İyi bayramlar

0

Ramazan Bayramınız kutlu olsun. Umut dolu,mutluluk dolu nice bayramlar.

anne-sinin-melegi-com-anne-bebek-melek-ucretsiz-cocuk-aktiviteleri-cocuk-etkinlikleri-rehberi-bebek-grup-iyi-bayramlar-ramazan-bayrami-tebrik-karti-watermark-eid-mubarak-803

Ramazan Bayramı Ay takvimine göre Şevval ayının ilk üç gününde kutlanan dini bir bayramdır. Ülkemizde Şeker Bayramı olarak bilinir.

Ramazan Bayramı, İslam dinine göre Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan Ramazan ayının ardından onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç günü boyunca kutlanan dini bir bayramdır.
Hicri takvime göre yılın 10. ayı ve bu ayda 6 gün oruç tutmak çok sevap olduğu gibi, bu ayda 6 gün oruç tutan bir yıl boyunca oruç tutmuş gibi kabul ediliyor.Bu durum matematiksel olarak şöyle izah edilir: bir iyilik en az 10 sevap kabul edilirse,30 gün ramazan
10 sevap 300 gün eder6 gün şevval
10 sevap 60 gün toplam 360 gün eder.
..
Arapçadaki adı ‘îd el-fitr (Arapça: عيد الفطر) «Fitre bayramı»’dır.

Türkiye’de bu bayramda çocuklara şeker hediye edilmesinin gelenek haline gelmiş olmasına istinaden Şeker Bayramı da denmeye başlanmıştır.

Ramazan bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder.

Ramazan ayı boyunca, ülkemiz genelindeki büyük camilerin minareleri arasına mahya denilen ışıklı süsler asılır. Ramazan ayının ilk günlerinde genelde “Hoşgeldin ya Şehri Ramazan” benzeri mesajlar gösteren bu süsler, Ramazan ayı boyunca her gece farklı bir mesaj göstermesi için değiştirilir. Ramazan bayramından bir kaç gün önce mahyalarda genellikle “Elveda” benzeri uğurlama mesajlarına yer verilir.

Türkiye’de Ramazan ayı ve bayramı ile özdeşleşen bir başka kültürel öğe de gölge oyunudur. ”
Gölge Oyunu geleneksel olarak hayvan derilerinden kesilerek hazırlanmış insan, hayvan, eşya gibi figürlerin bir ışık kaynağı önünde oynatılarak, gölgelerinin gerdirilmiş, beyaz bir perdeye düşürüldüğü gösteri sanatıdır.

Hacıvat ve Karagöz” ile gölge oyunu Türk kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Eski zamanlarda, gölge oyunu ramazan gecelerinde insanların en büyük eğlencesini oluşturmaktaydı. Aileler iftardan sonra toplanıp gölge oyunu izlemeye giderlerdi. Her ne kadar bugün bu gelenek pek revaçta olmasa da, hala Ramazan ayı ve bayramı ile özdeşleşmişliğini korumaktadır. Ramazan’a ilişkin her türlü etkinlik ve çalışmada, gölge oyunu ve karakterleri en baş figürler olarak yer almaktadır.

Ramazan bayramı ailelerin bir araya gelip beraberce eğlendiği, etik anlamda ailenin önemini vurgulayan bir bayramdır. Herkes çok özenli giyinir. Çocuklar bayramlıklarını giyerler. Ramazan bayramında ailelerin genç bireyleri daha yaşlı olan bireyleri ziyaret eder. Büyüklerin elleri öpülür. El öpen çocuklara büyükleri harçlık verir. Tatlılar, şekerler, çikolatalar ikram edilir. Baklava en çok sevilen ve ikram edilen tatlılardandı. Ayrıca küs olanların bayram sebebiyle barışması da bir gelenektir.

Bayramlar dargınları biraraya getirsin, sevgiler

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz