Hamilelikte ilk belirtiler

Erken Hamilelik Belirtileri: Erken hamilelikte Lekelenmeler ve yerleşme ağrıları, adet gecikmesi, memelerde dolgunluk ve hassasiyet, yorgunluk

0
Erken Hamilelik Belirtileri: Erken hamilelikte Lekelenmeler ve yerleşme ağrıları, adet gecikmesi, memelerde dolgunluk ve hassasiyet, yorgunluk

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin kesin tek bir yolu var. O da hamilelik testi yaptırmak. Ancak hamilelik olasılığının varlığını gösteren erken hamilelik belirtileri var.

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk haftalarında Lekelenmeler ve Kramplar

Hamile kaldıktan sonra döllenmiş yumurta (embriyo) rahim duvarına yerleşir. Bu durum hamileliğin en erken ortaya çıkabilecek belirtilerinden birine neden olabilir: lekelenme ve bazen de kramp. Buna yerleşme kanaması denir. Yumurta döllendikten 6 ila 12 gün sonra herhangi bir yerde yerleşerek büyümeye devam eder

Kramplar regl döneminde yaşanan krampları andırır, bu yüzden bazı kadınlar kramp olduğunda bunun regl döneminin başlangıcındaki kanamaya dair bir kramp sanırlar ve yanılırlar. Yaşanan bu kanama ve kramplar önemsizdir. 

Yerleşme kanaması halk arasında üstüne görme olarak adlandırılmakla birlikte kanama bir adet kanaması gibi yoğun ve açık renkli bir kırmızı değildir. Çamaşırınızda sürünme şeklinde ve kahverengi renkte görülür.

[Makale Önerisi: Hamileliğin ilk döneminde yaşanan kramplar hakkında daha fazla bilgi için: Hamileliğin ilk haftalarındaki ağrılar: Yerleşme Krampları ]

Beyaz Vajinal Akıntı

Hamilelik belirtileri arasında vajinadan beyaz, süt kıvamında bir akıntı geldiği de görülebilir. Bu durum, doğumdan hemen sonra başlayacak vajina duvarlarının kalınlaşmasıyla ilgilidir. Vajinayı kaplayan hücrelerin çoğalması akıntıya neden olmaktadır.

Hamilelik boyunca devam edebilen bu akıntı, genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak akıntı ile beraber yanma, kaşıntı hissi veya kötü bir koku varsa bir doktora görünün ve mantar ya da bakteriyel bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol ettirin. Bu dönemde kişisel bakımınıza çok önem vermelisiniz. Cinsel bölgenizi sabun ile yıkamaktan kaçınmalısınız.

Memelerde hassasiyet ve dolgunluk hissi

Memelerde meydana gelen değişiklikler ve hassasiyet de hamileliğin erken işaretlerinden birisidir. Bir kadının hormon düzeyi gebe kaldıktan sonra hızla değişiklik gösterir. Bu değişiklikler nedeniyle, göğüsler bir veya iki hafta sonra şişebilir, ağrı veya batma hissi oluşabilir. Veya kişi göğüslerini daha ağır veya daha dolgun hissedebilir veya dokunmaya karşı hassas olabilirler. Areola adı verilen meme uçlarının etrafındaki alan da koyulaşabilir.

Yorgunluk

Aşırı yorgunluk hissi hamilelikte normaldir ve erken başlayabilmektedir. Bir kadın hamile kaldıktan bir hafta sonra alışılmadık bir şekilde kendini yorgun hissedebilir.

Hamilelerin aşırı yorgun hissetmesinin sebebi nedir?

Bu durum genellikle progesteron adı verilen bebeğin anne karnında tutunması ve hamileliğin devam etmesi için salgılanan hormonun yüksek oranda salgılanması ilgilidir. Aşırı yorgunluk durumuna düşük kan şekeri, düşük kan basıncı ve kan üretimindeki artış gibi diğer faktörler de katkıda bulunur.

Eğer yorgunluk hamilelikle ilgiliyse, kişinin bol bol dinlenmesi önemlidir. Protein ve demir yönünden zengin besinler yemek durumun dengelenmesine yardımcı olabilir.

Hamilelik Belirtileri | Sabah Bulantısı

Mide Bulantısı ve Kusma (Sabah Hastalığı)

Sabah bulantısı, hamileliğin filmlere konu olan en ünlü bir belirtisidir. Fakat her hamile kadında görülmez.

Sabah bulantısının kesin ve net bir nedeni bilinmemekle beraber, gebelik hormonları bu belirtinin oluşmasına muhtemel bir katkıda bulunur. Hamilelikteki bulantı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir, ancak bulantı daha çok sabah saatlerinde olur. 

Bazı kadınlar hamile kaldıklarında belli yiyecekleri çok ister yahut bu yiyeceklere, görüntülerine ve kokularına katlanamazlar. Bu da hamileliğe bağlı hormonal değişikliklerle ilgilidir. Hormonal değişimin etkisi o kadar güçlü olabilir ki, kişi en sevdiği yemeği düşününce bile midesi bulanmaya başlayabilir. 

Mide bulantısı, aşırı yemek isteği ve isteksizliğinin tüm hamilelik boyunca sürmesi olasıdır. Neyse ki, belirtiler birçok kadın için hamileliğinin 13. veya 14. haftasında azalmaktadır.

Midede Yanma ve Reflü Belirtileri

Birçok anne erken hamilelik belirtisi olarak mide yanmasını ve reflü belirtilerini farketmezler. Hamilelikte reflü de progesteron hormonunun salgılanmasından kaynaklanır. Bu yanma hissi özellikle yemekelerden sonra uzandığınızda artar. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde reflüden kaynaklı şikayetleriniz artabilir, bu sebeple yemeklerden hemen sonra oturur veya ayakta vakit geçirmenizi öneririm.

Regl (Adet) Gecikmesi

Hamileliğin en belirgin erken belirtisi – ve çoğu kadını hamilelik testi yaptırmaya iten – geciken regl dönemidir. Ancak geciken ve atlanan regl dönemlerinin hepsi hamilelikten kaynaklanmaz. 

Ayrıca, kadınlar hamilelik sırasında bir miktar kanama yaşayabilir. Hamileyseniz, doktorunuza kanama konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini sorun. Örneğin, ‘kanama ne zaman normaldir ve ne zaman acil durum belirtisi olur’ bunun öğrenin. 

Hamileliğin haricinde regl döneminin gecikmesi ve atlamasının başka nedenleri olabilir. Çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olabilirsiniz. Hormonal problemler, yorgunluk veya stres diğer olasılıklardır. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı almayı bıraktıklarında regl dönemlerinde gecikme olabilmektedir. Ancak regl dönemi gecikmiş ve hamilelik bir ihtimal ise hamilelik testi ile kesin sonucu öğrenebilirsiniz. 

Sık sık idrara çıkmak

Birçok kadın için sık idrara çıkma durumu hamileliğin 6. ya da 8. haftası civarında başlar. Buna idrar yolu enfeksiyonu, diyabet veya idrar söktürücü kullanımı neden olmuş olabilir, ama eğer hamile iseniz bu muhtemelen hormonal seviyesinden kaynaklanmaktadır.

Kabızlık

Hamilelik sırasında, progesteron hormonunun yüksek seviyeye ulaşması kabızlığa neden olabilir. Çünkü progesteron hormonu yiyeceklerin bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olur. Bu sorunu gidermek için bol su için, egzersiz yapın ve bol miktarda lifli gıdalar tüketin.

Duygu durumu değişiklikleri

Hamilelik belirtilerinden ruhsal değişim ve duygusal dalgalanmalar özellikle ilk 3 aylık dönemde sık sık görülür ve hormonal seviyedeki değişikliklerlerden kaynaklanır.

Baş Ağrısı ve Sırt/Bel Ağrısı

Birçok hamile kadın, sık sık hafif baş ağrısından şikayet eder. Bununla beraer bazılarında sırt/bel ağrısı görülebilir.

Baş Dönmesi ve Bayılma

Bu durum, genişleyen kan damarları, düşük kan basıncı ve düşük kan şekeri ile ilişkili olabilir.

Hamile bir kadın bu belirtilerin tümünü veya sadece bir ya da ikisini yaşayabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri sizin için rahatsız edici hale gelirse, doktorunuzla konuşun, böylece üstesinden gelebilmek için bir plan yapabilirsiniz.

Vücut Isısında Artış

Hamile kadınların vücut ısısında artış olur. Özellikle doğurgan olduğu günleri tespit amacıyla özel kitler kullanan anneler hamilelikte vücut ısısının artışını daha kolay tespit edebilir.

Doğum Öncesi Hazırlıkların için Bebek Hazırlıkları yazıma göz at:

Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebeğinizi beklerken yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz. 2. bebek hazırlıkları 6 ay bebek kınası hazırlıkları 6 aylık bebek kınası hazırlıkları anne bebek hazırlıkları baby shower hazırlıkları baby shower hazırlıkları nasıl olmalı baby shower hazırlığı bebek beklerken hazırlıklar bebek bekleyen annelerin hazırlıkları bebek bekleyenlerin hazırlıkları bebek doğum günü hazırlıkları bebek doğum günü partisi hazırlıkları bebek doğum hazırlıkları bebek doğum hazırlığı bebek doğumgünü hazırlıkları bebek eşya hazırlıkları bebek hastane hazırlıkları bebek hastane hazırlığı bebek hazırlıkları bebek hazırlıkları 2015 bebek hazırlıkları 2016 bebek hazırlıkları 2017 bebek hazırlıkları bebek için gereken eşyalar bebek hazırlıkları blog bebek hazırlıkları blogları bebek hazırlıkları dikiş bebek hazırlıkları elişi bebek hazırlıkları eminönü bebek hazırlıkları facebook bebek hazırlıkları instagram bebek hazırlıkları kadınlar kulübü bebek hazırlıkları kendin yap bebek hazırlıkları kk bebek hazırlıkları liste bebek hazırlıkları listesi bebek hazırlıkları nasıl yapılır bebek hazırlıkları ne zaman başlamalı bebek hazırlıkları ne zaman bitmeli bebek hazırlıkları ne zaman yapılmalı bebek hazırlıkları neler bebek hazırlıkları neler alınmalı bebek hazırlıkları neler yapılır bebek hazırlıkları nelerdir bebek hazırlıkları oyunları bebek hazırlıkları oyunu bebek hazırlıkları pinterest bebek hazırlıkları süslemeler bebek hazırlıkları süsleri bebek hazırlıkları yapanlar bebek hazırlıkları örgü bebek hazırlıklarına ne zaman başlanmalı bebek hazırlığı blog bebek hazırlığı blogları bebek hazırlığı instagram bebek hazırlığı türkçe blog bebek hazırlığı yapanlar bebek için doğum günü hazırlıkları bebek için hastane hazırlıkları bebek için hazırlıklar bebek için hazırlıklar listesi bebek için hazırlıklar nelerdir bebek karşılama hazırlıkları bebek kuranı hazırlıkları bebek kına hazırlıkları bebek kınası hazırlıkları bebek kırk mevlüdü hazırlıkları bebek kırkı hazırlıkları bebek kıyafet hazırlıkları bebek mevlidi hazirliklari bebek mevlüdü hazırlıkları bebek mevlüdü hazırlıkları blog bebek mevlüdü hazırlıkları fiyatları bebek mevlüdü hazırlıkları neler bebek mevlüdü hazırlığı bebek mevlüt hazırlıkları eminönü bebek mevlüt hazırlığı bebek odası hazırlıkları bebek odası hazırlıkları blog bebek odası hazırlıkları ne zaman başlamalı bebek odası hazırlıklarına ne zaman başlanmalı bebek odası hazırlığı blog bebek odası hazırlığı uygun zaman bebek odası hazırlığı video bebek partisi hazırlıkları bebek sünnet hazırlıkları bebek süs hazırlıkları bebek tatil hazırlıkları bebek uyku hazırlığı oyunu bebek yapma hazırlığı bebek çanta hazırlığı bebek çantası hazırlıkları bebek çantası hazırlığı bebek ıcın hazırlıklar bebek şekeri hazırlıkları bebekler için hazırlıklar bebeğin doğum hazırlıkları değişik bebek hazırlıkları doğacak bebek hazırlıkları doğum hazırlıkları bebek için erkek bebek doğum hazırlıkları erkek bebek hazırlıkları erkek bebek mevlüdü hazırlıkları evde bebek hazırlıkları gebelikte bebek hazırlıkları hamilelikte bebek hazırlıkları hamileyken bebek hazırlıkları hazel bebek düğün hazırlıkları hoşgeldin bebek hazırlıkları ikiz bebek doğum hazırlıkları ikiz bebek hazırlıkları keçeden bebek hazırlıkları rüyada bebek hazırlığı yapmak süslü bebek hazırlıkları tüp bebek hazırlıkları yeni doğan bebek hastane hazırlıkları yenidoğan bebek hazırlıkları örgü bebek hazırlıkları ünlülerin bebek hazırlıkları

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz