Bebek Gelişimi | 10 Aylık Bebek Gelişimi

10 aylık bebek için dünya sadece oyunlardan ibarettir ...

0
10 aylık bebek için dünya sadece oyunlardan ibarettir ... 10 aylık bebeğiniz artık yardımsız rahatça ayağa kalkabilmektedir. Sıralayabilir, (tutunarak yan yan yürüme ) El ve ayakları üzerinde dört ayak yürüme denemeleri yapar

10 aylık bebeğin gelişimi nasıldır?

10 aylık bebeğiniz artık yardımsız rahatça ayağa kalkabilmektedir. Sıralayabilir, (tutunarak yan yan yürüme ) el ve ayakları üzerinde dört ayak yürüme denemeleri yapar. Bu dönemde erken yürüme de görülebilir. İki elinden tutulduğunda yürür. Artık evinizde bebeğinizin güvenliğine yönelik aldığınız önlemler ve düzenlemeler çok önem kazanıyor. Bebeğinizin ağzına götürebileceği çok küçük eşyaları ortadan kaldırıp,  prizlere kapak taktırmak bebeğinizin güvenliği için çok önemli olsa da, bebeğinizin evde bazı bölümlere girme izni olmadığını bilmelidir.

Masa örtüsü kullanıyorsanız üzerinde ağır kesici eşyalar, tabak-çanak bulundurmamaya gayret edin. Banyo ve mutfak kapılarını kapalı tutun. Bebekler için klozet eğlenceli başka oyuncak yoktur: klozet hışırtılı, şıkırtılı sesler çıkartır ve içine kolaylıkla türlü eşyalar atarak eğlence dozu artırılır! Bebeğiniz artık ‘hayır’ dan anlıyor ve bunu taklit ederken başını da sallayabiliyor. Ancak bebeğinize ne kadar ‘hayır’ deseniz de bebeğinizi hiç yorulmadan bir yasak yerden diğerine geçmekten vazgeçmeyecek.

Bu dönemde sabırlı ve sakin olmak size zor gelse de, bebeğinizin kendi kendini kontrol etmeyi öğrenmesi için başka yol yok. Bebek için potansiyel risk ve tehlike karşısında sakin olarak değerlendirme yapılmalıdır.

En iyi Pişik Kremi Mumsy Natural Doğal Pişik Kremi Pişik tedavisi

Kalem tutabilir karalamalar yapar. İki eliyle iki küçük nesneyi tutarken, emekleyebilir. Tutunarak ayağa kalkarken elinde nesne taşıyabilir. Örtü altında saklanan oyuncağını bulur. Gösterildiğinde iki küpü bir fincanın içine koyabilir. Ancak bu, kabaca bırakma şeklindedir. Taklit yeteneği iyice gelişmiştir. Sevdiği kişilerin adlarını anlar. Tanıdığı biri sorulduğunda onu aramak için başını çevirir. Yabancılardan çekinir. İsteklerini ağlamadan, işaret ve sesle belirtir. İşittiği sözcüklere benzer sesler çıkarır. Yüz mimiklerini ve jestlerini taklit eder.

Bebeğiniz 3-4 öğünde bölünerek maksimum 900 mililitreye yakın anne sütü tüketebilir. Bu da her bir öğünde 200-250 ml. denk gelir.

Çok hareketli bir bebek gün içinde bir saat ve gece 11 saat uyuyabilir.

Bebeğiniz, artık tamamen uyanıkken uykuya dalma zorlukları yaşayabilir. Bebeğiniz uykuya dalmakta zorluk yaşıyorsa, rahatlamak için sizin yardımınıza ihtiyaç duyar. Bebeğiniz tam uyumadan önce, bebeğinizi kucağınıza alıp masal okuyabilir veya ninni söyleyebilirsiniz.Önemli olan bebeğiniz uykuya geçerken bebeğinizi yatağına koymanızdır.

10 aylık bebek kitaplarla ilgilenmeye başlar, bırakın bebeğiniz kitabın sayfalarını kendi çevirsin

Bu dönemde bebeğinizin dil gelişimi için en iyi yol bebeğinize kitap okumanızdır. Her ne kadar bebeğiniz bu dönemde raftaki kitapları alıp atmaktan hoşlansa da, masal dinlemek ona ilginç gelecektir. Kitaplardaki resimlere bakmaya, okuduklarınızı çoğunlukla anlamasa da , özellikle siz kitap okurken kitap sayfalarını çevirmeye bayılır. Bu dönemde ki bebek göster dediğinizde size bir çok objeyi gösterebilir. Artık saklanma oyununu kendi yorumu ile oynamaktadır. Neredesin? diye sorduğunuzda eli ile yüzünü kapatır. Bebeğiniz bu dönemde üzüntü, sevinç, kızgınlık hislerini belli eder. Yapmaktan hoşlanmadığı bir iş için sinirlenebilir. Örneğin bez değiştirmek…

Aaa.. Birde yukarıda bahsettiğimiz üzere 10 aylık bebek artık suyla oynamaya bayılır. Bebeğiniz suyla oynarken hep gözetiminiz altında olsun, bebeğinizin hep yanında olun.

11 aylık bebeğin gelişimi ile ilgili yazımı okumak için tıklayın!


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

Ay Ay Bebek Gelişimi Aylık Bebek Gelişimi Persentil Ay Ay Bebek Gelişimi ve Bebek Gelişim Tabloları 10 Aylık bebek gelişimi 10 Aylık bebek ‎10 Aylık bebek Ay Ay Bebek Gelişimi Boy Kilo Gelişim Tablosu ve Bebek Beslenmesi Bebeğiniz 10 aylık ‎Bebeğiniz 10 aylık ‎Bebeğiniz 10 Aylık Bebek Ay ay bebek gelişimi Bebek gelişimi bebeğimin gelişimi

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz