Eğlenceli gerçekler: Sinekkuşu havada sabit durarak beslenir

0

Sinekkuşu havada sabit durabilen ve geri geri uçabilen tek kuştur

anne-sinin-melegi-com-eglenceli-gercekler-sinek-kuslari-havada-durabilir-geri-geri-ucabilir-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi-watermarked

 

Sinek kuşları, kanatlarını çok hızlı çırparak havada asılı kalmalarıyla tanınırlar. Sinek kuşları diğer kuşlardan farklı bir şekilde, havada sabit durarak beslenirler.  

Geriye doğru ve dikey olarak da uçabilen, dar ağızlı çiçeklerin polenlerini taşımakla vazifeli bu kuşlar, çiçeklerin nektarlarını emerken havada sabit bir şekilde kalabilirler. Kanatlarını saniyede 15 ile 80 kez çırpabilme yeteneklerine sahiptirler. Ayrıca kalpleri ise dakikada binden fazla atış sayısına ulaşabilmektedir. Çiçek nektarlarından beslenen sinek kuşları, kırmızı çiçeklerin ki başta olmak üzere, birçok çiçek özünden beslenirler.

Sinek kuşları uçarken geriye, ileriye, aşağı yukarıya aynı bir minik helikopter gibi hareket edebilir. Bir helikopter gibi havada hareketsiz durabilir, dimdik yukarı aşağı, iki yana ve geriye gidebilir. Hızla fırlayıp uçma, birdenbire durma ve yeniden başlama, havada tam bir hareket kontrolü bakımından sinek kuşundan üstün olanı yoktur. 

Sinek kuşları, küçük kuşları bünyesinde bulunduran bir familyanın genel ismidir. Sinek kuşlarının havada asılı kalabilmeleri, oldukça hızlı uçabilmeleri ve sadece amerika kıtasında bulunmaları ortak özellikleri olarak biliniyor.

Yumurtaları bezelye tanesi kadardır ve dünyada geri geri uçabilen tek kuştur.

En küçük göçmen kuş olarak bilinen sinek kuşlarınının erkekleri genelde parlak renkliyken, dişileri soluk renklidir. Kuşların, ince ve uzun yaratılan gagaları sayesinde, derin çiçeklerden rahatlıkla besinlerini alabilmeleri sağlanmıştır.

Sinek kuşu, her gün en az kendi ağırlığı kadar nektar tüketir. Bunu sağlamak için de 2.000’den fazla çiçeği ziyaret etmesi gerekir.

Uçarken kanatlarının çizdiği şekil matematikte sonsuzluk olarak tabir edilen sekiz şeklindedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz