Kibritçi Kız Müzikali ve Karlar Ülkesi ile yine Zorlu’da

0
Zorlu Çocuk Tiyatrosu çocukların hayal dünyalarını sahneye taşıyor

Geçen sezonun çok sevilen oyunları Kibritçi Kız Müzikali ve Karlar Ülkesi ile yine Zorlu’da

Karlar Ülkesi

7 Kasım’dan 21 Kasım’a kadar İstanbul  Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gösterilecek olan oyun, 28 Kasım’dan itibaren Anadolu Turnesi’ne Ordu ilinden başlayacak. Sırayla Ordu, Fatsa, Rize, Trabzon, Bursa, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Çorlu, Tekirdağ, Edirne illerinde gösterimine devam edecek.

En yakın arkadaşları Kay’ı Karlar Ülkesi’nde yaşayan kötü kalpli Karlar Kraliçesi’nin elinden kurtarmak için tehlikelerle dolu bir yolculuğu göze alan Tarçın ve Gerda, amaçlarına ulaşmak için engelleri aştıkları gibi rengarenk diyarlarda her biri kendi içinde kendi mesajını barındıran mevsimleri de keşfediyor.

Müzik, dans ve birçok sanatı bünyesinde barındıran oyunda rol alan profesyonel oyuncu ve dansçılar çocuklara sınırsız bir hayal dünyasının kapılarını açıyor.
4 yaş ve üzeri seyircisine Zorlu Center PSM Drama Sahnesi’nde perdelerini açan oyun, her mevsimin kendine özgü dokusunu tüm renkleriyle sergilerken çocukların yaşadıkları dünyayı anlamasına ve anlamlandırmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor
Karlar Ülkesi, Mehmet Zorlu Vakfı çatısı altında etkinlik gösteren Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından “bir sosyal sorumluluk projesi olarak” sahneleniyor. Özlem Saraç’ın Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkarak yazdığı ve Gaye Cankaya’nın yönettiği Karlar Ülkesi; çocuklara dostluğun önemini anlatırken doğa sevgisini de aşılıyor.

 

Kibritçi Kız Müzikali

29 Ekim’den 29 Mayıs’a kadar İstanbul Zorlu Performans Merkezi’nde Cumartesi Pazar günleri yapılacak.

Mehmet Zorlu Vakfı çatısı altında etkinlik gösteren Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından “bir sosyal sorumluluk projesi olarak” sahnelenen, Prof. Dr. Hasan Erkek’in Andersen’in Kibritçi Kız masalından yola çıkarak yazıp yönettiği Kibritçi Kız Müzikali, sokak çocukları için farkındalık yaratmayı amaçlıyor. 5 yaş ve üzeri seyircilere, sanat duyarlılığı da kazandırması beklenen müzikal, modern ve post-modern estetik anlayışıyla Zorlu Center PSM Drama Sahnesi’nde oynanıyor. Müzik, dans, şiir, mim, jonglörlük, illüzyonistlik, resim, performans sanatı gibi birçok sanatı bünyesinde barındıran müzikalde bütün oyuncular çeşitli müzik enstrümanları çalıp dans ediyor. Sokaklarda, akordiyon çalarak, şarkı söyleyerek kibrit satan Kibritçi Kız, yaşama sevinci, dostluk ve dayanışma ruhuyla yalnız güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmakla kalmıyor; aynı zamanda sanatın birçok dalını keşfediyor.

2013-2014 sezonu içinde İsmet Küntay En Çocuk Oyunu Ödülü’ne ve Tiyatro Seyircileri Derneği Direklerarası Ödülleri’nden Müzikal Yapım Ödülü’ne değer görülen Kibritçi Kız Müzikali, tüm çocuklara rengarenk ve mutluluk dolu bir dünya sunuyor.

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz