Evde çamaşır kurutmayın!

0

Evde çamaşır kurutmayın!

Evde çamaşır kurutmayın!   Makinadan yeni çıkmış ve mis gibi kokan çamaşırlarınızı balkonda kurutmaktansa salona çamaşırlık koymayı tercih edebilirsiniz. Ancak bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor musunuz?

Makinadan yeni çıkmış ve mis gibi kokan çamaşırlarınızı balkonda kurutmaktansa salona çamaşırlık koymayı tercih edebilirsiniz. Ancak bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor musunuz?

Amerikalı bilim adamları Washington Seattle Üniversitesi çevre kirliliği uzmanlarıyla birlikte geniş çaplı bir araştırma yürüttü. Çamaşır makinasından çıkan çamaşırların kurudukları alandaki buharlaşma oranını ölçtüler. Yaptıkları ölçümlerde, parfümlü ürünlerle yıkanmış eşyaların kurutulduğu alanlarda havanın kansere bile sebep olabilecek derecede zararlı kimyasallar içerdiğini gözlemlediler. Ayrıca temizlik maddelerinin yanısıra, oda kokuları, losyonlar, çamaşır yumuşatıcılar vb. parfümlü ürünlerin kullanıldığı ortamlarda zehir saçtıkları tespit edildi. Belirlenen kimyasallar arasında 7 ölümcül hava kirletici madde ve 25 zararlı madde tespit ettiler. Bu maddelerden 2 tanesi, asetaldehit ve benzen, kanserojen maddeler arasında bulunuyor. Çamaşırlar nefes aldığımız ortamlarda kurutulduğunda bu kimyasalları içimize çekiyoruz. Bu nedenle uzmanlar özel kurutucular ve klasik balkonda kurutma yönteminin benimsenmesi gerektiğini vurguluyor.

*Benim naçizane önerim, parfümsüz, doğal malzemelerden üretilmiş temizlik ürünleri kullanmanız, oda spreyleri, losyonları gibi maddelerden kendinizi ve çocuklarını uzak tutmanız. Sonuçta evinizde solumadığınız bu ürünler evinizin dışında da sağlığınız için bir tehdit.

Araştırma hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sevgiler

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz