Doğum İzni ve Günlük Süt İzni Süreleri İyileştiriliyor mu?

0
2013 Süt Yardımı Ücreti ve Nasıl Talep Edildiği Hakkında Detaylı Bilgi
2013 Süt Yardımı Ücreti ve Nasıl Talep Edildiği Hakkında Detaylı Bilgi

Doğum İzni ve Günlük Süt İzni Süreleri Artıyor mu?

2013 Süt Yardımı Ücreti ve Nasıl Talep Edildiği Hakkında Detaylı Bilgi
Doğum İzni ve Günlük Süt İzni Süreleri

Uzun bir süredir anne adaylarının ve annelerin merakla beklediği yasa bugün meclis gündeminde görüşülecek. Çalışan annelerin aile içerisindeki durumunu iyileştirmeye yönelik yasanın detayları şu şekilde.

Yeni düzenlemeyle Doğum sonrası izni için beklentiler artıyor. Buna göre özel sektörde 4 ay olan süt izni süresi  6 aya, günlük süt izin süresi de 4 saate çıkarılması hedefleniyor.

Pakette, çalışan kadınların çocuk sahibi olmaları halinde istihdamlarında bir problemin olmamasına özen gösteriliyor. Bu kapsamda doğum yapan kadın çalışanın işverene yük oluşturacak bütün olumsuzluklarından kaçınılırken, işverenin ödediği sigorta prim yükünün Hazine tarafından karşılanacağı bir sistem öngörülüyor.

ENGELLİ ÇOCUKLUYA ÖZEL İZİN

Mevcut uygulamada doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 haftalık izin süresi artırılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taslağa bu süreleri doğum öncesi 3 hafta doğum sonrası ise 14 hafta olarak kullanma imkanı getiriyor.

Doğan çocuğun engelli olması halinde doğum sonrasında süre bakımı 21 haftaya, toplamda da 24 haftaya kadar yükselecek. Engelli çocuk sahibi olan çalışan kadının 7 haftalık sigorta primleri de Hazine işverene ödenecek.

Doğum sonrası izniyle ilgili bir düzenleme de yapılacak. Buna göre özel sektörde 4 ay olan süt izni süresi 6 aya, günlük süt izin süresi de 4 saate çıkarılıyor. Düzenlemede 12 aya kadar olan bebekleri evlat edinen kadın çalışanın da süt izin sürelerinden yararlanması getiriliyor.

3’üncü çocuğa Hazine desteği

Mevcut uygulamada 2 çocuğu olan kadının geriye dönük 2 yıl borçlanarak sigorta primlerini kendilerinin ödemeleri ile prim gün sayısını doldurması uygulamasına 3’üncü çocuk da ekleniyor.

3’üncü çocuk sahibi olacak çalışan kadının primlerinin asgari ücrete karşılık gelen kısmı Hazine tarafından karşılanacak. Hamilelik sürecinde ve sonrasında da periyodik kontrollerle ilgili önemli kolaylıklar getirilirken, kamuda çalışan işçi, memur kadınlar da muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak.

4’üncü çocuk için de benzer uygulamanın getirilip getirilmemesi kararının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmesi üzerinde duruluyor.

DOĞUM İZNİ ÇALIŞMASI VE KADIN İSTİHDAMI

Doğum izni ile ilgili düzenlemenin kadın istihdamında azalmaya sebep olacağı şeklindeki beklentilerin olduğu yönündeki bir soruya da Bakan Çelik, hükümet olarak kadın istihdamına çok önem verdiklerini vurguladı. Çelik, “Yüzde 20’lerde olan kadın istihdamının yüzde 27’lere çıktığı gerçeği bulunmaktadır. Bu oranı da yüzde 38’le çıkartma kararımız vardır. Dolayısıyla kadın istihdamını engelleyecek bir düzenlemeden yana olmadığımızı her defa ifade ettik. Kadın istihdamı devam ederken, kadının gerek aile gerek toplumdaki varlığını güçlendirme ile ilgili de pozitif adımların atılması denmesi daha doğru olur. Çalışma Sayın Başbakanımız tarafından açıklanacaktır. Olumlu bir noktaya gelinmiş bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Babalara Doğum İzni Hakkı Tanınacak mı?

Mevcut uygulamada 4857 sayılı İş Kanununa tabii çalışanlara eşinin doğum yapması halinde izin hakkı bulunmamaktadır. Burada işverenin takdirine bağlı olarak ücretli ve ücretsiz izin kullanımı veya izin verilmemesi durumu söz konusudur. Yeni yasa ile bu uygulamanın iyileştirilmesi beklenmektedir.

Devlet memurlarına eşinin doğum yapması durumunda 3 gün ücretli izin verilmektedir.

Basın – İş Kanununa tabii çalışanlara da eşinin doğum yapması halinde 3 gün izin hakkı tanınmıştır.

Çalışan annenin 0-6 yaş çocuklarına kreş hakkı!

Çalışan annelere bir destek geldi, 16 Ağustos 2013’de yayınlanan yönetmelikle artık anneler çocuklarını şirketlerinin kurduğu kreşlere teslim edecek, yeni yönetmelik hakkında ki yazı için tıklayınız

Bu haberi arkadaşlarınıza aşağıda ki paylaşım butonları ile iletebilirsiniz. Tüm çalışan anneleri bunaltan bu çözümü hele de şu günlerde herkesin duyması lazım, duyduk duymadık demeyin! Artık çalışan annelerin çocukları için işyerleri kreş açmak zorunda!

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz