Ispanaklı Gül Börek

3

Ispanaklı Gül Börek Tarifi

Ispanaklı Gül Börek tarifi,yapımı
Ispanaklı Gül Börek

Kahvaltıların, özel günlerin vazgeçilmezi börek diyenler buraya 🙂 Türk mutfağı öylesine zenginki bunu farklı kültürleri tanıdıkça bir kez daha iyi anlıyorum ve atalarımızı saygı ile anıyorum… Ortadoğu’da ne yazık ki börek bilinmiyor, haliyle yufkayı da bilmiyorlar. Oysaki somun ekmek yemiyorlar ve daha çok lavaş tarzı ekmek tüketiyorlar ama buna rağmen yufkayı tanımamaları, bilmemeleri çok garip… Yufka açmak için oklava, merdane tarzı araçları hiç kullanmamışlar, dolayısıyla oklava bulmak imkansız, Türkiye’den valize atıp taşımak, Orta Doğu’lu kadınlara el becerisi öğretmek lazım 🙂  Buradaki durumun sebebi sanırım çöl hayatı yani bedevi tarzı yaşam, tabii birde Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinden yardımcı (bana göre köle) getirmelerinin de etkisi çok fazla olsa gerek…

Biz Ortadoğu’da en çok yufka ile yapılan binbir çeşit böreği özlüyoruz. Eeee haliyle kısa Türkiye tatillerimizde en çok tükettiğimiz yiyecekte börek oluyor. Peynirli, patatesli, ıspanaklı, kıymalı, lorlu çeşit çeşit böreği kısa sürede mideye indiriyoruz 🙂 Bir de tabii Ortadoğu’da börek özleyen, uzun zamandır ailesini ziyaret edememiş arkadaşlara da börek yapmak için 2-3 kilo yufkayı valizimize atıp taşıyoruz 🙂

Aşağıda size 20 adet gül böreğine göre iç malzemesi yazdım ve tarifi buna göre veriyor olacağım. Bizim yerimize de bol bol börek yemeniz dileğiyle, Orta Doğu’dan sevgiler 🙂

 • İç Malzemesini ve Börekleri Hazırlama Süresi : 1 Saat (Ben yavaş çalışıyorum sizde bu süre çok daha kısa olacaktır 😉
 • Pişirme Süresi : 40-45 dakika (200° önceden ısıtılmış fırında)
 • Börek Sayısı : 20 adet  (7 – 8 kişilik)

Ispanaklı Gül Börek İçin Malzemeler (İç Malzemesi)

 • 1 kilo yufka ( 5 adet)
 • 600 gram ıspanak
 • 2 küçük kuru soğan
 • 300 gram lor peyniri
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı tatlı kırmızı biber
 • 1 çay kaşığı acı kırmızı biber
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı nane
 • İsteğe bağlı diğer baharatlar (reyhan, fesleğen, karabiber, kimyon vb.)

Sosu İçin Malzemeler:

 • 300 gram yoğurt
 • 2 yumurta
 • 1 şişe maden suyu
 • 30 gram zeytinyağı

Üstünü Süslemek İçin:

 • Susam
 • Çörek Otu
 • Kalırsa Sos Malzemesi, kalmazsa eğer yumurta sarısı kullanılacak

Ispanaklı Börek Nasıl Yapılır (Ispanaklı Börek Yapımı) :

 1. Ispanakların kökü kesilip, iyice yıkanır. Ispanakların suyu süzülüp orta büyüklükte doğranır. Soğanlar yemeklik kesilir. Derin bir kapta ıspanaklar, soğanlar, lor peyniri ve baharatlar iyice karıştırılır. Ben ön pişirme yapmıyorum. Ön pişirme yapmak isterseniz soğanları ve ıspanağı 6-7 dakika tavada pişirebilirsiniz. Eğer ön pişirme yaparsanız fırında daha az tutmanız gerekir.
 2. Sos malzemeleri çukur bir kapta iyice pürüzsüz olana kadar çırpılır.
 3. 5 adet yufka üst üste serilir. + şekli verilecek şekilde kesilir (Yufkalar fotoğrafta göreceğiniz şekilde kesilir). Bu şekilde kesildiğinde 20 adet gül börek çıkar. Eğer 40 adet yapmak isterseniz her bir parçayı tekrar ortadan 2’ye kesmeniz gerekir. Yani yufka parçalarımız üçgen şeklinde oluyor.

  Ispanaklı Gül Börek Yapım Aşamaları
  Ispanaklı Gül Börek Yapım Aşamaları
 4. Her bir yufkanın yüzeyine sos malzemesinden bolca sürüyoruz. Sonra uzun kenarına boylu boyunca iç malzemesinden ekliyoruz ve sigara böreği sarar gibi sarıyoruz, tek farkı yanlarını içe doğru kapatmanıza gerek yok. Sardığımız yufkayı salyangoz kıvrımı gibi spiral olacak şekilde sarıyoruz, böylece gül şekli vermiş oluyoruz. Umarım görseller gül şeklini nasıl verdiğimiz konusunda size yardımcı olmuştur. Tüm yufkalar bitene kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz.

  Ispanaklı Gül Börek - Gül Şekli Nasıl Verilir?
  Ispanaklı Gül Börek – Gül Şekli Nasıl Verilir?
 5. 20 adet yufkayı tamamladıktan sonra üzerlerine kalan sosu sürüyoruz, sosunuzdan kalmadıysa eğer yumurta sarısına 1-2 damla pekmez ekleyip sürebilirsiniz. Pekmez böreklerin nar gibi kızarmasını sağlıyor. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında önce 20 dakika, sonra ısıyı 170’e düşürüp 20-25 dakika daha pişiriyoruz.

Not: Eğer ıspanaklar için ön pişirme yaptıysanız 200 derecelik fırında böreğin pişme süresi yaklaşık olarak 25-30 dakikadır.

Adım Adım Ispanaklı Gül Börek Yapımı
Adım Adım Ispanaklı Gül Börek Yapımı

Ellerinize sağlık, afiyet olsun 🙂

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

3 YORUMLAR

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz