Daha uzun ve kaliteli yaşamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek

Daha uzun ve kaliteli yaşamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için öğünlerinizi sebze ve meyve ile zenginleştirin!

0
Daha uzun ve kaliteli yaşamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için öğünlerinizi sebze ve meyve ile zenginleştirin!

Daha uzun ve kaliteli yaşamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için öğünlerinizi sebze ve meyve ile zenginleştirin!

Bağışıklık sistemini “günde 10000 adım atmak, gece 23.00 – 02.00 saatleri arasında tam karanlıkta uykuda olmak, glisemik indeksi 50’nin altındaki gıdaları tercih etmek, pişirme yöntemi olarak daha çok buhar ve haşlamayı tercih etmek ve dostlarımızla daha çok zaman geçirmek” güçlendirir.

Daha uzun yaşamak için daha fazla sebze ve meyve yemek gerekli!

Bundan 1 yıl önce çalıştığım şirketin düzenlediği seminerde çok ünlü bir Türk kardiyologu dinlemiştim. Profesör, spor yapan çok fit ama biraz gergin biriydi. Sunumun bir sayfasında 2 fotoğraf vardı, birinde maymun, diğerinde de aslan. Kardiyolog kendinden emin bir şekilde bana sordu:

̶ Hangi hayvan olmak istersin?

Cevabım profesörün beklediği gibi olmadı…

̶ Aslan çok kasıntı duruyor, maymunun keyfi yerinde eğleniyor gibi görünüyor. Ben maymun olacağım. Zaten maymun sempatik hayvan, ben maymunları seviyorum. 🙂 dedim…

Benim cevabım hocanın sunum akışını bozdu, anladığım kadarıyla herkes aslanı tercih ediyor olmalı ki, profesör konuyu bakın herkes aslanı seçiyor ama aslan gibi etçil değil, maymun gibi sebze ve meyve ağırlıklı beslenirseniz sağlıklı yaşarsınız ile bitirdi (sanırım bu cevabı veren yegane insanım, yıllar geçti ve ben hala unutmadım. Bence çok komikti, hala aklıma geldikçe gülerim.) Evrim teorisi, bilim okuyucuysanız homo sapiensin meyve sebze tüketmesi ile hayatta kaldığını okumuş olmalısınız…

En iyi Pişik Kremi Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi Pişik tedavisi

Yaklaşık 2 milyon yetişkini temsil eden verilere göre daha fazla miktarda meyve sebze tüketmek, erkeklerde ve kadınlarda ölüm tehlikesinin düşmesiyle bağlantılı. 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze olmak üzere günde beş porsiyon meyve sebze tüketmek, uzun yaşam için en uygun miktar ve bileşim olabilir.

Salı günü Amerikan Kalp Birliği’nin bilim bülteni Circulation‘da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre; dünya çapında yaklaşık 2 milyon yetişkini temsil eden bilimsel çalışmalar, 2 tanesi meyve ve 3 tanesi sebze olmak üzere günde beş porsiyon meyve sebze tüketmenin, daha uzun bir yaşam için en uygun miktar olabileceğini gösteriyor. Meyve ve sebze bakımından zengin beslenme düzenleri, kalp damar hastalıkları ile kanserin de dahil olduğu ve ölümlerin başlıca sebeplerini oluşturan çok sayıda kronik sağlık sorununun azaltılmasına yardımcı oluyor. Fakat ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’ne göre sadece 10 yetişkinden biri yeterli miktarda meyve veya sebze tüketiyor.

2 milyondan fazla katılımcıyı kapsayan bütün çalışmalar analiz edildiğinde, şunlar ortaya çıkmış: Gündelik olarak yaklaşık beş meyve sebze tüketmek, en düşük ölüm tehlikesiyle ilişkili. Beş porsiyondan fazla tüketmek, ilave fayda ile bağdaştırılmamış. Günde yaklaşık iki porsiyon meyve ve üç porsiyon sebze yemek, en uzun ömür miktarıyla ilişkilendirilmiş. Gündelik olarak iki porsiyon meyve sebze tüketen kişilerle karşılaştırıldığında, günde beş porsiyon meyve sebze tüketen katılımcıların tüm sebeplerden kaynaklı ölüm tehlikesi %13 daha düşük çıkmış. Tüm meyve ve sebzeler aynı faydayı sağlamıyor: Bezelye ve mısır gibi nişastalı sebzeler, meyve suları ve patatesler, tüm sebeplerden veya belli kronik hastalıklardan kaynaklı ölüm tehlikesinin azalışıyla ilişkilendirilmemiş. Öte yandan ıspanak, marul ve lahananın da içerisinde bulunduğu yeşil yapraklı sebzeler ile turunçgiller, kırmızı orman meyveleri ve havuçlar gibi betan karoten ve C vitamini yönünden zengin olan meyve ve sebzeler fayda göstermiş.

Kaynak: Amerikan Kalp Birliği.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz