Ev Yapımı Peynir: Ricotta (Taze Lor) Tarifi

Ricotta (Taze Lor), kremamsı bir kıvama sahiptir. Mis kokulu, yumuşak ve tatlı bu tamamen doğal peyniri kahvaltıda reçellerle çocuklarınıza sunabilirsiniz.

5
Evde lor peyniri nasıl yapılır? Ricotta tarifi...

Evde lor peyniri nasıl yapılır? Ricotta tarifi

Kızlarım doğduktan sonra birçok ürünü evimde imal eder oldum. İmal derken konvansiyonel bir üretimden bahsetmiyorum. Eskiden büyüklerimiz nasıl yapıyorsa, işte o geleneksel yöntemlerle…

Özellikle ikinci kızımın süt ve birden fazla gıdaya karşı alerjileri sebebiyle, 1 yaşından sonra geçtiğimiz keçi sütünün kaymağını tereyağına, tereyağından artan sudan ricotta (lor) yapımına merak sardım. Minik kızım sütte kaymak istemeyince kaymağı ayırdık ama çöpe atmadık,  biriktirdik ve tereyağı yaptık.. Tereyağından artan suda gördüğüm tortu ile ne yapabilirim diye düşünürken, en güzelinden ricotta yapabileceğimi öğrendim. Ee,  durur muyum? Ricottanın hemen yapımına geçtim. Ricottadan kalan suyla da minik kuşuma çorbalar, poğaçalar, ekmekler yapıyorum. Son derece zorlukla temin ettiğimiz halis keçi sütünün bir damlasını ziyan etmeden, birçok ürüne dönüştürmekten mutluyum.

Ricotta (Taze Lor), kremamsı bir kıvama sahiptir. Mis kokulu, yumuşak ve tatlı peyniri kahvaltıda reçellerle çocuklarınıza sunabilirsiniz. Ricotta (lor) peynirini mücverde, böreklerde, poğaçalarda ve aklınıza gelen her türlü peynir yakışan tarifte kullanabilirsiniz. Kahvaltıda çocuğunuza bir seçenek olarak bir dilim ekmek üstüne ricotta peyniri üstüne reçel ile servis ederseniz çocuklarınıza daha kolay peynir yedirebilirsiniz. Doğrusu ricotta peynirine yakışmayan tat yok..

Ev Yapımı Peynir: Ricotta (Taze Lor) Tarifi. Evinizde peynir nasıl yapılır aşamaları için tıklayınız! kesilmiş sütten peynir nasıl yapılır,peynir nasıl yapılır vikipedi,evde,kaşar neden yapılır, ekşiyen sütten peynir nasıl yapılır, peynir nasıl yapılır aşamaları,sütten nasıl peynir yapılır,pişmiş sütten peynir nasıl yapılır,peynir tuzlama nasıl yapılır,peynir suyundan tereyağı yapımı,sütten çökelek nasıl yapılır,yağlı peynir nasıl yapılır,kesilen süt nasıl peynir yapılır,kaynamış sütten peynir nasıl yapılır,süt kesiği peyniri nasıl yapılır,ekşimiş sütten peynir nasıl yapılır,yoğurt suyu ile ne yapılır,pastörize sütten peynir nasıl yapılır,isli peynir nasıl yapılır,inek sütünden peynir nasıl yapılır,yoğurttan çökelek yapımı,evde peynir nasıl yapılır video,evde kaşar peyniri nasıl yapılır. Yoğurttan peynir nasıl yapılır?

Peynir yapımının özeti sütü kestirmekten geçer. Süt, su ve katı olmak üzere iki bileşenden oluşur. Peyniri meydana getiren sütte bulunan bu katı kısımlar. Eğer sütün suyu ile katı bileşenlerini birbirlerinden ayırırsak peyniri elde ediyoruz. Bunn için ısıttığımız sütü asidik bir ürün (limon, sirke vb.) ile kestiriyoruz.. Bu şekilde sütün katı kısımları pıhtılaşırken su kısmı ayrılıyor. Katı kısım, farklı peynirler için çeştili mayalama ve olgunlaştırma işlemleri ile üretiliyor. Geride kalan suya ise ‘peynir altı’ suyu deniyor. İşte ricotta ya da lor, bu peynir altı suyunun yeniden ısıtılması suretiyle yapılıyor. Bende peynir altı suyunu evde yaptığımız tereyağından artırdığım su ile yapıyorum. Aynı sütün bir bileşeni olan bu su, ikinci kez pişirilerek üretildiği için İtalyanlar buna yeniden pişirilmiş anlamına gelen ricotta (re-cooked) ismi veriyorlar. Bizim lorun kökeni de aynen ricotta ile aynı. Ricotta denince biraz daha havalı oluyor 🙂

Peynircilerin işi biraz uzun ve peynir yapımında profesyonel ilavelere tabi. Hem zaten peynir altı suyunu ben nereden bulayım derseniz, evde yaptığınız tereyağının suyunu atmayın, ricotta yapımına saklayın. Yok ben uğraşamam derseniz, 1 litre peynir altı suyu yerine 1 litre yağlı sütü kullanın.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Ricotta (taze lor) yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler:

 • Tereyağından artırdığımız peynir altı suyu yahut bir litre yağlı süt
 • 2-3 kaşık kaşık elma sirkesi, 1 çay kaşığı tuz.
 • İnce bir tülbent ile süzgeç

Çelik bir tencereye, tereyağından ayrılan peynir altı suyu veya 1 litrelik sütü tencerenin içine dökün. İçine de bir çay kaşığı kadar tuz atın.  Çelik tencere kullanın*. 

Tencereyi ocağın üstüne koyup ateşi açın. Tam 80ºC dereceye kadar arada karıştırarak ısıtın. Yani kaynama noktasına gelmeden biraz önce tencereyi ateşten almak gerekecek. Isı ölçerim olmadığı için sütün üzerinden duman çıkmasını ve ince bir tabaka kaymak bağlamasını bekleyip, kaynamadan önce ocaktan alın. 80ºC aşarsam, tencereyi kaynama noktasından ocaktan alıyorum ve çok kısa 80ºC ılımasını bekliyorum.

Peynir yapımında ilk iş sütü ısıtmak demiştim. İkinci adım ise sütü kestirmek. Bunu da elma sirkesi ile yapın. 2 çorba kaşığı elma sirkesini süte dökün. 1-2 dakika çırpıcı telle sütü karıştırın. İlk andan itibaren sütün katı kısmı ile suyunun ayrışmaya başladığını, yani sütün kesildiğini görebilirsiniz. Ama biraz daha beklemek gerekli. Tencerenin üzerine bir mutfak bezi kapatıp bir kenarda iki saat beklemeye alın. İki saat sonra bir süzgeçin içine ince tülbenti serin ve süzgeci bir başka tencerenin içine oturtun. Tülbentin içine tenceredeki kesilmiş sütü olduğu gibi boşaltın

Bir süre suyunun süzülmesini bekledikten sonra, olarak tülbenti dört ucundan tutup çevire çevire kalan suyu da sıkarak çıkarın. İsterseniz bir gece tencerenin ağzına bir kapak kapayarak buzdolabında suyunun tamamen süzülmesini bekleyebilirsiniz. Mis gibi Ricotta hazır.

Önemli notlar: 

* Tencerenin alüminyum olmaması, yani reaktif bir maddeden yapılmamış olması, peynir yapımında çok önemli.Bakır, alüminyum vb. madenlerden yapılmış tencereler bu işlem için uygun değildir. Çünkü bu tip madenler süt ve süt ürünleri ile etkileşime girerek kimyasal maddeler salgılayabilir.

Taze Ricotta Peyniri (Lor peyniri) yapımını videoya aktardım, lor peyniri yapımının videosunu da izleyebilirsiniz.

Adım adım Taze Ricotta Peyniri (Lor) Tarifi videosu:

Bu arada ricottadan süzdüğüm suyu kesinlikle lavaboya dökmüyorum. Kalan su son derece faydalı bir su, bu suyu kek veya poğaçalarınızda, ekmek yapımında kulanabilirsiniz. Yahut nefis çorbalar yapmak için ayırabilirsiniz.

Ülkemizde hala peynir altı suyu lavabolardan kanalizasyonlara karışıyor. Oysa son derece faydalı bir ürün olan peynir altı /yayık altı suyu kurutularak gıda sektörünün kullanımına yönelik işlenebilir. En azından siz atmayın!

Afiyet olsun

Bu arada yazıda bahsettiğim evde tereyağı yapımı için hemen tıkla!


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
lor peyniri nasıl saklanır lor peyniri nasıl tüketilir lor peyniri nasıl yapılır lor peyniri nasıl yapılır oktay usta lor peyniri nasıl yapılır uzman tv lor peyniri nasıl yapılır video lor peyniri nasıl yenir lor peyniri ne zaman bozulur lor peyniri ne zaman yenir lor peyniri yapımı Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. yoğurttan lor yapımı peynir altı suyundan lor yapımı bebek için lor peyniri yapımı bozuk sütten lor peyniri nasıl yapılır lor peyniri nasıl yapılır oktay usta lor peyniri besin değeri lor peyniri faydaları lor peyniri fiyat All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

5 YORUMLAR

  • Altan Bey merhaba,
   Yorumunuz için teşekkür ederim. Amin, cümlemize kalbimizden geçtiği, kalbimiz gibi versin. Siz böyle yazınca oturdum, bir hayli şaşırdım ve merak ettim ve yazdığım metin tekrar okumaya başladım. Nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Sevgiler

 1. Harika bir tarif, ricotta peyniri tarifi ne kadar kolaymış. Elinizdeki malzemeleri ziyan etmeden kullanmanız ne kadar güzel. Bugün dünyamızda insanlar hala Açlıktan ölürken sizin tüm kaynaklarınızı ziyan etmeden tüketmeniz çok saygıya değer, tebrikler ve videolu ricotta tarifiniz için teşekkürler

 2. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. Süt konusundaki hassasiyetinizi tebrik ediyorum ancak, peynir ve altındaki su ile neden ekmek, poğaça yapıyorsunuz, hem de reçelli. Un ve unlu mamuller ile şeker ve şekerli mamullerin sakıncalarını da dikkate almak gerek.

  • İbrahim Bey merhaba,

   Yorumunuz ve uyarılarınız için teşekkür ederiz. Un ve unlu mamüller ve şekerli ürünler hakkında çok haklısınız. İştahsız ve aşırı yemek seçen minik kızım bizi bazen reçellere tatlılara mahkum bırakıyor. Kızıma sade peynir yedirmem mümkün olamıyor… Güzel başlayan bir haftasonu sabahı, çığlıklar ve gözyaşları ile bir lokma peynir yedirememk bazen çok yıpratıcı oluyor. Sevgiler,

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz