Eğlenceli Gerçekler: Domates sebze değil bir meyvedir

0

Eğlenceli Gerçekler: Domates sebze değil, bir meyvedir

 

Bizler genelde, neye sebze neye meyve diyeceğimizi pişirme şeklimize yada tatlarına bakarak belirleriz. Tatlıları meyve, özellikle tuz eklediğimiz ve pişirdiklerimizi ise sebze olarak ayırırız. Genellikle meyveleri çiğ olarak tüketiriz. Sebzeleri ise çoğunlukla sıcak yemeklerimizin ana öğeleri olarak yada çeşnilendirici olarak pişirdikten sonra yeriz.. Bu da bazı yiyeceklerin meyve mi, yoksa sebze mi olduklarına dair karışıklıklara yol açar. Örneğin, domatesi çiğ olarak bol tuzlu tüketmek harikadır. Ayrıca, sıcak yemeklerimizinde olmazsa olmaz çeşnilendiricisidir domates. İşte bu noktada kafamız karışır.

Peki bu durumda domates, salatalık meyve midir? Sebze midir?

Sözlük anlamlarına baktığımızda ise: Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde “sebze” genellikle pişirilerek yenen bitkiler ya da bunların taneleri, göveri, göverti, sebzevat, zerzevat şeklinde tanımlanmış.

Domates vb. aklımıza gelen tüm ürünlerin meyve mi sebze mi olduğunu anlamak icin çekirdeğine bakmak lazım…

Bilim insanları ise “Çekirdeği olan yiyecekler meyvedir” diyor. Eğer yediğiniz ürün çekirdekliyse meyve, yaprak ve kök bitkiyse sebzedir. Buna göre pek çoğumuzun sebze olarak isimlendirdiği salatalık, kabak, domates, hatta fasulye meyvedir. Soğan, patates, ıspanak, marul gibi yiyecekler ise sebze sınıfına girer.

Son olarak, daha bilimsel bir tanımlama ile tarifleyelim: “Meyve” bitkilerde çiçeğin döllenmesinden sonra yumurtalığın gelişmesiyle oluşan tohumları taşıyan, genellikle yenebilen organ, yemiş şeklinde tanımlanmıştır. Salatalık, domates vb.nin gelişimi de yukarıda tanımlanmış şekildedir. Bu yüzden domates bir meyvedir.

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz