Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 18. hafta

0

Hamilelikte 18. hafta hafta gebelik

(17+0 – 17+6 günler)

18 haftalık bebek üçboyutlu görüntüsü
18 haftalık bebek üçboyutlu görüntüsü

Bebeğinizin boyu yaklaşık 14.2 cm.’ye, kilosu ise 250 grama ulaştı. Bebeğinizin kaşları çıktı ve kirpikleri de uzamaya devam ediyor. Rahat uyuyabilmek için kendisine en uygun pozisyonu arıyor. Artık parmaklarını açıp kapatabilir. Bu hareketleri ultrasonda rahatlıkla görüntülenebilir. Akciğerlerinde hava kesecikleri yani alveoller oluşmaya başladı.

Kızınızın rahmi ve fallop tüpleri oluştu, yahut oğlunuzun cinsel organları artık gözle görünür, ultrasonla tespit edilebilir oldu.

Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz artık rahatlıkla fark edilebilir. Vajinal akıntınızda artış olabilir. Bebeğinizin hareketlerini bir kelebeğin kanat çırpışı gibi hissedebilirsiniz. Hala hissetmiyorsanız sakın endişe etmeyin, yakında başlayacaktır.

Kendinizi aç mı hissediyorsunuz. Bu dönemde iştahınız açılmaya başladı. Kızartmalar, tatlılar yerine bebeğiniz ve kendiniz için sağlıklı seçimler yapmayı deneyin.

Gebeliğin 18. haftasında bebeğin bacaklarında ve iç kulağında kemikleşme başlar, bu demek oluyor ki bebeğiniz kalsiyum depolamaya başladı. Bebeğinizin kemikleri yeterince sertleşmediği için kalsiyum almanız çok önemli. Alacağınız kalsiyum miktarı bebeğinizin kemiklerinin güçlü olmasını da sağlayacaktır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumun iyi kaynaklarıdır.

İkinci 3 aylık dönemde kalbe dair sistemlerinizde değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde ani tansiyon düşüşleri yaşayabilirsiniz. Bu da

18 haftalık ultrason görüntüsü
18 haftalık ultrason görüntüsü

denge kayıplarına ve düşme riskine yol açabilir. Oturduğunuz veya yattığınız yerden aniden kalkmayın. Bu dengenizi bozabilir, başınızın dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle hareket ederken, dışarıda yürürken dikkatli olmanız gerekir. Kaygan zeminlerden uzak durun, rahat ayakkabılar giyin, çok sevdiğiniz topuklu ayakkabılarınızı rafa kaldırın.

Tüp bebek yöntemiyle gebe kaldıysanız, doğuştan kalp hastalığınız varsa ya da tip 1 diyabet hastasıysanız 18-20. haftalar arası fetal ekokardiyografi taraması yaptırmayı unutmayın. Test sonucunda bebeğinizde oluşabilecek kalp sorunlarının erken tanısı sağlanabiliyor.

Bu ikinci 3 aylık dönemde ikinci düzey ultrasonla bebeğinizde bir doğumsal anomali tespiti, plasenta  kontrolü yapılır. Bu esnada ultrasonda, küçük hanım-beyefendinin parmağını emmeye başladığını görebilirsiniz 🙂

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 18 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 18 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 18 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 18 Haftalık Gebelik gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz