Portakal bebeklere ne zaman verilir?

0
Portakal bebeklere ne zaman verilir?

Portakal bebeklere ne zaman verilir?

Portakal bebeklere ne zaman verilir? sorusu ilk bakışta garip bir soru gibi görünebilir. Neden özellikle portakaldan bahsediyoruz? Portakalı bebeğinize yedirebileceğiniz diğer meyvelerden farklı kılan nedir?

Meyveleri karşılaştırdığımızda, portakal diğer meyvelerden pek çok yönden farklı. Muz, armut veya kavunun aksine portakal, etli, lifli ve narenciye meyvesidir. Bu faktörler, bebeğinizi ilk kez ne zaman ve nasıl beslemeniz gerektiği konusunda bir fark yaratır.

Turunçgillerin bebeklere tattırılması için önerilen en yaygın yaş yaklaşık 12. aydır. Portakalı tattırmadan önce bebeğinizin 12 aylık ve daha büyük olduğundan ve yiyecekleri başarıyla çiğnediğinden emin olun. Çocuk doktorları artık alerjileri önlemek için çocuğun yiyeceklere maruz kalmasının geciktirilmesini önermese de – aslında, bazı yiyecekleri daha erken yemenin bazı reaksiyonları önlemeye yardımcı olabileceği görülüyor – portakal ve diğer narenciye ile ilgili sorun sadece olası alerjiler değil, aynı zamanda ortaya çıkan reaksiyondur. Bebeklerde portakalın asidik olması ve her bir diliminde kolay çiğnenemeyen zar bulunması boğulma riski doğurabilir.

Bebeğinize portakal tattırmadan önce akılda tutulması gereken bazı noktalar:

Portakal asidiktir

Narenciye meyveleri asidiktir, yani meyve metabolize edildiğinde asit üretir. Yetişkinlerin mideleri bir portakalın asitliğini kaldırabilirken, bebeklerin mideleri çok daha hassastır ve asit düzeyine iyi tepki vermeyebilir.

Bebeklere çok erken portakal verilirse, asitlik bazı durumlarda pişik ve ağız çevresinde kızarıklığa neden olabilir. Bu mutlaka bebeğinizin meyveye alerjisi olduğu anlamına gelmez. Bu sadece asitliğe karşı bir cilt reaksiyonudur.

Çocuğunuzun reflü ile ilgili sorunları varsa, asitlik ayrıca mide rahatsızlığına neden olabilir veya asidik reflü semptomlarını artırabilir.

Çoğu ebeveynlik kararında olduğu gibi, burada da sağduyunuzu kullanmak en iyisidir. Sizde veya yakın ailenizin diğer üyelerinde gıda alerjisi var mı? Çocuğunuz rutin olarak reflü sorunu yaşıyor mu? 2 aylık bir bebeğe büyük bir kepçe etli portakal vermeyi düşünüyor musunuz? Bu durumda çocuğunuza asitli meyveler vermek için biraz daha beklemek akıllıca olacaktır.

Öte yandan, çocuğunuz yaklaşık 12 aylıksa ve alerjisi olduğundan şüphelenmek için hiçbir nedeniniz yoksa, devam edin ve portakalı tattırın ve miniğinizden beğenileri toplayın.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Portakalın zarı

Bebeklere portakal yedirmenin en zor kısımlarından biri, portakalın dilimlerini bir arada tutan şeffaf zardır. Bunları yetişkinlerin bile kemirmesi zor olabilir.

Her bölümü küçük parçalara ayırmayı veya zarı kendiniz soymayı deneyebilirsiniz. Evdeki işler boyunuzu aştığı anlarda zar soyma ile ilgilenmeyenler için, konserve mandalina portakallar hem küçüktür hem de daha ince zarlara sahiptir. Konserve kullanımına karşı değilseniz denemeye değer..

Diğer C Vitamini Kaynakları

Sırf portakal yemediği için bebeğinizin yeterince C vitamini almayacağından endişelenmenize gerek yok. Bebeklerin günde sadece 35 mg C vitaminine ihtiyacı vardır. Bunu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi bebek dostu meyve ve sebzeden alabilirsiniz:

 • tatlı patates
 • karpuz
 • çilekler
 • bezelye
 • papaya
 • lahana

Bebeğinize Portakal Nasıl Tattırılır?

Portakalları yavaş ve küçük miktarlarda tattırın. Günde birkaç çay kaşığı, ilk denemeler için iyi bir başlangıç olabilir.

Portakal tattırmaya başladıktan sonraki iki ila üç gün boyunca herhangi bir reaksiyon var mı gözlemleyin. Ağız çevresinde kızarıklık olup olmadığına bakın ve bebek bezi döküntüsü, pişik geliştirip geliştirmediklerini takip edin. Bebek bezi döküntüleri elbette narenciye ile ilgisiz olabilir, ancak ikisinin ilişkili olması durumunda dikkat etmek önemlidir. Çocuğunuzda ürtiker, şişme, kusma, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk varsa acilen tıbbi yardım alın.

Portakal parçalarının çok küçük parçalara ayrıldığından emin olun (örneğin, bir kuruştan daha küçük.) Ve yemek yerken daima bebeğinizin yanında kalın.

Çocuğunuzun yutkunmasını zorlaştırabilecek zara ve çekirdeklere dikkat edin ve çıkarın.

mumsy natural doğal balm stick BOO BOO stick herşeyin en doğalını tercih ettiğimiz çocuklarımızın günlük olarak kuruyan dudakları, sinek ısırıkları, minik sıyrıklar ve çizikleri için...

Bebeklere Portakal Servis Etmenin Yolları

Portakal dilimlerinin ötesine geçmeye hazır olduğunuzda, portakalları bebeğinizin yemeklerine dahil etmenin birkaç yolu daha var:

 • portakallı buz topları/dondurmanları (bu donmuş portakal suyu veya püre portakal ve yoğurt karışımı olabilir)
 • portakal suyu ve havuç (bu fikir birçok kişiye iğrenç geliyor olabilir ama nedense portakallar havuçta özel bir tad ortaya çıkarıyor, deneyin…)
 • portakallı tatlılar
 • portakallı tavuk
 • portakallı kereviz
 • portakallı enginar… nam nam…

Çocuğunuza yeni yiyecekler sunmak, ebeveynliğin ilk yılının en büyük zevklerinden biridir. Sadece bazen küçük çocuğunuzun güvenli bir şekilde tadını çıkarabilmesi için birkaç ekstra önlem ihtiyaç olabilir…

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz