Eğlenceli gerçekler: Lotus çiçekleri kir tutmaz

Lotus bitkisi çamurlu ve kirli ortamlarda yaşamaktadır. Lotus bitkisinin benzersiz  özelliği ise bu kadar kirli ve çamurlu bir ortamda yetişmesine rağmen yapraklarının tertemiz olmasıdır.

0
Eğlenceli gerçekler: Lotus çiçekleri kir tutmaz

Eğlenceli gerçekler: Lotus çiçekleri kir tutmaz

Bilim insanları çalışmalarında çoğu kez doğadan ilham alır. Kendini temizleyen ürünlerde de lotus bitkisinin kir tutmayan yaprağından esinlenilmiştir.

Lotus bitkisi çamurlu ve kirli ortamlarda yaşamaktadır. Lotus bitkisinin benzersiz  özelliği ise bu kadar kirli ve çamurlu bir ortamda yetişmesine rağmen yapraklarının tertemiz olmasıdır. Ortama rağmen temiz kalmayı başaran lotus çiçeğinin gerçekleştirdiği süreci inceleyecek olursak;

Lotus bitkisi üzerine en ufak toz parçası geldiğinde hemen yapraklarını sallar ve tozu belli bölgeye doğru iter. Ve yağmur yağmaya başladığında ise yağmur damlalarını aktif bir biçimde kullanarak temizlenir. Yaprağının üzerine düşen yağmur damlalarının üzerindeki kirli bölgelere aktarmaktadır. Lotus çiçeği genel olarak Nelumbo diye tabir edilen yağmur ormanlarında yetişmektedir.

Lotus bitkisinin bu özelliği mimari alanda bir çok projeye örnek olmuştur. Binaların dış kaplaması lotus bitkisinin yapraklarına benzetilmektedir. Böylece yağmur yağdığında bina yüzeyi daha çok temizlenmektedir. Daha iyi bir temizlenme sağlanması için benzer özelliklere sahip boyalar üretilmiştir. Kendini temizleyen bina dış yüzey cam projeleri de Lotus çiçeğinden ilham alan projelerdendir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz