Sarılmak neden iyi hissettirir?

0
Sarılmak 7'den 7'e iyi hissettirir Annenin bebeğe teması, güçlü bağ oluşturuyor ve özgüvenini geliştiriyor  Sarılmak 7'den 7'e hepimizin ruh sağlığı üzerinde olumlu etkilere yol açar.

Sarılmak 7’den 7’e iyi hissettirir

Annenin bebeğe teması, güçlü bağ oluşturuyor ve özgüvenini geliştiriyor 

Sarılmak 7’den 7’e hepimizin ruh sağlığı üzerinde olumlu etkilere yol açar. Sarılmak, sevdiklerimizle aramızdaki ilişkiyi güçlendirir ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bebekler dünyaya geldiklerinden itibaren sarılmaya ihtiyaç duyarlar, sarılmak hayatta kalımı olumlu etkiler. Bebekler, annesi sarıldığında kendilerini güvende hissederler ve ebeveyn ile çocuk arasında güçlü bağ oluşur. Çocuğun özgüveninin artmasına yardımcı olur. Fiziksel temas, çocukların duygularını düzenlemesine yardımcı olur. Çocuklara sarılarak sevgimizi hissettirmek, çocuklarımızın geleceği için önemli

ABD’de ortaya çıkan, sarılmaya ve kucaklaşmaya adanan bir gün olan 21 Ocak Dünya Sarılma Günü, 1986 yılından bu yana kutlanıyor. Dünya Sarılma Günü, herkesi aile ve arkadaşlarına daha sık sarılmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. 

Sarılmak, ruh sağlığına iyi geliyor

Sarılmanın ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilere sahiptir. Sarılma eylemi sırasında oksitosin hormonu salgılanır ve bu hormonun pek çok olumlu faydası vardır. Sarılma eyleminin ruh sağlığımız üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Sarılma, sevdiklerimizle aramızdaki ilişkiyi güçlendirir ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.

Yaşamın ilk dönemlerinde anneyle temas çok önemli

Çocukların gelişimi içinde tensel temas çok önemlidir. Doğum sonrası, anneler bebeklerini kucaklarına aldıkları ilk andan itibaren, vücutlarında oksitosin hormonu salınımı artar, bu da bebeklerine bağlanmalarını sağlar. Güvenli bağlanmanın gerçekleşebilmesi çocuğun temel bakım veren kişi tarafından tensel ihtiyaçların karşılanması oldukça önemlidir. Yaşamın ilk dönemlerinde, ten tene temas, anne ile bebek arasındaki ilişkinin temellendirilmesini sağlamaktadır.

Sarılmak bebeğe güven duygusu veriyor

Bebekler dünyaya geldiğinden itibaren sarılmaya ihtiyaç duyarlar. Bebekler, anneleri onlara sarıldığında kendilerini güvende hissederler ve ebeveyn ile çocuk arasında güçlü bağ oluşur. Çocuğun özgüveninin artmasına yardımcı olur. Fiziksel temas, çocukların duygularını düzenlemesine yardımcı olur. Yoğun bir duygu yaşarken baş edebilmesi sağlar ve sakinleştirmeye yardımcı olur.  Çocuklara sarılarak sevgiyi hissettirmek önemlidir.

Sarılmak, çocukların stresle başa çıkmasına yardımcı oluyor

Annenin çocukla teması, çocuğun karşılaşacağı zorluklarda yaşayacağı stresle başa çıkmasında da yardımcı olur. Çocuğunuz öfkelendiğinde, onunla temas ettiğinizde kendisini güvende hisseder. Aynı zamanda çocukların karşılaşacağı stresle de başa çıkmalarına yardımcı olur. Kendilerini daha mutlu ve sevildiğini hissederler. Oksitosin sosyal bağların kurulmasına da yardımcı olur. Oksitosin hormonu ile stres seviyesi düşer, kan basıncı dengelenir ve bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Daha hızlı yara iyileşmesini destekler. Ayrıca, bir çocuğun karşılaşabileceği sosyal ve diğer stres türleriyle başa çıkmalarına yardımcı olur.

Sevgi ve ilgi görmeyen çocuklar olumsuz etkileniyor

Çocuklar gelişimleri için çeşitli duyusal uyarılara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle fiziksel temas ve çeşitli ten teması onlar için çok önemlidir. Çocukların bilişsel gelişimlerini hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre; sevgi görmeyen çocuklar ve doğumdan sonra ten tene temasa sahip olmamış olan çocukların bilişsel, duygusal ve fiziksel problemlere sahip olabildikleri ve kortizol (stres hormonu) düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz