Eğlenceli Gerçekler | Istakozların kanı açık mavi renktir.

Istakozlar yaşlanarak ölmezler, yani ecelleri ile yaşamları sonlanmaz

0
Istakozların kanı açık mavi renktir ve yaşlanmazlar...

Istakozların kanı açık mavi renktir ve yaşlanmazlar…

 

Istakozları merak edip okumaya başlayınca, ne kadar da farklı özellikleri varmış diye şaşırdım doğrusu. Gurme mutfakların gözdesi olması dışında bu deniz canlısı hakkında ne kadar az şey bildiğimizi farkettik. Kanının renginden, metabolizmasına kadar bir sürü yönüyle ayrışan ıstakozlar hakkındaki bilgileri çocuğunuzla bugünün sohbet konusu haline getirebilirsiniz.

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilir. Ülkemizde, Marmara denizi, boğazlarda, Ege denizinde görülür. En büyük doğal düşmanları ise ahtapottur. Gurme mutfaklarda rağbet gören bir deniz canlısıdır.

Diğer kabuklu deniz hayvanları gibi ıstakozların ses telleri yoktur [biliyor musun Zürafaların da ses telleri yoktur] ve ıstakozların kanı bizim gibi kırmızı renk değildir. Istakozların kanı içerdiği bakır sebebiyle açık mavi renktedir. Biz insanların kanı ise içerdiği demir sebebiyle kırmızı renktir.

Istakozlar yaşlanarak ölmezler, yani ecelleri ile yaşamları sonlanmaz

Istakozlar, insanlar tarafından avlanarak, foklar, ahtapotlar tarafından yenilerek ya da parazitler tarafından emilerek ölürler, fakat bunun dışında ecelleri gelmez. Yaşamları boyunca iştah kaybı yaşamazlar, metabolizmalarında bozulma olmaz, üreme yeteneklerini zaman içerisinde yitirmezler ve yıllar içerisinde güçlerinde ya da sağlıklarında bir düşüş yaşamazlar. Yani yaşlanmazlar dersek, daha doğru da olabilir. Istakozların ölümleri başka canlıların ellerinde olur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz