Engellemeyin, cesaretlendirin: Çocuklarınıza “Düşeceksin” demeyin!

0
Bebeğiniz adım adım gelişir, ellerini tanımakla başlar, boyun, karın ve sırt kaslarını geliştirir, dirseklerinde doğrulmayla devam eder, oturur, emekler, sıralar yürür. Bebeğiniz bir önceki aşamayı geçmeden bir sonraki aşamaya geçemez, tedbiren aldığınız kimi zaman gereksiz bir önlem bebeğinizin gelişimini yavaşlatabilir. Lütfen bebeğinizi korumak için gelişimini engelleyici önlemler almayın. Bebeğinizi destekleyin, cesaretlendirin.Oturma Becerisi Ne Zaman Gelişir, Bebeğiniz dördüncü ayda oturmaya hazır, bebekler ne zaman oturabilir uzman tv, bebekler ne zaman emekler, bebekler ne zaman diş çıkarır, bebekler ne zaman oturtulmalı, bebekler ne zaman yürür, bebekler 5 aylıkken neler yapar, bebekler ne zaman oturur uzman tv, bebekler kaç aylıkken oturmaya başlar,bebekler ne zaman oturtulmalı,bebekler ne zamadan sonra kendi kendine oturabilir,dört aylık bebek oturtulmaz diyenler, bebekler ne zaman oturur,bebekler nezaman desteksiz oturur,Bebişlerin oto koltuğuna oturma zamanı,bebek ne zaman oturtulur,kızlar bebeklerimiz ne zaman oturabilecek,Yeni Doğmuş Bebekler Ne Zaman Desteksiz Oturabilir,Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Bebek gelişimi 4 - 7. aylar,Bebekler ne zaman destekli oturmaya başlar,Bebeklerde fiziksel gelişim,Bebekler ne zaman destekli oturmaya başlar,bebekler ne zaman diş çıkarır,bebekler ne zaman emekler, bebekler ne zaman diş çıkarır,bebekler ne zaman oturtulmalı,bebeğim ne zaman oturacak,4 aylık bebeğin gelişimi,Çocuğunuz Ne Zaman Yürüyecek,Bebekler ne zaman oturmaya başlar,Bebeginiz hangi ayda hangi degisimleri gösterir,Bebekler ne zaman oturmaya başlar,Bebeklerin oturmaya başlamaları, bebekler ne zaman oturabilir uzman tv, bebekler ne zaman emekler, bebekler ne zaman diş çıkarır, bebekler ne zaman oturtulmalı, bebekler ne zaman yürür, bebekler 5 aylıkken neler yapar, bebekler ne zaman oturur uzman tv, bebekler kaç aylıkken oturmaya başlar,Bebek ne zaman oturur, ne zaman oturtulmalı, bebek gelişimi, bebeklerin fiziksel gelişimi

Bebeğinizi her sözünüzün başında “Düşeceksin!” diyerek engellemeyin, cesaretlendirin… Çocuklarınıza kaygılarınızı aktarmayın! Çocuğunuzun merakını, girişimciliğini ve birey olma içgüdüsünü engellemeyin.

Bebeğinizi engellemeyin, cesaretlendirin..

Haftasonları çoğunlukla, eşim, ben ve kızım Moda’daki çocuk parklarına gidiyoruz. Yaşadığımız şehir İstanbul, semtimiz Moda’da Türkler dışında farklı milletlerden insanlar birarada yaşıyor, yaşayabiliyor. Bu karma topluluk içerisinde farklı mükemmeliyetçi anne baba tutumu aşırı koruyucu anne baba tutumu aşırı koruyucu anne baba tutumu nedir aşırı koruyucu anne baba tutumu ile ilgili hikayeler otoriter ve reddedici anne baba tutumları aşırı koruyucu anne baba tutumu örnek aşırı koruyucu anne baba tutumu tiyatro mükemmeliyetçi anne baba tutumu örnekmilletlerin ve çocuklarının kendi aralarındaki iletişimini de gözleme şansımız oluyor. Her milletten çocuk ve ebeveyn birarada vakit geçiriyoruz.

Anlatacak çok şey olmasına karşın, benim en çok dikkati çeken konu ile başlayayım istiyorum. Parkta en çok duyduğum kelime Türk’lerden geliyor : “Düşeceksin”..

Ebeveyn:  çocuğunun kaydırağa hamlesiyle başlayarak:  “merdivenler..!  evladım düşeceksinnnn” diye başlıyor bağırmaya..

merdivenleri tırmanıp da çocuk yukarıya çıktığında diğer çocukları da ezme pahasına hamle yapıp, çocukları sağa sola fırlatarak üst basamaklara tırmanıp tekrarlıyor defalarca

“Düşeceksinnnnnn”

çocuk şanslıysa kurtulup kaydırağa oturuyor, anne baba anneanne dede can hıraç bağırıyor

“Düşeceksinnnn evladım yapmmmaaaa”..

ve evet bu noktada çocuk ebeveynin elinden kurtulursa, hopp… bir güzel kayıyor. Ve sonunda düşmüyor biliyor musunuz? düşmüyor..! Çocuklarımız ebeveynlerinin kaygıyla tekrarladığı “düşeceksin” uyarısına rağmen çok güzel kayıyor, hopluyor, zıplıyor. Emeklerken bile.. 🙂

Çocuğunuzun merakı, girişimciliği ve birey olma içgüdüsünü engellemeyin. Kaygılarınızı yenin ve çocuğunuza müsade edin. cesaretlendirmek,bebek gelişimi,bebeği teşvik etmek,bebeği cesaretlendirmek,aşırı korumacı ebeveyn koruyucu ebeveyn bebeği desteklemek çocuğu desteklemek çocuğa destek olmak

Çocuğunuzun  merakı, girişimciliği ve birey olma içgüdüsünü engellemeyin. Kaygılarınızı yenin ve çocuğunuza müsade edin. 

Kızımı kaydırağın altında beklerken kalbim göğsümü heyecandan parçalarken dikkatini dağıtmadan en fazla önüne bakması, yaptığına odaklanması için uyarıyorum.

Mira 15 aylıktı ve daha yeni yürümeye başlamıştı. Mira 15 aylıkken kaydıraktan kaymak için çabaladığı ama kendini öne atamadığı anlarda, usulca poposuna uzanıp onu ileri ittim. Şimdi Mira diğerlerinden görüp tuhaf şekillerde kaymaya çalışıyor, 26 aylık oldu 2 gün önce ve ben hala düşeceksin diye bağırmıyorum, aşağıda stres halinde onu bekliyor, izliyorum. Bazen korkup yapamam ben diyor.. yeni alışkanlığı…ya da şımardığından sadece..”yaparsın, bir dene”.. dedikten sonra teşvik ediyorum ve başardığında o saçma dansımı yapıyorum ve sonunda eğleniyoruz. Onun cesareti benim komik hallere bürünmeme dönüştü.. 😀

Değerli arkadaşlar.. Çocuklarınız birşeyi yapmaya niyetlenip denediğinde, cesaret gösterdiği noktadan itibaren böyle olumsuz bildirimlere, uyarılara maruz bırakılırsa, bir süre sonra size yapamam.. başaramam diyecek ve denemeyi bırakacak. Sizde bu durumu çözmek için ileri çözümler arayacak, psikologa danışma ihtiyacına düşeceksiniz. Sizin aşıladığınız kaygılar çocuğunuzun beynini yönetecek. Meleğinizin beyni minik bedenini korumak için birçok denemeden vazgeçmeye başlayacak. Korkular beynini yönetecek ve siz o korkuları silmek için daha fazla çaba harcayacaksınız..

Bebeğinizi engellemeyin, cesaretlendirin.. çocuk özgüven cocuklarda ozguven çocuğun özgüvenini geliştirmek için çocukta özgüven çocukta özgüven gelişimi çoçuklarda özgüven geliştirme çocuklara özgüven nasıl kazandırılır çocuğa özgüven nasıl kazandırılır çocuğun özgüveni nasıl geliştirilir çocuğun özgüveni nasıl gelişir çoçuklarda özgüven nasıl gelişir çoçuklarda özgüven nasıl sağlanır çocuğa kendine özgüven nasıl kazandırılır 5 yaşındaki çocuga özgüven nasıl kazandırılır çocuğumun özgüvenini nasıl geliştirebilirim çocuğa özgüven nasıl verilir çocuğun özgüven kazanması cocukta ozguven bebeklerde özgüven gelişimi bebeklerde özgüven nasıl kazanılır çoçukta özgüven nasıl gelişir cocuga ozguven nasil kazandirilir çocuğa özgüven nasıl kazandırabilirim çocuğa özgüven kazandırma çocuğa özgüven kazandırma yolları cocuklarda özgüven eksikligi çocuğuma nasıl özgüven kazandırabilirim çocuğun kendine güveni nasıl sağlanır çocuklarda özgüven eksikliği cocuklarda ozguven eksikligi özgüvenli çocuk özgüvenli çocuk yetiştirmek çocuğun çocuk kişisel gelişim özgüven nasıl gelişir çoçuk yetiştirmek çoçuk yetiştirmenin kuralları çocuğu iyi yetiştirmek çoçuk yetiştirmenin altın kuralları cocuk yetistirmek cocuk yetistirme çoçuk yetiştirme usulleri çocuk yetiştirmek özgüvenli çocuğu nasıl yetiştirmeli ozguven nasil arttirilir özgüven geliştirme iyi bir çoçuk nasıl yetiştirilir özgüven nasıl arttırılır korkak çocuğa nasıl davranmalı özgüven geliştirme yolları başarılı çoçuk nasıl olur çocuk nasıl eğitilir çocuğu doğru yetiştirmek özgüven sorunu özgüven eksikliği neden olur basarili cocuk kendine güven nasıl artar özgüveni geliştirme yolları  özgüven nasıl artar özgüven nasıl kazanılır iyi çoçuk nasıl yetiştirilir duygusal cocuk nasıl özgüven sahibi olabilirim doğru çocuk doğan cüceloğlu çocuğum ders çalışmıyor 4 yaş çocuğu nasıl eğitilir 4 yaş erkek çocuğu nasıl eğitilir psikoloji düzeltmek için neler yapılmalı erkek çocuk yetiştirme kendine güven nasıl kazanılır otokontrol nasıl geliştirilir özgüven eksikliğinin sebepleri özgüvenli erkek bebek büyütmenin püf noktaları sorumluluk duygusu nasıl gelişir çocuk nasıl yetiştirilmeli obezite sorunu babasını kaybeden çocuğa nasıl davranılmalı kendine güvenmenin yolları çocuk iletişim çocuğuma kendini savunmasını nasıl öğretebilirim özgüven eksikliği belirtileri kendine güveni olmayan erkek çocuk kuralları reyhan ateş yücel cocuk nasil yetistirilir kendine güvenen çocuklar yetiştirmek kendine özgüven testi çocuk yetiştirme kitap ozguvenli olmak icin ne yapmaliyim egosu yüksek erkek davranışları kendine güvenmeyen erkek erkek çocuğu yetiştirmek özgüven eğitimi ozguven eksikligi nasil yenilir özgüveni yerine getirme yolları özgüven geliştirme testi

Ebeveynin aşırı korumacı tavrı ve bebek gelişimi

Ailenin aşırı korumacı olması, bebeğe/çocuğa fırsat verilmemesi gibi basit nedenler bebeğin birçok yeteneğinin gelişmesinde gecikmeye neden olabilir.

Kaydırağın altında durun arkadaşlar bu kadar yakın markaj hem çocuğunuzu hem de diğer çocukları sakatlar.. Düşeceksin diye dırdır etmeniz, hem çocuğunuzu hem de benim gibi buna katılmayanları sıkar..

Cuma’nın ışıldayan sloganı:

Merak bilginin, girişimcilik canlılığın, bireysellik ise bilgeliğin kaynağıdır. Bir çocuğun yaşamındaki tüm riskleri kaldırırsanız, o çocuğun yaşamındaki tüm canlılığı da kaldırmış olursunuz.. 

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz