fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Bakımı Emzik Kullanımında Bu 10 Uyarıya Dikkat!

Emzik Kullanımında Bu 10 Uyarıya Dikkat!

0
Bebeklerde emzik kullanımı ve emzik seçimi bebeğinizin ağız yapısını etkiliyor

Emzik Kullanımında bunlara dikkat edin

Bebeklerde emzik kullanımı ve emzik seçimi bebeğinizin ağız yapısını etkiliyor

Emzikler, bebeklerin hem fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında hem de günlük rutinler veya uyku zamanlarında sakinleştirilip, yatıştırılmalarında sıklıkla tercih edilen ürünler. Bebek bakımının yoğun ve yorucu geçen dönemlerinde, emzik anneler için de çoğu zaman kurtarıcı olabiliyor.

Ben bebeklerimi büyütürken emzik kullanmadım. Zaman zaman emziksiz bir şekilde bebeği yatıştırmak zordu, ama emziğin ağız yapısını bozması, meme reddine sebep olması, emzik emen bebeklerin tokluk hissederek yeterince beslenmemesi, bebeklerin emziğe alışıp onsuz yapamaması gerçeğini de göz ardı edemezdim. Bu arada Hiç bir ürün anne memesinin yapısını taklit edemez. Lütfen bu iddialara inanmayın. Evet bu ve benzeri iddiaları çeşitli markalar ve kişilerden duysak da, biz size emzik ile ilgili sağlık alanında bir profesyonelin uzman bilgisini sizlere sunuyoruz.

Piyasada farklı özellikleri bulunan, farklı materyallerden üretilen, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ile öne çıkarılan pek çok emzik çeşidi bulunduğunu söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir önemli uyarılarda bulunuyor. 

Emzik kullanımının anne memesini redde, diş çürüklerine, diş diziliminde çapraşıklıklara, çene bozukluklarına ve parmak emme alışkanlığı gibi problemlere sebep olmaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktaların bilinmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir dikkat çeken konu başlıklarını 10 maddede aktarıyor.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Emzik Kullanımı

  1. Bebek anne memesini emmeye alışana kadar, emzik kullanımına başlanmamalıdır. (Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğiniz anne memesini emmeyi iyi kavrayana ve sütünüz yeterli oluncaya dek emzik konusunda beklemenizi tavsiye ediyor.)
  2. Emzik asla anne, baba ve bakıcılar da dahil olmak üzere bir başkasının ağzına sokulmamalıdır.
  3. Bebeğin emziğe alışmasını sağlamak, uykuya dalmasını kolaylaştırmak veya sağlığı için faydalı olabileceği düşüncesiyle; emzik, bal veya pekmeze batırılarak bebeğe verilmemelidir. Bebeğin ağzında şekerli bir besinle uykuya dalması ‘erken çocukluk çağı çürüğü’ denilen şiddetli çürüklerin temel sebeplerindendir.
  4. Bebeğin meyve tüketimini arttırmak ve vitamin almasını kolay hale getirmek amacıyla; hazneli emziklerin içine koyularak bebeğe verilmesi, çürük riski yüksek olan bebeklerde erken diş kaybı riskini arttırabilir. Emzikle meyve tüketimini keyif haline getiren bebeklerde, meyvelerde bulunan şeker, çürük bakterisi bulunan ağız ortamında, kaşıkla beslenmeye oranla daha uzun süre kalarak çürük riskini arttırır.
  5. Emzik seçimi yapılırken, kesinlikle Bisfenol-A (BPA) içermeyen emzikler tercih edilmelidir. Özellikle, üreme sağlığına olan zararlı etkilerinden dolayı bebekler için üretilen ürünlerde BPA kullanımı pek çok ülkede yasaklanmıştır.
  6. Ağız yapısına uyumlu olarak üretildiği iddia edilen ortodontik emzikler, çene gelişimini ve diş dizilimini daha az etkileyeceği iddiasıyla piyasaya sürülmüş, annenin meme ucunu taklit ettiği iddia edilen emziklerdir. Ebeveynler için yeni bir alternatif olarak değerlendirilebilir ancak klasik emziklerin ağız yapısında sebep olduğu bozuklukları önleyebileceğini söylemek doğru değildir. Bu emzikler, sadece önerilen kullanım süreleri dahilinde tercih edilebilir. Hiç bir ürün anne memesinin yapısını taklit edemez.
  7. Ağızdan düşerek yeniden ağza alınan veya doğru şekilde ve sıklıkta temizlenmeyen emzik yüzeylerindeki bakteri, mikroorganizma tutulumu; ağızda mantar gibi lokal enfeksiyonlara, mide bağırsak sisteminde ciddi hastalıklara sebep olabilir. Emziklerin temizlenmesi için özel olarak üretilen sterilizatörler kullanılabileceği gibi; iki günde bir 5 dakika kaynatılması da yeterli olacaktır.
  8. Lateks emzikler hem lateks alerjisi riskinden dolayı hem de bakteri tutulumu diğer materyallerden yapılan emziklere göre daha yüksek olduğu için tercih edilmemelidir.
  9. Emziğin 12 aylık dönemi aşan kullanımı akut orta kulak iltihabı riskini arttırabilir.
  10. Emzik kullanımına, süt köpek dişlerinin çıkmaya başladığı, bebeklerin ortalama 18 aylık dönemlerinde son verilmelidir. Uzun dönemli emzik kullanımı, çenelerin gelişiminde ve diş diziliminde ciddi bozukluklara sebep olabilir.

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Göğüs ucu yarasına Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremi ve ğüs ucu yarasına Mumsy Natural Göğüs Ucu Temizlik Losyonu iyi gelir

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz