Ücretsiz Sergi ve Panel : Pera Müzesi İsmail Hakkı Tonguç

0
Tonguç'la Taş Taşımak Paneli
Tonguç'la Taş Taşımak Paneli

Konuşmacılar: Engin Tonguç, Pakize Türkoğlu, Firdevs Gümüşoğlu
Yöneten: Ekrem Işın

Cumhuriyet’i inşa eden kurumların başında Köy Enstitüleri gelir. Halkçılık ilkesinden hareket eden bu eğitim kurumları 1940 yılında İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kuruldu. Amacı, %80’i okuma yazma bilmeyen bir köylü toplumunu Cumhuriyet’e kazandırmak, ideal demokrasiye giden yolu açmaktı. Kurucusunun ölümünden 52 yıl sonra Köy Enstitüleri bütün yönleriyle yeniden gündemde. Bu amaçla düzenlenen panel, yakın tanıkların gözünden hem Tonguç ve Enstitüleri anlamaya, yorumlamaya hem de Sabahattin Eyuboğlu’nun deyişiyle “Tonguç’la Taş Taşımak”a bir davet.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda 18 Nisan tarihinde ziyarete açılarak yoğun ilgi gören “Düşünen Tohum, Konuşan Toprak: Cumhuriyet’in Köy Enstitüleri 1940-1954” sergisi kapsamında, 23 Haziran Cumartesi günü, 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumunda gerçekleştirilecek olan paneli sergi küratörü Ekrem Işın yönetecek. “Tonguç’la Taş Taşımak” başlıklı panele Engin Tonguç, Pakize Türkoğlu ve Firdevs Gümüşoğlu konuşmacı olarak katılacaklar.

Etkinlik ücretsizdir.

Engin Tonguç İle Sergi Gezisi
Engin Tonguç İle Sergi Gezisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı Kurucusu Engin Tonguç, Panel öncesi saat 16:00’da düzenlenen Sergi Gezisini rezervasyon yaptırmış ziyaretçilerle birlikte gerçekleştirecek.

Etkinlik ücretsizdir.

Rezervasyon için: 0212 334 09 00

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz