ve uyguluyorlar. Kaka eğitimi çiş eğitiminden biraz daha kolay oluyor. Okuduğum bilimsel makaleler kaka yapmayı öğrenmenin yaşının 10 aylıktan başladığını söylüyor. Eğer bebeğinizin kaka yapma saatleri düzenli ise 9-10. ayından itibaren kaka saatinden hemen önce bebeğinizi tuvalete oturtabilir, yahut lazımlık kullanmasını öğretebilirsiniz. İnsan fiziki yapısı gereği kakasını düzenli yapmaya ve hızlı öğrenmeye müsait. Çiş eğitimi ise mesane kaslarının gelişimi ile paralel olduğundan biraz daha vakit gerekiyor. Çiş eğitimini öne alabileceğiniz bir eğitim yöntem yok.

Tuvalet eğitimine hazırlık alıştırmaları

İlk olarak çocuğunuzu tuvalet eğitimine sadece sözlü olarak hazırlamaya başlıyorsunuz. Bu hazırlık esnasında da çocuğunuzun bezinin en az 1.5 saat kuru kaldığından emin oluyorsunuz. Eğer meleğinizin bezi kısa sürelerde ıslanıyorsa, tuvalet eğitimi sürecini ötelemelisiniz. Israrcı olmakla, hemen pes etmemek arasında fark var. Bunu aman karıştırmayın.

Tuvalete çocuğunuzla girebilirsiniz. Siz tuvaletteyken çocuğunuz size eşlik edebilir. Tuvalet ihtiyacınızı giderirken çocuğunuza bilgi verebilir, ona esprili şeyler anlatabilirsiniz. Çişimi, kakamı yapıyorum, sonra sifonu çekip kakayı yolculuğuna el sallayarak uğurluyorum. Çocuğunuzu sıkmadan, çiş kaka konularını gündeme getirebilir. Tuvalette birlikte vakit geçirebilirsiniz. Tuvalette sevdiği kitaplara bakabilirsiniz.

Biz tuvaleti kullanmaya her iki kızımda da kaka yaptıklarında popo yıkamaları ile başladık, bu da tuvaletten korkmadan alışmalarına yaradı. Kaka yaptıktan sonra ıslak mendil ile popoyu silmek yerine popoyu yıkamak pişikten kurtulmak için de çok önemli biliyorsunuz.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminin hazırlık aşamasında önemli bir adım da sıvı azaltmaktan geçer. Gece sütleri yavaş yavaş bıraktırmalısınız.

— Aaa, nasıl olur?  dediğinizi duyar gibiyim ama siz tuvalet eğitiminden vazgeçerek sütten vazgeçmeyebilirsiniz seçim sizin. Ayrıca unutmayın gece sütü meleğinizin dişlerinde süt çürüğü denen diş çürüklerine sebep olur. Her halükarda gece sütlerini bırakmalısınız. Gün içinde içilen sütten sonra ise sıkı bir takip gerekir. Meleğinizin çişi 1.5 saatte geliyorsa, sütten sonra bu süre kısalacaktır. Lütfen yanlış anlaşılmasın sıvı azaltın diyorum sadece, çocuğunuzu susuz bırakın demiyorum.

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde, çocuğunuzun bu sürece alışmasını beklemekten başka bir yol yok.

O oyununu bırakıp annecim çişim geldi demeyecektir, kaldı ki bebeğiniz çişini söylese de sadece 1-2 dakika tutabilecek. Siz ilk gün evde bu saat aralıklarını kovalayacaksınız, o altına kaçırmadan tuvaletin yolunu tutacaksınız.

Altına kaçıracak ama siz kızmayacaksınız.. Asla, o kaçırdıkça öğrenecek, ıslaklığı sevmeyecek. Evinizi çişten korumak için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Koltuklarınızı, yatakları sıvı geçirmeyen alezlerle korumaya alabilirsiniz.

Peki ıslaklığı sevmemeyi de işin başında öğretmemiz gerektiğini atlamayayım, biz tuvalet eğitimine başladığımızda, hazır bez kullanmaktan vazgeçip, yıkanabilir pamuklu beze geçtik, bu sayede meleklerim ıslaklığı ve verdiği rahatsızlığını keşfettiler. Hazır bezle kuru kuru takılırken, pamuklu beze çiş yapınca altlarının ıslandığını farkettiler. Islak ıslak gezemediler, bu yeni yaşadıkları şeyin çiş yapmak ve ıslak bir şeyin üstünde oturmak olduğunu fark ettiler.

Psikolojik olarak tuvalet eğitimine hazırlanan çocuğum için evin salonuna iki tane lazımlık, çocuk odasına ve koridora birer lazımlık bıraktım. Çişi olduğunda en yakınımızda olanı kullandık. Lazımlıkları da kendileri seçtiler bu arada.

Çocuklarda tuvalet eğitimi ipuçları... tuvalet eğitimi nasıl verilir?
Çocuğunuz için tuvalet eğitimini adım adım planlayın. İlk eğitimi çocuğunuz ile birlikte ayıcığa verin.

Gün gün, adım adım tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitiminde ilk gün için evin içinde aktiviteler planlayın. Saat kovalamacasında evin içinde daha rahat edeceksiniz. Meleğiniz tuvalete gitmeye alışık olmadığından tuvaletinin geldiğini farketmeyecek, öylece bırakıverecek ve şaşkınlıklar yaşayacak, yahut belki oyuna dalacak ya da oyunu bırakmak istemeyecek ve gene kaçıracak. Siz bu süreci iyi planlayın ki çocuğunuzu bezdirmeyin, şaşkınlık ve sıkılganlık yaşamasına sebep olmayın. Oyun sürelerini bu tuvalet sürelerine göre planlayın. Yani aktiviteniz 1.5 saatin altında bir sürede bitmelidir. Bu arada altına kaçırmadan lazımlığa yada tuvalete bırakılan her çiş içinde bir hediye sürpriz vb. düşünün. Yazının an altında bulunan örnek tuvalet eğitimi çizelgesi örneğinde başarı stickerları biriktirip hediyeye ulaşabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu çizelgelere sticker yapıştırmak istemeyen çocuk yok. Çizelgelerden elde edilen bu hediyeler çocuğunuzu teşvik edecek.

Tuvalet eğitiminde ikinci gün, 1-1.5 saatlik bir dışarı gezintisi planlayabilir, yahut lazımlığınızı yanınıza alarak biraz daha uzun bir gezi planlayabilirsiniz. İlk günler sizin saat koşturmacanızla geçecek. Gecede aynı koşturma sürecek.

Tuvalet eğitiminde üçüncü gün, evden ve yakın çevreden biraz daha uzaklaşabilir, çiş kaçaklarını hoş gören bir yakınınızı ziyaret edebilirsiniz. Ama kontrol sizde olsun, bir başkasının bu sürece dahil olmasına izin vermeyin.

Evet zor geçen ilk 3 günün ardından işler kolaylaşmaya başladı.. Pes etmediyseniz muhtemelen işler yoluna girmeye başlamış ve 2 hafta içerisinde tamamen bezden kurtulmuş olabilirsiniz. İşler yolunda gitmediyse, bu konuyu rafa kaldırın ve 3 ay üstelemeyin, meleğiniz isterse sadece sohbetini açın ve bu süre zarfında bezi bırakmak üzere ödüller, teşvikler düşünün..

Tuvalet eğitimine başladıktan sonra geceleri de bezleme işine son vermelisiniz, bunun yerine çocuğunuzu gece çişine kaldırmalısınız. Çocuğunuz altında ki beze güvenerek çişini bırakmayacağını hem gece hem gündüz benimsemeli. O poposunu kuru tutan bezine çişini bırakma dönemini kapattığını yavaş yavaş farketmeli.

Kaka eğitimi biraz daha zorlu, kaka geldi mi ani geliyor. Öyle meleğinizin kolayca idare edebileceği, kakasını tutabileceğini düşünmeyin. Bu yüzden kaka geldi mi en yakınınızda ki lazımlık imdadınıza yetişecek. Bu yüzden kaka düzeni olan çocukla, kaka yapacağı anlarda dışarlarda bir yerlerde olmayı tercih etmeyin. Kaka rutininde tuvalete, lazımlığına kolay erişmelisiniz.

mumsy natural doğal balm stick BOO BOO stick herşeyin en doğalını tercih ettiğimiz çocuklarımızın günlük olarak kuruyan dudakları, sinek ısırıkları, minik sıyrıklar ve çizikleri için...

Ara sıra kaçaklar oluyor ama kesinlikle kızmamak gerekli. Anlayışla doğrusunu söylemek, ara sıra tuvalet ihtiyacını hatırlatmak ama sıkboğaz etmemek, mutlaka çocuğun rızasını alarak eğitime başlamak, sabretmek, sevgiyle yaklaşmak gerekli. Çocuklarım tuvalet eğitimine başlarken, artık bez takmayacaklar diye bütün bezleri toplayıp bir poşete doldurup birlikte çöpe attık. Adımları birlikte ama onun tercihleri ve talepleri ile attık.. Bezden kurtulmak isteyen çocuğunuz olmalı ve bu konuda kararı da kendi almalı.

Tuvalet eğitiminde çocuğunuzu teşvik etmek üzere düzenlediğim 2 adet  tuvalet eğitimi çizelgesine göz atın!

Çocuğunuz ile sevdiği etiketlerden satın alın, her başardığı adımda bu kareye bir etiket yapıştırmasına izin verin. Hediye karesine ulaştığınızda minik bir hediye ile sürpriz yapın.

Tuvalet eğitimi çizelgesi örneği için tıklayınız! 

Gece kuru kalma, sabah kuru uyanma çizelgesi örneği için tıklayınız!

Ben bu yazıyı aylar öncesinde yazmıştım, sanırım birkaç nokta daha eklerim diyerek yayına almamıştım. Oysa şimdi okuduğumda yazım stilimi, samimiyetle aktarışımı ve yazım tarzımı beğendim, şimdi biraz narsistçe bir sonla bitiriyor olsam da, yazı hakkında görüşlerinizi duymaktan çok memnun olurum, tuvalet eğitimi ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Kendini beğenmiş biri değilim ama yazdıklarını hemen yayına almayan biri olarak, geçmiş dönemde yazdığım metin ile ilgili tatlı bir memnuniyet duydum hepsi bu…

annesininmelegi’nden kucak dolusu sevgiler.

Çocuklarda tuvalet eğitimini kolaylaştıran püf noktalar 

Tuvalet Eğitimi ile ilgili Sık Sorulan Sorular:


Patlamış Mısır Emziren anneye gaz yapar mı?

Süt yapan yiyecekler Anne sütünü artıran yiyecekler | Süt yapan gıdalar Anne sütünü artıran yiyecekler Süt yapan besinler Emziren annenin en önemli sorusu bebeğini anne sütü ile yoğun beslediği dönemde anne sütünü artıran besinler ve anne sütünün kalitesini artırmak için hangi gıdaları tercih etmesi üzerine oluyor anında süt yapan yiyecekler anne sütü anne sütü artıran besinler anne sutu artıran cay anne sütü artıran içecekler anne sütü artıran meyveler anne sütü artıran yiyecek içecekler anne sütü artıran yiyecek ve içecekler anne sütü artırıcı cay anne sütü artırmak anne sütü arttırıcı besinler ahmet maranki anne sütü arttırıcı besinler canan karatay anne sütü arttırıcı caylar anne sütü arttırıcı gıdalar anne sütü nasıl artar yiyecekler anne sütü ve anne sütünü artiran besinler anne sütü yapan besinler listesi anne sütü yapan doğal yiyecekler anne sütü yapan yiyecek ve içecek anne sütü yapan yiyecekler ve içecekler anne sütüne gaz yapan yiyecekler anne sütüne iyi gelen besinler  anne sütüne ne iyi gelir anne sütünü artıran anne sütünü artıran besinler anne sütünü artıran besinler – Kadınlar Kulübü anne sütünü artıran besinler boza anne sütünü artıran besinler diyetisyen anne sütünü artıran besinler doktorum anne sütünü artıran besinler forum anne sütünü artıran besinler listesi anne sütünü artıran besinler nelerdir anne sütünü artıran besinler pdf anne sütünü artıran besinler ppt anne sütünü artıran besinler ve bitkiler anne sütünü artıran bitkiler anne sütünü artıran bitkiler nelerdir  anne sütünü artıran cay anne sütünü artıran doğal besinler anne sütünü artıran doğal gıdalar anne sütünü artıran doğal yiyecekler anne sütünü artıran gaz yapmayan besinler anne sütünü artıran gaz yapmayan yiyecekler Anne Sütünü Artıran Gıdalar anne sütünü artıran gıdalar ahmet maranki anne sütünü artıran gıdalar ibrahim saraçoğlu anne sütünü artıran gıdalar maranki anne sütünü artıran gıdalar neler anne sütünü artıran gıdalar nelerdir anne sütünü artıran gıdalar pdf anne sütünü artıran gıdalar saraçoğlu anne sütünü artıran gıdalar uzman tv anne sutunu artiran gidalar uzmantv anne sütünü artıran kuru meyveler anne sütünü artıran kuruyemişler anne sütünü artıran meyveler anne sütünü artıran meyveler nelerdir anne sütünü artıran sebze ve meyveler anne sütünü artıran şifalı bitkiler anne sütünü artıran ve azaltan besinler anne sütünü artıran ve azaltan gıdalar anne sütünü artıran ve azaltan yiyecekler anne sütünü artıran ve zayıflatan bitkiler anne sutunu artiran yiyecek icecekler anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler nelerdir Anne sütünü artıran yiyecekler anne sütünü artıran yiyecekler ahmet maranki anne sütünü artıran yiyecekler canan karatay anne sütünü artıran yiyecekler ibrahim saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler içecekler anne sutunu artiran yiyecekler kadinlar kulubu anne sutunu artiran yiyecekler kadinlarkulubu anne sütünü artıran yiyecekler listesi anne sütünü artıran yiyecekler maranki anne sütünü artıran yiyecekler neler Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir anne sütünü artıran yiyecekler pdf anne sütünü artıran yiyecekler uzman tv anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler ibrahim saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler kadınlar kulübü anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler  anne sütünü artıran yiyecekler video anne sütünü artıran yiyeceklerin listesi anne sütünü artırıcı kürler ve bitkiler anne sütünü artırıcı şifalı bitkiler anne sütünü artırıcı yiyecekler ve içecekler anne sütünü artırma yolları anne sütünü arttıracak yiyecekler nelerdir anne sütünü arttıran anne sütünü arttıran besinler 2010 anne sütünü arttıran bitkiler çayları saraçoğlu anne sütünü arttıran doğal besinler anne sütünü arttıran gıdalar besinler anne sütünü arttıran gıdalar kadınlar kulübü anne sütünü arttıran meyve ve sebzeler anne sütünü arttıran yiyecek ler anne sutunu arttıran yıyecek ve ıcecekler anne sütünü arttıran yiyecekler listesi anne sütünü arttıran yiyecekler ve içecekler uzman tv anne sütünü besleyici yapan gıdalar anne sütünü çoğaltan yiyecekler anne sütünü en çok artıran gıdalar anne sütünü en çok artıran yiyecek ve içecekler anne sütünü en çok artıran yiyecekler anne sutunu en cok ne artirir anne sütünü en hızlı ne artırır anne sütünü en iyi ne arttırır anne sütünü getiren yiyecekler anne sütünü hemen artıran yiyecekler anne sütünü kalitesini artıran gıdalar anne sütünü kalitesini artıran yiyecekler anne sütünü ne artirir anne sütünü ne arttırır anne sütünü ne arttırır 1 anne sütünü ne getirir anne sütünün değerini artıran besinler  anne sütünün kalitesini artıran besinler nelerdir anne sütünün kalitesini artıran besinler uzman tv anne sütünü  annede süt yapan yiyecekler annedeki gaz bebege geçer mi anneden bebeğe gaz geçer mi annelerde süt yapan yiyecekler annelere süt yapan yiyecekler annenin gazı bebeğe geçer mi anneye süt yapan yiyecek ve içecekler anneye süt yapan yiyecekler anneye süt yapan yiyecekler neler anneye süt yapan yiyecekler nelerdir anneye süt yapan yiyecekler uzmantv aşure gaz yaparmı bebeğe süt yapan yiyecekler bebek bakımı bebek beslenmesi bebek için süt yapan yiyecekler bebek süt yapan yiyecekler bol süt yapan yiyecekler çabuk süt yapan yiyecekler canan karatay emziren anne sütünü artıran yiyecekler cok sut yapan yiyecekler doğru emzirme anne sütünü artırıyor doğum öncesi süt yapan yiyecekler doğum sonrası süt yapan yiyecekler emzikli annelere süt yapan yiyecekler emzikli anneye süt yapan yiyecekler emziren anne emziren anne domates yiyebilirmi emziren anne gece ne yemeli emziren anne limon yiyebilirmi emziren anne meyve suyu içebilirmi emziren anne patlican yiyebilirmi 1 emziren anne tatli yiyebilir mi emziren anne yeşil mercimek yiyebilirmi emziren anne yoğurt yiyebilir mi emziren anneler bakla yiyebilirmi emziren anneler portakal suyu içebilirmi emziren annelerde süt yapan yiyecekler emziren annelerde yoğurt gaz yaparmı emziren annenin sütünü artıran yiyecekler emziren anneye yoğurt gaz yaparmı emzirirken haşhaş yemek emzirirken maden suyu emzirirken süt yapan yiyecekler emzirirken turşu yenir mi emzirirken yoğurt gaz yaparmı emzirme emzirme döneminde maden suyu emzirme döneminde soda içilirmi emzirme döneminde süt yapan yiyecekler emzirme ve sut yapan yiyecekler emzirmede süt yapan yiyecekler en çabuk süt yapan yiyecekler en çok süt yapan şeyler  en çok süt yapan yiyecekler en fazla süt yapan yiyecekler en güzel süt yapan yiyecekler en iyi süt arttırıcı en iyi süt yapan yiyecekler gaz yapmayan ve süt yapan yiyecekler gazsız süt yapan yiyecekler gebelik sonrası süt yapan yiyecekler gebelikte süt yapan yiyecekler hamile anneye süt yapan yiyecekler hamile kadına süt yapan yiyecekler hamilelikte anne sütünü artıran besinler hamilelikte anne sütünü artıran gıdalar hamilelikte anne sütünü artıran yiyecekler hamilelikte süt arttırıcı besinler  hamilelikte süt yapan besinler hamilelikte süt yapan besinler uzman tv hamilelikte süt yapan yiyecekler hamilelikte süt yapan yiyecekler nelerdir hamilelikten sonra süt yapan yiyecekler hamileyken süt arttırıcı besinler hamileyken süt yapan yiyecekler hangi besinler sütü arttırır hangi meyveler sütü artırır hem süt yapan hemde zayıflatan yiyecekler hemen süt yapan yiyecekler hızlı süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu süt arttırıcı kadına süt yapan yiyecekler kadında süt yapan yiyecekler kaliteli süt yapan yiyecekler kedilerde süt yapan yiyecekler köpeğe süt yapan yiyecekler köpeklere süt yapan yiyecekler kuru fasulye bebeğe gaz yaparmı 1 kuru soğan bebeğe gaz yaparmı kuru soğan bebekte gaz yaparmı limon bebeğe gaz yaparmı limon bebeklerde gaz yaparmı lohusa anneye süt yapan yiyecekler lohusa döneminde süt yapan yiyecekler lohusa kadına süt yapan yiyecekler lohusa süt yapan yiyecekler lohusalık döneminde süt yapan yiyecekler lohusalıkta süt yapan yiyecekler Lohusaya Süt Yapan Yiyecekler maden suyu süt yaparmı maydanoz süt yaparmı memede süt yapan yiyecekler nar süt yaparmı neler süt arttırır nescafe sut yapar mi nescafe süt yaparmı pekmez sut yapar mi pekmez süt yaparmı soğan bebeğe gaz yaparmı  soğan bebeklerde gaz yaparmı  soğan bebekte gaz yaparmı  sut artiran besinler sut artiran caylar süt artıran içecekler süt artıran meyveler sut artiran seyler sut artiran yiyecek ve icecekler  Süt artıran yiyecekler süt artırıcı süt artırıcı besinler süt artırıcı bitkiler  süt artırıcı gıdalar  süt artırıcı içecek  sut artırıcı seyler sut artiricilar süt arttıran süt arttıran besinler süt arttıran şeyler  süt arttıran yiyecekler süt arttırıcı süt arttırıcı besinler nelerdir süt arttirici caylar süt arttırıcı ürünler süt arttırıcı yiyecekler süt arttırıcılar süt çoğaltan besinler süt çoğaltan yiyecekler süt emzirirken gaz yapan yiyecekler süt emzirmede gaz yapan yiyecekler süt gaz yapan yiyecekler süt getiren besinler süt getiren çay süt getiren çaylar süt getiren içecekler süt getiren yiyecek ve içecekler süt getiren yiyecekler süt içmek sütü artırır mı süt kalitesini artıran yiyecekler süt verirken gaz yapan yiyecekler sut yapan besinler süt yapan besinler nelerdir süt yapan besinler uzman tv süt yapan besinler video süt yapan bitkiler süt yapan çaylar süt yapan gaz yapmayan yiyecekler süt yapan gıdalar ibrahim saraçoğlu süt yapan gıdalar video süt yapan kalorisiz yiyecekler süt yapan kilo aldırmayan yiyecekler süt yapan kilo yapmayan yiyecekler süt yapan kuru meyveler süt yapan meyveler süt yapan meyveler izle süt yapan meyveler neler süt yapan meyveler nelerdir süt yapan meyveler ve sebzeler süt yapan sebze meyveler süt yapan ve zayıflatan yiyecekler sut yapan yıyecek ve ıcecekler süt yapan yiyecek ve içecekler nelerdir süt yapan yiyecek ve içecekler uzman tv sut yapan yiyecek ve yiyecekler sut yapan yiyecekler süt yapan yiyecekler ahmet maranki süt yapan yiyecekler anneler forumu süt yapan yiyecekler canan karatay süt yapan yiyecekler dinle süt yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu süt yapan yiyecekler icecekler süt yapan yiyecekler incir süt yapan yiyecekler kadınlar kulübü süt yapan yiyecekler listesi süt yapan yiyecekler maranki süt yapan yiyecekler meyveler süt yapan yiyecekler neler Süt yapan yiyecekler nelerdir süt yapan yiyecekler saraçoğlu süt yapan yiyecekler uzmantv süt yapan yiyecekler ve içecekler süt yapan yiyeceklerin listesi süt yapıcı çaylar sütü artıran sütü artıran gıdalar sütü artıran içecekler sütü artıran meyveler sutu artiran seyler sütü artıran yiyecekler sütü arttıran yemekler sütü arttıran yiyecek ve içecekler sütü çoğaltan besinler sutu cogaltan gidalar sütü cogaltan seyler sütü en çok ne artırır sütü ne artırır sütün kalitesini artıran yiyecekler yeni annelere süt yapan yiyecekler yeni doğum yapan annelere süt yapan yiyecekler yeni doğum yapan anneye süt yapan yiyecekler yeşil soğan bebeğe gaz yaparmı  yoğurt emziren anneye gaz yaparmı zayıflatan ve süt yapan yiyecekler

Patlamış mısır emziren annelere gaz yapmaz. Eğer yağsız yapılmışsa fazla bir kaloriye de sahip değildir. Ama emziren annelerin sütünü artıran da bir yiyecek değildir. Eğer emziriyorsanız sütünüzü artırmak istiyorsanız, süt yapan yiyecekler hakkında bilgilere ihtiyacınız varsa ve süt artıran birkaç tarifimize bakmak isterseniz şu yazıya göz atın: Süt yapan yiyecekler

En iyi patlamış mısır nasıl yapılır?

En iyi patlamış mısır ince bir tencerede bol bol sallayarak patlatılır

Patlamış mısır neden patlamıyor?

Mısır nem almış olabilir, mısır havalandırarak kurutabilirsiniz. Aldığınız mısırın o yılın mahsülü olduğundan emin olun

Patlamış mısır kilo yapar mı?

Hafif pofidik görünümlerine rağmen mısır yüksek kalori içerir. Eğer yağsız yapılmışsa kısmen fazla bir kaloriye de sahip değildir. İçerdiği nişastayı da dikkate alarak diyet dostu demek doğru olmaz

182 YORUMLAR

 1. Kızım 39 aylik 1.5 aydır tuvalet eğitimi veremedik gündüzleri 20 dk bir kaçırıyor ben farkedince değiştiriyorum altıma ciş yaptım demiyor bıraksam ıslak ıslak dolaşacak birde bu süre zarfında daha çişini ne lagizimliga ne normal tuvalete ne klozete hiçbirine yapmadı oturuyor oturuyor kalkıyor 5 dk sonra altına yapmış kaka zaten hep altına yapıyor her yolu denedik kitap ödül yapıştırma yok çok yıprandım kızmıyorum da sizce 1 ay yada 2 ay ara vermelimiyim

  • Merhaba Elif,
   Bu denemenizde kızın çişini yaptığında üstünün ıslandığını farketmiş olmalı bu denemenizde. 1.5 ay deneme için uzun… 1-2 ay ara verin, beze geri dönün. Bu arada da kızının kuru kalma sürelerini takip et, kuru kalma süresinin artması gerekiyor. Bez dönemine geri döndüğünüzde bebeğin tüm çişini emen, kuru bir bez yerine, kızının ıslaklığı farkedeceği ve rahatsız olacağı bir marka bez seç. Kızının çişini söylemesi için farkında olması gerekir. Kısa sürelerde az az çiş yapmak bezlenen bebeklerin kazandığı bir alışkanlık. 1-2 hafta çiş konusunu konuşmayın. Bir süre sonra çiş ile ilgili kızınız ile sohbet edin. Çiş ile ilgili kitaplar okuyun, sizinle tuvalete gitmesine izin verin. Sizin çişinizi yaparken kızınıza ne yaptığınızı söyleyin. Sifonu çekip birlikte yollayın. Bu aşamalardan sonra tuvalet eğitimine tekrar başlayın. Sevgiler

 2. Merhabalar. 44aylik oglum var. Daha önce bazı sebeplerden dolayi wc egitimine baslayamadik. Yeni eve tasinma, yeni krese alisma, üzerine yeni kardes.. hersey üstüste geldi baslamak hep ötelendi. Dün deneme yapmak icin halilari kaldirdik ciplak gemesine izin verdik. Klozete rahat oturuyor ve ikiniyor.suyu gün içerisinde çok bol tüketiyor. Bu zamana kadar hiç meyvesuyu çay içmedi. Bi ara süt içiyordu ama kısa sürdü. Yani sadece içecek olarak suyu var. Mutlaka yemeklerde su yanı başımızda. Sıvı alımı iyi. Bizim sorunumuz şu. Çişi çok sık geliyo. Max 20 dk. Ve miktar olarak çok az.Hatta 10dk da bir de geldiği oluyo. Çişi geldiğini söylemedi henüz kakasını ben hareketlerinden anlayıp götürdüm dün kakayı klozete yaptı. Çişini de hep yere yaptı hiç denk getiremedik. Bn bu süreyi nasıl uzatabilirim. 20 dk da bir wcye götürsem kuru kalma süresi uzamaz. Bekleyim 1bucuk saat desem sürekli küçük küçük çişler yapıcak. Suyu da çok sık içiyor. İçtiği suyu parca parca degil de ögünlere mi bölsem çişini ondan mı sık yapıyor. Uzman olarak bana neyi tavsiye edersiniz.

  • Merhaba Eda,

   Oğlunuzun su içmesini azaltmayın. Süt kısmını kesmek ve sıvı alımını azaltmak gece yatağa gitmeden dolu mesane ile çocuklarımızı uykuya yollamamak için. Sizin durumunuzda ise gün içerisinde bezine minik minik çiş yapan oğlunuz bu şekilde alışmış. Oğlunuzu 20 dakikada bir tuvalete götürmeniz çişini tutmasını öğretmez. 20 dakika çok kısa ve her yaptığı şeyi tuvalet ziyareti ile bölmeniz çocuğuzun hoşlanacağı bir şey değil. 20 dakikada bir sizi bir yere götürsek…? Oğlunuz ile bunu konuşmalısınız. Bundan sonra tuvalete çiş yapmayı, bezden kurtulmayı konuşsanız? Ardından minimum 1.5 saate kadar çocuğunuzu yaptığı işten oyundan alıkoymasanız? Bu arada çıplak gezmeyecek. Kıyafetlerini giydirin ve çişini üstüne kaçırdığını eşyalarının ıslanması ile hissetsin mutlaka. Çişini farketmesine izin verin.

   Sevgiler

 3. Merhaba kızım 32 aylık yaklaşık bir buçuk aydır tuvalet eğitimindeyiz. Ama ya ben götürürsem yada altına az kaçırdığında hareketle belli ediyor öyle götürünce yapıyor. Diğer türlü kaçırıyor. Büyük tuvalet konusuna hiç girmiyorum onu daha tuvalete yapamadık bile. Gecede kaldırmazsam illaki kaciriyor.Bezde takmak istemiyor.Tuvaletini yapınca seviniyor sofonu çekip el sallıyor.Napicami sasirdim

  • Merhaba Emine,

   Kızınız henüz hazır olmayabilir. Sabah kuru kalkması önemli bir adım. Tabii yatmadan önce süt. vs. veriyorsanız, gece kaldırmak zorunda kalmanız da olağan. Kızınızı uyutmadan 2 saat kadar önce sıvı alımını kesmelisiniz. Gece süt içirip yatırıyorsanız, sabah kuru kalkması mümkün değil. Bir de bence ara verin. 1.5 ay uzun bir süre… Bu süreci bir süre durdurun eski rutine dönün ve yavaş yavaş alıştırarark tekrar deneyin.

   Sevgiler

  • Merhaba Emine,

   Kızınız henüz hazır olmayabilir. Sabah kuru kalkması önemli bir adım. Tabii yatmadan önce süt. vs. veriyorsanız, gece kaldırmak zorunda kalmanız da olağan. Kızınızı uyutmadan 2 saat kadar önce sıvı alımını kesmelisiniz. Gece süt içirip yatırıyorsanız, sabah kuru kalkması mümkün değil. Bir de bence ara verin. 1.5 ay uzun bir süre… Bu süreci bir süre durdurun eski rutine dönün ve yavaş yavaş alıştırarak tekrar deneyin.

   Sevgiler

 4. Merhaba hocam 28 aylık bir kızım var bez takmak istemiyor ancak tuvaletini lazimliga da yapmak istemiyor. Geldiğini hissettiği anda gelip bezini takmami istiyor yapınca da hemen çıkartıyor. Lazimliga nasıl alistirbilrim

  • Merhaba Cansu,

   Aslında kızınız tam olarak tuvalet eğitimine hazır. Sadece tuvaletini nereye yapmak istediği ile ilgili kafası karışık, muhtemelen lazımlığa kakasını bırakmaya korkuyor. Bence kızınızı da alın ve alışverişe gidin. Uzun uzun tuvaletini nereye yapmak istediği ile ilgili lazımlıklara tuvalet adaptörlerine bakınsın. Özellikle tuvaletini yaparken müzik çalan lazımlıklara otursun denesin. Bence seçimi kızınıza bırakın. Sonra bir de sticker kazanma listelerini deneyebilirsiniz?
   Umarım işler çabuk yoluna girer, gelişmelerden haberdar olmak üzere,

   Sevgiler

 5. Merhabalar 3.5 yasinda oğlum var. 15 aydır tuvalet eğitimi için çok yorulduk o da biz de. Oyunlar, kitaplar, ödüller, şarkılar örnek olma, sakin kalma, kendinin söylemesini bekleme her yolu denedik. Çalışan bi bayan olduğum için kreste de sorunlar yasamaya başladık. Kaka ve çişinin geldiğini asla söylemiyor. Çişini tutuyor farkediyoruz ama dile getirmiyor. Var olduğunu anlıyoruz fakat çişim yok diyor. Çok üzülüyorum artık o da yoruldu çünkü. Tuvaletten korkmuyor, biz götürünce yapıyor. Nasıl bi yol izleyelim.

  • Merhaba Sevim,

   15 aydır sizi yoran ve tekrar tekrar aynı uygulamaları yaptığınız bu süreci kapatın. Oğlunuza sizin istediğiniz 2 seçeneği sunun ama bu seçenekler 15 ayda tekrarladıklarınızdan olmasın. Beze geri dönmek yada a veya b hangisini tercih edersin diye sorun. Beze dönün bence bu arada… Özellikle çok kuru tutmayan bezlere dönün. Islaklığı hissetsin. Çocuklar çişe sıkışır ve uzun tutamaz, o ana kadar da çiş aklına gelmez. Aklına gelmesi için farkına varması gerekir. Hiç üstüne kaçırmadan çişi, bezi, bezsiliği öğrenemez. Bence bir süre beze dönün, tuvalet eğitimini konu etmeyin…. Sonra yavaş yavaş hatırlatın. Sevgiler

 6. Merhabalar oğlum 33aylik 10gun once artik bezi takmak istemedigini söyledi kaşındırıyormuş ben de çikardim ve egitime başladik gece ve gündüz uykularinda altina kacirmiyor ama gündüz saatlerce tutuyor hiçbir sekilde tuvalete oturmak istemiyor hatta tuvalete girmek dahi istemiyor sadece ben yaparken gelip izliyor sifonumu çekip ellerimizi birlikte yikiyoruz. Konustuğumda anne ben korkuyorum hayır diyor her kaçırdığında da saatlerce ağlıyor bez takalım mı annecim dedim onu da reddediyor. Bir öneriniz var mı acaba ?

  • Ceren Hanım merhaba,

   Oğlunuz tuvaletten korktuğunu söylemiş, oğlunuzu alıp bir mağazadan bir lazımlık seçin, ya da kendi tuvalet aparatını seçsin. Çocuklar bir delik üzerinde oturdukları tuvaletten korkarlar. Farklı seçenekler deneyin. Sevgiler

   • Hocam selaat. Bizde 32 ayligiz. Nerdeyse 1.5 aydır tuvalet eğitimi deyiş. Tuvalet reddi yok ama söylemiyor.Ben götürürsem yapıyor yapitiginda sofonu çekiyor el sallıyor seviniyor ama söyleme konusuna gelince o yok. Ya kaçırıyor ya da az kaçırınca hareketle belli ediyor. Napicami Büyük tuvalet konusuna hiç girmiyorum onu daha tuvalete yapamadık sadece birkez yakaladım götürdüm öyle kaldı.Bez takmak istemiyor bu arada

 7. Merhaba oğlum 39 aylık .. 18 aylıktan sonra geceleri hic altına yapmiyordu . 22 aylıkken tuvalet eğitimine başladık . Çok kolay tuvalete çişini yaptı.. hemen alıştı.. Altına hiç kaçırmıyordu sık sık tuvalete götürüyordum çişini de kakasını da yapıyordu ..ama bir kez bile anne cisim geldi kakam geldi demedi hala da demiyor.. surekli soruyorum verdiği cevap yok diyor tuvalete götürüyorum yapıyor… 3 aydır da sikisincaya kadar bekliyor altına yapıyor çişim var demiyor
  . Bir kez bile demedi.. ne yapacagimi şaşırdım..

  • Sevim Hanım merhaba,

   Oğlunuz sizin onu tuvalete götürmenize bağlı şartlı bir alışkanlığa sahip, yani aslında bir tuvalet eğitimine dair bir alışkanlık değil. Oğlunuz ile biraz tuvalet muhabbetini yapın, ama sık boğaz etmeyin. Babası oğlunun tuvalete girmesine izin versin, birlikte tuvalette vakit geçirsinler, babası tuvalet bahsetsin. Tuvalet eğitimi içeren hikaye kitaplarını tuvalette okuyun. Şunu demeye çalışıyorum: Oğlunuzun tuvalete dair farkındalığı yok. Sizin götürmenize bağlı ki, son dönemde sorularınız ilgisini de çekmiyor. Sevgiler

 8. Merhaba, kizim 4,5 yasinda maalesef artik caresiz kaliyorum.. Ilk wc egitimini 3,5 yasinda baslamistik.. maalesef Tam güzel giderken kreş de altına kacırmalar olduğunda arkadaşlarıda gülmeye başlayınca içine kapanık çocuk olmaya başladı ve bi köşeye geçip ağlamaya başlıyordu.. çocuğumun psikolojisi için tekrar bezlemeye başlamıştım.. şimdiyse kendisi daha bez istememeye başlamıştı tekrardan wc eğitimine 1,5 ay önce başladık.. gayet güzel gidiyor kacırmalarda olsa geceli gündüzlü bıraktık.. tek sorun kakamız.. inat edip ben kakamı wc yapmicam tutacağım diyor. Yapmadığı zamanda maalesef altına azar azar kaçırıyor.. bazende kendi isteğiyle oturup sorunsuz şekilde yapıyor ve o günü kuru geçiyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım cok inatci bi çocuk.. kakası gayet yumuşak acıyacak bişey yok kabızlık gibi.. lütfen yardımcı olun bez istese hemen bağlıcam artık okadarki caresizim.. şimdiden tşkler

  • Merhaba Nadiye Hanım,

   Tuvalet eğitimi için okuldaki öğretmenlerden destek alabilirsiniz. Tuvaletini yapmak istemediğinde kızınıza seçenekler sunun, ne istediğini sorun. Ama tuvaletin pis bir şey değil, herkesin yaptığı doğal bir şey olduğunu söyleyin. Tuvalet konusunun evinizde normalleşmesi gerekiyor. Çocuklar kakasını canı acıdığı için değil vücutlarından bir parçadan ayrıldıklarını düşünüp zorlanabiliyorlar. Çocuklarımızla her zaman uyum ve doğallıkla bağ kurmalı, uyumla hareket etmeliyiz. Sevgiler, iyi bayramlar

 9. İyi Günler oğlum 27 aylık normalde geçen hafta tuvalete alışmıştık fakat üç gündür girmek istemiyor ilk gün söylüyor girmiyordu şimdi ise tuvaleti gelince sıkıştırıyor tuvalete girip yapmak istemiyor, iyice sıkışınca altına yapıyor ondan sonra söylüyor ne yapmam lazım çok üzüldüm bu duruma aynı zamanda gebeyim yıprandığımı düşünüyorum yardımcı olabilir misiniz

  • Hocam evdeyken düzenli gelince söylüyor giriyordu iki gün annemgilde kalmaya gitmiştim geldikten sonra evde girmek istemedi giderken tereddüt etmiştim ama eve geldikten sonra böyle bir sorunla karşılaşacağımı düşünmemiştim ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

   • Merhaba Elif, çocuklara yeni bir alışkanlık kazandırmak, alıştırmak istediğimizde düzenini bozmaktan kaçınmalıyız. Açıkcası tuvalet eğitiminin arasında ev değişikliği yapmanız iyi olmamış. Böyle durumlarda beze dönmeniz, bir süre ara verip sonra yavaş yavaş sohbetlerle bebek adımlarıyla yeniden başlamanız iyi olur.

    • Merhaba, oğlum şuan 34 aylık. Fakat 29 aylıkken gündüz tuvalet eğitimine başladım 2 haftadan sonra çok güzel ilerliyordu. Her gunduz tuvaleti geldiğinde soyluyordu. Gece haric.. Neden ise bu aralar altına kacirmalara başladı soruyorum yapmadım diyor ama altı ıslak olduğunu bildiği halde rahatsiz olmuyor. Önceden ıslak diye rahatsız olan cocugum gitti yerine tekrar başa dondugumuz çocuğum geldi. Aylarca alışmış olan oğlum gözümün önünde isiyor ve gizliyor. Öyle ıslak ıslak dolaşmak ve oyunlar oynamak istiyor.

     • Merhaba Gamze,
      Tuvalet eğitimini gece gündüz diye ayırmamalısınız. Gece bezlenen çocuğun kafası karışır, gece bezlenen bir çocuğun gündüz özellikle de oyununa ara verip tuvaletini söylemek istememesi normal. Gecelerin uzun olduğu bu dönemlerde oğlunuz günün önemli bir kısmını bezli geçirip, gündüz saatlerinde bezsiz geçirmek konusunda bocalar. Tamamen beze dönün ya da bezi gece gündüz tamamen çıkarın. Bir de tuvalete gidelim mi diyerek saat başı çocuğunuzu bölmeyin, 1.5 saat aralarla ve araları yavaş yavaş açarak oğlunuza tuvaletini söyleme fırsatı bırakın. Sevgiler.

  • Merhaba Elif,
   Diğer yorumuna da yazdım. Bence burada kendinizi yıpratacak bir durum yok, sadece sinirlenip öfkelenip oğlunuzun sizi yıprattığını düşünmeyin. Çocuklar kasıtlı bir şey yapmaz, siz ev değişikliği yaparak çocuğunuzu henüz alıştırmaya çalıştığınız düzenini bozmuşsunuz. Kendinizi suçlamayın ama lütfen oğlunuza daha nazik olun, onu suçlamayın, kendinizi yıpratmamak için beze dönün. Bir sonraki alıştırma sürecinizi babanız üstlensin, anladığım kadarıyla şu an bu durumu kaldıramıyorsunuz. Ama aklınızdan çıkarmayın, oğlunuz size karşı kasıtlı bir tutum içerisinde değil ve yaptığı yanlış bir şey de yok. Sizin şu an işler yolunda giderken karşılaştığınız bu değişikliğe tahammülünüz yok. Çocuklarınızla konuşurken onlara seçenek sunun, altıma kaçırdın dediğinde: – gel senin bu çişli kıyafetlerini çıkaralım dedikten sonra ona bir sonraki seferde gelip çişini söylemek ister mi yoksa altına bez bağlarsanız ona mı yapmak ister diye sorun. Çocuklarımızın fikrini almalı, isteklerini sormalıyız. Hamile olduğunuzu ve sizi bu şekilde altına kaçırarak üzdüğünü falan söylemeyin oğlunuza. Yazıda bahsettiğim ödüllü sticker panosunu da deneyebilirsiniz, ama biraz ara verin sadece… Sevgiler

 10. İyi günler kızım 2.5yasinda bugün 8.gun görünce yapıyor ama söylemiyor geldiğini götürmemi bekliyor goturmessem altına yapıyor kakayi lazimliga tururrsak yapıyor ama tuturamadik mi altına yaptikta. Sonra söylüyor ne zaman söyler çişini. Kakasinjn geldiğini gece altını istlatmyor eğer şu veya süt icemzze gece içerse yapıyor

  • Merhaba Hamide Hanım,

   8 gün boyunca gece sütünü hiç vermemeliydiniz. Ayrıca yatmadan önce sıvıları azaltmalısınız. Susuz bırakın demiyorum. Ama 250 ml süt vermeyin… Öncelikle çocuğunuzu tuvalete götürmeden çişi var mı diye sorun? Çişiniz olduğunu söyleyin ve onunda sizinle gelmek istemediğini sorun. İlerleme kaydedemiyorsunuz, beze dönün ve bir süre tuvalet eğitimi lafından bahsetmeyin. Yazdıklarınızdan çocuğunu bu sürece hazırlamadığınızı düşündüm, bu eğitimi vermeden önden bahsetmelisiniz, birlikte tuvalete gitmelisiniz ve zihnen hazırladığınız çocuğunuzla bu süreci başlatmalısınız. Sevgiler

 11. Kızım 32 aylık Haziran ayında 3-4 gün bir alıştırma yaptık hazır olmadığımızı anladık ve bıraktık beze geri döndük daha sonra Eylül ayının başlarında kızım bezden rahatsız olmaya çıkartmaya başladı sürekli bende tekrar hazır olduğunu düşündüm ve başladık 3. Gün artık çiş kaka sorunsuz başladık kendisi söylüyor ve gidiyordu arada kaçırıyordu çok nadir gece hiç kaza yaşamadık 3 ay kadar taki bu 2 haftaya kadar kızım çişini söylemeye devam etti ama kakasını azar azar yapmaya başladı 2 gün o sürdü daha sonra kakasını tekrar söyleyip bu seferde çişini yapmaya başladı yine azar azar bir kaç gündür artık yapmıyor ama bu seferde asla kendisi söylemiyor kızım çiş gelince anne çişş diyelim gidip yapalım olur mu diyorum tamam diyor ama gelince söylemiyor ben kıvranınva alıp götürüyorum görmediğim de de avuç içi kadar kendini ıslatmış oluyor nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum sürekli ben götürsem sonradan tekrar kendi söyler mi tada kendi haline mi bırakmalıyım ?

  • Kakasını da tekrardan ben görüp yetiştirmezsem söylemiyor gece altına yapmayı kesti 3 gündür yapmıyor ve başından beri sürekli gece kalkıp anne çişim geliyor diyor ve gidip yapıyoruz gece sorun olmuyor

  • Ne olur yardımcı olun ne yapacağımı bilmiyorum kızım bazen söylüyor bazen söylemiyor altına yapıyor en başlardaki gibi değiliz ama ne yapacağımı bilmiyorum

   • Merhaba Esra Hanım,

    Söz konusu insan hem de minik insanlar olduğunda kesin doğrular yoktur. Son 2 haftada hayatınızda ne değişti? Ya da evde çocuğunuzun daha fazla ilgisini çeken yeni objeler mi var? Her ne olursa olsun, sizin durumunuzda sizin esnek olmanız gerekiyor. Öncelikle çocuğunuzla sakin ve sevgi dolu konuşun, ona seçenekler sunun ve sorun çişin gelip gelmediğini sana sormamı ister misin? Yoksa sen çişin geldiğinde beni uyarmak ister misin? Ya da benim çişim geldiğinde sen de benimle gelmek ister misin?
    Altına yapması sorun değil bu arada, altına kaçırabilir.

  • Merhaba Esra Hanım, bir başka yorumunuza cevap yazdım ama buradan da tekrarlayayım, kızınızın son birkaç haftada hayatında ne değişti? Hasta mı oldu? Eve misafir mi geldi? Yeni oyuncak, yeni bir yere mi taşındınız? Başka bir evde mi kalıyorsunuz… vesaire. Çocuklar değişikliklerden çabuk etkilenir, hayatınızda değişiklikler varsa daha esnek olmalısınız. Sevgiler.

 12. Merhaba 32aylik ikizlerim var bir kız bir erkek. 3.gunumuzdeyiz Kızım yavaş yavaş ben tuvaleti hatırlatıp goturdukce çiş ini yapmaya başladı gecede 3saat kuru kalabiliyor. Fakat oğlum çişini tutuyor.islanmak istemiyor lazimliga oturmak asla istemiyor üstü islansin istemiyor saatlerce ağlıyor ta ki artık dayanamayıp tüm idrarını üzerine bosaltana kadar sticker ödül vs hiç denemedim.dun annem bizden çıkarken çantasından küçük kare çikolata bıraktı hadi lazimliga oturalım çiş gelmiş mi bakalım sonra bunu yiyelim dedim ve oğlum sessizce gitti pijamasini indirdi ve oturdu. Ödül vermemek her çocukta olmuyor sanki ne yapmalıyım şaşkınım

  • Şunu eklemeyi unutmuşum ikiside henüz kaka yapmadılar yorumlar i görünce kakalarini görmeleri konusunda tereddüt ettim hiç göstermeden kaldırmak daha mı sağlıklı acaba

   • Çocuklarımızı her zaman normale, doğala alıştırmamız gerekir, onlar görmesin diye kakalarını kaldıramayız. Ama gerekli açıklamayla bunun doğal olduğunu anlatabiliriz.

  • Merhaba Şule,
   Öncelikle çocuklarınızın gece kuru kalması önemli, bunun için uykudan önce gece sütünü azaltmalı ve kesmelisiniz. Çocuklarınızın iksini aynı anda tuvalete alıştırmak yerine daha uyumlu devam eden çocuğunuz ie devam edebilirsiniz. Bebekler dünyaya geldiklerinden itibaren üstleri kirlensin istemezler. Oğlunuzun tepkisi çok doğal, sizin bu doğallığı hissettirmeniz önemli. bu arada zorlamayın, tercihini sorun, üstü kirlensin istemezler onu bezleyebileceğinizi ya da isterse çişini/kakasını tuvalete bırakabileceğini söyleyin.

 13. Merhaba. Benim oğlum 32 aylık tam 2.5 aydır tuvalet eğitimine başladık fakat bugüne bakarsak hala çişini kakasını söylemiyor. yaklasik 2 saatte bir çiş için tuvalete götürüyorum ancak o şekilde tuvalete yapıyor ben goturmezsem altına yapıyor. Kaka yapmak istemiyor bazen ona baktığımda “kulodumu kirletmedim” veya “kakam gelmedi” diyor işte o esnada kakasinin geldiğini anlıyorum ve tuvalete götürüyorum ama kakası olduğu halde kaka yapmayacam yok yok diyor kaldırıyorum kuloduna yapiyor veyahut kakasını direk kuloduna yapıyor bazen de kuloduna yaptığını farkedip tuvalete götürüyorum ve masal anlatarak kitap okuyarak çok nadir de olsa kaka yapmaya ikna ediyorum fakat inananin sabrım çok çok tükendi bağırıyorum bazen hirpaliyorum sabrım hiç hiç kalmadı çünkü kendisi hiç haber vermiyor bundan 1 ay önce bı kaç kez kakam geldi demişti ama çok sevinmistim ama işte sonra durum yine hüsran. Hatta 3 gün önce artık dayanamayıp bez bagladim bı kaç saat sonra bezimi çıkarın dedi çıkardım alerji de yapmıştı. Bez istemiyor haber de vermiyor külot yıkamaya mahkum oldum 🙁 sürpriz denedim, her çiş kaka yapmasında tuvaletin duvarına astigim kağıda araba çiçek çizmeyi denedim, çiş kakadan sonra müzik açıp oynamayı denedik her şeyi denedim ama olmuyor . Gece çoğu kez kuru kalkıyor 2 2.5 saat kuru kalabiliyor ama olmuyor yapamadım 🙁 sebep ne olabilir yaa artik çok bağırıyorum 🙁 çocuğun da huyu bozuldu. Artık ne bez takabiliyorum ne tuvaleti öğretebiliyorum öylece kala kaldim. Elimde değil artık bağırıyorum düşünün 2.5 aydır külot yıkayıp duruyorum kısır döngüdeyiz. Kendime psikiyatriden randevu aldım çünkü artık çocuğuma bağırmak ve hirpalamak istemiyorum .bu arada hiç kimseye olmadığım kadar çocuğuma karşı sabirliydim fakat bu tuvalet eğitiminde böyle oldum zaten ondan psikiyatriye gidecem çok çok yıprandım

  • Merhaba, 2.5 ay süre ile çocuğunuz eğitime hazır olmadığını size göstermiş, inatla kendinizi ve evladınızı yıpratarak tuvalet eğitimine devam etmeyin. Psikiyatriste 2.5 aylık ısrarınızı mutlaka iletin. Bence ara verin. Çocuklar kakayı vücudunun bir parçası olarak kabul edip kara bir delik olan tuvalete bırakmak istemezler. Bunun için ısrar eden öfkeli anneyi de anlamazlar. Ara verin, beze dönün. Sonra bir lazımlık alalım mı diyerek onun karar vermesini sağlayın… Tuvalet değil ama lazımlık… Doktor ziyaretinden sonra lütfen yazıma göz atın

   • Eğitime ilk başladığımız günlerde çişini söylüyordu sonra kakasını görünce korktu ve o gün her şey tepetaklak oldu. Ondan 1 ay kadar sonra kakasininsoylemeye başlamıştı ve sonra onu da bırakıp tekrar tuvalete oturunca yaomaktam vezgecer oldu. Kakasını ilk önce lazimlikta gördüğü için lazimligindanda korkmuştu onun için klozet aparatı aldık

    • Bebekler vücudunun bir parçasından ayrıldıklarını, o parçayı karanlık bir deliğe bıraktıklarını düşünürler. Korkması normal. Siz kakanın normal olduğunu söyleyip kakayı uğurlamayı deneyin. Kaka gidince karnımızın hafiflediğinden çocukça bahsedin. Evde kirli şeyler için ya da çocuğunuzun ellemesini istemediğiniz şeyler için kaka kelimesini kullanmayın. Ve bence ara verin…Israr sadece sizi yorarken onun da minik kalbini kırıyorsunuz ve hiç suçu yok, günahı yok.. Sevgiler.
     *Vücudumuz ve vücudumuzdan çıkan herşey normaldir. Lütfen bunu çocuğunuza anlatarak başlayın.

     • Tamam çok teşekkür ederim istemiyor ama yine de bez bağladım çünkü ilerleme yok. Bu arada bunlar unutması için tekrar başlamak için en az ne kadar zaman geçmeli yanlış bir şey yapmak istemem

     • Minimum 1 ay hiç çiş kaka tuvalet lafı etmeyin, sonra sohbetlerin arasına karıştırın, adım adım ilerleyin. Yaz geçti diye üzülmeyin, havanın soğuk sıcak olması çok önemli değil. Sevgiler

     • Her bez değiştirmem de sen bana ne giydiriyorsun diye soruyor bende bez diyorum. Konuyu kendisi açıyor sürekli. Neden dediğinde cisin kakan gelince haber vermeyip altına yaptigin icin sürekli haber verdiğinde kulot giyeceksin diyorum. Yanlış mı yapıyorum? Etrafımdaki herkes neden pes ettin, artık öğrenmesi yıllar bile alabilir, beze umut bağlar, gece hep altına kaçırır diyip duruyorlar çok moralimi bozuyorlar

     • Yanlış yapmıyorsunuz, açıklamanız da düzgün. Gece kuru kalmıyorsa bezle de kuru kalmayacak… Bezi bıraktığınızda gece bağlamamalısınız. Herkesi dinlemeyin, mesela bir pedagoga gidin ve sadece onun tavsiyelerini dinleyin. Bu kadar cahil bir toplumun nasıl oluyorda her konuda iddialı konuşacak cesareti oluyor anlamak mümkün değil

     • Birde bir sorum daha olacak. Bir dahaki sefere istediği lazimligi alarak başlayın dediniz fakat çocuğum zaten lazimliga ilk kez kaka yapınca kakasını lazimlikta açık bir şekilde gördüğü için korktu ondan sonra her şey tepetaklak oldu. Lazimlik aldığımda yine yaptigi açık açık görümecek. Ya bir daha korkarsa? Eğer korkmasaydi çoktan öğrenmiş olurdu

     • Merhaba,

      oğlunuzun yaptığı kakadan korkması normal, sizin kakanın normal olduğunu, insanların kakalarını tuvalete bıraktığını ve ardından sifonu çekip yolladığını anlatmalısınız. Babası ile tuvalete girmesine izin verin. Babası tuvalette konuşsun oğluyla. Tu kaka lafını lugattan çıkarın ama bu korku ile süreç tepetaklak olduysa etrafınızı ve beni dahi dinlemek yerine bir pedagoga gidin ve yaşadığınız süreci anlatın. Pedagog hem oğlunuzu hem de süreci değerlendirip size önerilerde bulunsun.Sevgiler

     • Çocuğum çişini kakasını birden bire söylemeye başladı 3 gündür söylüyor. Tabi bazen söylüyor bazen kaçırıyor. Her haber verip yapışında sticker yapıştırıyoruz.

      Bu sticker yapıştırma olayına ne zamana kadar devam etmeliyim?

      Nasıl son vermeliyim?

      Sticker olayı bittikten sonra söylemeyi bırakır mı?

      Birde tam öğrendiğini düşündüğüm zaman mesela annemlere vs kalmaya gittiğimde orda da söylemeye devam eder mi acaba bilemedim onları görünce simarıyor biraz ilerlemişken kötü bir şey yapmak istemem

     • Merhaba, tebrik ederim. Stickerı bırakmak istediğinizde çocuğunuzun fikrini sorun ve başka bir talebi varsa ona geçin, ya da siz önerin. Bir süre sonra sıkılacaktır. Ama sticker yerine birlikte eğleneceğiz bir aktivite koyun, hem iyi hem de kaliteli vakit geçirmiş olursunuz.

      Bir süre çocuğunuzun hayatında hiç bir değişikliğe gitmeyin, başka bir eve ziyarete gitmek gibi. Biz yetişkinleri bile yer değişikliği geriyor, bu minikler ne yapsın.

      Nazik nazik süreci yürütün, aşırı sevinç ile karşılamayın, ama tabii kakaya giderken en tatlı ses tonunuzla hitap edin. Unutmayın vücudumuzdaki her şey doğal ve yaşadığımız tüm süreçler doğal. Vücudumuz, ihtiyaçları, vücudumuzdaki tüm sıvılar, atıklar vs… Herşeyi doğal kabul ederseniz ve bu şekilde çocuğunuza da herşeyin doğal olduğunu aktarırsanız, hayata adaptasyonu her zaman daha kolay olacaktır. Bu güzel haber ile günümü aydınlattınız. Evladınızı keyifle, mutlulukla, sağlıkla büyütmenizi dilerim. Sevgilerimle.

 14. Lutfen biri bna yardmci olsn 4 yaşında oğlum tuvalet eğitimine başladım herşey çok gzl gdyodu fakat kakasni yaptktan sonra korktu tuvalete gitmeyi reddediyor. İşin kötüsü çiş yaomaktanda korkuo cokk zorlanmadkca yapmio ve bu 12 saat ble sürüo çok endişeliyim ne yapacağımı blmyorm

  • Merhaba,

   Bir an önce bir pedagog ile görüşün. Çiş tutmak son derece zararlı. Oğlunuza ısrarcı olmayın, nasıl rahat ettiğini sorun, çişini nasıl yaparsa rahat hissedeceğini sorun. Ve cevabını dikkate alın. Bu arada bu konuda babadan yardım alın. Erkek çocuğun tuvalet eğitimi için babanın aktif olması ve oğlunuza liderlik etmesi gerekiyor. Sevgiler.

 15. Merhaba kizim 28 aylık tuvaletini hiç lazimliga yapmıyor lazimliga oturtuyorum baya uzun süre oturuyo ama çişini bir türlü yapmıyor lazimliktan kalkinca salıveriyor normal kilota da alıştirma külotuna da çişini kakasini yapıyor hiç söylemiyor yapicanda yaptıktan sonra da söylemiyor ne yapmam lazım acaba

  • Merhaba Hatice Hanım, bence tuvalet eğitimine ara verin. Arada oyun olarak lazımlıkta vakit geçirin. Tuvalete birlikte girin. Önce kızınızı tuvalet eğitimine yavaş yavaş alıştırın. Bir de alıştırma külodu vs. kullanmayın. Kızınızın çişi kakayı ayırt etmesi için vücudunda çiş kaka sonrası ıslaklığı hissetmesi lazım. Kızınız gece kuru kalıyor mu? 1.5 saat kuru kalıyor mu? Kalmıyorsa zorlamayın, erteleyin…

 16. Mrb bbm kızım 2.5 yaşında ve tuvalet eğitimine bir ay oldu başlayalı ama hala öğrenmiş değil. Nasıl alıştırabilirim diye sürekli araştırıyorum tuvalet egitimini öğrensin diye kukulinin cisimiz tuvalete videolarini indirdim izlettiriyorum.ilgisini çekecek iç çamaşırları aldım ve kızıma diyorum çişin gelince üstüne yapma tmm mı bak uğur böceği ağlar üstünü kirletirsen diye tmm diyo ama surekli ustune ediyo bnde bagirmamaya ozen gosteriyorum ki korkmasin yavas yavas alışana kadar ama daha sabrım kalmadı nasıl yapabilirim bana lütfen yardımcı olun

  • Merhaba Kıymet Hanım,

   1 ay süresince kızınız hiç tuvaletini söylemiyor ve her defasında kaçırıyorsa bence bir süre tuvalet eğitimine ara vermelisiniz. Kızınız tüm gece kuru kalıyor mu? Gündüz en fazla ne kadar süre ile kuru kalabiliyor?

 17. Oglum 30 aylik biz 22 aylikken cis egitimine basladik geceleri ve gunduz uykularinda sorun yaşamıyoruz uyanınca tuvalate gidip yapıyoruz ya da kendisi uyaninca var diyor ama gündüzleri en fazla saatte bir tuvalete götürüyoruz yapıyor çoğu zamanda daha kısa surede altına cisini yapıyor bir ara gun icinde yüzde 60 cisini soylemeye baslamisti ama bir aydir yeni kardesi oldu bu bir ay içerisinde artık hicbirsey söylemiyor ve cogu zaman altını ıslatıyor bazen çıldıracak dereceye dönüyorum ne yapmaliyim sizce

  • Sultan Hanım merhaba,

   Oğlunuzun hayatında önemli bir değişiklik olmuş, dolayısıyla şu an tuvalet konusu sorun olmaya devam edebilir. Ayrıca 1 saat arayla tuvalete götürmek çok sık. Oğlunuzun çişini tutması için süreyi artırmalısınız. Mesanenin bu kabiliyeti geliştirmesi için çişe götürme süresini artırın. Oğlunuzun tuvalet konusunda motive etmek için yazıda yer verdiğim tuvalet çizelgelerini kullanın. Bu şekilde çocuğunuz ile daha fazla vakit geçirmek için de bir fırsattır. Şu an oğlunuz yeni bebeğin sevildiğini düşünerek sarsılmış bir vaziyette. Bu düşüncesinden onu çıkarmak için günün belli saatlerine sadece onunla ilgilendiğiniz anlar oluşturun. Kendini yalnız ve unutulmuş hissetmesin. arada en çok siz yoruluyor ve üzülüyorsunuz biliyorum ama oğlunuza kızmak yerine siz kendinize iyi gelen şeyleri düşünmeyi deneyin mutlaka. Sevgiler.

 18. Merhaba kızım 3unu bu ocak ayında bitirdi 4 une yeni girdi ancak tuvalet konusu açıldığında kızım altındaki bezden bezini doldurduktan sonra da rahatsız olmuyor nasil öğrenecek tuvaletini bilmiyorum

  • Merhaba,
   Bebekler doğdukları andan itibaren altlarını kirletmekten hoşlanmazlar ve bez takılması en son istedikleri şey. Zamanla idrarı tutan bezler ile bebekler altında çişle yaşamaya alışırlar. Eğer kızınızı kumaş beze geçirirseniz artık bezden hoşlanmayacaktır. Tuvalet konusunda ısrarcı olmadan altında ıslaklığı hissedeceği kumaş beze geçmenizi öneririm.

 19. Merhaba kızım 3unu bu ocak ayında bitirdi 4 une yeni girdi ancak tuvalet konusu açıldığında kızım altındaki bezden bezini doldurduktan sonra da rahatsız olmuyor nasil öğrenecek tuvaletini bilmiyorum

  • Fatma Hanım merhaba,
   Etrafınızda açık kreş varsa, kızınızı kreşe verin. Etrafında çişini söyleyen akranlarını gören kızınızın gelişimi her yönden hızlanır ve kolaylaşır… Sevgiler

 20. merhaba benim ikiz iki kizim var 31 aylik oldular tuvalet aliskanligi kazanmaya calisiyoruz Birtanesi soylemesede elini tutuyor hrmen lazimliga gidip tuvaletini yapiyor hem cis hem buyuk tuvaleti arada gece kaciriyo digeri ise bezi biraktigimdan beri gece isemiyor ama gunduz bir turlu ne lazimliga nede tuvalete yapmiyor hep altina kaciriyor bu arada 10 gun oldu tuvalet egitimi napmaliyim devamli altina kaciran hazir degilmidir bezlemelimiyim bilemedim cevap verirseniz cok mutlu olurum cok teşekkürler simdiden

  • Merhaba,

   Kızlarınız tuvalet eğitimi karşılayabilecek yaşta. Belki biraz teşvike ihtiyaçları vardır. tuvalet çizelgesine sticker yapıştırma, çizelgeye resim çizme gibi pekiştiriciler işinize yarayabilir. Kızınız gece altına kaçırmıyorsa, mesane gelişimi tamamlanmış ve gün içerisinde kaçırmaları çoğunlukla oyundan vazgeçmek istemediği için. Sabırlı olun. Altına kaçırdıkça üstünün ıslak kalmasından hoşlanmayacaktır. Gündüz altına tuvalet külotu gibi şeyler giydirmeyin. Sevgiler.

 21. Merhaba kızım 27 aylık. Tuvalet eğitimi için hazır olduğunu düşünüyorum. Çişini ve kakasını çoğu kez söylüyor. Bir kaç defa direk klozete oturttum. Gayet sakindi hatta kendi istedi. Ben biraz tedirginim sanırım çünkü ilk tecrübe benim için.
  Bezini ilk günden mi bırakmalıyım.
  Hiç mi bağlamayacağım bilemedim.
  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

  • Merhaba Esra,
   Kızınız çişini ve kakasını söylüyorsa bu çok güzel bir başlangıç. Tuvalet eğitimi süresince gece ve gündüz bez takmamalısınız. Kızınızın klozeti korkutucu bulmaması da çok güzel. Çabucak bezden kurtulmanızı dilerim. Sevgiler

 22. merhaba kızım 4 yaşında şimdiye kadar herşey yolunda idi fakat kabız oldu kakasını yaparken canı çok yandı ve cok az yaptı ağladı ve yapmamaya başladı. sonra geçen hafta cuma günü kakasını yaptı. üzerinden bir hafta geçti ve inatla kakasını tutuyor. kilotuna kaçırıyor ama inatla yapmıyor. kakası çok var biliyorum ama tutuyor ne yapacağımızı bilemiyorum. kızım tuvalet eğitimi aldığından beri çişini hep klozete yapıyor ama kakasını oturarak yapmak istediği için klozet yerine duşa yapıyor sanırım baştan sona hatalı bir eğitim verdik ve nasıl düzeltebileceğimi bilmiyorum.

  • Merhaba Gülten,

   Kızınızı öncelikle kabızlıktan kurtarmak üzere mutlaka bebeklerde kabızlık yazıma göz atın. Kızınızın kabızlığını gidermek için öğünlerine mutlaka brokoli ekleyin. Kızınıza bir süre kaka konusunda ısrarcı olmayın. Sayfada yayınladığım tuvalet eğitimi çizelgelerini kullanarak kızınızı kakasını tuvalete yapmak için teşvik edin. tuvalet eğitimi çizelgesinde basit hedefler belirleyin. Örneğin cici stickerlar almak zaten ihtiyacı olan bir eşya, sevimli desenli külot vb. gibi.. Haberleşmek üzere.

   • Merhaba benimde ikizlerim 4 yasindalar wc egitimine 2 yasinda basladik cok cabuk alistilar ilk basta ama bu yıl kakasını herseferi de altlarina yapiyorlar odullendirdik wc ye goturdugumuzde sarkilar soyleyerek yaptirmaya calistik istedikleri sevdikleri herseyi ama herseyi kendilerinin istedikleri gibi yaptik ama yok olmadi bir yildir benim piskolosim bozuldu bazen kiziyorum ama tekrar gonullerini aliyorum artik napacimizi bilmiyoruz sinirden oturup agliyorum ve cok kotu oluyorum onlara karismamak icin kendime zarar veriyorum artik lütfen yardım edin bilgi. Verirseniz cok seviniriz bu arada ikiside erkek

    • Dilek Hanım merhaba,

     Oğullarınızın bu son senede hayatlarında önemli bir değişiklik oldu mu? Yahut tuvalette birşey yaşadılar mı? İmkanınız varsa oğullarınızı kreşe verin, tuvalet eğitimi konusu okulda kısa sürede çözülür. Sevgiler.

 23. 33 AYLIK kizim var 3 ay önce tuvalet egitimine başladık ilk günler zordu cisini söylemedi ama zamanla saatlerini bildiğimiz için götürüp oturtuyorduk uzun zamandir gitmek istemiyor altına kaciriyor sinirlerimiz bozuldu tam alisacak derken bi kaç kere kızdım çok üzüldüm ama artık ne yapicagimi bilemiyorum gidip yapmak istemiyor oturmak istemiyor ve üzerine kacirincada bu durumdan rahatsız olmuyor ne yapmalıyım

  • Merhaba Işıl,
   Kızınız eğer 1.5 saat kuru kalabiliyorsa, tuvalet eğitimine hazırdır. Sadece farkındalığını artırmak için benim önerim, sayfada paylaştığım tuvalet eğitimi çizelgelerini kullanarak kızınızın tuvalet eğitimi farkındalığını artırmanız. Benim sayfada bahsettiğim gibi tuvalet eğitimine çocukları önden hazırlamak, tuvalet eğitimine başlamadan çocuğuzla bu sohbetleri yaparak farkındalığını artırmak olmalı. Tahmin ediyorum kızınızı tuvalet eğitimine hazırlama kısmı eksik kalmış, ama geç değil tuvalet eğitimi çizelgesi kızınızın tuvalet eğitimini fark etmesini sağlayacak, zaman içinde de benimseyecektir. Sevgiler

 24. Merhaba 33 AYLIK kizim var 3 ay oldu tuvalet egitimine baslayali ama ne yaptiysak yok soylemiyor artik sinirlerimiz bozuldu br bi kaç kez bağırdım pişmanlık yaşıyorum oturup ağlıyorum ne yapacagimi sasirdim tam duzeldi soylemesede saatlerini bilip goturuyoruz diyorum tekrar başa dönüyor giymek istemiyor sonrasında üzerine kaciriyor kizdigim zamanlarda agliyordu bu durumdan ama şimdi kizmiyorum olabilir bi dahakine tuvalete yaparız diyoruz ama surekli kaciriyor ne yapmaliyim

 25. Merhaba benim oglum 2.bucuk yaşinda artik kaka yapinca rahatsiz oluyor yada alti islak olunca rahatsiz oluyodu.Bizde tuvalet egitimine basladik bezi tamamen cikardim normal ic camasiri giydirdik fakat oglum ne klozete nede lazimliga oturmak istemiyor cok agliyor ve hic cis yapmiyor ve gun icinde altina yapinca da rahatsiz oluyor ne yapmaliyim.Tsk ederim

  • Merhaba Selinay,

   Tuvalet eğitiminde ıslaklıktan ve kakadan rahatsızlık önemli bir gösterge. Ama sizin oğlunuzda yaşanan durum tamamen ayrılık korkusu. Tuvalet korkutucu bir şey. Karanlık bir boşluk ve oğlunuzun vücudundan ayrılan bir parçaya verdiği tepki çok doğal. Eğer oğlunuz 1.5 saati aşkın süre ile kuru kalmıyorsa ve ağlıyorsa tuvalet eğitimi için ısrarcı olmayın. Bir süre bekleyin ve sayfada linklerini paylaştığım tuvalet eğitimi çizelgesi ile birlikte bu tvalet eğitimini eğlenceli ve teşvik edici bir hale getirin. Yeniden başlayın. Sevgiler.

 26. Merhabalar benim 33 aylık bir kızım var. Yaklaşık 3 aydır tuvalet eğitimi vermek için uğraşıyoruz. İlk on gün hiç haber vermedi sonra iki gün haber verip sonra tekrar altına yapmaya başladı. İlk ayın sonunda ara verip tekrar bez bağladık. Sonra aralıklarla yine bezimi çıkarın diyip iki gün haber verip tekrar altına yapmaya başlıyor. Geceleri uyandığında tuvalete götürürsek tamamen kuru kalkıyor. Ama gündüz canı istemezse asla haber vermiyor bezli olmasa bile. Nasıl davranacağımızı bilemiyoruz

  • Merhaba Merve,

   Anladığım kadarıyla isterse kuru kalabiliyor. Bence kızınızın biraz teşviğe ve pekiştirmeye ihtiyacı var. Sayfada yayınladığım tuvalet eğitimi çizelgesini kullanarak tuvalet eğitimi hem teşvik edip hem de pekiştirmeyi sağlayabilirsiniz. Adı üstünde tuvalet alışkanlığı için bir alışma süresi gerekir. Alışırken pekiştirmek de bu alışkanlığı kalıcı kılar. Sevgiler

 27. Benim asıl merak ettiğim atıyorum başladık eğitime ve reddettiğini gördük e bezlerede bay bay dedik e bu doğrultuda tekrar bezleyecek miyiz yine? Geri dönüş yaşamayacak mı ya da kafası karışmayacak mı?

  • Merhaba,

   Zaten bezi reddederse bezi kabul etmediği benimsemediği için. Dolayısıyla beze dönerseniz benimsemediği şeyle ilgili bir karışıklık olmayacak. Ama aklının ucunda ufak bir kırıntı kalırsa bu da size tuvalet eğitimi sırasında yardımcı olacak.

 28. Merhaba bnmde 24 aylık oğlum bı ay oldu eğitim e başlayalı ilk başta sadece ayakta yapıyordu tatile gidip geldikten sonra kakasını lazimliga yaptı ama çişini sık sık kaçırıyor
  gece altına hiç kacirmiyo
  Kakasını da söylüyor
  Fakat çişini söylemiyor
  Devammı etmeliyim aramı vermeliyim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Hanife,

   Oğlunuz kuru kaldığına göre mesane gelişimi tam henüz tuvalet alışkanlığı yerleşmemiş olsa da bence kısa zamanda halledecektir. Bence ara vermeyin ama 1.5 saatte bir çişini siz hatırlatın. Sayfada paylaştığım tuvalet eğitimi çizelgesi aslında bu meseleyi kolayca çözmenizi sağlar. Bence bir deneyin

 29. benim oğlum 27 aylık kendiliğinde çişini yapmayı öğrendi tuvalete gidip yapıyor . büyük tuvaleti geldiğinde de bez baglamamı istiyor . kakasını yaptığında bezi çıkar diyor . lazımlık da kullanmıyor klozetede gitmiyor . naptıysam olmadı nasıl davranmalıyım bilmiyorum

  • Merhaba Dilek,

   Kakayı tuvalete yapmama söz konusu olduğunda tuvalet eğitiminde ayrılma korkusu öne çıkar. Oğlunuz kakasını tuvalete bırakmaktan korkuyor, bu yüzden bez istiyor. Bu konuda ısrarcı olmayın. Sizin yerinize arada kakayı tuvalete yapmayı babası teklif etsin. sevgiler

 30. Merhaba
  Bu çok faydalı yazınız için öncelikle çok teşekkür ediyorum. 33 aylık oğlum var bugün tuvalet eğitimine başladık. 1.5 saatten fazla süre kuru kalabiliyor. İlk çişini altına yaptı.uykudan uyandığı için saatini tam ayarlayadım. Her saat başı wc ye götürüyorum ilk çişini altına yapması çok normal biliyorum belki bugün hiç tuvalete yapmayacak. Ama benim sorum şu oğlum altına yapsa da ıslak olmaktan hiç rahatsız değil. Acaba bu durum çözülür mü?

  • Yasemin merhaba,

   Oğlunuz henüz tuvalet eğitiminde yeni ve rahatsız olması için bir süre deneyimlemesi gerekiyor. kısa sürede altına kaçırmanın konforsuz olduğunu farkedecek, şu anda geçiş evresinde. sevgiler

 31. merhaba kzım 23 aylık lazımlığı ilk aldığımızda heveslenip bir kaç kez kakasını lazımlığa yaptı fakat daha sonra yapmayı bıraktı şimdi lazımlıkta oturmak istemiyor kakasını bezine yaparken kızarıyor ama yine de çişim var demiyor bazen bezini kontrol etmek istediğimde ağlıyor nasıl yaklaşmalıyım

  • Aslıhan Hanım merhaba,

   Çocuklara tuvalet eğitimi verirken kaka kısmı daha kolay gerçekleşir. Eğer kızınızın kaka saati düzenliyse kakayı lazımlığa yapmayası için teşvik edin edin ama çiş için ısrar etmeyin. Kızınız 1.5 saatten az kuru kalıyorsa çiş eğitimi için erken. Sevgiler.

 32. Merhabalar ;
  Oğlum 33 aylık bizde eğitime 2 gün oldu başlayalı daha öncede denemiştik fakat istemedi şimdi kendi istiyor çişini sorduğumda yok diyor çok kısa sürede üstüne yapıyor bazen tuvalete gitmek istiyor o zaman da yapmıyor. İlk kararımız dışkısı yaparken denk geldim götürdüm tuvalete yaptı daha sonra hiç yapmadı ne çiş ne dışkı hep üstüne sizce eğitime devam etmelimiyim. Doğru yoldamıyım bilmiyorum

  • Merhaba Ayşegül Hanım,

   Bence 1.5 saatten önce sormayın. Üstüne kaçırmasına izin verin. Gece ve gündüz asla bezlemeyin ve alıştırma ezi kullanmayın. Fakat bunların öncesinde biraz tuvalette zaman geçirin. Ellerinizi irlikte yıkayın. Lavaboya köpük yapıl oynayın. Tuvalette çiş yapsın babası ama tuvalet eğitiminden bahsetmeyin, kitap okuyun oyun oynayın banyoda. Sonra tuvaletini artık lazımlığa tuvalete yapmak ister mi diye sorun ve sayfada paylaştığım çizelgeyi oluşturup, oğlunuzla sticker satın alın. Her lazımlığa oturma her çişe ve her kakaya sticker yapıştırın, bir süre sonra çok minik hediye kazandığını söyleyin. Asla kızmayın, evde çiş önlemlerini alın ve üzerine kaçırmasına izin verin. Unutmayın çiş yapmak kaka yapmak doğal bir ihtiyacımız, dolayısıyla asla oğlunuzu uzak tutmak istediğiniz birşey için kaka kelimesini kullanmayın. Kaka iyi bir şey lütfen unutmayın. Oğlunuz tam ayrılma korkusu yaşayabileceği bir dönemde ve çiş kakadan ayrılma da u korkunun bir parçası. Tekrar haberleşmek üzere. Sevgiler

 33. Merhaba oğlum 34 aylık ve yaklaşık 4 gündür tuvalet eğitimini deniyoruz,ama 4 gündür bugün ilk defa kreşte 2 kez çişini tuvalete yapmış. Alıştırma kilodu giydiriyorum sürekli bez gibi altına yapıyor. Sabah bezi şişmiş uyanıyor hala. Acaba 2 3 ay daha ertelesem daha mı kolay olur ? Henüz 1 kez bile lazımlığa ne çiş ne de kakasını yaptı. Ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba Mahe,

   Tuvalet eğitimi sırasında asla oğlunu gece/gündüz bezlememelisin ve alıştırma külodu kullanmamalısın. Bence bir süre ara ver ve sonrasında kreştekilerden yardım alarak ilerle. Birçok çocuk tuvalet eğitimini kreşte sınıf ablaları sayesinde hallediyor. Haberleşmek üzere.
   Sevgiler

 34. Otuz bir aylık oğluma 6 gün tuvalet eğitimi werdim….elli dk da bir ben götürdüm çok güzel yaptı büyük tuvalet ten hiç korkmadi. Gece islatmamiz yok kuru kalkıyor gündüz üç saatlik uykuda da kuru uyanıyor….sorduğumda War diyo fakat kendisi gitmeyi reddediyor ben kucaklayıp goturuyorum.. kendisi nezaman cisim War der iseyince söylüyor beş aylık bebeğimde War yetişmek zor oldu bu yüzden bıraktım beze döndüm fakat beze isediginde gün içinde anne isedim diye söyledi kararsız kaldım geri baslayimmi yoksa biraz unutsunmu…cvp bekliyorum .

 35. Otuz bir aylık oğluma 6 gündür tuvalet eğitimine başladım.gayet net konuşuyor herşeyi anlıyor komutları uyguluyor fakat çişini hiç söylemedi ben sorarsan War dedi gitmeyi kabul etmedi saat başı götürdüm yaptı ama kacamaklarida çok oldu olduğu yere isedi beş aylık bir oğlum da var bebekle yetişmek zor oldu bu yüzden bıraktım biraz daha ertelemeyi düşünüyorum….doğru mu bilmiyorum…

  • Sema Hanım merhaba,
   Tamamen aynı yollardan geçmişiz. İlk çocuğuma tuvalet eğitimi verirken 3 aylık bir bebeğim ve 32 aylık bir kızım vardı. Aynı sizin gibi zorlandım. Ama çalışan bir anne olarak evdeyken bu tuvalet işini ben halledeyim istedim. Tuvalet eğitimi emek isteyen anne sevgisini barındıran bir sabır gerektiriyor. Size şunu sormak istiyorum: Oğlunuz minimum 1.5 saat kuru kalıyor mu? Eğer bu süreden daha kısa sürede altına kaçırıyorsa ve çok zorlandığınızı düşünüyorsanız bırakın. Birkaç ay ertelemek kesinlikle geç değil. Bir süre unutun, sonra birlikte lavaboda el yıkayın vs. adım adım yavaş yavaş ısındırın ve tuvalet eğitimi çizelgesi ile yeniden başlatın, o sticker yapıştırma hevesiyle tuvaletini söylemek için daha motive olacak.
   2 bebekli olmak zaten yeterince zor, kendinize fazladan yüklenmeyin. Miniklerinizi sağlıkla mutlulukla büyütmeniz dileğiyle.
   Sevgiler

   • Cevabınızı yeni gördüm..çok teşekkür ederim tekrar bi yazı yazmistim..gün icinde tam elli dk da yapıyor bazen zamanını ölçmek için goturmedim isemesini bekledim bir saati geçmiyor yalnız uyanınca hemen yapmıyor bir saati buluyor yapması acaba alıştırma kiloduyla düşünmüyorum gündüzleri…gece beze guvenmesinn diye külot bez aldım yanlardan yırtılıp atılan dan zaten aktı gün hep kuru uyanmışti… Dede etsemmi yanımda birisiyle destek alarak….bebek olduğu için…

 36. Merhaba benim oglum 26 aylik 2 aydir tuvalet egitimdeyiz ama hala cisim var demiyor ve buyugunu hala altina yapiyor.kucuk tuvaletimizi tutuyor 1 saatde bir goturdugunumuzde yapiyor.sizce erken mi basladim.tekrar beze baslamali miyim

  • İlknur Hanım merhaba,

   Çocuklarda tuvalet eğitimi bütünleşik yürütülmesi gereken bir eğitim. Bence tuvalet eğitimine ara verin ve tamamen unutun, unutturun.
   Aradan vakit geçince, birlikte tuvalette zaman geçirin, sabunla el yıkayın, lavaboda köpük yapın.. vs. Arzu ederse seçtiği bir lazımlığı alıp tuvalet eğitimi çizelgesinde sticker avlama oynayabileceğini, istediği stickerları yapıştırmak üzere alabileceğinizi söyleyin.
   Tuvalet eğitimi çizelge örneğimi bastırarak ya da istediğiniz şekilde kopyalayarak tuvaletinize asın ve her lazımlığa oturuşa bir sticker yapıştırabileceğinizi söyleyin, sonra çiş stickerları, sonra kaka stickerları ile devam edin.. Bu şekilde rahat bir geçiş sağlayabilirsiniz.
   Sevgiler

 37. merhabalar benim biri 26 aylik biri 12 aylik iki kizim var buyuk kizima tuvalet egitimine basladik ama hicbir sekilde karsilik vermiyor normalde cabuk anlayan her dedigimi yapan bi cocuk ama tuvalet çiş deyince agliyor kesinlikle tuvalete girmiyor banyoda denedim yine istemiyor korkuyor mu kardesini mi kiskaniyor niye aglayip soylemiyor anlamiyorum bez baglamadigim sure altina yapiyor soylemiyor islaninca soyluyor bi dahakine tuvalete gidelim diyorum hayir diyor ne yapmaliyim sizce nasil bir yol izlemeliyim tesekkurler

  • Tuba Hanım merhaba,
   Çocuklar tam bu dönemde ayrılma sorunları yaşarlar, bu ayrılma sorunu çiş ve kaka ile ilgili… Eğer kızınız tuvalet eğitimini net bir şekilde reddediyorsa bence bir süre ara verin ve tuvalet hakkında tek kelime etmeyin, siz de o da unutsun bir süre.
   Sonra birlikte kızınızın seçtiği bir lazımlık alabileceğiniz ile başlayın, sonra birlikte tuvalette zaman geçirin, sabunla el yıkayın, lavaboda köpük yapın.. vs.
   Tuvalet eğitimi çizelge örneğimi bastırarak ya da istediğiniz şekilde kopyalayarak tuvaletinize asın ve her lazımlığa oturuşa bir sticker yapıştırabileceğinizi söyleyin, sonra çiş stickerları, sonra kaka stickerları ile devam edin.. Bu şekilde rahat bir geçiş sağlayabilirsiniz.
   Sevgiler

 38. Mrb benim oğlum 33 aylık 5 gündür tuvalet eğitimi veriyorum yalnız korkuyor lazımlığa oturmuyor başka birherdede yapmak istemiyor herşeyin bilincinde farkında.geceleri altı kuru kalıyor napıcam bilmiyorum

  • Merhaba Hülya Hanım,
   Oğlunuzun tuvalet eğitimi için sayfada paylaştığım tuvalet eğitimi çizelgelerinden faydalanabilirsiniz. Her başardığınız konuda sticker yapıştırmak oğlunuzu motive edecek. Tuvaletten korktuğunu tahmin ediyorum. Tuvalet eğitimi sırasında çocuklarımız ayrılık sorunu yaşar. Dolayısıyla kaka konusu özellikle sıkıntı yaratabilir. Oğlunuzu motive edecek tuvalet eğitimi çizelgemi kullanmanızı öneririm.

 39. 7 yaşında oğlum geceleri ben kaldırmadığım sürece hep altını ıslatıyor gündüzleride kaçırıyor çişi geldiğini bildiği halde oyun oynuyorsa birşey izliyorsa tutmayı tercih ediyor.Ben oğlum çişin mi var diyorsam öyle gidiyor.Tabi bunun terside oluyor kendi oyunu durdurup ya da ara verip gidip tuvaletini yaptığıda oluyor.Yani tutarsızlık var.konuştum izah ettim kah kızdım kah olabileceğini böyle durumlarda kendini kontrol etmesi gerektiğini anlattıysam da bu tutarsızlık devam etti.Ne yapabilirim bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Merhaba Pelin,

   Sayfadaki tuvalet çizelgesi ile her kuru kalkmaya bir sticker, … kadar sticker karşılığı istediği bir minik hediye diyerek oğlunuzu motive edin. Gece ıslatmalarının çoğu fizyolojik değil tamamen psikolojik oluyor. Oğlunuza karşı tutumunuz cezalandırıcı olmasın. Sadece bu tuvalet eğitimi işini nasıl eğlenerek üzülmeden halledeceğinize bakın. sevgiler

 40. Merhabalar.4 yasinda oglum geceleri altini islatiyor.gunduz egitimi veririken gece bez bagladim. Bu noktada kendimi cok sucluyorum.yaklasik 1 aydir bez baglamiyorum ,surekli kaldiriyorum fakat hala geceleri yapiyor.boyle devam etmesinden cok korkuyorum.hep kendimi ve beni yanlis yonlendirenleri sucluyorum.ne yapmaliyim

  • Bahar Hanım merhaba,

   Lütfen kendinizi suçlamayın. Deneyim sahibi olana kadar deneyimlilerin yönlendirmelerine de kıymet veriyoruz. Bence bu işi oğlunuzla birlikte hazırlayacağınız tuvalet çizelgesi çözer.Şöyle ki; Banyo asıla duran biz çizelge hazırlayın ve oğlunuza her kuru uyandığı gün için bir resim çizeceğinizi ya da sticker yapıştırmasna izin vereceğinizi söyleyin. Her sabah oğlunuz kuru uyandığında birlikte o günün tarihini atarak karşısına sevdiği bir resmi çizin, yahut o günün karşısına seçtiği stickerı yapıştırmasına izin verin. Vaat ettiğiniz adette kuru kalmayı başaran oğlunuza minik bir hediye verebilirsiniz, yahut markette kendi seçtiği bir çikolatayı almasına izin verirsiniz. Minik bir hediye olsun. Sanırım bu tuvalet eğitimi işinizi çözer. Sevgiler.

 41. Merhaba benim oğlum 24 aylık ve 3gundur tuvalet egitimine basladik . Geceleri tuvaletini hiç Yapmiyo sabahları kuru Kalkiyo öğlen uykusundanda o sekilde kuru Kalkiyo yalniz gün içinde çok sık cis yapiyo lazimliga cisini yapiyo 5 dk geçmeden bidaha altına yapiyo sırf oyuzden 10 dk da bir lazimliga oturtuyorum orayada yapiyo altınada yapiyo kakasini söylediği için eğitime başladım smdi onuda söylememeye başladı altina yapiyo . Ne yapıcam bilmiyorum gercekten sabrimda tükenmeye başladı bukadar sık cis yapmasını anlamiyorum sizce ne yapmalıyım

  • Merhaba Simge,
   Oğlunuz henüz mesane kontrolüne sahip olmadığı için, mesanesini boşaltamadığı için sık sık çişini yapıyor. Tuvalet eğitiminde bebekler 9 aylıktan itibaren kaka eğitimine alınırken tam mesane kontrolü için biraz daha fazla zaman gerekiyor. Çocuğunuza daha sabırlı kalabilmeniz için tuvalet eğitimini ertelemenizi öneririm. Bir sonra ki tuvalet eğitiminde bir tuvalet eğitimi çizelgesi yapın, her tuvaletini yaptığında oğlunuz için o gün ve saate sevdiği bir resmi çizin yahut çizelgeye sevdiği bir sticker yapıştırmasını isteyin. Bu sayede çişini kakasını yaptıktan sonra çizelgesine sticker yapıştırma motivasyonu ile bu işi eğlenceli bir şekilde yeniden canlandırabilirsiniz.

 42. Merhaba kızım 29 aylık 1 hafta önce başladık gecelri de bez baglamiyorum en az 3 saat tutuyor gündüzleri ama söylemek te istemiyor ve inatla kakasini da tutuyor gün aşırı kaka yapardı duzeni bozuldu iki kere lazimliga cisini yaptı çok korktu ne yapalirim

  • Elif Hanım merhaba,

   Korku kısmını aşmak üzere tuvalet eğitimine ara verebilirsiniz, yahut kızınızın seçeceği lazımlıkla yeniden başlayabilirsiniz. Sevgiler

 43. Merhaba kızım 19 aylık çiş kaka demeyi bilmiyo ama her çiş yaptığında bezini çekeleye çekeleye dolaşıyodu bende bezi bıraktırmaya karar verdim uyurken pek çiş yapmaz eğer uyumadan önce çok su içtiyse yapıyo lazımlığada klozetede oturmayı seviyo korkmuyo çişini kakasını tutmasınıda bikiyo ama yanlış zamanda tutuyo 🙂 o an kakası olduğuna eminim yüz ifadesinden anlıyorum ama asla yapmıyo ne lazımlığa ne klozete oturuyo oturuyo poposu acıyana kadar sonra kalkıyo iki dk geçmeden yapıyo çişide aynı şekilde çişi geldiğinden eminim ama kesinlikle yapmıyo üstünü giydirdiğim gibi iki dk içindr salıyo yaptıktan sonrada anne eh eh diyo üçüncü gün bugün daha hiç siftah yok ben mi acele ediyorum acaba

  • Merhaba Eslem,

   Bebeğiniz henüz çişini tutacak kadar mesane gelişimine sahip değil. Bence bir süre ertelemelisiniz. Çocuklarda tuvalet eğitimi için ilk olarak bebeğinizin 1.5 saat kuru kalması önemli. Çişini yaptıktan sonra bezini çekiştirmesi sadece bezin yaptığı ağırlıktan kaynaklanıyor, orada çişten rahatsızlığı ve bezin ağırlığı söz konusu. Üçüncü günde ilerleme kaydetmediyseniz çocuğunuzun tuvalet eğitimini ertelemenizi öneririm.

 44. Merhaba benimde 27 aylık oğlum var ve 1 haftadır egitimdeyiz.ara sıra kacaklar olsa da son uç dört gündür 1 saatte bir cisi olup olmadığını soruyorum.her seferinde yok diyor.Ben bi beş dakika sonrasında oyunla onu tuvalete götürü yorum cışını yapıyor.Bu saat süresini arttirmalimiyim? Birde bizimde kaka problemimiz var.bazen hic söylemeden yapıyor bazense kalan geldi dediğinde tuvalte goturuyorm altina yapmış oluyor.Bunu nasıl cozebilirim.asla kizmiyorum değiştirelim diyorum ama degstirmemi istemiyor acaba bi sure degstrmesem rahatsızmi olsa?

  • Merhaba Hatice Hanım,

   Oğlunuz minimum 1.5 saat kuru kalmalıdır. Çocuklarda tuvalet eğitiminin ilk adımı kuru kalmak ikinci adımı ise tuvalet ihtiyacını farketmek; bu bakımdan oğlunuzu bu konularda takip ederek karar vermelisiniz. Saatte bir tuvalete gitmek bir çocuk için son derece sıkıcı olabiliyor, çünkü her defasında elindeki oyunu bırakmak istemiyor. Tuvalet eğitiminde anlattığım 3 günlük denemeyi yapıp tuvalet gidişi sürelerini açmalısınız ve oğlunuzu sıkmadan bunaltmadan tuvaletini söylemesini tembihlemelisiniz. Sevgiler

 45. Merhaba 27 aylik kizimla tuvalet egitimine basladik lazimligi 6 ay onceden alip gormesine dokunmasina izin verdim ne ise yaradigini anlattim ilk gunler yarim saatte bir ilerleyen donemde saatte 1 goturdum yapiyor cisini 3 hafta oldu ben goturmezsem cisim geldi demiyor altini islatiyor bazen kakasinida altina yapiyor gece de baglamiyorum kaldiriyorum 3 saatte bir goturuyorum sabah uyanir uyanmaz islatiyor ne yapmaliyim

  • Gözde Hanım merhaba,

   Kızınız kendi başına en az 1.5 saat tuvaletini tutabildiğinde tuvalet eğitimi için hazır olacak. Yarım saatte bir tuvalete gitseniz siz sıkılmaz mısınız? Hele ki oyun çağında bir çocuk için yarım saatte bir tuvalete gitmek son derece yıldırıcı, oyununu her yarım saatte bir bırakması çocuğunuza hiç sempatik gelmiyor olmalı. Bence tuvalet eğitimine bir süre ara verin. Kendi başına 1.5 saat süre ile kuru kalmadığı sürece kızınız tuvalet eğitimine hazır olmayacak. Sevgiler

 46. Merhaba ben mukaddes 29 aylik bir oglum var tuvalete gidince agliyor lazimliga oturmuyor kulozete hic oturmuyor bugun 4 cu gunumuz ve iki kere tuvalete yapti uyurken bezlemiyorum uyurken yapmiyor tuvalet korkusunu nasil yeneriz yardimci olurmusunuz

  • Merhaba Mukaddes Hanım,

   Çocuğunuz gece altına kaçırmadığına göre tuvalet eğitimine hazır ama tuvalet korkusunu dikkate alarak tuvalet eğitimini biraz ertlemenizi öneririm. Aradan biraz zaman geçince birlikte bir lazımlık beğenin, oğlunuzun tercihini satın alın ve kullanıma başlamadan biraz ortalarda dursun ve siz oğlunuzu sıkmadan tuvalet konusunu açın. Ufak ufak muhabbetlerinizin konusu olsun ama bu arada babanız da tuvalete girdiğinde oğlunuzun da tuvalete girmesine izin verin. Ancak oğlunuzun gözünde tuvalet konusu tamamen normalleşirse korkusunu yener. Bir de pis bir şey için kaka tüh pis gibi konuşmayın. Kaka ve çişin fizyolojik olarak normal olduğu kabulüyle bu sözleri gerçek anlamı dışında kullanmayın. Şimdilik tuvalet eğitimi ile ilgili önerilerim bu şekilde, umarım faydalanırsınız.
   Haberleşelim, sevgiler.

 47. Merhaba 4.5 yaşında bi kızım var fakat tuvalete gitmek hiç istemiyo ilk başlarda sorunsuzduk. Son 1 sene sürekli olarak altına ıslatıyor. Ne yaptıysam çişini tuvalete yapmayı reddediyo. Yardımcı olabılrmisininiz?

  • Merhaba Hatice Hanım,

   Herşeyin güzel başlayıp sonrasında bu hale gelmesine üzüldüm. Çocukların tuvalet eğitimi sırasında genelde tuvaletten korku oluşabiliyor. Benim önerim kızınızı tuvalete oturtmak yerine lazımlığı kullanmasını teklif etmek olacak. Sanırım lazımlık tuvalet eğitimi için size sil baştan yardımcı olabilir. Sevgiler

 48. Benim kızım 29 aylık bugun ilk günümüz hayırlısıyla soylemiyor cisini butun gun altına yaptı lazımlıga otutturdum yapmıyor kalkıyor altına yapıyor

  • Gülden Hanım merhaba,
   Çok fazla detay vermemişsiniz ama kızınızın hazır olmadığı hissine kapıldım. Kızınız 1.5-2 saat arası çişini altına kaçırmadan duramuyorsa tuvalet eğitimi erken olabilir. Sevgiler

 49. Merhabalar kizim 28 aylık. Tuvalet eğitimine baslayali uc gun oldu bugun.ilk gun kalitesiz bez kullandim islakligi hissedip rahatsiz olmasi icin ama bir faydası olmadi.ikinci gun alistirma kulodu ve normal kulat kullandum ve cis ve kaka rahatsız etti hatta korktu.ve cok sık aralıklarla tuvalet ini altina kacirdi.ucuncu gun ise alt kuruluğu dune göre daha uzundu dunku korku bugun yoktu kakam geldi dedi ve lazimliga oturttum cisini yapti henuz cis diyemiyor bu arada tuvalete gitmeye çok istekli değil ancak ödül verirsem geliyo.wc goturme araliklari nasil olmali sizce.bu arada geceleri kötü bez kullanfim.yarin itibariyle gece alistirma kulodu kullanmayi düşünüyorum.tuvaletinin geldigini soyluyor bu beni umitlendirdi ama devam etmeli mi yoksa ara mi vermeliyim.wc tesviki için öneriler iniz nelerdir teşekkür ler.

  • Merhaba Pınar Hanım,

   Yorumunuzu çok geç farkettim. Kızınız çok sık aralıklarla altına kaçırıyor ve 1.5 saat kuru kalamıyorsa tuvalet eğitimi için erken. Kızınızın çişini minimum 1.5 saat tutması gerekir. Bu süre mesanesinin ne kadar geliştiğinin göstergesi aslında.

 50. Merhaba,28 aylık bir kızım var,1 ay önce tuvalet eğitimine başladım.
  Çiş konusunda epey ilerledik,Hatta gece de çoğu zaman kuru kalkıyor.Fakat kakayı tuvalete yapmıyor,Eğitimin başlarında birkaç defa tuvalete yaptı ama hep tedirgindi bir korku vardı,sonra lazımlığa da birkaç defa yaptı ama,onda da bir tedirginlik oldu.Ben önce klozet adaptörü ile başlamıştım,baktım olmayacak,sonra lazımlığı aldım.Çişini hem klozete hemde lazımlığa yapıyor.Fakat kakasının geldiğini farkedersem bez bağlıyorum,farketmezsem küloduna yapıyor.Çişte bu kadar ilerlemişken tekrar bez bağlamakta istemiyorum,o yüzden bu kadar sabrettim,Doğrumu kararım sizce,bez bağlamalımıyım ,çok kararsızım. teşekkürler.

  • Merhaba Evrim,

   Akademik olarak tuvalet eğitimini değerlendirerek bez bağlamak tuvalet eğitimi sürecini sekteye uğratır denebilir. Fakat kaka kokusu çocukların korktuğu ama bizim bu korkuyu biraz geç anladığımız bir konu. Beze kakasını yaptıktan sonra bezdeki kakayı tuvalete atın ve sifonu çekerken kızınızla kakaya el sallayıp yollayın. Aradan biraz zaman geçince kakasını beze değil lazımlığa yapmak ister misin diye sorun, ikna olursa kakayı gene tuvalete atıp gene el sallayın. Bu arada kakanın normal bir ihtiyaç olduğunu sık sık dile getirin. Eli kirlendiğinde ya da kızınızı birşeyden uzak tutmak istediğinizde kaka demeyin. Kaka insan bedeninin ürettiği doğal fizyolojik bir sonuç. Bunu benimserseniz kızınızın gözünde kakayı normalleştirirseniz tuvalet eğitimini başarı ile tamamlayabilirsiniz.
   Kolaylıklar sevgiler

 51. 31 aylık oğlum a lazimlikla başlamak istemedigimden klozet e oturması için bir-çok yola başvursam da (kitap, klozet aparatı,ödül vs.) Hep reddetti oturmak istemedi bende üstüne gidip asla zorlamadım simdi lazimlikla denemek istiyorum ama nerden baslayacagimi bilemedim yani banyoda mi olmalı odasında mi ya da orta yerde mi olmalı kıyı köşe de bir yerde mi önce direk bezi çıkarmalı miyim yoksa çıkarmadan lazimlik benimsemesini mi beklemeliyim vs vs o kdr çok yazi okudum ki kafa da birden çok soru oluştu haliyle cevabını burda bulabilecegimi düşündüm yorumlara karşılık vermenizden ötürü yardımcı olursanız çok memnun olucam

  • Merhaba Sinem,
   İlk tuvalet eğitimi denemenizde, oğlunuz tuvalete oturmayı reddettiği için bence lazımlığı odasında bir yere bile koyabilirsiniz. Tuvalet işini çözene kadar eve misafir kabul etmeyin isterseniz, ya da önden çocuğunuzu odasında lazımlık olduğundan bahsedin. Lazımlık çocuğunuzun oyundan kopmadan hızlıca tuvaletini yapabileceği mesafede olmalı. Lazımlığı gidin birlikte seçin. Tuvalet çocuklar için korkutucudur. Üzerine oturduğun tuvalet karanlık ve sonu belirsizdir. Lazımlıkla tuvalet öğretmek konusunda gereksiz bir önyargı olduğunu düşünüyorum. Lazımlığı odasına koyun, oyunlarınızın bir parçası haline getirin sonra buraya çiş yapmaya başlayalım mı diyerek başlayın, bezi bir süre sonra çıkarın. Umarım kısa sürede tuvalet eğitimi sürecini tamamlarsınız.
   Sevgiler

 52. Merhabalar 27 aylık bir kızım var Tuvalet eğitimine 3 ay önce başladık 3 haftada öğrendi her cisi kakası geldiğinde söyledi fakat 1 aydır sadece kakasini söylüyor çişini tutabildigi kadar tutuyor sonra olduğu yere bırakıyor bende şimdi o söylemeden 2-3 saat arayla çişini yaptırıyorum başta söyleyen çocuk şimdi neden söylemiyor kendisinin söylemesinimi beklemeliyim yoksa 2-3 saat arayla kendim mi goturmeliyim ne yapmalıyım

  • Merhaba Gül,
   Tebrik ederim tuvalet eğitiminde önemli kısmı geçmişsiniz. Şimdi kızınız çişini söylemeyi kestiyse bu önemli bir meselenin belirtisi değil. Çocuklar oyunları bırakmak, ilgilendikleri şeylerden ayrılmak istemezler, dolayısıyla çişi geldiğinde bir süre idare edip oyununu bırakmak istemezse cişini üstüne bırakabilir. Bence kızınız 2-3 saat ara ile çişe götürün. Tuvalet eğitimini tamamlamış olan aynı yaşta arkadaşı varsa kızınızın arkadaşı ile zaman geçirmesini sağlayın. Kızı tuvalete giden arkadaşını takip edip o da çişini size söyleyecek, yahut arkadaşı gibi gidip tuvalette çişini yapacaktır.
   Sevgiler.

 53. Merhaba,benim 22 aylik bir kizim var.Tuvalet egitimine artik baslamak istiyorum.ama nerden ve nasil baslayacagimi bilmiyorum.kizim buna hazir mi onu da bilmiyorum.kakasini yaparken gosteriyo zaten yuz ifadesindende anliyorum.bezini bagladigimda hemen sisiyo.gecede en az bir defa bezini degistiririyor.yoksa heryer cis oluyo.geceleri hem emziriyorum hem de arada sut veriyorum.tuvalet egitimine nerden baslamaliyim bu konuda yardimlarinizi alabilir miyim?simdiden ilgi ve alakaniz icin tesekkurler

  • Merhaba Nihal,

   Kızınızın tuvalet eğitimine başlayabilmesi için en az 1.5 saat kuru kalması gerekir. Tuvalet eğitimini gece ve gündüz bir bütün olarak düşünmelisiniz. Dolayısıyla gece emzirmeyi ve gece sütünü bırakmanız gerekir. Aktardığınız detaylara göre kızınız için tuvalet eğitimi erken görünüyor…
   Sevgiler

 54. Merhaba, benim 22 aylik bir kizim var.Artik tuvalet egitimine baslamak istiyorum ama kizimin bu surece hazir oldugundan pek emin degilim.Kakasini yaptigini gosteriyor bende zaten yuz ifadesinden anliyorum ama cisini cok sık yapiyor bezi aninda sisiyor geceleride hem emziriyorum hem de arada sut veriyorum.bu yuzden geceleri bir defa bezini kesin degistiriyorum yoksa heryer cis oluyor.sizce tuvalet egitimine nerden ve nasil baslamaliyim?Yoksa daha erken mi egitim icin?

 55. Merhaba,yazılarınızı şevkle ve hızla okudum. Akıcı ve anlaşılır olduğunuz için teşekkürler. Sorum şöyle; İsveçte yaşıyorum ve ebeler ilgileniyor burada, bize dediği artık bi lazımlık alın ve aralarda eğitime başlayın. Kızım 15 aralık 2016 doğumlu yani 9aylık nerdeyse erken değil mi? Nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum.Bazen kak saatini anlıyorum bazen anlayamıyorum.Burda 1.5 yaşında kreşe başlayacak ve bende işe nasıl yapıcam valla endişeliyim.akıl verseniz pek sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba Derya,
   Güzel yorumun için teşekkürler. Faydalı olmak harika bir his. Aslında bebeğin hep aynı saatte kaka yapıyorsa, kaka saatinde bebeğini tuvalete tutabilir, yahut lazımlığa oturtabilirsin. Bu yolla birçok bebek kısa sürede kaka eğitimini tamamlıyor, sadece birkaç gün bebeğinin kaka yapma saatini yakalayıp yüzünün aldığı vaziyetleri izle. 1.5 yaşına kadar tuvalet eğitimini verebilirsin, sadece hazır bez yerine yıkanır beze geçersen bebeğin altının ıslaklığından hoşlanmayacak ve çişi daha kolay anlayacaktır.
   Sevgiler.

 56. merhaba 4 yasinda otizmli bir oglum var çis egitimine mayis ayinda basladik bir haftada ogrendi ara sira kacirmalar oluyordu tabii ama sonra agir bir grip gecirdi 2 farkli antibiyotik kullandik ve ilk gun hastsne ve ve ozel egitime gittik 10 saat tuttu.2 ve 3. gun kres tadilattaydi diger subeye gitti ve 2 gun 20 3. gun 21 saat cus tuttu 4. gun bez baglayip tuvalete goturmeye devam ettik sadece bezine yapti. sonra bezi cikarip tekrar denemeye basladik kreste 6 7 saat geciriyor bol siviya ragmen cis yapmiyor evde lazimliga kisa sureli oturup gelip salona yapiyor uc gundur yine cis tutmaya basladi ve tuvalete gitmek istemiyor caresiz hastalanmasindan korkup bez bagladim tekrar denemek icin kac ay beklemem dogru olur henuz konusamiyor sizin gorusunuzu almak isredim yardimci olurmusunyz tesekkurler

  • Gülten Hanım merhaba,

   Oğlunuzun özel durumu sebebiyle açıkcası benim bir süre belirtmem zor ama oğlunuzun unutma süresini ve yeni durumlara adapte olma süresini en iyi siz bilirsiniz. Bence mevsim değişsin, okul hayatı rutine girsin ve sağlıklı ve keyifli bir döneminde yavaş yavaş tekrar başlayın. Harika bir şekilde tuvalet eğitimini halletmişsiniz aslında ama çişini tutmayı bırakmalı, sağlığı açısından son derece sakıncalı çiş tutması, lütfen oğlunuzun sağlığı için oğlunuzun tercihini uygulayın ve bunu belirtin, çiş tutmak zararlı ister beze ister lazımlığa yapalım diyerek oğlunuzun tercihi ile ilerleyin. Lütfen beni son gelişmelerden haberdar edin, olmadı değerli bir psikolog arkadaşımın da görüşünü alırız bu süreçte.

   Sevgiler

   • ilginize ćok tesekkur ederim bu kadar kisa surede cevap verdiginiz icin sagolun özel egitimciler 5 hafta bekleyip deneyin diyorlar ama bana pek mantikli gelmedi sizin gorusunuz cok daha nazik ve kabul edilir dediginiz gibi onun hazir oldugu zamani hissettigim an baslamaliyim ilginiz icin cok tesekkur ederim sagolun gelismelerden mutlaka haberdar ederim tekrar sagolun

 57. Merhaba,33 aylık oğluma bir süredir tuvalet eğitimi vermek istiyordum uzun süre kendisi istemedi bende zorlamadım ancak bir haftadır bu süreçteyiz ve bir kaç kez çişini altına yapması dışında sorun yaşamadık, ilk iki gün kakasını bezine yaptı sonra konuşarak ikna ettim ve 3 gün tuvalete yaptı ancak sonrası felaket kesinlikle oturmak istemiyor oyuncaklar hikayeler hiçbir şeyle ikna edemiyorum illahi bez istiyor iki gün kakasını tutunca bir kereye mahsus bez kullandım iki gündür yine ısrarla bez istiyor bende kararlılıkla bez bağlamıyorum 1 saat kadar ikna etmeye çalışıyorum sabrım tükeniyor ve istediğini yapmayarak aklımca ceza veriyorum bugün yine aynı döngüyü yaşadık kaka yapmak çok zor diyerek tuvaletten kalktı 15 dakika kadar sonra da oyun oynarken iç çamaşırına yaptığını söyledi nasıl bir yol izlemeliyim sabırlı davranmaya çalışıyorum ama bir noktadan sonra sesim yükseliyor ceza noktasına geliyorum lütfen bana bir yol gösterin, sevgiler…

  • Merhaba Zerrin,
   Bence bir süre tuvalet eğitimine ara verseniz iyi olur. Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken cezayı aklınıza bile getirmeyin. Çocuğunuz cezayı anlamayacaktır. Daha düne kadar bezine yaparken neden tuvalet yüzünden ceza gördüğünü anlayamaz. Zaten çocuklarımızın cezayı anlaması belli bir yaşa kadar mümkün değil.
   Aradan bir süre geçsin, tuvalete yapalım demeden tuvalette zaman geçirin, lazımlıkta otursun kitap okurken oyun oynarken… Ama tuvalet konusunu açmayın, babası sürece dahil olsun, babası tuvalette oğlunu da yanına alsın. Tuvaleti normalleştirin, cezayı unutturun.
   Sevgiler

 58. Merhabalar oğlum 21 aylık 15 gün oldu tuvalet eğitimindeyiz tuvaleti geldiginde anlaşılıyor fakat söylemiyor banyo yapmak istedigini söylüyor ve oraya yapıyor….yada sıkıştığında ben soruyorum tuvalete gitmek ister misin diye hayır diyor..banyo yapmak ister misin diyorum geliyor ve oraya yapıyor…sabah uyandığında lazimliga yapıyor ama sadece o zaman…aslinda duşun icine koydum belki oturur diye lazimliga ama oturmadi.lazimligi kendisi seçti…herhangi bir kizmam olmadi…bu durum cok garip bırakayım böyle devam mi edeyim

 59. Merhaba,
  Kızım 27 aylık babamız 2 ay önce kadar lazımlık almıştı ve kızım çok heyecanlandı evin içinde bir kaç gün o lazımlıkla dolaştı lazımlığa yapmayı çook istiyordu ama 1 aylık bebeğimiz olduğu için kızımla yeteri kadar ilgilenemeyeceğimi düşündüğümden biraz erteleyip 5 gün önce tuvalet eğitimine başladık arada kaçaklar olmasına rağmen 2. 3. Günden itibaren kendi söylüyor lazımlığı tuvaletin içinde kendisi gidip kıyafetini indirip yapıyor bitince beni ya da babayı çağırıyor ki genellikle yanında oluyoruz zaten yalnız bırakmamaya özen gösteriyoruz ama çiş yapmaya gitme aralığı çok kısa bazen yapıyor bazen de damla yapmadan geri kalkıyor bazen 10 dk bazen 1 dk sonra tekrar çişim geldi diyebiliyor.. Gerçekten çişi geldiğinde tuvalete girmemiz gerektiğini anlatmaya çalıştım ama yine aynı devam anlayacağınız akşama kadar ortalama 10 dk da bir tuvaletteyiz.. bu aralığı nasıl uzatabilirim acaba nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Merhaba Zahide,

   Tuvalet eğitiminizi kızınız çok güzel almış ama sizden daha fazla zaman ve ilgi istediği için sizi tuvalete çekiyor. Daha uzun sürelerde çişini tutabilmesi için birlikte kısa süreli olarak dışarı çıkın. Parka ya da bir yakınınızın evine gidin ama biraz evden uzaklaşın. Bebeğnizi eşinize emanet edip birkaç saati dışarıda kızınızla geçirin. Sevgiler

 60. merhaba
  34aylık kızım var.1ay önce ilk tuvalet eğitimi denememize başladık fakat başarılı olamadık bu yüzden ara verdik.iki gündür yeniden uğraşıyoruz daha bir kere çişini yaptı tuvaletine o da tesadüfen.alıştırma küloduna yapıyor çişini. yaptıktan sonra söylüyor çişimi yaptım diye. kakayı ise beze yapmak istiyor bez yokken kakayı tutuyor.bu durum normal mi yoksa nasıl bir yol izlemeliyim

  • Hatice Hanım merhaba,

   Kızınızın tuvalet eğitimi ile aktarımınızdan anladığım kadarıyla kızınız alıştırma külodunu bez olarak kabul etmiş ve oraya çişini yapıyor. Alıştırma külodunu çıkarın. Alıştırma külodu hazır bez gibi kuru durmadığından çişini söylemesi normal, çünkü altının ıslaklığını hissediyor. Bu bir aşama ama alıştırma külodundan vazgeçerek diğer aşamaya geçin. Kakasını ise beze yapmayı tercih etmesi ise korkmasından kaynaklanıyor. Biraz etrafın kirlenmesini göze alarak alıştırma külodundan vazgeçerek devam edin.

 61. Merhabalar
  Oğlum 21 aylık. 6. aydan beri tuvalet iletişimindeydik kakaları hep lazımlığa yapıyordu. Çişte benim yakalayabildipim kadardı ama 15. aydan sonra kesinlikle oturmak istemedi bende ısrar etmeyip bıraktım. Şimdi eğitime başladım bugün 3. günü. İlk gün 3 kere çiş kaçtı. 2. gün 1 kaka kaçtı. Bugün 1 kere çiş onunda yarısını tuvalete yaptı. Ben 2 saat aralıkla götürürsem yapıyor kendi söylemiyor. Bazen oturmak istemiyor zorlamadan oyun yaparak oturtuyorum. Gecede bağlamıyorum kuru kalkıyor. Ama kendi hiç söylemiyor. Acaba bir süre sonra söyler mi yoksa erken mi davrandım bilmiyorum. Bir de acaba 2 saatte bir oturtmasam da altına kaçırıp görse mi yaptığını böyle mi devam etsem.

  • Merhaba Yeşim,
   Oğlunuzun tuvalet eğitiminde çok önemli bir aşama kaydetmişssiniz. 3 günde çişini söylemesi zor. Şu anda kendini ifade ederken dahi zorlanıyor olabilir. Dediğiniz gibi bırakın tutabildiği kadar tuttsun sıkıştığında farkettiğiniz çişin mi geldi diye sorun, ama elinden tutup götürmeyin, kaçırmadan yetişirseniz ne güzel ama altına kaçırsa da bırakın çişten dolayı ıslaklığı da anlamış olsun. Ama oğlunuzun tuvalet eğitiminde önemli bir aşama sağladığınız aman bırakmayın. Birkaç güne hallolacak gibi duruyor.
   Sevgiler.

 62. Merhaba
  Benim oğlum 21 aylik sabah kupkuru uyanıyor öğlen uykusundan kuru kalkıyor en az iki bazen üç saat kuru kalıyor ablasiyla tuvalete gidip oturuyor kakasini yapmadan söylüyor…bu yüzden tuvalet eğitimi vermek istedik…yoksa erken geldi bana ama bu işaretler olunca denemek istedik…oncelikle lazımlik aldık bunda bir kac gün oturdu oyuncak bebeğe su verip lazimlikta tuvaletini yaptirdik…ilk gün sürekli farklı yerlere küçük tuvaletini yapti ve cok şaşırdı islandi dedi hep…ve morali bozuldu…bende hep gulunce oda güldü ama cok şaşkındı…saat başı tuvalete götürdüm geldi çünkü etiketler boyama kitapları orda onu bekliyordu fakat lazimliga oturmak istemedi acıdı acıdı dedi bazen…kiyafetsiz oturmayı reddetti…asla zorlamadim tamam dedim sarıldım aldım…bugün ikinci gün sabah gercekten kupkuru kalktı uyanmaya çalışırken bezini doldurdu ve tamamen uyandi…çünkü gece bezi vardi…uyandiktan üç saat sonra altına yaptı tabi ben öncesinde saat başı goturmelerimde oturmadi…öğlen uykusundan kuru kalktı tuvalte gittik ama oturmadi yani bugün dört kez altina yaptı ve artik uyudu…ayrıntılı anlattım kusuruma bakmayın…ben asla zorlamak istemiyorum…sizce hazır değil mi bırakayım mi…eger derseniz sabredin inanın hiç sorun değil benim için yorucu ama heyecanlı tavsiyeleriniz benim için önemli şimdiden teşekkürler….sevgiler…

  • Nurgül Hanım merhaba,
   Tuvalet eğitimi için 21 aylık erken gibi görünse de aslında oldukça avantajlı bir yaş. Oğlunuz da mesane kontrolünü elde etmiş fakat lazımlıktan korkuyor olmalı. Ablanın yardımını alabilirsiniz. Lazımlığı birlikte seçebilirsiniz, akşam uyku öncesi kitap okuma kısmını lazımlığa otururken gerçekleştirin. Zorla oturtmak yerine bırakın giysileri ile otursun. Eğer olmuyorsa bir süre daha bekleyip kendini daha iyi ifade etmesini bekleyebilirsiniz.

   • Cok teşekkür ederim bilgiler için. Oğlum artık oturuyor ve yapiyor. Bir hafta gecti tuvaleti geldiginde anlaşılıyor tutuyor bir bahane ile tuvalete gidip oturduğumuzda yapıyor fakat bazen tutmaya devam ediyor otursada yapmıyor bazen…israr etmiyorum biraz sonra yere yapıyor…henüz kendi soylemedi goturdugumde isterse yapıyor…gece uyanıyor tuvaleti geliyor ama gitmek istemiyor kıvranıyor bir süre sonra altına yapıyor.. .gelişmeler var devam edelim mi sizce…

 63. Merhaba benim oğlum iki buçuk yaşında bizde Yen’i başladık eğitime ama oğlum tuvalette suyla oynamayı çok sevdiği için sürekli çişim kakam geliyor diye tuvalete koşturuyoruz ama sadece oyun için gittiğimizi anlıyorum gerçekte ne zaman tuvalet ihtiyacı olduğunu anlayabilirim

 64. Merhaba benim oğlum 22 aylık ve ben emziriyorum fakat söze birşey danışmak istiyorum emzirirken nasıl olur tuvalet eğitimi başlamalı mıyım. Çünkü geceleride aralıklarla emziriyorum ve tuvalet eğitimi için gece yatmadan 1 saat önce sıvı verilmeli söyleniyor ne yapmalıyım ?

  • Merhaba Eda,

   Eğer oğlunuz 1.5 saat kuru kalabiliyorsa tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Fakat söylediğinizin tersine gece uykudan önce 1.5 saat önce sıvı alımını kesmelisiniz. Açıkcası gece emzirme tuvalet eğitimini sekteye uğratabilir. Gece her emzirmede mutlaka oğlunuza tuvaletini de yaptırmalısınız.
   Sevgiler

   • Çok teşekkür ederim size fKat bir sorum daha olacak hem lazimlik hem klozet aparatı almayı düşünüyorum lazimlikta ogrettkten sonra klozet aparatı na oturtmayı dHa so arasında hemde hijyen açısından da fakat ikiSinide alma diyenler oluyor yada birinde 9ğret diyenler sizcede ne yapmalıyım

    • Merhaba Eda,

     Başta tuvalet adaptörü almanızı önermem, çocuklar tuvaletten bir kocaman deliğin üstüne oturmaktan korkuyorlar, oysa kendi seçecekleri eğlenceli bir lazımlık ile tuvalet eğitimi çok kolaylaşıyor. Lazımlıkları sık sık temizleyerek hijyen endişenizi bertaraf edin. Ben her odaya her yere lazımlık koymuştum, bu sayede çok kolay oldu tuvalet eğitimimiz, tuvalet adaptörüne ise bir süre sonra geçtik. Zaten küçük kızım ablasına özendiği için önce lazımlıkta tuvaletini yaptı hemen tuvalet adaptöründen hemen tuvalet kullanımına geçti. Bütçeniz varsa bence ben dahil kimseye kulak asmayın istediğinizi alın. Sevgiler

 65. Merhaba benim oğlum 28 aylık ve biz tuvalet eğitimine 10 gundur başladık başlarda iyiydi ama simdilerde ise söylemiyor oğlum çısini varmı yok kaka varmı yok ama sürekli eli pipisinde oynayıp duruyor o yüzden anlamıyorum çısimi var yoksa oynuyormu pipisiyle anlamiyoruz

  • Merhaba Türkan,
   Oğlunuz uzuvlarını keşfetme aşamasında, aslında tuvalet var mı sormak yerine 1.5 saat arayla tuvalete götürmeyi deneyebilirsiniz. Tuvalet eğitimi sırasında oğlunuz daha uzun süre kuru kaldığında tuvalet ziyaret sıklığınızı azaltabilirsiniz.

 66. Merhabalar oğlum 3.5yaşında.Tuvalet eğitimine ara ara başladım reddetti şu an bez bağlamadan çişini yapmadan durabiliyor ama çişi gelince bez bağla diyor ya da altına kaçırıyor.Israrla ne lazımlığa ne tuvalete yapmıyot.Gerçekten çok yıprandım.Pes etmek üzereyim ama çalıştığım için kreşe vereceğiz bu durumda nasıl olacak hiç bilmiyorum.Çaresiz kaldım yardım edin:(

  • Merhaba Gülce,
   Tuvalet eğitimine bence bir süre ara verip, oğlunu vereceğin kreş ile görüşüp tuvalet eğitiminin kreş eğitimi sırasında verilmesini isteyebilirsin. Çocuklar kreşte çok hızlı bir şekilde tuvalet eğitimini öğreniyor.

 67. Merhaba benim kizm elinde 3 yaşına girecek ama tuvalet sorununu hala çözemedik gün boyunca çişini tutuyo tuvalete gitmeyi red ediyo kıvranıyor bu görüyorum ama getirdiğimde ağlıyor çığlık atyo kesinlikle yapmıyor bezini bağladiğimda başına yapiyo her yolu denedim olmuyo bakacam bilmiyorum

  • Merhaba Elif,
   Kızınız bu kadar uzun süre tuttuğuna göre tuvalet eğitimi için fiziksel olarak hazır. Fakat psikolojik olarak hazırlanması gerekiyor. Bir defa kızınızla tuvalette vakit geçirin. Birlikte kitap okuyabilirsiniz. Tuvalete girdiğinizde içeri girmesine izin verin. Yanınızda kalsın. Tuvalette işini bittiğinde sifonu kızınıza çektirin ve çişe el sallayıp gönderdiğinizden bahsedin. Arada tuvalet hakkında sohbet edin ama tuvalet gider misin diye sormayın. Aradan bir vakit geçsin siz ara ara tuvalet muhabbetleri yapın ve lazımlık ve tuvalet adaptörünü seçmek isteyip istemeyeceğini sorun. Çocuklar tuvaletten korkarlar. Muhtemelen hatırlamıyorsunuz ama hepimiz tuvaletten korktuk bu yüzden üstüne gitmeyin. Bizim için basit görünen bu konu onlar için zor. Birde çiş ve kakanın pis birşey değil, doğal bir ihtiyaç olduğunu belirtin. Normal olduğunu herkesin tuvalet ihtiyacı olduğundan bahsedin. Kendi çocukluğunuzda ki tuvalet maceralarınızdan ve size ait olduğunu anlatacağınız lazımlıktan bahsedin. Çocuklar anne babalarının çocukluklarını dinlemeye bayılırlar.Umarım çabucak halledersiniz. Tuvalet eğitiminde başarılar. Bezsiz günler

 68. Merhaba, 32 aylık oğlum la 2 ay öncesi tuvalet eğitimi tamamladık fakat son haftalarda kabız sorunumuz oldu. Ve bu süreç te oğlum kaka git çiş git deyip hiç bişi yapmıyor, reddediyor, ağlaşıyor. Konuyu değiştirmek için gezmeye gidelim , banyo yapalım fikirlerini verip unutmaya unutturmaya çalışıyor. Çiş artık kaçıracak çamaşırını ıslatıyor hafiften yinede yok diyor. 12-13 saat bazen 15 sat çiş tutuyor. En son fitille kaka yaptırdım gece beze. Bez bağlamayıda reddediyor. Şurup ilaç veriyorum kabız değil ama geri teptiriyor. Psikolojik olarak çok kötü oluyorum bende. Ne yapmalıyız

  • Merhaba Nurcan,
   Oğlunuz bu kadar uzun süre tuttuğuna göre tuvalet eğitimi için fiziksel olarak hazır. Fakat psikolojik olarak hazırlanması gerekiyor. Bir defa oğlunuzla tuvalette vakit geçirin. Kullandığınız adaptör veya lazımlıktan korkuyor muhtemelen. Ara ara tuvalet muhabbetleri yapın ve lazımlık ve tuvalet adaptörünü seçmek isteyip istemeyeceğini sorun. Çiş ve kakanın pis birşey değil, doğal bir ihtiyaç olduğunu belirtin. Normal olduğunu herkesin tuvalet ihtiyacı olduğundan bahsedin. Kötü bir şeyden bahserken tü kaka demeyin. Tuvalet konusunda ağlayacak hale geitirp ısrarcı olmayın. Ağlama noktasına getirmeyin. Çocuklar tuvaletten korkarlar. Muhtemelen hatırlamıyorsunuz ama hepimiz tuvaletten korktuk bu yüzden üstüne gitmeyin. Bizim için basit görünen bu konu onlar için zor. Kendi çocukluğunuzda ki tuvalet maceralarınızdan ve size ait olduğunu anlatacağınız lazımlıktan bahsedin. Ne kadar renkli ve eğlenceli olduğundan bahsedin. Çocuklar anne babalarının çocukluklarını dinlemeye bayılırlar.Umarım çabucak halledersiniz. Tuvalet eğitiminde başarılar. Bezsiz günler

 69. Merhabalar benim oğlum Ağustos 2014 doğumlu. Yaklaşık 15 gündür tuvalet eğitimine başladım. Ama o gün bugündür bir yolalamadık. Çişini kakasını yapınca söylüyor. Ben sürekli 20 dakikada bir tuvalete götürüyorum. Kızmıyorum. Geceleri bez bağlıyorum. Uyanınca yanıma geldiği için. Yaşının da geldiğinin farkındayım ama sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Çünkü sürekli altına yapması beni üzüyor ve ne yapacağımı bilemez durumdayım…

  • Merhaba Gülen,
   Tuvalet eğitiminde 20 dakika aralık çok kısa, oyun çağındaki bir erkek çocuk için büyük bir eziyet. Bir çocuk 20 dakika arayla tuvalete giderek çişini tutmayı öğrenemez.Bu şekilde yol alamazsınız. Tuvalet eğitimi ile ilgili önerilerimi uygulamanızı öneririm. Oğlunuzun 1, 1.5 saat kuru kalması gerekir. Çocuklar oyunu bırakıp çiş kaka ile uğraşmak istemezler. Oğlunuzun tuvaletinin geldiğinin farketmesine izin verin. Bırakın tutamasın üstü çişlensin ancak böyle kavrabilir.Gece bez bezlemeyin. Gece uykudan önce 2 saat önce sıvı alımıı azaltın ve oğlunuzu yattıktan 1.3-2 saat sonra çişe kaldırın. Gece çişini daha uzun tutana kadar böyle devam edin. Gece bez bağlayarak tuvalet eğitimi veremezseniz, tuvalet eğitiminde amaç çocuğun çişini tutabilmesi ve çişinin geldiğini farkederek tuvalet ihtiacını gidermesidir. Tuvalet eğitimini çabucak halletmenizi dilerim.

 70. Merhaba; ikizlerim 32 aylik ve tuvalet egitimine basladim biri zaten dogerine gore daha hazirdi. Ilk oğluma dort gun once basladim cisini sorunsuz yapiyor sma söylemiyor ben yarım saat icinde surekli götürüyorum ve her seferinde yapar benim bu oglumla sorunum lazimliga oturmuyor cok korkuyor bu nedenlede kakasini altina yapinca hemen yanima kosuyor ve ağlıyor temizle diye kakayi nasil çözebilirim. Diğer oglumada bugun basladim onu telefondaki cizgi filim sayasinde oturtup yaptirabildim uc kere fakat telefonu elinden alinca hemen kalmak istiyor oda yaninda durup dikkatini dagitmak istoyorum ama kalmak istiyor lazimliktan

  • Sevim merhaba,

   Yarım saat aralıkları artırmalısınız. Bırakın tutamazda unutursa üstünne kaçırsın. Çişini tuvalet dışında yaparsa ıslanacağını bilsin. Yarım saat çok sık, aralığı 1.5 saate çıkarmaya çalışın. Lazımlıktan korkması çok normal, bence kendi lazımlığını ve klozet adaptörünü seçmesine izin verin. Oğullarınızla birlikte baba mutlaka tuvalete girsin, baba klozete otursun, oğullarınızda klozete, sohbet edin ve asla zorlamayın. Tuvalet eğitimi sırasında çocuklarımızın korkması çok normal. Ben ortaokul lisede bile alafranga tuvaletten korkardım, geceleri asla tuvalete kalkmazdım. Çocuklarımızı anlamaya çalışırsak tuvalet eğitimi gibi sabır isteyen konularda daha iyi yardımcı olabiliriz. Oğullarınızın tuvalet eğitiminde eşinizin rolü çok önemli. Baba tuvalete gittiğinde oğullarınızda gidebilir ve babayı izleyebilir. Tuvalette babayla vakit geçirsinler. Bu ortamları yaratıp, tuvalet kullanımının doğallığını çocuklarınıza aktarırsanız tuvalet eğitimi süreci daha kolay olacaktr. Bu arada telefonla tuvalet eğitimi imkansız, telefonla oyalarak öğretemezsiniz. Çocuğunuz farketmeli, bedenini ve ihtiyaçlarını anlamalı. Telefon ile tuvalet eğitimine son vermenizi öneririm.

 71. Tam 1 haftadır ısrarla tuvalete gitmek istemeyen 36 aylık kızım var geçen yıl da 10 gün uğraşıp bırakmıştım.ama artık yeterince büyüdü.çiş yaptığını kaka yaptığını biliyor.ilk üç gün 10 saat kadar çişini tutup kıvrandı.tubalete gitmek istemiyorum diye ağlıyor.gece gündüz bezlemiyorum.ama hiç gelişme yok.ne yapmalıyım lütfen yardım edin ikimizde çok yıprandık

  • Zahide Hanım merhaba,
   Kızınız tuvaletten korktuğu için istemiyor, tuvalet eğitimini kendi seçeceği bir lazımlık ya da tuvalet adaptörü ile başlatmanızı öneririm. 10 saat çişini tutan bir çocuk tuvalet eğitimine çok hazır. Sadece daha sabırlı olmanızı öneririm. Israrcı olmayın! Ağlayacak noktaya getirmeyin ve ağladığı için şımardığını düşünmeyin, o minik bedenlerine karşılık tuvaletler kocaman ve ürkütücü, bir boşluğun üzerinde oturmak çocuklarımız için korkutucu. Çocuklarımıza seçenek sunmak ve seçimlerine saygı duymak eğitim sürecini olumlu çevirmek için çok önemli. Daha fazla yıpranmadan bu süreci kolayca atlatmanızı dilerim.
   Sevgiler

 72. Kızım 4 Yaşında ve hağla geceleri bezleniyor gün işinde şişini söyleyip klozete şişini yapıyor ama kaka konusunda tuvalete gitmeyi reddediyor ağlamaktan helak oluyor annesi de bende ne kadar anlatsakda tuvalet e girmiyor tuvalet e gitmemek için neredeyse iki günde bir kakasını akşam ki yatarken beslediğimiz beze sabah kalkınca yapıyor biz bu kıza kaka Eğitimini nasıl verebiliriz

  • Levent Bey merhaba,
   Çocuklarımıza tuvalet eğitimi verirken en sıklıkla karşılaşılan engel çocuklarımızın tuvaletten korkuyor olması.Kızınızın durumunda korku geçerli, özellikle kakayı tuvalete yapmak çocuklarımızı korkutur. Bir boşluğun üzerinde oturmak biz anlayamasak da çok korkunç olabiliyor, benim önerim kızınıza ısrarcı olmadan kaka yapmak üzere önce kendi seçeceği bir lazımlık almak ve kakası geldiğinde nerede yapmak istersin diyerek alternatifleri sunmak ve herşeyi oluruna bırakmak. Lazımlığa kaka yapmaya başlayınca kakayı tuvalete döküp el sallayarak sifonu çekerek minik bir merasim yapmak sonra elele tutuşup bu defa da bir klozet aparatı almak ve kaka yaptıktan sonra merasimle kakaya el sallayarak sifonu çekmek. Bir de tuvalet eğitimin bir parçası da gece bezlememektir. Gece bezlemelerini bırakmanızı öneririm. Gece sıvı alımını azaltıp gece sütünü mutlaka kesmenizi ve gece belli saatlerde kızınızı çişe kaldırmanızı öneririm. Tuvalet eğitimi bir bütündür, gece gündüz diye ayırmak tuvalet eğitimini zorlaştırır.
   Sevgiler.

 73. 18 aylık bi kızım var bugün eğitime başladım çişini 3 kez altına 3 kez tuvalete yaptı yapınca alkışlıyoruz iyi mı yapıyoruz bilemedim tuvalete oturmaktan rahatsız değil devam etmelimiyim acaba bez bağlıyken kakasını yaptığında belirtiyordu buna güvenerek başladım alıştırma külodu sağlıklı mı cevap verirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   Tuvalet eğitiminde alkışlama işe yarar elbette, çocuklarımız her zaman desteklendiğini bilmeye ihtiyaç duyar. Gün içerisinde alıştırma külodu kullanabilirsiniz, sizin temizlik meselenizi bir nebze azaltır ama kızınız alıştırma külodunu benimseyip bez muamelesi yaparsa tuvalet eğitimini sekteye uğratır. Kızınız alıştırma küloduna çişini yaptığında kuru kalmadığı için çiş yaptığını daha iyi idrak edebilir. Bazı çocuklar 18 aylıkken mesane kontrolünü sağlayarak 2 saat kuru kalabiliyor, eğer 2 saat kuru kalmaya devam ediyorsa bence tuvalet eğitimi tamamlayarak hem bez masrafından hem de pişik derdinden kurtulabilirsiniz.
   Sevgiler.

 74. Merhaba,
  2,5 yaşındaki kızıma dün tuvalet eğitimine başladım. Daha önce bez bağlı iken kendi isteğiyle 1 kez kakasını 3 kezde çişini klozete yapmıştı. Genellikle 2 saat kuru kalıyor popişimiz. Tuvalete hazır old düşünüyorum. Ancak bez bağlamayınca işler değişti 5 6 kez çişini altına yaptı ve klozete oturmamak için ağladı. 2 gündür sürekli altına yapıyor ve temizletiyor. Son ikidir farkediyorum çişi geldiğinde sıkıyor yerinde duramıyor yapmamak için ama en sonunda yine bırakıyor.Tuvalete oturtmaya götürdüğümde ağlayarak reddediyor. Korkutmakta istemiyorum lazımlık mı alsam alıştırma külotu mu kullansam ne yapabilirm lütfen yardım edin.

  • Merhaba Şeyma,
   Bezsiz çişini söyleme kısmı biraz vakit alabilir. Bugüne kadar her çişi geldiğinde bezine yapan kızınızın tuvalet eğitimi sırasında böyle başlangıçlar olacaktır. Siz sakin olmaya çalışın ve kızınızla birlikte onun seçtiği lazımlığı alın. Tuvalete çiş yapmak konusunda ısrarcı olmayın. Şarkılı olanları bile var. Bahsettiğiniz gibi çişi geldiğinde sıkıyorsa çiş konusunu idrak etmiş. Hemen pes etmeyin fakat hemen koşturup çişini yapabileceği birden fazla lazımlık edinip en çok zaman geçirdiğiniz yerlere birer tane koyun. Tuvalet eğitimi için kızınıza en az 3 gün tanıyın. Size sabırlar diliyorum, bu sıcaklarda biran önce bezden kurtulmanızı diliyorum.
   Sevgiler.

 75. Merhaba yazinizi cok begendim oncelikle bilgi ve tecrubelerinizi paylastigibiz icin tesekkurler…22aylik kizima tuvalet egitimine basladim bezi cikarir cikarmaz ayni gun tekrar baglamak istedigimde kesinlikle reddetti…gece uyurkenkende takili degil ve sabaha kadar cise kalmadigi gibi altinida islatmiyor fakat gunduz surekli altina yapiyor!ilk gun lazimliga yapti fakat bugun ucuncu gunumuz uykuda hic cis yok ama gun icerisinde yatana kadar cisini altina yapiyor tuvalete ve lazimliga oturmayi reddediyor;(tekrar bez baglamak istedim hazir degil mi acaba diye dusunup bezi de taktirmiyor sizce unut var mi ne yapacagimi bilemiyorum cevabinizi bekliyorum tesekkurler

  • Merhaba Suna,
   Yorumunu çok geç farkettim. Bez takmak konusunda ısrarcı olmayın ama kızınıza kendi beğendiği bir lazımlık ya da tuvalet adaptörü almayı deneyebilirsiniz. Gece kuru kalabiliyorsa mesanesi yeterince güçlenmiş anlamına geliyor ki bu harika. Çocuklarımız oynadıkları oyundan kopmak istemedikleri için çişlerini sık sık kaçırabilirler. 1.5 saat arayla bir bahaneyle tuvalete gidebilir, birlikte tuvalete oturup kitap karıştırabilirsiniz. Altında bezi varken rahat rahat çişini yapma huyundan vazgeçmek biraz vakit alacak. Acaba bir süre alışma kilodu kullanıp altındaki ıslaklığı deneyimlemesini mi sağlasanız?
   Son durumunuzla ilgili haberlerinizi merak ediyorum. Sevgiler.

 76. Benim kizim 22 aylik bugün bana cis yaptigini soyledi ve bezini gösterdi. Sizce bebegim hazir olabilr ni tuvalet egitimine birde ben emzirmeyi biraktirmayi düsünüyordum kizim cis yaptigini soyleyince ne yapacagimi bilemedim önce hangisinin egitimini vermeliyim.

  • Merhaba Pınar,

   Kızınız çişini farkettiğine göre aslında çiş eğitimine müsait fakat en az 1.5 saat kuru kalması gerekiyor, ancak bu şekilde tuvalet eğitimine geçebilirsiniz. Bu arada hem tuvalet eğitimi verip, bir taraftan da emzirmeyi bıraktırmayın. Bu travmaya sebep olur. Bence hangisi öncelikli ve sizin için önemli buna göre karar verin.
   Sevgiler

 77. Merhaba;
  Oğlum 2,5 yaşında. 2 yaşından itibaren çiş eğitimimizi 1 ayda hallettik. Ama kaka yapmada sorun yaşıyoruz. Birkaç kere oturağına yaptı ancak gizlenip yapıyor kakasını. Üzerine gidince kakadan korktuğunu hissettim. Başı boşta bırakmak istemiyorum. Ne yapabilirim bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Merhaba Fatoş,
   Tebrik ederim, aslında tuvalet eğitiminde daha zor olan çiş konusunu aşmışsınız. Özellikle erkek çocuklar kaka konusunda biraz daha vakte ihtiyaç duyuyor. Kaka konusu çocukların korktuğu bir alışkanlık ve üstüne gidilmemesi gerekiyor. Şimdilik oğlunuzun isteği ile hareket edin. Bu arada da yavaş yavaş kakayı tuvalete bırakmakla ilgili sohbet edin. Bezine yaptığı kakayı tuvalate atıp sifonu birlikte çekip kakayı uğurlayın. Oğlunuza bunun korkutucu olmadığını yavaş yavaş üstüne gitmeden göstermelisiniz.
   Sevgiler.

 78. Çok teşekür ederim şu anda herşey yolunda biraz aceleci davrandım sanırım artık oğluşum tuvalet alışkanlığını kazandı buradan tüm annelere kolaylıklar diliyorum gerçekten çok sabır isteyen bir iş sevgiler

 79. Oğlum 2.5 yaşında bugün tuvalet eğitimine başlayalı 3 gün oldu daha 2 kere tuvalete yaptı tuvalete oturuyor fakat yapmak istemiyor ayrıca 2 3 saat gibi aralıklarla çişini yapıyor devam etmelimiyim

  • Merhaba Ayşe,
   2-3 saat aralıkda çişini yapması aslında tuvalet eğitimi için ideal fakat oğlunuz tuvaletini yapmak istemiyorsa zorlamayın. Oğlunuza kendi seçeceği lazımlığı almanız tuvaletini yapmasını teşvik etmek ve rızasını almanızı kolaylaştırabilir. Yahut ısrar etmek yerine bir süre ara verip,oğlunuzu yavaş yavaş alıştırıp sonra tekrar eğitime başlayabilirsiniz. Israrcı olursanız oğlunuz da ısrarla reddedebilir.
   Kolaylıklar, sevgiler

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz